Γενικά Κροατία Μαυροβούνιο Σερβία Σλοβενία Δυτικά Βαλκάνια με τρένο

interted

Member
Μηνύματα
1.355
Likes
8.197
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ράφτινγκ στον Ουρουμπάμπα
Γιατί όχι Βοσνία? Έχω ακούσει ότι η διαδρομή με τρένο από το Μοστάρ στο Ντουμπρόβνικ είναι φανταστική. Γενικά για τρένα στα βαλκάνια κοίταξε εδώ: Balkanology :: Overview :: Scenic train journeys in the Balkans
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.827
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Σερβία ζητείται ακόμα διαβατήριο, εμένα μου το ζήτησαν και στο Μαυροβούνιο, αλλά ακόμα δεν είχε καταθέσει αίτηση υποψηφιότητας στην ΕΕ, κάτι που έκανε πριν κανα εξάμηνο, άρα ίσως έχει αλλάξει η κατάσταση. Πάντως καλού κακού το διαβατήριο μαζί σου.

Όσο για το Σπλιτ, αν και δεν έχω πάει στο Ζάνταρ νομίζω ότι πραγματικά αξίζει να το δει κανείς. Πιστεύω ότι την εποχή που θα πας, μιας και δεν είναι high season, θα το απολαύσεις και περισσότερο. Αποψή μου, φυσικά.
Ακριβώς τα ίδια κι από μένα.
 

Nolwe

Member
Μηνύματα
5
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Δυτικά Βαλκάνια
Χίλια ευχαριστώ για τις προτάσεις, αλλά μάλλον το πρόγραμμα οριστικοποιήθηκε και θα περιοριστούμε σε Βελιγράδι-Νόβι Σαντ-Όσιγιεκ-Πλίτβιτσε-Λιουμπλιάνα-Μπλεντ. Όμως οι συμβουλές σας είναι παραπάνω από χρήσιμες για το επόμενο ταξίδι στην περιοχή που θα περιοριστεί πιο νότια :) Μακάρι να είχαμε περισσότερο χρόνο! Θα ενημερώσω για τις εμπειρίες εν καιρώ :D
 

makridis

Member
Μηνύματα
7
Likes
0
Γεια σας θα κάνω ένα tour στα δυτικά βαλκάνια και σκέφτομαι να το κάνω με τρένο.

ΔΡΟΜΟΛΟΓΙΑ ΔΙΑΜΟΝΗ
Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι (δύο μέρες)
Βελιγράδι-Βουδαπέστη (μία μέρα)
Βουδαπέστη-Πράγα (μία μέρα)
Πράγα-Βιέννη (5 μέρες)
Βιέννη-Μπρατισλάβα (μία μέρα)
Μπρατισλάβα-Λιουμπλιάνα (μία μέρα)
Λιουμπλιάνα-Ζάγκρεμπ (μία μέρα)
Ζάγκρεμπ-Σαράγεβο (μία μέρα)
Σαράγεβο-Ποντγκόριτσα (μία μέρα)
Ποντγκόριτσα-Θεσσαλονίκη

*Θεσσαλονίκη, Βελιγράδι και Βιέννη θα με φιλοξενήσουν.
*Θεσσαλονίκη-Βελιγράδι-Novi Sad το έχω ξανά κάνει πριν δύο χρόνια με τρένο και λεωφορείο

Όποιος μπορεί να με βοηθήσει σας παρακαλώ...

1)Θέλω τιμές από όλα αυτά τα δρομολόγια, με τρένο ή λεωφορείο!
2)φθηνά και καλά hostels ή hotels ή διαμερίσματα
3)Τι αξίζει να δω και τι όχι σε όλες αυτές τις πόλεις, τιμες και sites
4)Χρειάζομαι σε κάποια από αυτές βίζα κι αν ναι πως βγάζω, γιατί δεν έχω ξανά βγάλει!
5)ΠΟΛΛΕΣ ΣΥΜΒΟΥΛΕΣ ΓΙΑ ΤΟ ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, γιατί θα κάνω το ταξήδι μόνος μου
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ονειρεμένο Ταξίδι
Whole Africa,Cuba
Τρένο για Βελιγράδι απο Θεσσαλονίκη πλέον δεν υπάρχει μόνο λεωφορείο, πάντως νομίζω οτι το πρόγραμμα σου είναι πολύ φορτωμένο, έχω πάει Βιέννη, Πράγα, Βουδαπέστη και Λιουμπλιάνα και έχω αφιερώσει περισσότερες μέρες και πίστεψε με ήταν οριακές αν δεν θες να είσαι συνέχεια μέσα σε ένα τρένο. Βέβαια εσύ αποφασίζεις αλλά χώρες για παράδειγμα όπως η Σλοβενία έχουν πολλά πράγματα να δεις και μια μέρα είναι λίγη. Από τη στιγμή που θα σε φιλοξενήσουν όμως Βιέννη μπορείς να επικεντρωθείς εκεί γύρω λίγο περισσότερο πάντως Πράγα-Βιέννη το 2009 έκανα 4 ώρες με τρένο και πλήρωσα γύρω στα 15 ευρώ
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.279
Ονειρεμένο Ταξίδι
ολη η γη
και εγω νομιζω αδικεις τις πολεις αφιερωνοντας σε καποιες 1 μερα...προσωπικα θα αφαιρουσα μερικες ωστε να απολαυσω καλυτερα τις αλλες...δικο σου θεμα φυσικα

απο τις πληροφοριες που ζητας
θεσσαλονικη-βελιγραδι δενυπαρχει πια τρενο, λεωφορειο στοιχιζει 45 ευρω...3 εταιρειες που κανουν το δρομολογιο ειναι η siamos tours, alamanis tours, fp travel.

Βελιγραδι -βουδαπεστη το τρενο στοιχιζε πριν 6 μηνες 15 ευρω, 7 ωρες, εβγαζες εισιτηριο για την ημερα και εφευγες με οποιο δρομολογιο (απο τα 3 αν θυμαμαι καλα) ηθελες.

Boυδαπεστη βρισκεις απειρα χοστελ στο hostelworld.com , hostelbookers.com με δεκα ευρω το ατομο κατα Μ.Ο. Μπορεις να ψαξεις και για τις αλλες πολεις, εχει κριτικες κ.τλ

εδω μπορεις να δεις αν χρειαζεσαι βιζα για καποια χωρα
Θεωρήσεις (Visas) για Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό
 

silversurfer

Moderator
Μηνύματα
2.322
Likes
3.452
Επόμενο Ταξίδι
Σικελία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γύρος Του Κόσμου
Δεν χρειάζεσαι visa μονο διαβατήριο, έκανα πέρυσι κ φέτος το καλοκαίρι ένα ανάλογο ταξίδι

Όσο για τιμές, αν μπορείς κλείσε πιο νωρίς τα τρένα ειδικά που περνάνε απο Βιέννη γτ αν πας τελευταία στιγμή βαράνε

Λιουμπλιάνα μια μέρα κρίμα απτο θεο -- ειδικά αν πας καλοκαίρι -- προτίμησε hostel στην παλιά πολη διπλα στο ποτάμι (είχα μείνει άλλα δν θυμάμαι ονομασίες ρε γμτ) ..

Ένα tip : Αν βολεύει προσπάθησε να κλείνεις βραδυνά δρομολόγια (στην τελική δώσε κ λίγα ευρω παραπάνω κ κλείσε sleeper) ώστε να έχεις περισσότερη ώρα στα μέρη που θα επισκέπτεσαι με τέτοιο πρόγραμμα
 

fenia42

Member
Μηνύματα
3.854
Likes
14.088
Επόμενο Ταξίδι
Азербайджан
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γροιλανδία,Σβάλμπαρντ
Tις έκαψες τις πόλεις...
 

sfakhania

Member
Μηνύματα
142
Likes
40
Ονειρεμένο Ταξίδι
ινδια , ρωσσια
ειχα κανει περιπου το ιδιο ταξιδι κοντα 20 μερες εφτασα ομως μονο μεχρι λουμπλιανα.
βαζεις πολλα και δυσκολα δρομολογια. απο λουμπλιανα υπαρχει συνδεση για ζαγκρεμπ , αλλα μετα για το σεραγεβο ειναι καπως δυσκολο το τρενο γιατι περνα μεσα απο τη σερβικη δημοκρατια της βοσνιας και δεν εχει πολλα δρομολογια .καλυτερα λεωφορειο. επισης σιγουρα δεν υπηρχαν πριν 2 χρονια συνδεσεις απο σεραγεβο για ποντγκοριτσα και απο εκει για ελλαδα....μονο λεωφορεια και αυτα αναλογα την εταιρεια κανουν διαφορετικα δρομολογια. εγω πηγα απο σεραγεβο - ντουμπροβνικ και μετα μαυροβουνιο .το λεωφορειο σταματα παραλιακα στο χερζεγκ νοβι η στη μπουντβα και μετα αλλαζεις για ποντγκοριτσα. απο εκει εχει για τιρανα η για βελιγραδι η σκοπια αλλα οχι αμεσως για θεσ/νικη μιλαμε μονο για λεωφορεια ε
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.818
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom