Δουλεια και ταξιδια

Nikos5050

Member
Μηνύματα
535
Likes
137
Επόμενο Ταξίδι
Ναύπλιο
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία - Ειρηνικός
Ένας φίλος μου είναι μηχανικός πλοίων και ταξιδεύει στα πιο απίθανα μέρηκάθε φορά που ένα πλοίο χρειάζεται συντήρηση. Αλλά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, δεν είναι τόσο ευχάριστο όσο ίσως σου φαίνεται τώρα. Σκέψου να σε παίρνουν τηλέφωνο στις 2 το πρωί για να σου ανακοινώσουν ότι αύριο το απόγευμα πετάς για κορέα και θα μείνεις το λιγότερο 3 εβδομάδες...
 

traveladdict

Member
Μηνύματα
1.380
Likes
1.341
Επόμενο Ταξίδι
Λος Άντζελες
Ταξίδι-Όνειρο
ΣριΛάνκα,Βενεζουέλα ξανά!
Ηρθε η εποχη να διαλεξουμε το μελλον μας για αυτο θελω μια βοηθεια. Αν και δεν με ενδιαφερουν οι χρηματικες απολαβες και οι ευκαιριες επαγγελματικης εξελιξης το μονο που θελω να μου παρεχει η δουλεια με την οποια θα ασχοληθω ειναι η ευκαιρια για οσο το δυνατον περρισσοτερα ταξιδια.Αναφελομαι σε ταξιδια στο εξωτερικο χωρις περιορισμους στον χρονο διανομης αλλα και την αποσταση. Μπορειται σας παρακαλω να μου πρωτηνεται καποιο συγκεκριμενο κλαδο εργασιας που δινει αυτες της δυνατοτητες στους εργαζομενους...


υγ: εξαιτηται σαν επαγγελμα ο πιλοτος γιατι δεν μπορω να διαθεσω 100.000$ για να παω σε μια σχολη στο εξωτερικο

υγ2:εχω την επιλογη δυστηχος ή ευτηχως να παω σε σχολες του 2-4-5 πεδιου (δλδ θετικες-πολυτεχνιακες-οικονομικες)
Χωρίς παρεξήγηση, αν θέλεις να βρεις μια δουλειά που να τη συνδυάζεις με ταξίδια, ( εκτός της περίπτωσης να δουλέψεις πλήρωμα σε γκαζάδικο), θα πρέπει πρώτα να βελτιώσεις τα Ελληνικά σου και την ορθογραφία σου.
 

taxidakia

Member
Μηνύματα
285
Likes
51
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Άνδεις ξανά
Ένας φίλος μου είναι μηχανικός πλοίων και ταξιδεύει στα πιο απίθανα μέρηκάθε φορά που ένα πλοίο χρειάζεται συντήρηση. Αλλά όπως πολύ σωστά ειπώθηκε παραπάνω, δεν είναι τόσο ευχάριστο όσο ίσως σου φαίνεται τώρα. Σκέψου να σε παίρνουν τηλέφωνο στις 2 το πρωί για να σου ανακοινώσουν ότι αύριο το απόγευμα πετάς για κορέα και θα μείνεις το λιγότερο 3 εβδομάδες...
Και όχι μόνο... εκτός από αυτό που λέει ο Nikos, δηλ. ότι πρέπει να ακυρώσεις ό,τι είχες κανονίσει για αυτές τις 3 βδομάδες, ασήμαντο ή σημαντικό, φαντάσου αυτές τις εβδομάδες να τελειώνεις κάθε βράδυ αργά και στο τέλος να πρέπει να γυρίσεις καπάκι Ελλάδα, οπότε τελικά να μη δεις τη χώρα. Εντάξει, δεν είναι πάντα τόσο χάλια, αλλά συμβαίνει, οπότε από μόνο του το "να κάνω πολλά ταξίδια με τη δουλειά μου" δεν είναι απαραίτητα ευχάριστο.
Σε μια προηγούμενη δουλειά μου, είχε τύχει πολλές φορές να ταξιδέψω Τρίτη-Πέμπτη, συναντήσεις 9.00-19.00 και φυσικά χωρίς κανείς να με ρωτά αν θέλω να ταξιδέψω εκείνη την περίοδο ή όχι + φυσικά σκότωμα τις προηγούμενες και τις επόμενες μέρες για να μην αφήσω και εκκρεμότητες...

Επίσης, ανέφερες ότι δε σε ενδιαφέρουν οι απολαβές. Δε σε συμβουλεύω να το θέσεις σαν βασικό κριτήριό σου στην επιλογή επαγγέλματος, αλλά όπως και να έχει, τα χρήματα μάς είναι απαραίτητα και, αν δεν έχουμε τη δυνατότητα να δουλεύουμε από χόμπυ, δε γίνεται να μη μας ενδιαφέρει.

Καταλαβαίνω πάντως το μπέρδεμα που νιώθεις, ελπίζω να βρεις την άκρη...
 

manic

Member
Μηνύματα
63
Likes
9
Ταξίδι-Όνειρο
Bora-Bora
Χωρίς παρεξήγηση, αν θέλεις να βρεις μια δουλειά που να τη συνδυάζεις με ταξίδια, ( εκτός της περίπτωσης να δουλέψεις πλήρωμα σε γκαζάδικο), θα πρέπει πρώτα να βελτιώσεις τα Ελληνικά σου και την ορθογραφία σου.
το λενε δυσορθογραφια και προσπαθω να το διορθοσω οσο μπορω...
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.403
Likes
17.233
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Αγαπητέ φίλε, αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το ταξίδι δεν πρέπει να συνδυάζεται με δουλειά, γιατί στο τέλος από ευχαρίστηση γίνεται αγγαρεία. Αυτό σου λένε πάνω κάτω και οι υπόλοιποι.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις να ασχοληθείς με κάτι που σου αρέσει, και που να σου δίνει τα προς το ζειν, τα οποία θα χρησιμοποιείς για να ταξιδεύεις για αναψυχή. :)
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.790
Likes
18.305
Αγαπητέ φίλε, αυτό που πιστεύω εγώ είναι ότι το ταξίδι δεν πρέπει να συνδυάζεται με δουλειά, γιατί στο τέλος από ευχαρίστηση γίνεται αγγαρεία. Αυτό σου λένε πάνω κάτω και οι υπόλοιποι.

Θα σου πρότεινα να κοιτάξεις να ασχοληθείς με κάτι που σου αρέσει, και που να σου δίνει τα προς το ζειν, τα οποία θα χρησιμοποιείς για να ταξιδεύεις για αναψυχή. :)
Πολύ σωστός.....και όχι μόνο τα προς το ζειν, αλλά και ελεύθερο χρόνο να προσθέσω εγώ....

Καθηγητής δηλ. (αλλά με διπλάσιο μισθό) :D είναι το τέλειο...
 

axinos

Member
Μηνύματα
712
Likes
220
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγραδι ισως...
Ταξίδι-Όνειρο
Νεα Υορκη
Οποτε γινεσαι καθηγητης και χτυπας μια αποσπαση για μερικα χρονια (απο 3 εως 5 με δυνατοτητα παρατασης) σε μια ή δυο χωρες και συνδυαζεις ταξιδι με δουλεια. Να σημειωθει οτι παιρνεις και επιμισθιο, που πολλες φορες ειναι το διπλασιο του μισθου σου, αρα αξιζει!
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Ο καθηγητής κάνει και ιδιαίτερα ;) Αρκετά μαύρα χρήματα δηλαδή... Και έχει και χρόνο να ταξιδέψει. Και όπως καταλαβαίνεις καηθγητής μπορείς να γίνεις σε πάρα πολλά αντικείμενα.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.490
Likes
28.986
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Ο καθηγητής κάνει και ιδιαίτερα ;) Αρκετά μαύρα χρήματα δηλαδή...
Στ' αλήθεια, για πόσα χρόνια πιστεύετε ότι θα συνεχίζεται ακόμα αυτή η κατάσταση με τα φροντιστήρια και την παραπαιδεία? Είναι δυνατό να βασίσει κανείς στα σοβαρά σήμερα μια επιλογή σπουδών και καριέρας, στην ύπαρξη μιας τέτοιας κατάστασης ?
Είναι εντελώς διαφορετικό να λέει κάποιος ότι θέλει να γίνει καθηγητής για να δουλεύει στο σχολείο. Είναι μια σεβαστή επιλογή (που εγώ δε θα έκανα, αλλά το αποδέχομαι απολύτως). Αλλά για τα ιδιέταιρα?
 

mariza97

Member
Μηνύματα
15
Likes
9
Πόσο εύκολο είναι να βρεις δουλειά σε νησί και παράλληλα να κάνεις και τις διακοπές σου; Είναι δυνατόν κάτι τέτοιο; Ισα ίσα να βγαίνουν τα βασικά έξοδα, αλλά και κάτι παραπάνω να βγαίνει δεν υπάρχει πρόβλημα. :haha:
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.204
Μηνύματα
883.723
Μέλη
38.901
Νεότερο μέλος
udemeetim036

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom