Διπλωμα οδηγησης για Εξωτερικο!!

Tzelaledin

Member
Μηνύματα
30
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
bucuresti
Ταξίδι-Όνειρο
Ριο
Γεια σας μετα απο μια μικρη ταλαιπωρια να παω απο βουκουρεστι προς μπρασοβ και σιναια με τρενα ,σκεφτομουν τι καλα θα ηταν να νοικιαζα ενα αμαξακι να πηγαινα προς τα εκει.
η ερωτηση ειναι η εξης για οποιον ξερει: ξερω οτι υπαρχει ενα διπλωμα οδηγησης ευρωπαικης ενωσης, αυτο ισχυει μονο για ευρωπαικη ενωση? για χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης ?
για ολο τον υπολοιπο (ματαιο?) τουτο κοσμο τι ισχυει?
χρειαζεται τιποτα αλλο για ενοικιαση αμαξιου ?ζητανε κατι αλλο?

αυτα ηθελα να ρωτησω.......
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
εντος ΕΕ ισχυει το κλασικο ροζακι που εχουμε...
αν μαλιστα εχεις το πλαστικο σαν καρτα το καινουργιο ακομα καλυτερο

για εκτος ΕΕ πανε στην ΕΛΠΑ και κανε το διπλωμα σου διεθνες.καπου 40 ευρω για ενα χρονο μου φαινεται, και βγαινει σε 10 λεπτα
 

LIDA

Member
Μηνύματα
449
Likes
229
Εμείς Ρουμανία με το ροζάκι το δίπλωμα ήμασταν ΟΚ. Συνιστώ την ενοικίαση αυτοκινήτου.
 
Μηνύματα
159
Likes
43
............................... η ερωτηση ειναι η εξης για οποιον ξερει: ξερω οτι υπαρχει ενα διπλωμα οδηγησης ευρωπαικης ενωσης, αυτο ισχυει μονο για ευρωπαικη ενωση? για χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης ?
για ολο τον υπολοιπο (ματαιο?) τουτο κοσμο τι ισχυει?
χρειαζεται τιποτα αλλο για ενοικιαση αμαξιου ?ζητανε κατι αλλο?
αυτα ηθελα να ρωτησω.......
Επισήμως η ροζ Ελληνική άδεια οδήγησης ισχύει σε όλες τις χώρες της ΕΕ. Εάν όμως εμπλακείς σε κάποιο ατύχημα και τα στοιχεία δεν είναι με λατινικούς χαρακτήρες, είναι πολύ πιθανόν να σου ζητήσουν επίσημη μετάφραση και να ταλαιπωρηθείς. Το ίδιο μπορεί να συμβεί και κατά την ενοικίαση αυτοκινήτου (εξαρτάται από το γραφείο ενοικίασης) και ίσως και σε κάποιον έλεγχο της τροχαίας. Σχεδόν σε όλες τις περιπτώσεις εξαρτάται από το αρμόδιο όργανο εάν έχει τη διάθεση να κάνει αντιπαραβολή των στοιχείων από κάποιο άλλο έγγραφο που περιλαμβάνει Ελληνικούς και Λατινικούς χαρακτήρες. Εάν η Ελληνική άδεια οδήγησης που έχεις δεν είναι νέου τύπου (σαν πλαστική κάρτα), βγάλε διεθνή τριετούς διάρκειας από την ΕΛΠΑ, για να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο. Έχε πάντως υπ’ όψιν σου ότι για να ισχύει η διεθνής της ΕΛΠΑ πρέπει να συνοδεύεται και από την Ελληνική. (Ελέγχουν μήπως τυχόν σου έχει αφαιρεθεί η άδεια λόγω κάποιας τροχαίας παράβασης, οπότε δεν ισχύει και η διεθνής).
Για χώρες εκτός ΕΕ απαιτείται διεθνής μονοετούς ισχύος, εκτός από τις χώρες με τις οποίες υπάρχει διμερής συμφωνία με την ΕΕ ή με την Ελλάδα, στις οποίες ισχύει και η Ελληνική.
 
Last edited by a moderator:

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Γεια σας μετα απο μια μικρη ταλαιπωρια να παω απο βουκουρεστι προς μπρασοβ και σιναια με τρενα ,σκεφτομουν τι καλα θα ηταν να νοικιαζα ενα αμαξακι να πηγαινα προς τα εκει.
η ερωτηση ειναι η εξης για οποιον ξερει: ξερω οτι υπαρχει ενα διπλωμα οδηγησης ευρωπαικης ενωσης, αυτο ισχυει μονο για ευρωπαικη ενωση? για χωρες εκτος ευρωπαικης ενωσης ?
για ολο τον υπολοιπο (ματαιο?) τουτο κοσμο τι ισχυει?
χρειαζεται τιποτα αλλο για ενοικιαση αμαξιου ?ζητανε κατι αλλο?

αυτα ηθελα να ρωτησω.......
Όπως σου είπε και η Λήδα, με το ροζ δίπλωμα είναι ΟΚ για Ρουμανία. Και’γω συστήνω ανεπιφύλακτα ενοικίαση αυτοκινήτου και μάλιστα από την Inchirieri masini / rent a car - Autonom Bucuresti Romania . Μας την είχε συστήσει ο Σπύρος από’δω και μείναμε απόλυτα ευχαριστημένοι από όλες της απόψεις. Το νοικιάζεις στις μεγαλύτερες πόλεις της Ρουμανίας και το παραδίδεις σε όποια πόλη θέλεις. Και απίστευτα οικονομική.
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
αν ειναι να βγαλεις διεθνες για εντος ΕΕ καλυτερα να βγαλεις την το καινουργιο με λατ. χαρακτηρες
καπου 30 ευρω κανει αν θυμαμαι
αλλα ΜΗΝ ΠΑΣ ΣΕ ΚΕΠ
να πας στην δ/νση συγκοινωνιων της νομαρχιας
καπου 20 μερες καναν σε μενα και μαλιστα τους ζητησα και δεν παρεδωσα το παλιο ωσπου να ερθει το καινουργιο
ενω στα ΚΕΠ κανουν πανω απο 40 μερες και σου κρατανε το παλιο
 

SkullFlower

Member
Μηνύματα
518
Likes
97
Επόμενο Ταξίδι
Barcelona- Perpignan
Ταξίδι-Όνειρο
Peru
Στα κεπ μου έκαναν 3 βδομάδες ακριβώς και με είχαν αφήσει να κρατήσω και το παλιό μου...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
σοβαρα;
εμενα μου ειχαν πει κανα 2μηνο, και δεν με αφηναν να κρατησω το παλιο
μαλλον παιζει απο ΚΕΠ σε ΚΕπ
 

arcmann

Member
Μηνύματα
16
Likes
2
να ρωτησω κατι... για Τουρκια ξερει κανεις τι ισχυει? εχω το ροζ με ελληνικους χαρακτηρες. παντως και στην Ελβετια που ταξιδεψα περισυ γινεται δεκτο...
 

turms

Member
Μηνύματα
2.070
Likes
2.831
Επόμενο Ταξίδι
ΔΝΤ;;;
Ταξίδι-Όνειρο
Σκι στην Παταγονια
πιστευω οτι γενικα και στνη Τουρκια δεν εχεις προβλημα.
αλλα αν πεσεις σε στριμμενο;;;;

καλυτερα να εχεις διεθνες
 

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
734
Επόμενο Ταξίδι
??????
Εγώ που έκανα το δίπλωμα μου καινούργιο, δηλαδή που μοιάζει σαν πιστωτική, πλήρωσα 50 και έκανε 10 μέρες να έρθει, πήγα σε σχολή οδηγών όλα τα χαρτια και τις φωτο , κράτησα το παλιό και όταν ήταν έτοιμο το καινούργιο έδωσα το παλιό και πήρα το καινούργιο, ταξίδεψα έξω και όλα μια χαρά.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.193
Μηνύματα
883.498
Μέλη
38.898
Νεότερο μέλος
χρυσανθη

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom