ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Nikitse

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Καλησπέρα σε όλους,
Μετά από αρκετό ψάξιμο, θα γραψω το παρακάτω κείμενο καθαρα και μονο για να το εχει καποιος ως οδηγίας την αιτησή του.

Πρώτα κάνεις αίτηση για ESTA, μετά ψαχνεις για αεροπορικά και τέλος για ξενοδοχειο. Υπάρχει μόνο μια επίσημη ιστοσελίδα για αίτηση ESTA κι αυτή ειναι ( https://esta.cbp.dhs.gov/esta/application.html?execution=e1s1 ).

Το κόστος της αίτησης είναι τα 14$ εφόσον εγκριθεί, ενώ στην περίπτωση που απορριθφεί σας χρεώνει 4$ (τα υπολοιπα 10$ τα κρατάς εσυ). Η πληρωμή έγινε μέσω debit card της Εθνικής Τράπεζας.

Η διάρκεια της ESTA είναι 2 χρόνια. Έκανα την αίτηση τον Ιούλιο του 2019 και λήγει τον Ιούλιο του 2021. Έχω άδεια να βρίσκομαι στη χώρα των ΗΠΑ έως και 3 μήνες.

Για να κάνεις αίτηση θα πρέπει να έχεις βγάλει ήδη ελληνικό διαβατήριο. Συμπληρώνεις τα στοιχεία σου στα αγγλικά έτσι οπως αναγράφονται στο διαβατήριο σου. Θα σου ζητήσει να βάλεις και τον αριθμό της ταυτότητάς σου. Εαν έχεις 2 υποκοοότητες όπως κι εγώ, θα πρέπει να γράψεις και τον αριθμό του διαβατηρίου και της άλλης χώρας καθώς και το ονομά σου όπως γράφεται στην άλλη χώρα. Συμπληρώνεις τα προσωπικά σου στοιχεία (διευθύνσεις, τηλέφωνα, email, ονομα γονέων κλπ). ΕΑΝ ΘΕΛΕΙΣ βάζεις και social media, εγώ δεν ήθελα και το άφησα κενό. Σε ό,τι αφορά την έργασία, εγώ μιας και είμαι φοιτητής έβαλα ότι δεν εργάζομαι (δεν υπάρχει επιλογή εαν είσαι φοιτητής ή όχι).

Στη συνέχεια σε ρωτάει εάν η πτήση σου στην Αμερική έιναι ο τελικός σου προορισμός ή θα έχεις ανταπόκριση για αλλη χώρα. Εγώ έβαλα ότι θα πάω Αμερική ως τελικό προορισμό. Σε ρωτάει για το Contact point in the USA. Εαν ξέρεις ήδη που θα μείνεις συμπληρώνεις τη διευθυνση κλπ. Δεν είναι αυστηρά τα δεδομένα αυτα, μπορείς να τ αλλάξεις εαν τελικά μείνεις αλλού. Εγω που δεν έχω κλεισει που θα μείνω έβαλα UNKNOWN, και στο τηλέφωνο έβαλα 0000000000. Για ατομο επικοινωνίας σε ωρα ανάγκης έβαλα τον πατέρα μου που μένει Ελλάδα και δεν έχει καμία σχέση με τις ΗΠΑ.

Μετά πρέπει να απαντήσεις με ΝΑΙ ή ΟΧΙ καποιες ερωτήσεις για το εαν έχεις καποια από τις ασθένεις που αναφέρει, εαν έχεις καταδικαστεί ποτε για απάτη κλπ., καθώς επίσης και εαν σου έχει απορριφθεί ποτέ η αίτηση για βίζα ή η είσοδος στις ΗΠΑ. Εφόσος δεν έχεις τπτ από τα παραπάνω όπως κι εγώ, επιλέγεις ΟΧΙ.

Αφού τελείωσεις με το ερωτηματολόγιο, καλείσαι να ξαναβάλεις τα στοιχεία σου για επιβεβαίωση. Εν τέλει, προχωράς στην πληρωμή η οποία μπορεί να γίνει με Paypal, πιστωτική ή χρεωστική κάρτα. Η διαδικασία πληρωμής μπορεί να κάνει μερικά δευτερόλεπτα για επαλήθευση της τράπεζας. Εφόσον πληρωθεί η αίτηση, μετά από μερικά λεπτά σου έρχεται στο mail ο αριθμός της αίτησης μαζί με ένα link για να δεις την πορεία της αίτησης. Η αίτηση μου εγκρίθηκε μέσα σε 15 λεπτά. Μπορεί όμως να πάρει εως και 72 ώρες, οπότε να έχετε λίγη υπομονή.

ΠΡΟΣΟΧΗ:
1)
Μην κάνετε λάθος τον αριθμό του διαβατηρίου γιατί θα χρειαστεί να κάνετε νέα αίτηση.
2) Πλέον η ESTA έχει διάρκεια 2 χρόνια κι όχι 1.
3) Δε σου έρχεται καμία απάντηση στο mail είτε εγκριθεί η αίτηση είτε απορριφθεί. Μόνος σου θα πρέπει να την ελέγχεις από το link που σου έστειλαν.
Ακριβώς όπως τα γράφεις, μαζεμένες όλες οι πληροφορίες για την ΕΣΤΑ. Με έβαλες, όμως, σε σκέψεις σχετικά με το διπλό όνομα. Έβγαλα μόλις χθες ΕΣΤΑ για τον άντρα μου για δεύτερη φορά (η πρωτη το Σεπτέμβρη το 18). Εχει κι αυτός διπλή υπηκοότητα, τα δήλωσα μια χαρά αλλά. .. στην ξένη υπηκοότητα το όνομά του είναι Constantinos P.......os ενω στο ελληνικό διαβατήριο τον γράφει Konstantinos P......ou. Δεν δήλωσα όμως, οτι έχει δύο ονόματα. Να πω την αλήθεια δεν πήγε το μυαλο μου οτι εννοεί κατι τέτοιο. Ταξιδεψε με την περσινή ΕΣΤΑ μια χαρά δύο φορές. Δε φαντάζομαι να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον. Αν χρειαστεί να ξαναβγαλει ΕΣΤΑ να δηλώσω αυτά τα δυο ονόματα;
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Ακριβώς όπως τα γράφεις, μαζεμένες όλες οι πληροφορίες για την ΕΣΤΑ. Με έβαλες, όμως, σε σκέψεις σχετικά με το διπλό όνομα. Έβγαλα μόλις χθες ΕΣΤΑ για τον άντρα μου για δεύτερη φορά (η πρωτη το Σεπτέμβρη το 18). Εχει κι αυτός διπλή υπηκοότητα, τα δήλωσα μια χαρά αλλά. .. στην ξένη υπηκοότητα το όνομά του είναι Constantinos P.......os ενω στο ελληνικό διαβατήριο τον γράφει Konstantinos P......ou. Δεν δήλωσα όμως, οτι έχει δύο ονόματα. Να πω την αλήθεια δεν πήγε το μυαλο μου οτι εννοεί κατι τέτοιο. Ταξιδεψε με την περσινή ΕΣΤΑ μια χαρά δύο φορές. Δε φαντάζομαι να δημιουργηθεί κάποιο πρόβλημα στο μέλλον. Αν χρειαστεί να ξαναβγαλει ΕΣΤΑ να δηλώσω αυτά τα δυο ονόματα;
Τη δεύτερη υπηκοότητα την πήρε μετα το ταξίδι ή την είχε και πριν ταξιδεψει στην Αμερική;

Επίσης θεωρώ πως από τη στιγμή που εχεις πάει ήδη μια φορά, τη δεύτερη δε μπορώ να φανταστώ γιατι να έχεις γραφειοκρατικο προβλημα, αν και αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση.
 

Nikitse

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Τη δεύτερη υπηκοότητα την πήρε μετα το ταξίδι ή την είχε και πριν ταξιδεψει στην Αμερική;

Επίσης θεωρώ πως από τη στιγμή που εχεις πάει ήδη μια φορά, τη δεύτερη δε μπορώ να φανταστώ γιατι να έχεις γραφειοκρατικο προβλημα, αν και αυτό είναι καθαρά δική μου εκτίμηση.
Την ξένη υπηκοότητα την έχει από τη γέννηση και την ελληνική από καταγωγή. Άρα τις ειχε2και τις δύο πριν το ταξίδι. Μάλλον δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα, αφου ήδη πήγε δυο φορές πέρυσι. Αλλά οταν ξαναβγαλουμε εστα, μάλλον θα πρέπει να βάλουμε και τα δυο ονόματα, φαντάζομαι.
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Την ξένη υπηκοότητα την έχει από τη γέννηση και την ελληνική από καταγωγή. Άρα τις ειχε2και τις δύο πριν το ταξίδι. Μάλλον δε θα δημιουργηθεί πρόβλημα, αφου ήδη πήγε δυο φορές πέρυσι. Αλλά οταν ξαναβγαλουμε εστα, μάλλον θα πρέπει να βάλουμε και τα δυο ονόματα, φαντάζομαι.
Εγώ στη θέση σου δε θα τα έβαζα και τα δυο από τη στιγμή που και με το ένα γίνεσαι δεκτός. Εγώ έβαλα και το δεύτερο επειδή όταν η πρώτη φορά και ήθελα να ήμουν καλυμμένος. Αν και θα πάρω μαζί μου και τα δυο διαβατήρια μην τυχόν και μου τα ζητήσουν, που επίσης δεν το νομίζω.
 

Nikitse

Member
Μηνύματα
9
Likes
3
Εγώ στη θέση σου δε θα τα έβαζα και τα δυο από τη στιγμή που και με το ένα γίνεσαι δεκτός. Εγώ έβαλα και το δεύτερο επειδή όταν η πρώτη φορά και ήθελα να ήμουν καλυμμένος. Αν και θα πάρω μαζί μου και τα δυο διαβατήρια μην τυχόν και μου τα ζητήσουν, που επίσης δεν το νομίζω.
Οκ, ευχαριστω πολυ για τις απαντήσεις. Τα διαβατήρια τα εχω ήδη βαλει και τα δύο και τις δυο φορές. Στο δεύτερο διαβατηριο, δε ζητανε ονομα. Μονο αριθμό και ημερομηνιες. Απλά στο όνομα, που οι Αυστραλοί το εχουν κάνει διαφορετικό spelling, μπερδεύτηκα λίγο. Δηλαδή, αν του ζητήσουν στο αεροδρόμιο το αυστραλεζικο διαβατηριο, να το τσεκάρουν, θα δουν ότι το όνομα εκει γράφεται διαφορετικα. Άρα, μπορει να θεωρησουν ότι κατι παιζει. Μονο αυτό μη συμβεί εύχομαι.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Απορρίφθηκε η αίτησή μου για ΕΣΤΑ, σκέφτομαι ότι ίσως φταίει ότι δήλωσα ότι έχω πρόσφατα πάει στο Ιράν. Ξέρετε πόσο καιρό κάνει για να εκδοθεί η βίζα;
Ευχαριστώ
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Μου απαντάω μόνη μου: Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού στην αμερικάνικη πρεσβεία είναι την άλλη Παρασκευή. Εγώ ήθελα να φύγω την Πέμπτη... Πάει το ταξίδι...

Να ρωτήσω, επειδή στο ερωτηματολόγιο της ΕΣΤΑ το αν έχεις πάει Ιράν, Σομαλία, Συρία κτλ είναι στην ίδια λίστα ερωτήσεων με το αν είσαι σωματέμπορος, ναρκομανής, πόρνη κτλ, που αν είσαι ούτως ή άλλως δεν θα το δηλώσεις! Αν δηλώσεις ψευδώς ότι δεν έχεις πάει Ιράν κτλ, και από τη στιγμή που στο διαβατήριο δεν υπάρχει σφραγίδα εισόδου / εξόδου, τι γίνεται; Το βρίσκουν;
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Μου απαντάω μόνη μου: Το πρώτο διαθέσιμο ραντεβού στην αμερικάνικη πρεσβεία είναι την άλλη Παρασκευή. Εγώ ήθελα να φύγω την Πέμπτη... Πάει το ταξίδι...

Να ρωτήσω, επειδή στο ερωτηματολόγιο της ΕΣΤΑ το αν έχεις πάει Ιράν, Σομαλία, Συρία κτλ είναι στην ίδια λίστα ερωτήσεων με το αν είσαι σωματέμπορος, ναρκομανής, πόρνη κτλ, που αν είσαι ούτως ή άλλως δεν θα το δηλώσεις! Αν δηλώσεις ψευδώς ότι δεν έχεις πάει Ιράν κτλ, και από τη στιγμή που στο διαβατήριο δεν υπάρχει σφραγίδα εισόδου / εξόδου, τι γίνεται; Το βρίσκουν;
Γιατί μπήκες καν στη διαδικασία για ESTA? Έχουν απαγορεύσει ΠΛΗΡΩΣ την είσοδο στις ΗΠΑ με ΕΣΤΑ σε όποιον έχει επισκεφθεί Ιραν, Σουδάν, Υεμένη, Συρία και μερικές ακόμα χώρες από 1/3/2011 και μετά. Τώρα το έχεις ήδη δηλώσει μια φορά ότι έχεις πάει, οπότε οι πιθανότητες σου για νέο ESTA είναι μικρές (και κινδυνεύεις να γίνεις blacklist αν διαπιστώσουν ότι τους λές ψέμματα), άσε που μπορεί να το έχουν έτσι κι αλλιώς στο φάκελό τους. Μόνο με VISA μπορούμε να μπούμε στις ΗΠΑ οι έχοντες επισκεφθεί Ιραν κλπ.

Δες μήπως μπορεί να γίνει κάτι για ραντεβού για VISA πιο νωρίς με επιπλέον χρέωση.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται πλήρως η είσοδος με ΕΣΤΑ, δεν το είχα ψάξει ποτέ γιατί ΗΠΑ είχα πάει τελευταία φορά πριν το 2011 και έκτοτε δεν είχα ασχοληθεί. Έτυχε έκτακτο ταξίδι τώρα και μπήκα να κάνω αίτηση χωρίς να το ψάξω ή να το πολυσκεφτώ.
Ξέρεις απ' όταν γίνει το ραντεβού πόσες μέρες παίρνει περίπου για να βγει η βίζα;
 

DimTsa

Member
Μηνύματα
21
Likes
55
Ευχαριστώ πολύ για την απάντηση.
Δεν το ήξερα ότι απαγορεύεται πλήρως η είσοδος με ΕΣΤΑ, δεν το είχα ψάξει ποτέ γιατί ΗΠΑ είχα πάει τελευταία φορά πριν το 2011 και έκτοτε δεν είχα ασχοληθεί. Έτυχε έκτακτο ταξίδι τώρα και μπήκα να κάνω αίτηση χωρίς να το ψάξω ή να το πολυσκεφτώ.
Ξέρεις απ' όταν γίνει το ραντεβού πόσες μέρες παίρνει περίπου για να βγει η βίζα;
https://www.travelstories.gr/community/threads/Άρνηση-Βιζας-και-Εστα.34099/
Διαβασε αυτο το thread, μπορεις να σε φανει χρησιμο
 

I love NY

Member
Μηνύματα
44
Likes
29
Επόμενο Ταξίδι
new york-montreal ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
Ν.Υόρκη-Καλιφόρνια οδικώς
Καλησπέρα στην παρέα!!!Θα ταξιδέψω τον άλλο μήνα Μόντρεαλ και θα επισκεφτώ για λίγες μέρες τη Νέα Υόρκη οδικώς. Έκανα και εγκρίθηκε η eTa που απαιτείται για Καναδά και σήμερα πριν κάνω αίτηση για esta διαβάζω αυτό:

ΕΑΝ ΕΙΜΑΙ ΣΤΟΝ ΚΑΝΑΔΑ Ή ΤΟ ΜΕΞΙΚΟ ΚΑΙ ΘΕΛΩ ΝΑ ΟΔΗΓΗΣΩ ΠΡΟΣ ΤΙΣ ΗΠΑ, ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΥΠΟΒΑΛΩ ΑΙΤΗΣΗ ΓΙΑ ΕΓΚΡΙΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ESTA


Εάν είστε υπήκοος μιας χώρας που συμμετέχει στο πρόγραμμα Visa Waiver Program (VWP) και εισέλθετε στις ΗΠΑ μέσω χερσαίων συνόρων από το Μεξικό ή τον Καναδά, δεν απαιτείται το πρόγραμμα ESTA.

Πρώτη είσοδος μέσω χερσαίων συνόρων χωρίς έγκυρη ESTA - Θα σας ζητηθεί να συμπληρώσετε το έντυπο I-94W και να ολοκληρώσετε μία μη αυτόματη διαδικασία εισόδου κατά τη διέλευση χερσαίων συνόρων.

Πρώτη είσοδος μέσω χερσαίων συνόρων με έγκυρη ESTA - Θα σας ζητηθεί να συμπληρώσετε το έντυπο I-94W (έγχαρτη μορφή), αλλά πρέπει επίσης να ολοκληρώσετε μια μη αυτόματη διαδικασία εισόδου κατά τη διέλευση χερσαίων συνόρων.

Η επανείσοδος μέσω χερσαίων συνόρων με έγκυρο έντυπο I-94W (έγχαρτη μορφή) ή έγκυρη σφραγίδα στο διαβατήριο από προηγούμενη αποδοχή - Αν εισέρχεστε ξανά τις ΗΠΑ μετά από ένα ταξίδι μικρότερο των 30 ημερών στο Μεξικό ή τον Καναδά, δεν θα χρειαστεί να λάβετε νέο έντυπο I-94W και η διαδικασία εισόδου σας επιταχύνεται.

Μπορεί να με βοηθήσει κάποιος αν χρειάζεται ή όχι esta για ταξίδι οδικώς προς Νέα Υόρκη;
 

Route 66

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Παιδιά καλησπέρσ,
Αν μπορείτε μια βοήθεισ με το εξής:
Αν και εξέδωσα ESTA πέρυσι, φέτος επ'ευκαιρία νέου ταξιδιού στις ΗΠΑ και θεωρώντας ότι έχει ισχύ 2 έτη, μπήκα να την ξανατυπώσω και μου λέει ότι λήγει αύριο, δηλαδή έναν χρόνο μετά.
Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Νέα αίτηση ή ενημέρωση των στοιχείων της υφισταμένης? Κάνοντας το δεύτερο, ισοδυναμεί αυτό με ανανέωση ή μπορεί παράλληλα να επιταχύνειι τη διαδικασία έκδοσης της νέας? Οι FAQ του επίσημου site δεν αναφέρουν κάτι σχετικά.
Ευχαριστώ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.777
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom