ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

Nikos1986

Member
Μηνύματα
897
Likes
3.945
Επόμενο Ταξίδι
Γενεύη - Ανεσί
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αυστραλία - Καλιφόρνια
Παιδιά καλησπέρσ,
Αν μπορείτε μια βοήθεισ με το εξής:
Αν και εξέδωσα ESTA πέρυσι, φέτος επ'ευκαιρία νέου ταξιδιού στις ΗΠΑ και θεωρώντας ότι έχει ισχύ 2 έτη, μπήκα να την ξανατυπώσω και μου λέει ότι λήγει αύριο, δηλαδή έναν χρόνο μετά.
Τι κάνω σε αυτήν την περίπτωση? Νέα αίτηση ή ενημέρωση των στοιχείων της υφισταμένης? Κάνοντας το δεύτερο, ισοδυναμεί αυτό με ανανέωση ή μπορεί παράλληλα να επιταχύνειι τη διαδικασία έκδοσης της νέας? Οι FAQ του επίσημου site δεν αναφέρουν κάτι σχετικά.
Ευχαριστώ!
Αρχικά ήταν 2 χρόνια, μετά την έκαναν 1 και πλέον είναι πάλι 2.

Τι ακριβώς εννοείς "ενημέρωση των στοιχείων της υφισταμένης"; Τροποποιείς κάτι αν αλλάξει κάτι στο ταξίδι που έχεις σχεδιάσει ή κλείσεις και νέο ταξίδι όσο η ESTA (από προηγούμενο ταξίδι) είναι σε ισχύ. Αφού λήγει, θα κάνεις αίτηση για καινούρια.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Καλησπέρα παιδιά. Ερώτηση.... Σε τυχόν αλλαγή της ταυτότητας(όχι διαβατηρίου) , χρειάζεται να ξανακάνω αίτηση για ESTA? Μπορώ να το δηλώσω κάπως?
Κατά την είσοδο σας ζητήθηκε η ταυτότητα η εθνική μαζί με το διαβατήριο?
 
Last edited:

andpsy

Member
Μηνύματα
268
Likes
648
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο, Νορβηγία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νότια Αμερική / Ισλανδία
Για το 2ο μέρος της ερώτησης, όταν είχα πάει εγώ, μόνο με το διαβατήριο ασχολήθηκαν, δεν μου ζήτησαν κάποιο άλλο έγγραφο. Για το 1ο μέρος, δεν γνωρίζω να σου απαντήσω, πιθανολογώ ναι, να χρειάζεται
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Όποιον έχω ρωτήσω ρε γμτ δεν έχω βγάλει άκρη με το τι ισχύει 100%. Άλλος λέει βγάλε καινούργια και άλλος ότι στην ουσία δεν χρειάζεται μιας και η ταυτότητα δεν επιδεικνύεται πουθενά κατά την είσοδο...
Υπάρχει περίπτωση εαν κάνω δεύτερη αίτηση, μιας και δεν είναι τα 14 δολάρια το θέμα, να μου βγει αρνητική επιδημία δεν έχω καν ταξιδέψει με την πρώτη?
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Έστειλα και πήρα και απάντηση άμεση μπορώ να ομολογήσω. Έλεγε : "An ESTA application must contain correct pertinent biographical data. This includes full name, date of birth, citizenship, place of birth, gender, and passport information. Once an application has been submitted, no changes can be made because the ESTA application is considered an official document. If your application contains incorrect information for any of the above, you must submit a new application at: https://esta.cbp.dhs.gov/esta. If an application that contains incorrect data is part of a group application, only the application with the incorrect data needs to be resubmitted. There is a fee associated with each application submitted. Erroneous or incorrect information can cause delays at check-in and/or upon arrival in the United States. When you DO NOT have to apply for a new ESTA: A change or error in employment, home address, work address, phone number, email address, travel itinerary, transit status, travel address, point of contact, or in the group point of contact information does not require that a new application be submitted, or that an existing application be updated. However, please have the correct information readily available, as it may be requested during the inspection process"

Από αυτό εσείς καταλαβαίνετε ότι πρέπει να κάνω αίτηση καινούργια ή όχι?
 

Earth Citizen

Member
Μηνύματα
2.859
Likes
7.077
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ιαπωνία, Λίμνες Καναδά
Έστειλα και πήρα και απάντηση άμεση μπορώ να ομολογήσω. Έλεγε : "An ESTA application must contain correct pertinent biographical data. This includes full name, date of birth, citizenship, place of birth, gender, and passport information. Once an application has been submitted, no changes can be made because the ESTA application is considered an official document. If your application contains incorrect information for any of the above, you must submit a new application at: https://esta.cbp.dhs.gov/esta. If an application that contains incorrect data is part of a group application, only the application with the incorrect data needs to be resubmitted. There is a fee associated with each application submitted. Erroneous or incorrect information can cause delays at check-in and/or upon arrival in the United States. When you DO NOT have to apply for a new ESTA: A change or error in employment, home address, work address, phone number, email address, travel itinerary, transit status, travel address, point of contact, or in the group point of contact information does not require that a new application be submitted, or that an existing application be updated. However, please have the correct information readily available, as it may be requested during the inspection process"

Από αυτό εσείς καταλαβαίνετε ότι πρέπει να κάνω αίτηση καινούργια ή όχι?
Αναφέρει σαφώς για ποιες αλλαγές χρειάζεται ή δε χρειάζεται να κάνεις νέα αίτηση. Η αλλαγή ταυτότητας ανήκει στην πρώτη κατηγορία κι ακόμα κι αν δε τη ζητάνε στο αεροδρόμιο,παρά μόνο το διαβατήριο, δε μπορείς να έχεις λανθασμένα στοιχεία σ ένα τόσο σημαντικό πεδίο. Κάνεις νέα αίτηση λοιπόν.
 

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Δεν αλλάζεις κανένα στοιχείο από αυτά που αναφέρονται. Δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ απολύτως ...το ότι αλλαζεις αριθμό ταυτότητας δεν σημαίνει ότι αλλάζει κάτι από την πρώτη κατηγορία, και φυσικά στο immigration δεν τους ενδιαφερει το εθνικό ID number σου.
 

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Δεν αλλάζεις κανένα στοιχείο από αυτά που αναφέρονται. Δεν χρειάζεται να κάνεις τπτ απολύτως ...το ότι αλλαζεις αριθμό ταυτότητας δεν σημαίνει ότι αλλάζει κάτι από την πρώτη κατηγορία, και φυσικά στο immigration δεν τους ενδιαφερει το εθνικό ID number σου.
Αυτό το παρατήρησα και εγώ γιαυτό είναι το δίλημμα μου. Ότι συγκεκριμένα ο αριθμός ταυτότητας δεν αναφέρεται πουθενά, παράμόνο τα δημογραφικά στοιχεία διαβατηρίου. Γιαυτό και εγώ το ερμήνευσα ότι ίσως δεν χρειάζεται.

Επίσης ο λόγος που το σκέφτομαι ακόμα να μην το αλλάξω είναι ότι το διαβατήριο όταν το έβγαλα ο αριθμός ταυτότητας μου ήταν αυτός που δήλωσα και στην αίτηση και όχι ο καινούργιος.

Βέβαια δεν ξέρω εαν για εμπεριέχεται στην περίπτωση σαν passport information.
 
Last edited by a moderator:

arabickostas

Member
Μηνύματα
461
Likes
1.501
Επίσης ο λόγος που το σκέφτομαι ακόμα να μην το αλλάξω είναι ότι το διαβατήριο όταν το έβγαλα ο αριθμός ταυτότητας μου ήταν αυτός που δήλωσα και στην αίτηση και όχι ο καινούργιος.

Βέβαια δεν ξέρω εαν για εμπεριέχεται στην περίπτωση σαν passport information.
Εχεις εγκεκριμενη ΕΣΤΑ και ενα διαβατηριο που παραμένει το ιδιο. Μην αγχωνεσαι και καλα να περασεις!
 
Last edited:

oasisAthens

Member
Μηνύματα
298
Likes
203
Λοιπόν για ένα update από την σειρά μου μετά από αρκετές μέρες ψαξίματος... Βρήκα την εξής πληροφορία :
"If a traveler’s passport information changes, the individual is required to apply for a new travel authorization through ESTA. A new travel authorization is required if (1) the traveler is issued a new passport; (2) the traveler changes his or her name; (3) the traveler changes his or her gender; (4) the traveler’s country of citizenship changes; or (5) the circumstances underlying the traveler’s previous responses to any of the ESTA application questions requiring a “yes” or “no” response have changed. The associated fee will be charged for each new application submitted."

Από το επίσιμο site τους https://www.cbp.gov/travel/internat...iver-program-vwp-and-electronic-system-travel

Μετά και από αυτό θεωρώ τελικά ότι δεν χρειάζεται καινούργια ESTA με την αλλαγή της ταυτότητας . Μακάρι να είχε κάποιος παρόμοια εμπειρία :)
Ευχαριστώ πολύ όσους ασχολήθηκαν και είπαν την άποψή τους .

Υ.Γ. Ακόμα και στο Προξενείο τους δήλωναν αναρμόδιοι για τέτοιτα περίπτωση.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.659
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom