Γερμανία Δυο δίδυμες στο Βερολίνο

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Πολύ ωραία η ιστορία σου... Ευχαριστούμε! Το Βερολίνο έχει όντως πολύ ψωμί, εγώ όσες φορές και να το έχω δει, πάντα αισθάνομαι ότι κάτι έχω παραλείψει. Αλλά αυτό είναι το ωραίο, γιατί δημιουργεί την ανάγκη της επιστροφής :).

Το τρομερό με σένα είναι η συναισθηματική σου αμεσότητα σε όλα τα ταξίδια που περιγράφεις. Όσο για την επιθυμία σου να ζήσεις εκεί, να ευχηθώ καλή επιτυχία! Μου θύμησες τον εαυτό μου τον Απρίλη του 2006, 26 χρονών, μόνη στο Βερολίνο, πρώτη μέρα του ταξιδιού, πρώτο ταξίδι μόνη μου, να λιάζομαι σ' ένα cafe, να παρατηρώ τους ανθρώπους και να λέω 'Εγώ σ' αυτή τη χώρα θα ζήσω ώσπου να τη χορτάσω'. Για τα πρακτικά, είμαι ακόμα εδώ... :cool:
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Το τρομερό με σένα είναι η συναισθηματική σου αμεσότητα σε όλα τα ταξίδια που περιγράφεις. Όσο για την επιθυμία σου να ζήσεις εκεί, να ευχηθώ καλή επιτυχία! Μου θύμησες τον εαυτό μου τον Απρίλη του 2006, 26 χρονών, μόνη στο Βερολίνο, πρώτη μέρα του ταξιδιού, πρώτο ταξίδι μόνη μου, να λιάζομαι σ' ένα cafe, να παρατηρώ τους ανθρώπους και να λέω 'Εγώ σ' αυτή τη χώρα θα ζήσω ώσπου να τη χορτάσω'. Για τα πρακτικά, είμαι ακόμα εδώ... :cool:
Krazykat , σε ευχαριστώ πολύ για τα καλά σου λόγια.
΄Το ξέρω ότι είσαι εκεί και εύχομαι να είσαι καλά. Κι έτσι για τα πρακτικά, η Ιθάκη μου είναι κι εμένα πολύ κοντά. :p
 

Krazykat

Member
Μηνύματα
268
Likes
543
Με το καλό! Κι αν η Ιθάκη σου πέφτει προς Γερμανία μεριά και χρειαστείς οτιδήποτε, εδώ είμαστε!
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
Γενικά , εκτός από τα εμπορικά κέντρα και τα ψώνια απεχθάνομαι και τα ανάκτορα και κάθε είδους άχρηστες πολυτέλειες με σκοπό μονάχα την επίδειξη του πλούτου . Ελάχιστη σημασία δίνω λοιπόν στο Charlottenburg .

Το Σαρλότενμπουργκ είναι πανέμορφο και εσωτερικά και εξωτερικά(κήποι,Μαυσωλείο).Ήταν θερινή κατοικία της Σοφίας Σαρλότ γυναίκας του Φρειδερίκου Γ΄.Πού θα έπρεπε να μένει σε καλύβα?Αν κάτι δε θες να το επισκεφθείς μην το επισκέπτεσαι αλλά μην το βάζεις στο ίδιο καζάνι με τα εμπορικά κέντρα και τα ψώνια.
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή,Αυστραλία
Γενικά , εκτός από τα εμπορικά κέντρα και τα ψώνια απεχθάνομαι και τα ανάκτορα και κάθε είδους άχρηστες πολυτέλειες με σκοπό μονάχα την επίδειξη του πλούτου . Ελάχιστη σημασία δίνω λοιπόν στο Charlottenburg .

Το Σαρλότενμπουργκ είναι πανέμορφο και εσωτερικά και εξωτερικά(κήποι,Μαυσωλείο).Ήταν θερινή κατοικία της Σοφίας Σαρλότ γυναίκας του Φρειδερίκου Γ΄.Πού θα έπρεπε να μένει σε καλύβα?Αν κάτι δε θες να το επισκεφθείς μην το επισκέπτεσαι αλλά μην το βάζεις στο ίδιο καζάνι με τα εμπορικά κέντρα και τα ψώνια.
Μάλλον δεν κατάλαβες ότι η κοπέλα απλά παραθέτει τι δεν της αρέσει να βλέπει όταν πηγαίνει ένα ταξίδι. Σε ευχαριστούμε για τις πληροφορίες για το Σαρλότενμπουργκ, ωστόσο θεωρώ το σχόλιό σου άστοχο μιας και πρόκειται περί προσωπικών προτιμήσεων.
 

North66

Member
Μηνύματα
4.297
Likes
5.032
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία
Το Σαρλότενμπουργκ είναι πανέμορφο και εσωτερικά και εξωτερικά(κήποι,Μαυσωλείο).Ήταν θερινή κατοικία της Σοφίας Σαρλότ γυναίκας του Φρειδερίκου Γ΄.Πού θα έπρεπε να μένει σε καλύβα?
:haha::haha:
 

rebellos

Member
Μηνύματα
163
Likes
17
Επόμενο Ταξίδι
ΒΙΕΝΝΗ
Fenia εγώ γύρισα πριν μια εβδομάδα από Βερολίνο. Ήταν το μοναδικό ταξίδι, η μοναδική πόλη που δεν ήθελα να φύγω με τίποτα! Η ιστορία σου με κάλυψε πλήρως! Δεν ξέρω αν είναι όλα ρόδινα για τους μόνιμους κατοίκους, καθότι συγγενείς μου λένε πολλά παράπονα που μένουν εκεί, όπως ανεργία... Εμένα προσωπικά με εντυπωσίασαν τα πάντα! Κι επειδή έχουμε ένα θέμα με τους γερμανούς τη σήμερον εποχή και γενικώς, απλά επιβεβαίωσα την άποψη μου, οι άνθρωποι έχουν εξελιχθεί, εμείς έχουμε μείνει στον αιώνα τον άπαντα, τον χρυσό! Τι να πω... Δεν λέω να τους φτάσουμε, αλλά τουλάχιστον ας κάνουμε κάτι από μόνοι μας να βελτιώσουμε το βιοτικό μας επίπεδο, όπως να μην πετάμε σκουπίδια κάτω και να τηρούμε τον κοκ, τόσο δύσκολο είναι ρε γαμώτή παιδεία μας; το Βερολίνο Μου άρεσε τόσο πολύ που λέω "στα κομμάτια και οι φωτογραφική μηχανή, θέλω να το απολαύσω ήρεμος!" μετά από δέκα μέρες και δεν έχω συνέλθει ακόμα...
 

chris7

Member
Μηνύματα
3.083
Likes
23.657
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καναδάς
Πολύ μου άρεσε η ιστορία σου.
Κάποιες εικόνες πολύ συγκινητικές. (ζωολογικός κήπος με τον νεαρό και τον πατέρα του).
 

DRAKFIREMAN

Member
Μηνύματα
272
Likes
243
Επόμενο Ταξίδι
θα δούμε
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη-Ιαπωνία
fenia 42 σου ζητάω ετεροχρονισμένα συγγνώμη για το ανωτέρω σχόλιο μου το οποίο ήταν εντελώς άκυρο και άστοχο. Πραγματικά είμαι βλαξ που άφησα ένα τέτοιο σχόλιο. Το ότι δεν είχες απαντήσει στο ίδιο ύφος δείχνει το μεγαλείο της ψυχής και του χαρακτήρα σου. Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο σου το οποίο ήταν εκπληκτικό (όπως και όλες οι ιστορίες σου άλλωστε). Πραγματικά σε θαυμάζω και πάλι σου ζητάω συγγνώμη!
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.853
Likes
14.086
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
fenia 42 σου ζητάω ετεροχρονισμένα συγγνώμη για το ανωτέρω σχόλιο μου το οποίο ήταν εντελώς άκυρο και άστοχο. Πραγματικά είμαι βλαξ που άφησα ένα τέτοιο σχόλιο. Το ότι δεν είχες απαντήσει στο ίδιο ύφος δείχνει το μεγαλείο της ψυχής και του χαρακτήρα σου. Πρόσφατα διάβασα το βιβλίο σου το οποίο ήταν εκπληκτικό (όπως και όλες οι ιστορίες σου άλλωστε). Πραγματικά σε θαυμάζω και πάλι σου ζητάω συγγνώμη!
Δεν υπάρχει κανένας λόγος να μου ζητάς συγγνώμη, έχουν περάσει και 8 χρόνια από τότε. Σε ευχαριστώ για τα καλά σου λόγια και που μπήκες στον κόπο να αναζητήσεις και να διαβάσεις το βιβλίο μου. Όσο για το μεγαλείο ψυχής στο οποίο αναφέρεσαι, κατά τη γνώμη μου το έχουν εκείνοι που ξέρουν να παραδέχονται τα λάθη τους και έχουν το θάρρος να ζητούν συγγνώμη.
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
985
Likes
2.068
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Παρεμπιποντως : είμαι στη Χαλκιδική, εγώ η δίδυμη αδερφή μου και μια φίλη μου δίδυμη ( χωρίς τη δίδυμη αδερφή της )
Ερώτηση : είμαστε 3 δίδυμες ;;
3 δίδυμες είστε βέβαια, αφού είστε 3 και είστε όλες δίδυμες! Πας να μας τρελάνεις? (το λ παχύ-παχύ)!!! ;)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.109
Μηνύματα
880.575
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom