Διπλωμα οδηγησης για Εξωτερικο!!

Μηνύματα
159
Likes
43
Σχετικά με την αντικατάσταση της άδειας οδήγησης με νέου τύπου και την παρακράτηση της παλιάς, μου είπε κάποιος στην διεύθυνση συγκοινωνιών, όταν πήγα τον περασμένο μήνα για να παραλάβω την δική μου, ότι ισχύουν τα εξής. Εάν η άδεια είναι σε ισχύ και λήγει εντός του χρονικού διαστήματος που απαιτείται για την έκδοση της νέας, η παλιά άδεια κρατείται. Εάν η ισχύς της είναι για μεγαλύτερο χρονικό διάστημα από τον χρόνο για την έκδοση της νέας, τότε μπορείς να την κρατήσεις, αλλά και τότε ακόμα μπορεί ο υπάλληλος που θα παραλάβει την αίτηση να την κρατήσει, απλά και μόνο για να μην είναι υποχρεωμένος να ξαναβρεί τον φάκελο για να τοποθετήσει μέσα την παλιά. Φαίνεται ότι έτσι μάλλον έχουν τα πράγματα, γιατί ο άνθρωπος ήταν από γραφείο που αναλάμβανε τέτοιες δουλειές. Εμένα πάντως όταν υπέβαλλα την αίτηση κράτησαν την παλιά και μου είπαν να πάω για την παραλαβή της νέας μετά από δεκαπέντε εργάσιμες μέρες. Όταν πήγα δεν ήταν έτοιμη και θα έπρεπε να ξαναπάω σε μία εβδομάδα, γιατί λέει όταν η κεντρική υπηρεσία που τις εκδίδει έχει φόρτο εργασίας, καθυστερεί πολύ. Η δική μου πάντως παλιά άδεια έληγε εντός του χρονικού ορίου των δεκαπέντε ημερών και δικαίως μου την κράτησαν. (Είχα σε ισχύ διεθνή τριετούς και μονοετούς ισχύος και περίμενα να βγάλω την νέα όταν θα έπρεπε να ανανεώσω την παλιά).
Σχετικά τώρα με τα ΚΕΠ, γιατί πρώτα πήγα στο ΚΕΠ της γειτονιάς μου, η υπάλληλος μου συνέστησε, λόγω του ότι η άδειά μου έληγε σε μερικές μέρες, να πάω κατ’ ευθείαν στην διεύθυνση συγκοινωνιών, γιατί λόγω ελλείψεως προσωπικού δεν στέλνουν τα χαρτιά στο υπουργείο αμέσως, αλλά περιμένουν να συγκεντρωθούν αρκετές άδειες και να τις πάνε όλες μαζί. Έτσι πάντως εξηγείται και η διαφορά του χρόνου παράδοσης της νέας άδειας.
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.233
Μηνύματα
884.432
Μέλη
38.920
Νεότερο μέλος
KoR

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom