ΗΠΑ Διευκρίνιση για ESTA

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
να κάνεις για παν ενδεχόμενο πρώτα την εστα για να δεις αν μπορείς να πας χωρίς βίζα στην Αμερική και μετά βγάλε εισιτήρια. αν για οποιοδήποτε λόγο στην απορρίψουν πρέπει να πας πρεσβεία για κανονική βίζα
Αν του απορρίψουν την εστα η πιθανότητα να μπορεί να βγάλει βίζα είναι σχεδόν μηδαμινή.Υψηλο κόστος και πολύ χαρτουρα.
 
D

Delmem37668

Guest
Αν του απορρίψουν την εστα η πιθανότητα να μπορεί να βγάλει βίζα είναι σχεδόν μηδαμινή.Υψηλο κόστος και πολύ χαρτουρα.
Ε όχι, δεν ειναι δύσκολο. Πρέπει να κοστίζει κάνα 200σαρι τώρα.Γενικά ειναι δύσκολο να απορρίψουν εστα, αλλα και αν συμβεί απλα πρέπει να τους πείσεις ότι δεν πας στην Αμερική για να μείνεις. Στο παρελθόν έβγαλα αρκετές φορές βίζα απο φοιτητής ακομα Δεν ήταν δύσκολο. παλιότερα στο εστα δεν ζητούσαν πληροφορίες εργασίας ας πούμε, την τελευταία φορά που έκανα το 19 ζητούσαν. Και τώρα πρέπει να ξανακάνω γιατί λήγει σε λίγες βδομάδες.
 
Last edited by a moderator:

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
Ε όχι, δεν ειναι δύσκολο. Πρέπει να κοστίζει κάνα 200σαρι τώρα.Γενικά ειναι δύσκολο να απορρίψουν εστα, αλλα και αν συμβεί απλα πρέπει να τους πείσεις ότι δεν πας στην Αμερική για να μείνεις. Στο παρελθόν έβγαλα αρκετές φορές βίζα απο φοιτητής ακομα Δεν ήταν δύσκολο. παλιότερα στο εστα δεν ζητούσαν πληροφορίες εργασίας ας πούμε, την τελευταία φορά που έκανα το 19 ζητούσαν. Και τώρα πρέπει να ξανακάνω γιατί λήγει σε λίγες βδομάδες.
Εννοείς ότι έβγαζες βίζα πριν υπάρξει η εστα; Τότε ήταν σχετικά εύκολο να την βγάλεις.Μετα την εστα όμως έγινε πολύ δύσκολη η έκδοση βίζας.
Αν σου απορρίψουν την εστα, για περίπου τους ίδιους λόγους δεν θα σου δώσουν βίζα.
Μπορείς στο φόρουμ να διαβάσεις διάφορα θέματα που είχαν μέλη με την έκδοση της.
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.805
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Εμένα πριν 2 χρόνια μου απορρίφθηκε η εστα (επειδή είχα πάει Ιράν) αλλά μετά έβγαλα κανονικά βίζα χωρίς πρόβλημα (αφού πέρασα τη συνέντευξη στην πρεσβεία, όπου βεβαιώθηκαν ότι δεν είμαι τρομοκράτης).
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.285
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Εμένα πριν 2 χρόνια μου απορρίφθηκε η εστα (επειδή είχα πάει Ιράν) αλλά μετά έβγαλα κανονικά βίζα χωρίς πρόβλημα (αφού πέρασα τη συνέντευξη στην πρεσβεία, όπου βεβαιώθηκαν ότι δεν είμαι τρομοκράτης).
Ομοίως λόγω Σουδάν. Δεν ήταν και τίποτε φοβερό η συνέντευξη
- Γιατί πήγατε στο Σουδάν;
- Για τουρισμό, έχει πυραμίδες.
- Α, ΟΚ.
 
D

Delmem38110

Guest
είχε κάποιος προσωπική εμπειρία εισόδου στις ηνωμένες πολιτείες με διαβατήριο να λήγει σε λιγότερο από μήνα και να επισκέφτηκε τη χώρα. επίσης να έκανε αίτηση Esta με τέτοιο διαβατήριο.
σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα τους μπορούμε εισέλθουμε, δεν βρίσκω κάτι για αίτηση Esta.
αν κάποιος μπορεί ας γράψει. ευχαριστώ.
CBP Customer Service
9 FAM 403.9 (U) NIV ISSUANCES
9 FAM 403.9-3(B)(2) (U) Countries That Extend Passport Validity for an Additional Six Months After Expiration...........
GeorgiaGermanyGreece
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.542
Likes
8.031
είχε κάποιος προσωπική εμπειρία εισόδου στις ηνωμένες πολιτείες με διαβατήριο να λήγει σε λιγότερο από μήνα και να επισκέφτηκε τη χώρα. επίσης να έκανε αίτηση Esta με τέτοιο διαβατήριο.
σύμφωνα με την επίσημη ιστοσελίδα τους μπορούμε εισέλθουμε, δεν βρίσκω κάτι για αίτηση Esta.
αν κάποιος μπορεί ας γράψει. ευχαριστώ.
CBP Customer Service
9 FAM 403.9 (U) NIV ISSUANCES
9 FAM 403.9-3(B)(2) (U) Countries That Extend Passport Validity for an Additional Six Months After Expiration...........
GeorgiaGermanyGreece
Δεν έχω εμπειρία αλλά βρήκα αυτό...
ESTA Application for Citizens of Greece Travelling to the USA
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Εμένα πριν 2 χρόνια μου απορρίφθηκε η εστα (επειδή είχα πάει Ιράν) αλλά μετά έβγαλα κανονικά βίζα χωρίς πρόβλημα (αφού πέρασα τη συνέντευξη στην πρεσβεία, όπου βεβαιώθηκαν ότι δεν είμαι τρομοκράτης).
Ποσο είναι η χρέωση για Βίζα ?
 
Μηνύματα
234
Likes
925
Επόμενο Ταξίδι
Μαρόκο
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το σκέφτομαι και γώ πολύ σοβαρά για Ιράν, αλλά κολλάω και γώ με την απαγόρευση των Η.Π.Α μιας και θέλω κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον να πάω Δυτική ακτή
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.623
Likes
50.285
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Ευχαριστώ πολύ για την άμεση απάντηση. Το σκέφτομαι και γώ πολύ σοβαρά για Ιράν, αλλά κολλάω και γώ με την απαγόρευση των Η.Π.Α μιας και θέλω κάποια στιγμή στο σύντομο μέλλον να πάω Δυτική ακτή
Προσωπικά μου ήρθε κουτί ή απαγόρευση για τις ΗΠΑ. Αντί για τα χαζοESTA, με αιτιολογία ότι πήγα στο Σουδάν, έκλεισα ραντεβού με την αμερικανική πρεσβεία κι έβγαλα πανεύκολα μια δεκαετή βιζα κι ησύχασα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.110
Μηνύματα
880.630
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom