ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Φέτος κυκλοφορεί στο διαδίκτυο οτι οι Έλληνες δε χρειάζονται πλέον βίζα αλλά δε ξέρω πόσο ασφαλές και αξιόπιστο είναι αυτό.
Βίζα δε χρειαζόμαστε εδώ και χρόνια αλλά ESTA εξακολουθούμε να χρειαζόμαστε.
 

karras2013

Member
Μηνύματα
11
Likes
11
Βίζα δε χρειαζόμαστε εδώ και χρόνια αλλά ESTA εξακολουθούμε να χρειαζόμαστε.
Η esta είναι ηλεκτρονική βίζα για αυτούς που δεν πάνε για να μείνουν στην Αμερική μόνιμα αλλά για διακοπές και διαμονή μέχρι 1 μήνα νομίζω και είναι για τα κράτη που συμμετέχουν σε αυτο το πρόγραμμα μεταξύ αυτών και η Ελλάδα.Παρόλα αυτά διαφέρει απο την κλασσική βίζα καλώς το αναφέρεις και δεν έχω ιδέα αν η φήμη που κυκλοφορεί περί κατάργησης της βίζας αφορά και τις 2
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Η esta είναι ηλεκτρονική βίζα για αυτούς που δεν πάνε για να μείνουν στην Αμερική μόνιμα αλλά για διακοπές και διαμονή μέχρι 1 μήνα νομίζω και είναι για τα κράτη που συμμετέχουν σε αυτο το πρόγραμμα μεταξύ αυτών και η Ελλάδα.Παρόλα αυτά διαφέρει απο την κλασσική βίζα καλώς το αναφέρεις και δεν έχω ιδέα αν η φήμη που κυκλοφορεί περί κατάργησης της βίζας αφορά και τις 2
Ούτε η βίζα που υπήρχε υποχρεωτκά κάποτε (κι εξακολουθεί να υπάρχει και σήμερα για συγκεκριμένες περιπτώσεις) είναι για μόνιμη διαμονή. Επίσης η ESTA είναι για παραμονή μέχρι 3 μήνες στη χώρα.
Περί "τέλους βίζας για τους 'Ελληνες" ιδού τι ακριβώς εννοούμε: https://www.news247.gr/koinonia/monima-choris-viza-oi-ellines-stis-ipa.6660300.html
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εφοσον δεν θα βγεις απο το τρανσιτ εισαι σιγουρος οτι χρειαζεσαι εστα?
(Απορια το εχω, μην παρεξηγηθω, γραπτως λογος γαρ)
Χρειάζεσαι ESTA και για απλό transit, αλλά δεν είμαστε καν σε αυτή την περίπτωση: Οι περισσότερες πτήσεις μεταξύ ΗΠΑ και Καναδά εκτελούνται ως domestic πτήσεις των ΗΠΑ (με το immigration εξόδου να γίνεται σε ειδική περιοχή μέσα στο Καναδικό αεροδρόμιο).
 
Last edited:

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Η esta είναι ηλεκτρονική βίζα για αυτούς που δεν πάνε για να μείνουν στην Αμερική μόνιμα αλλά για διακοπές και διαμονή μέχρι 1 μήνα νομίζω και είναι για τα κράτη που συμμετέχουν σε αυτο το πρόγραμμα μεταξύ αυτών και η Ελλάδα.Παρόλα αυτά διαφέρει απο την κλασσική βίζα καλώς το αναφέρεις και δεν έχω ιδέα αν η φήμη που κυκλοφορεί περί κατάργησης της βίζας αφορά και τις 2
Μην παραπληροφορείτε. Δεν υπάρχει καμμία φήμη για κατάργηση του ESTA. Δεν υπάρχει ούτε μία χώρα της Ευρώπης που οι πολίτες της να μπορούν να μπαινοβγαίνουν στις ΗΠΑ και χωρίς VISA και χωρίς ESTA.

Το ESTA δεν είναι άλλη μορφή βίζας, είναι απλά καταχώρηση των στοιχείων διαβατηρίου σου στη βάση με τα άτομα που επιτρέπεται να μπουν στις ΗΠΑ. Όποιος μπορεί και το βρίσκει ηλεκτρονικά, δε σου ζητάει να δει τίποτα.
 

minas_t7

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπερα παιδια.

Προκειται να ταξιδεψω μαζι με τον πατερα μου στις ΗΠΑ 18 Δεκεμβριου με 10 Ιανουαριου 2019 για να δουμε Χριστουγεννα συγγενικα προσωπα. θελω να με διαφωτισετε σε καποια πραγματα για την Esta:

1. Πρωτα βγαζουμε την esta και επειτα τα εισιτηρια ή το αντιστροφο; (αν και η λογικη λεει πρωτα esta για να δεις αν εγκριθει και μετα εισιτηρια)

2. Ο πατερας μου εργαζεται ως πολιτικο προσωπικο στο πολεμικο ναυτικο στον ναυσταθμο Σαλαμινος. Στον εργοδοτη του βαζω "Greek Government" ή Πολεμικο Ναυτικο και διευθυνση την διεύθυνση του Υπουργείου Εθνικής Άμυνας;

3. Εγω για 3 χρονια και μεχρι σημερα δεν εργαζομαι. Πρεπει να βαλω το "οχι" στο κουτακι που ζηταει για να φαινομαι οτι ειμαι ανεργος ή τα στοιχεια του τελευταιου εργοδοτη που ειχα πριν 3 χρονια και μου εβαζε ενσημα;

4. Επειδη παμε 2 ατομα πρεπει να κανω 2 αιτησεις ξεχωριστα και χρεωνονται 14 δολλαρια η καθεμιά, δηλαδη 28 ευρω ή μια ομαδικη αιτηση που θα χρεωθει 14 δολλάρια;

5. Χρειαζεται να δηλωσεις μια διευθυνση που θα μεινεις;

Σας ευχαριστω πολυ εκ των προτερων
 

Mariaalex

Member
Μηνύματα
9
Likes
2
Μην παραπληροφορείτε. Δεν υπάρχει καμμία φήμη για κατάργηση του ESTA. Δεν υπάρχει ούτε μία χώρα της Ευρώπης που οι πολίτες της να μπορούν να μπαινοβγαίνουν στις ΗΠΑ και χωρίς VISA και χωρίς ESTA.

Το ESTA δεν είναι άλλη μορφή βίζας, είναι απλά καταχώρηση των στοιχείων διαβατηρίου σου στη βάση με τα άτομα που επιτρέπεται να μπουν στις ΗΠΑ. Όποιος μπορεί και το βρίσκει ηλεκτρονικά, δε σου ζητάει να δει τίποτα.
Δηλαδή η βίζα ειναι απαραίτητη ακόμα και για πτήση transit στις ΗΠΑ?

Χρειάζεσαι ESTA και για απλό transit, αλλά δεν είμαστε καν σε αυτή την περίπτωση: Οι περισσότερες πτήσεις μεταξύ ΗΠΑ και Καναδά εκτελούνται ως domestic πτήσεις των ΗΠΑ (με το immigration εξόδου να γίνεται σε ειδική περιοχή μέσα στο Καναδικό αεροδρόμιο).
Τι εννοείς domestic πτήση..Από την αεροπορικη μου είπαν ότι στο αεροδρόμιο θα ακολουθήσω τα βέλη για πτήσεις transit/connection..
 
Last edited by a moderator:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Εγώ έχω 2 υπηκοότητες, Ελληνική κ Γαλλική.
Στην ερώτηση "Είστε αυτή τη στιγμή ένας πολίτης ή έχετε εθνότητα οποιασδήποτε άλλης χώρας; " να βάλω και την Γαλλική??
Να σημειώσω πως δεν έχω κάποια γαλλική ταυτότητα ή διαβατήριο.
 

chryssa84

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Παιδιά Καλησπέρα,
Μια ερώτηση και εγώ να κάνω, στην αίτηση ESTA, δεν καταχωρείται η διεύθυνση στην οποία θα μένω στο Σικάγο. Μου βγάζει ότι είναι λανθασμένος ο αριθμός (ενώ είναι σωστός ). Για διευκρίνηση δεν είναι διεύθυνση ξενοδοχείου είναι διεύθυνση κατοικίας.
Σας ευχαριστώ πολύ για την όποια βοήθεια
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Επανέρχομαι!
Ολοκλήρωσα 2 φόρμες για ESTA επιτυχώς, και μου έγραψε AUTHORIZATION APPROVED αμέσως μετά την πληρωμή. Αυτό ήταν? Μου φάνηκε αυτοματοποιημένο μήνυμα.
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Επανέρχομαι!
Ολοκλήρωσα 2 φόρμες για ESTA επιτυχώς, και μου έγραψε AUTHORIZATION APPROVED αμέσως μετά την πληρωμή. Αυτό ήταν? Μου φάνηκε αυτοματοποιημένο μήνυμα.
Μπες στην ιστοσελίδα με τον κωδικό της αίτησης να δεις το αποτέλεσμα.
 
Last edited:

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.493
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
Μπες στην ιστοσελίδα με τον κωδικό της αίτησης να δεις το αποτέλεσμα.
Ναι με αυτόν τον τρόπο μπήκα με το που έγινε η πληρωμή, και έγραφε ότι εγκρίθηκε. Απλά απόρησα γιατί δεν πέρασαν ούτε 5 λεπτά, δεν γίνεται κάποιος έλεγχος για την έγκριση?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom