ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Kola22

Member
Μηνύματα
7
Likes
1
Ναι ισχύει, το παρατηρησα οταν εκανα την αίτηση, τελικα με ταλαιπώρησε λίγο στο να περαστουν οι διευθύνσεις :-( Ομως ξαναπατας για να συνεχιστει η διαδικασια, και σου εμφανιζει να τσεκαρεις ενα κουτακι που λεει να περασει την διευθυνση ως σωστή, και ετσι σε αφηνει να προχωρησεις. Στην διευθυνση εργασιας που δεν μου τη δεχόταν με τιποτα, συμπληρωσα UNKNOWN και το δέχτηκε. Οπως και στο που θα μείνω εκει και αν εχω καποιον συγγενη η γνωστο εκει. Επίσης Όταν συμπηρωνετε την ελληνική διευθυνση στα πεδια να γράφετε το νούμερο πρώτο και μετά την οδό. Παρολα αυτα
δεν εγκρίνεται άμεσα, (ελπίζω να μην φταίνε τα κόλπα που έκανα ) εντός 72 ωρών αναμένεται η απάντηση, έτσι μου έβγαλε όταν ολοκλήρωσα την αίτηση. Είναι φυσιολογικό λογικά?
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.535
Ναι ισχύει, το παρατηρησα οταν εκανα την αίτηση, τελικα με ταλαιπώρησε λίγο στο να περαστουν οι διευθύνσεις :-( Ομως ξαναπατας για να συνεχιστει η διαδικασια, και σου εμφανιζει να τσεκαρεις ενα κουτακι που λεει να περασει την διευθυνση ως σωστή, και ετσι σε αφηνει να προχωρησεις. Στην διευθυνση εργασιας που δεν μου τη δεχόταν με τιποτα, συμπληρωσα UNKNOWN και το δέχτηκε. Οπως και στο που θα μείνω εκει και αν εχω καποιον συγγενη η γνωστο εκει. Επίσης Όταν συμπηρωνετε την ελληνική διευθυνση στα πεδια να γράφετε το νούμερο πρώτο και μετά την οδό. Παρολα αυτα
δεν εγκρίνεται άμεσα, (ελπίζω να μην φταίνε τα κόλπα που έκανα ) εντός 72 ωρών αναμένεται η απάντηση, έτσι μου έβγαλε όταν ολοκλήρωσα την αίτηση. Είναι φυσιολογικό λογικά?
Κανονικά είναι μέχρι 72 ωρες. Συχνά όπως λέει και η karfitsa εγκρίνεται άμεσα. Δεν ξέρω πόσο απαραίτητο είναι το να δηλώσεις που θα μένεις αλλα μην αγχώνεσαι αν δεν έχεις λόγο να ανησυχείς θα εγκριθεί. Αν απορριφθεί είτε στην αίτηση είτε στις απαντήσεις σου θα υπάρχει λόγος για αυτο . Καλή τύχη
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Επίσης θα πρέπει να μπεις εσύ στην ιστοσελίδα να τσεκαρεις το στάτους της αίτησης σου. Μην περιμένεις να λάβεις κάποιο email που να σου λέει ότι εγκρίθηκε.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ναι ισχύει, το παρατηρησα οταν εκανα την αίτηση, τελικα με ταλαιπώρησε λίγο στο να περαστουν οι διευθύνσεις :-( Ομως ξαναπατας για να συνεχιστει η διαδικασια, και σου εμφανιζει να τσεκαρεις ενα κουτακι που λεει να περασει την διευθυνση ως σωστή, και ετσι σε αφηνει να προχωρησεις. Στην διευθυνση εργασιας που δεν μου τη δεχόταν με τιποτα, συμπληρωσα UNKNOWN και το δέχτηκε. Οπως και στο που θα μείνω εκει και αν εχω καποιον συγγενη η γνωστο εκει. Επίσης Όταν συμπηρωνετε την ελληνική διευθυνση στα πεδια να γράφετε το νούμερο πρώτο και μετά την οδό. Παρολα αυτα
δεν εγκρίνεται άμεσα, (ελπίζω να μην φταίνε τα κόλπα που έκανα ) εντός 72 ωρών αναμένεται η απάντηση, έτσι μου έβγαλε όταν ολοκλήρωσα την αίτηση. Είναι φυσιολογικό λογικά?
Όταν κλείσεις ξενοδοχείο να συνδεθείς και να προσθέσεις την διεύθυνση που θα μένεις και ας έχει ήδη εγκριθεί η esta. Έφτιαξα πριν μια βδομάδα esta σε φίλους που θα πάνε πρώτη φορά και τους εγκρίθηκε μια μέρα μετα. Σε εμάς μόνο την πρώτη φορά έκανε 3 μερες, τις επόμενες βγήκε αυτόματα..
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν εχεις κανεις αιτηση στο green card lottery και φας πορτα τι γινεται με το ΕΣΤΑ κλπ?
αλλου διαβασα οτι σε απορριπτουν αλλου οτι δεν παιζει ρολο...
επισης τι γινεται αν που.χ. ζουσες ελλαδα και τωρα σε αλλη χωρα...θεωρουνε οτι ψαχνεσαι να μεταναστευσεις?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
αν εχεις κανεις αιτηση στο green card lottery και φας πορτα τι γινεται με το ΕΣΤΑ κλπ?
αλλου διαβασα οτι σε απορριπτουν αλλου οτι δεν παιζει ρολο...
επισης τι γινεται αν που.χ. ζουσες ελλαδα και τωρα σε αλλη χωρα...θεωρουνε οτι ψαχνεσαι να μεταναστευσεις?
1. Από την τύχη τρως αρχικά πόρτα στο Lottery και όχι από κάποιον άλλον (εφόσον τηρείς τις προϋποθέσεις της αίτησης). Δεν είχα πρόβλημα τη μία φορά που το έκανα. Τώρα αν γίνεται κατ' εξακολούθηση ένα τέτοιο σχήμα μπορεί ν' αλλάζει το πράγμα, δεν ξέρω.
2. Ε δε νομίζω να τους ενδιαφέρει το πού μένεις (εκτός αν είναι καμιά "απαγορευμένη" χώρα γι' αυτούς). Τους ενδιαφέρει ποιος είναι ο σκοπός που πας Αμερική κι έχουν τους τρόπους τους να το εξετάσουν και να κρίνουν αν ψάχνεσαι για μετανάστευση.
 

CardiE

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Γεια σας παιδιά!
Έχω μια περίεργη απορια ..Υπάρχει δυνατότητα με το πέρας των τριών μηνών στην Αμερική και την λήξη της ESTA να πάω σε κάποια κοντινή χώρα (πχ Καναδά) και να κάνω εκεί εκ νέου ESTA και να επιστρέψω Αμερική? Το έχει κάνει ποτέ κανείς; Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι θέλω να μείνω παραπάνω από τρεις μήνες στην Αμερική και ότι η Β1/Β2 visa ίσως είναι δύσκολο να αποκτηθεί..
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Γεια σας παιδιά!
Έχω μια περίεργη απορια ..Υπάρχει δυνατότητα με το πέρας των τριών μηνών στην Αμερική και την λήξη της ESTA να πάω σε κάποια κοντινή χώρα (πχ Καναδά) και να κάνω εκεί εκ νέου ESTA και να επιστρέψω Αμερική? Το έχει κάνει ποτέ κανείς; Ο λόγος που ρωτάω είναι ότι θέλω να μείνω παραπάνω από τρεις μήνες στην Αμερική και ότι η Β1/Β2 visa ίσως είναι δύσκολο να αποκτηθεί..
Καταρχάς η ΕSTA δε διαρκεί μόνο 3 μήνες ώστε να χρειάζεται να ξαναβγάλεις τόσο σύντομα. Κατά δεύτερον πολύ πιθανό να κινήσεις υποψίες κατά την επανείσοδό σου στη χώρα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εάν δεν είναι τουριστικός ο λόγος επίσκεψής σου πρέπει να βρεις άλλον (νόμιμο) τρόπο για να επισκεφτείς την Αμερική για μεγαλύτερο διάστημα.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
469
Likes
1.535
Καταρχάς η ΕSTA δε διαρκεί μόνο 3 μήνες ώστε να χρειάζεται να ξαναβγάλεις τόσο σύντομα. Κατά δεύτερον πολύ πιθανό να κινήσεις υποψίες κατά την επανείσοδό σου στη χώρα, με ό,τι αυτό συνεπάγεται. Εάν δεν είναι τουριστικός ο λόγος επίσκεψής σου πρέπει να βρεις άλλον (νόμιμο) τρόπο για να επισκεφτείς την Αμερική για μεγαλύτερο διάστημα.
Αν καταλαβαίνω καλά εννοεί να βγει, να κάνει αίτηση για νεα ESTA, είτε επειδή λήγει είτε επειδή έτσι θα θολώσουν τα νερά, με την ελπίδα ότι θα είναι καινούρια άρα δε θα σημάνει "συναγερμός" στο σύστημα. Παροτι ζουμε στην εποχη των βιομετρικων διαβατηρίων και όχι στο 1950, πάρε το ρισκο σου και κάνε το . Ακομα και αν το έχει κάνει κάποιος δεν θεωρείται δεδομένο ότι συμβαίνει πάντα. Το θεμα είναι πιο είναι το διακύβευμα σε κάθε επιλογή, ρισκάρεις με την επιλογή να παραμείνεις παραπάνω από 3 μήνες, πχ μέχρι 6, αλλά ρισκάρεις επισης να μπεις black list...Διαλέγεις και παίρνεις...Καλή τύχη
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.186
Μηνύματα
883.276
Μέλη
38.893
Νεότερο μέλος
stefanoss

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom