Δυτική Πελοπόννησος

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Πριν τη Στουπα ειναι η Καρδαμυλη, επισης πολυ ομορφα. Μπορεις εδω να δεις ολες τις παραλιες της περιοχης, ειδικα αυτη του Φονια φαινεται πολυ ωραια.

amedia2.feed.gr_filesystem_images_20080918_low_assets_LARGE_t_420_1659015.JPG


Οι παραλίες του Δήμου Λεύκτρου

Στο δρομο για Μονεμβασια περνας κι απο Γυθειο, ειναι ομορφα και γραφικα. Αν βεβαια προλαβαινεις αξιζει να κανεις μια βολτα. Για φαγητο δεν εχω κατι να σου προτεινω καθως εχω παει αρκετες φορες αλλα καμια δεν εμεινα ιδιαιτερα ευχαριστημενη.
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Με προλαβατε παιδια ...ωραια τα ειπατε για τα μερη μου..να μην τα επαναλαβω ξανα .
Το Λαγκαδι του Φονεα ειναι ωραια παραλια ,αλλα μαζευει κοσμο και αρκετες φορες μπορει τα νερα να μην ειναι τοσο διαυγη λογω συγκεντρωσης πλαγκτον .
Δεν θεωρω οτι Πυλος -Ελαφονησος γινεται ανετα.Ειναι μακρια και θα ταλαιπωρηθειτε παιδια.Χωρις διανυκτερευση δεν παιζει.Οι δρομοι εχουν στροφες σχεδον σε ολη τη διαρκεια τησ διαδρομης.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
χεχε θα την τιμησω την συμβουλη σου βεβαια την καλυτερη γαριδομακαροναδα την εχω φαει στο κατακολο οποτε θα συγκρινουμε και θα αποφασισουμε.οτι αλλο tip για φαγητο καλοδεχουμενο!!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
λοιπον εκανα ενα προγραμμα στο κεφαλι μου και λεω:ξεκιναω πρωι πρωι απο την κουρουτα με την σειρα : ζαχαρω-κυπαρισσια-φιλιατρα-πυλος-μεθωνη-φοινικουντα-κορωνι-πεταλιδι-καλαματα-καρδαμυλη-στουπα-οιτυλο-λιμενι-αεροπολη-σπηλαια δηρου-γυθειο-σπαρτη-μυστρας-και επιστροφη κουρουτα.λεω να το κανω σε δυο ή τρεις μερες.αν εχω δυο διανυκτερευσεις που λετε να τις προτιμησω?δεν νομιζω να καταφερω να παω ελαφονησο και μονεμβασια γιατι το μεγιστο που θα εχω ειναι 2,5 μερες.για φαγητο μονο στο λιμενι στον τακη που ειπατε και τα αλλα οπου τυχη. τι λετε πιστευω οτι θα ειμαι καλυμενος στο επακρο εχετε να προσθεσετε κατι ή και να αφαιρεσε κατι? ευχαριστω πολυ
 

manelaki

Member
Μηνύματα
1.282
Likes
392
Kατσε γιατι μπερδευτηκα.... ολο αυτο σε 2,5 μερες; δηλαδη θα τα δεις ολα απ'τα αυτοκινητο... καλυτερα επελεξε ενα-δυο μερη για να τα δεις και να τα ευχαριστηθεις.
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
πηγαινε μια μερα ζαχαρω- βοιδοκοιλια- πυλο- μεθωνη -κορωνη

την αλλη καλαματα- στουπα - καρδαμυλη και κει γυρω

ηδη ειναι ενα φουλ΄προγραμμα

και ασε τι λακωνικη μανη για αλλη φορα....εκτος αν θες να αφησεις τα κοκαλακια σου εκει απο τη κουραση!!!!
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
ελεγα να αφιερωσω απο μια ωρα στο καθενα μερος.γιαυτο να το πηγαινα ετσι..και απο κουραση δεν μασαμε καθολου.μονο ο καιρος που λεει οτι ειανι συνεφιασμενος το σκ
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι να μην το κανεις !
Δεν βγαινει αυτο σε 2 μερες και ουτε μπορεις να εισαι με το ρολοι ανα μια ωρα αυτο και ανα μια ωρα εκεινο.
Απο Καλαματα μεχρι Γυθειο ο δρομος δεν ειναι καλος ..εχει πολλα στροφιδια.
Και ξεκινας και απο Ζαχαρω.
Να πω οτι αρχιζες απο Καλαματα ..κατι μπορει να γινοταν ..και παλι βεβαια να ξερεις οτι τα αξιοθεατα ειναι πολλα και θα καθυστερεις ουτως η αλλως .
Ενα παραδειγμα :τα σπηλαια Διρου δεν τα ξεπετας σε μια ωρα ...εχουν και καποια αναμονη μεχρι να βγει το ενα γκρουπ ..να μπει το αλλο κλπ
Ο Μυστρας το ιδιο...θελει την ωριτσα του.
Η Καλαματα εχει και την κινηση της να μπεις να βγεις.
Απο 3 ετων στριφογυριζω σε αυτες τις διαδρομες καθε χρονο.
Η mfish σου εδωσε ενα καλο προσανατολισμο.
 

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
μου φαινετε οτι την λακωνια θα την κανω σε αλλο ταξιδακι το θεμα ειναι οτι εχω δυο σαββατοκυριακα το ενα τωρα που απο οτι βλεπω στον καιρο δεν θα τον εχω συμμαχο και μετα απο δυο βδομαδες οποτε μπορει να σκεφτω μια αναδιαταξη της πορειας αναλογος καιρου.τι να πω δυσκολευομαι!!!
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ταξίδι-Όνειρο
νότια αφρική

koloko

Member
Μηνύματα
218
Likes
37
Επόμενο Ταξίδι
θελει σκεψη...
Ταξίδι-Όνειρο
παραδεισος!!
pattyyy διαβασα την ιστορια σου και θα την βαλω στο καθρεφτη του αυτοκινητου σαν ξεναγο για οτι θελω να δω σε υπερευχαριστω!!!αψογη!!!

κατι ακομα λακωνια εχεις γυρισει?
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
μου φαινετε οτι την λακωνια θα την κανω σε αλλο ταξιδακι το θεμα ειναι οτι εχω δυο σαββατοκυριακα το ενα τωρα που απο οτι βλεπω στον καιρο δεν θα τον εχω συμμαχο και μετα απο δυο βδομαδες οποτε μπορει να σκεφτω μια αναδιαταξη της πορειας αναλογος καιρου.τι να πω δυσκολευομαι!!!
Πολυ ωραια ...εφοσον εχεις 2 σκ θα σου προτεινα να γυρισεις το πρωτο στον Ακριτα και το 2ο στο Ταιναρο.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.270
Μηνύματα
885.825
Μέλη
38.948
Νεότερο μέλος
Stella_r

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom