Ιταλία Δυό μέρες μόνη μου (!) στη Ρώμη

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Μπράβο Ντίνα για το πολύ όμορφο ταξίδι σου στην υπέροχη Ρώμη. Ήμουν κι εγώ εκεί πριν λίγους μήνες και μου ξαναθύμισες τις όμορφες στιγμές και εικόνες. Συμφωνώ με την άποψη ότι για να γνωρίσεις μια πόλη πρέπει να ανακατευθείς με τους ντόπιους, εγώ μάλιστα καθόμουν δίπλα σε Ιταλούς και έστηνα αυτί (μαθαίνω Ιταλικά παρεπιπτόντως) για να ακούω την ωραία προφορά τους και να κάνω και practice παράλληλα. Λίγο αδιάκριτη αλλά τι να κάνω, το parlare έιναι το πιο δύσκολο...Τέλος, σε συγχαίρω για το ότι πήγες ολομόναχη, εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα αν και θα το ήθελα πολύ. Πας όπου θέλεις, βλέπεις ότι θέλεις και γενικά κάνεις ότι θέλεις, χωρίς να σε "τραβολογούν" ή να "τραβολογείς"...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
εγώ μάλιστα καθόμουν δίπλα σε Ιταλούς και έστηνα αυτί (μαθαίνω Ιταλικά παρεπιπτόντως) για να ακούω την ωραία προφορά τους και να κάνω και practice παράλληλα.
Χα, χα! Δεν είσαι η μόνη. Το κάνω κι εγώ συνέχεια με τ' αγγλικά στο μετρό. Όταν ακούω τουρίστες να συζητάνε, δίπλα εγώ δήθεν αδιάφορα :icon_redface:
εγώ δεν θα το έκανα με τίποτα αν και θα το ήθελα πολύ
Αναρωτιέμαι τι σε εμποδίζει αφού το θέλεις. Εμένα πάντως μέχρι τώρα με εμπόδιζε ο φόβος της μοναξιάς. Μέχρι που σκέφτηκα ως εξής: "Το πολύ-πολύ να περάσω άσχημα. Ε και;" :)
 

Maria Mavr

Member
Μηνύματα
87
Likes
50
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΑΥΣΤΡΑΛΙΑ
Χα, χα! Δεν είσαι η μόνη. Το κάνω κι εγώ συνέχεια με τ' αγγλικά στο μετρό. Όταν ακούω τουρίστες να συζητάνε, δίπλα εγώ δήθεν αδιάφορα :icon_redface:

Αναρωτιέμαι τι σε εμποδίζει αφού το θέλεις. Εμένα πάντως μέχρι τώρα με εμπόδιζε ο φόβος της μοναξιάς. Μέχρι που σκέφτηκα ως εξής: "Το πολύ-πολύ να περάσω άσχημα. Ε και;" :)
Έχεις δίκιο αλλά με φοβίζει αυτό που είπες, ο φόβος της μοναξιάς. Κι αν βαρεθώ? Κι αν δεν έχω τι να κάνω? Που αποκλείεται σε τέτοιες πόλεις με τόσα να δεις και να κάνεις αλλά να... Τέλος πάντων, ποιος ξέρει ίσως κάποια στιγμή το πάρω απόφαση και να το κάνω. Υγεία να έχουμε και να ταξιδεύουμε. Α! Και λίγα λεφτά! Να είσαι καλά!
 

aspa

Member
Μηνύματα
580
Likes
1.560
Επόμενο Ταξίδι
Κολομβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Γυρος του κοσμου
Ευχαριστούμε που μας ταξίδεψες μέσα από την ιστορία σου για την Ρώμη
 

Smaragda53

Member
Μηνύματα
982
Likes
2.063
Επόμενο Ταξίδι
αχ, μακάρι νάξερα!
Ονειρεμένο Ταξίδι
Πολυνησία
Αχ, τι ωραία που είναι η Ρώμη, τι ωραίοι άνθρωποι οι Ιταλοί! Ωραίο ταξίδι και μπράβο σου που πήγες μόνη. Εμένα πάλι ξέρεις τι μ΄ενοχλεί και δεν το αποφασίζω? Είναι το ότι όταν βλέπω κάτι ωραίο και ενθουσιάζομαι, δεν έχω με ποιον να μοιραστώ τη χαρά μου!
 

stelios18120

New Member
Μηνύματα
1
Likes
2
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
Μια απο τα ιδια και εγώ, δεν εισαι η μόνη 😁
Εγω ψαχνω travel partners για ταξιδακια εδω και ποσο καιρό και δεν βρίσκω. Όλοι εχουν δουλειά, δεν προλαβαίνουν, δεν εχουν λεφτα, φοβούνται τα ταξιδια, και ποσα ακομα...
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.675
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom