ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

agmi

Member
Μηνύματα
499
Likes
2.443
Συμφωνω και με τους δυο σας, ευχομαι & ελπιζω οτι ο συμφορουμιτης, CardiE, να μην νομιζει οτι οι υπαλληλοι του ICE τρωνε κουτοχορτο αντις για bisquits για πρωινο. Εισαι μεσα 3μηνο, φευγεις, πας σε αλλη χωρα, ξαναμπαινεις πχ σε μια-δυο βδομαδες, πες μηνα ΔΕΝ ΘΑ ΚΙΝΗΣΕΙΣ ΥΠΟΨΙΕΣ; Ερχεσαι απο Ελλαδα οπου η ισχυς της ESTA ειναι 1 χρονο, αντις για 24 μηνες που εχουν αλλες χωρες, το επιδομα του ΟΑΕΔ, ας ειναι καλα μπρος το τιποτα, δεν ειναι Δανεζικο ή Νορβηγικο, τι 'means of support' εχεις; Εκτος το τσουβαλι με τα λεφτα που κουβαλας; Tα capital control αν και δεν ειναι οπως παλια, υπαρχουνε ακομα.
 

CardiE

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Ευχαριστω για τις απαντήσεις παρα την διάχυτη ειρωνεία σε ορισμένα σχόλια.. Παραφραζω λίγο την ερώτηση και ρωτάω.. αν επιστρέψω Ελλάδα μετά από ποσο καιρό μπορω να ξανακάνω αίτηση για ESTA?
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.721
Likes
14.815
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Ευχαριστω για τις απαντήσεις παρα την διάχυτη ειρωνεία σε ορισμένα σχόλια.. Παραφραζω λίγο την ερώτηση και ρωτάω.. αν επιστρέψω Ελλάδα μετά από ποσο καιρό μπορω να ξανακάνω αίτηση για ESTA?

Πότε λήγει αυτή που έχεις???
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δε μπορείς να βγάλεις νέα ESTA με αριθμό διαβατηριου που έχει ήδη ESTA σε ισχύ (εκτός αν λήγει πριν το ταξίδι σου). Φυσικά η παλιά ESTA ισχύει για απεριόριστο αριθμό εισόδων στη χώρα, αλλά το πρόβλημα σου είναι περισσότερο αν ο συνοριοφύλακας θα σε αφήσει.
Αν μπορείς να ΑΠΟΔΕΙΞΕΙΣ ότι ο σκοπός της επίσκεψής σου είναι τουριστικός (π.χ. ότι κάνεις το γύρο και των 50 πολιτειών και μπορείς να παρουσιάσεις αποδείξεις από ξενοδοχεία, rent-a-car κλπ για τα προηγούμενα 90 or so βράδια), μπορείς να επιχειρήσεις αυτό που λες, αλλά θα πρέπει να έχεις μείνει μερικές μέρες και στην άλλη χώρα, όχι να γυρίσεις αμέσως. Σε άλλη περίπτωση, όπου ο πραγματικός σκοπός της επίσκεψης δεν είναι τουριστικός, μην περιμένεις ότι θα το χάψουνε.
 

CardiE

New Member
Μηνύματα
3
Likes
2
Δεν έχω βγάλει ακόμα..Είμαι ακόμα στην σκέψη να κάνω αίτηση για Β1/Β2 visa αλλα φοβαμαι το σενάριο απόρριψης..και για να γλιτώσω από τον κόπο λέω να βγάλω ESTA..θέλω να μείνω τουλάχιστον 3 μήνες Αμερική (όχι τουριστικοί λόγοι)
Παντως ευχαριστω ολους για τις απαντήσεις !
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Ευχαριστω για τις απαντήσεις παρα την διάχυτη ειρωνεία σε ορισμένα σχόλια.. Παραφραζω λίγο την ερώτηση και ρωτάω.. αν επιστρέψω Ελλάδα μετά από ποσο καιρό μπορω να ξανακάνω αίτηση για ESTA?
Καλησπέρα.. Δε μπορείς να βγάλεις νέα esta αν δε λήξει η παλιά.. η esta λήγει σε δύο χρόνια πλέον (αν την έβγαλες πριν λίγο καιρό έληγε σε ένα χρόνο). Μόνο αν λήξει το διαβατήριο σου λήγει αυτόματα. Οπότε απλά βγαίνεις και ξαναμπαίνει στη χώρα και θεωρητικά μπορείς να μείνεις πάλι 3 μήνες. Αλλά όπως σου είπαν και οι άλλοι αυτό θα κινήσει υποψίες ότι δεν είσαι εκεί για τουριστικούς λόγους. Κάνεις δε μπορεί να σου πει με σιγουριά πόσο κενό να αφήσεις ανάμεσα στα ταξίδια σου για να μην κινήσεις υποψίες. Η λογική πάντως λέει αρκετούς μήνες.. Η 6μηνη visa όντως βγαίνει πολυυυ δύσκολα και αν δεν εγκριθεί δεν εγκρίνεται ούτε esta μετά..
 

Serafina_sir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους.
Οργανώνουμε με φίλους ταξίδι στην Αμερική για πρώτη φορά και κάναμε αίτηση για esta.
Όλοι χρεώθηκαν 68 € σε αντίθεση με τα 14 $ που αναγράφονται παντού στο site.
Έχει κάνεις ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?
Σκέφτομαι να πάρω την πρεσβεία για διευκρινήσεις
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Καλησπέρα σε όλους.
Οργανώνουμε με φίλους ταξίδι στην Αμερική για πρώτη φορά και κάναμε αίτηση για esta.
Όλοι χρεώθηκαν 68 € σε αντίθεση με τα 14 $ που αναγράφονται παντού στο site.
Έχει κάνεις ιδέα γιατί συμβαίνει αυτό?
Σκέφτομαι να πάρω την πρεσβεία για διευκρινήσεις
Να διαβάσεις τα προηγούμενα μηνύματα στο παρόν θέμα για τις διευκρινίσεις που χρειάζεσαι(κανά δυο σελίδες πριν). Μη ρεζιλευτείς στην πρεσβεία, κάνατε αίτηση από λάθος ιστοσελίδα.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
@Serafina_sir Καλησπέρα. Όπως λέει και ο @Earth Citizen, κάνατε αίτηση σε λάθος site, υπάρχουν διάφορα τέτοια. Πού το βρηκατε; Τελευταία φορά που ταξίδεψα για Νέα Υόρκη απευθείας με Lufthansa από Φρανκφούρτη, η ίδια η εταιρεία μου έστειλε το link για esta, στο mail που μου έστειλε και το εισιτήριο.
 

Serafina_sir

New Member
Μηνύματα
2
Likes
0
@Serafina_sir Καλησπέρα. Όπως λέει και ο @Earth Citizen, κάνατε αίτηση σε λάθος site, υπάρχουν διάφορα τέτοια. Πού το βρηκατε; Τελευταία φορά που ταξίδεψα για Νέα Υόρκη απευθείας με Lufthansa από Φρανκφούρτη, η ίδια η εταιρεία μου έστειλε το link για esta, στο mail που μου έστειλε και το εισιτήριο.
Ευχαριστώ πολύ. Δυστυχώς κατάλαβα κι εγώ ότι πρόκειται για παραπληροφόρηση.
Τώρα απ'οτι διάβασα στους όρους χρήσης της σελίδας όπου βγάλαμε την esta , δεν δικαιούμαστε επιστροφή χρημάτων.
Πρόκειται για ιδιωτική εταιρία που ενώ στο site της παρουσιάζει ότι το κόστος είναι 14 $, στη σελιδα με τους όρους χρήσης (που σπάνια διαβαζει δυστυχως καποιος) ειναι το μονο σημειο οπου μιλαει για την προμηθεια.
 

Vicks

Member
Μηνύματα
636
Likes
1.908
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Δε βαριέσαι, συμβαίνουν αυτά. Πάντα με κάτι την πατάς στα ταξίδια και το έχεις υπόψη για τα επόμενα. :rolleyes-80::)
 

cacao

Member
Μηνύματα
64
Likes
82
[QUOTE="
Και μην κάνεις κι εσύ το λάθος να την κλείσεις από την ιστοσελίδα που παρέθεσες ή κάποια άλλη και κλαις μετά τα λεφτά σου!! Εδώ θα μπεις:
https://esta.cbp.dhs.gov/esta/[/QUOTE]

για τελική επιβεβαίωση μιας και επείγει, η σελίδα η σωστή είναι αυτή και γράφω στα Ελληνικά ή στα Αγγλικά τα στοιχεία, διευθύνσεις κτλ?
ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.723
Μέλη
38.879
Νεότερο μέλος
fanisfanisfanis

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom