Ιταλία Δυό μέρες μόνη μου (!) στη Ρώμη

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!

Η παρόρμηση της στιγμής και ένα από εκείνα τα πολύ φθηνά εισιτήρια της Ryanair με έκαναν να αποφασίσω το ταξίδι. Προετοιμάζομαι από το φόρουμ μας και ξεκινώ για το Ελ. Βενιζέλος αλλά λογάριαζα χωρίς το ξενοδόχο γιατί μόλις φθάνω διαπιστώνω πως η πτήση μου έχει ακυρωθεί λόγω της απεργίας της ΥΠΑ. Μετά από μιάμιση ώρα στην ουρά μαθαίνουμε πως η πτήση θα γίνει. Τελικά Σαββάτο 8 Οκτωβρίου ώρα 24.00 προσγειωνόμαστε στο Fiumiccino (αντί για το Ciampino που εν τω μεταξύ είχε κλείσει).
Βγαίνοντας από το αεροδρόμιο αναζητώ τρόπο να φθάσω στο χόστελ, εμφανίζεται μπροστά μου ένας νεαρός που με ρωτάει αν θέλω ταξί. Ναι του λέω, αρπάζει τη βαλίτσα μου κι αρχίζει να τρέχει, “fifty euro” μου φωνάζει, ok λέω εγώ, σαν τη τρελή τρέχω πίσω του και τελικά μπαίνω σε ένα βανάκι με άλλους 6 (ούφ!). “Άσχημα ξεκίνησα” σκέφτομαι κλαίγοντας τα 50 €. Στο δρόμο οδηγεί σαν τρελός αλλά με πάει στον προορισμό μου σώα, παίρνει τα 50 (χωρίς απόδειξη!) και εγώ παίρνω βαθιά ανάσα που επιτέλους έφθασα!

 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Για όποια γυναίκα ενδιαφέρεται συστήνω το παρακάτω χόστελ ανεπιφύλακτα http://www.orsamaggiorehostel.com/ Αποκλειστικά γυναικείο – με την άνεση που συνεπάγεται αυτό – καθαρό και ήσυχο. Η περιοχή δε, εξαιρετική και κοντά στο ιστορικό κέντρο. Μοναδικό μείον πως δεν έχει συγκοινωνία αργά τη νύχτα, γεγονός που εμένα μου κόστισε σε ταξί.

Κυριακή: Ευτυχώς οι μετεωρολογικές προβλέψεις για καταιγίδα διαψεύδονται και εγώ αρχίζω τη μεγάλη μου βόλτα με λίγα σύννεφα στην αρχή και ένα λαμπρό ήλιο αργότερα. Η ώρα ήδη 9 και η κίνηση έχει ξεκινήσει. Βαδίζω παράλληλα στο ποτάμι, περνάω μπροστά από το Castel Sant’ Angelo,
6.jpg

θαυμάζω τη γέφυρα με τους αγγέλους και συνεχίζω προς το μεγαλοπρεπές και ογκώδες κτίριο των Δικαστηρίων.
4.jpg
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Μετά διασχίζοντας την μεγαλόπρεπη γέφυρα Ponte Umberto I μπαίνω στην επίσης μεγαλόπρεπη (!) Via Giuseppe Zanardelli και από εκεί φθάνω στη Piazza Navona με τα μεγαλοπρεπή (!) της σιντριβάνια.
8f.jpg
8d.jpg


Αυτό που κρατάω σαν γενική εντύπωση από την Ρώμη - ως εικόνα - είναι η μεγαλοπρέπεια, ο όγκος, η χλιδή και η επίδειξη πλούτου και κύρους των αυτοκρατόρων και αργότερα των θρησκευτικών ηγετών. Αυτό σε συνδυασμό με τα αρχαία ερείπια, τα μεσαιωνικά σπίτια, τους δρόμους και την αληθινή ζωή των ανθρώπων που ζουν σ’ αυτό τον τόπο εδώ και δεκάδες αιώνες - και την νοιώθει κανείς σε κάθε του βήμα - κάνει αυτή τη πόλη μια εμπειρία μοναδική.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Από τη Piazza Navona προσπαθώ να βγω στη Fontana di Trevi. Χάνομαι καταλαβαίνω πως είμαι κάπου κοντά στο Πάνθεον και λέω “Δεν πειράζει θα πάω πρώτα εκεί.” Όμως δεν το βρίσκω. Ρωτάω σε μια πλατεία κάτι αστυνομικούς προς τα που είναι το Πάνθεον και μου το δείχνουν. Ήμουν ακριβώς μπροστά του! :haha:

Όταν βρήκα τη Fontana di Trevi αυτό που μου έκανε περισσότερο εντύπωση από το ίδιο το μνημείο - που είναι άξιο της φήμης του - είναι τα απίστευτα πλήθη των τουριστών. Δε νομίζω να έχω ξαναδεί τόσο κόσμο συγκεντρωμένο σ’ ένα μνημείο.
21.jpg


Εντάξει, μετά από λίγο το ξαναείδα: στη Piazza di Spagna!
56.jpg
54.jpg
55.jpg
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
θα μου επιτρεψεις φανταζομαι να πω οτι σου ελειπε μια καλυτερη προετοιμασια σε απλα θεματα, ή πιο καλο διαβασμα του φορουμ οπου εχουν αναφερθει πολλες φορες..
εμφανίζεται μπροστά μου ένας νεαρός που με ρωτάει αν θέλω ταξί.
και φυσικα απανταμε όχι, ευχαριστω σε τυχαια ατομα.
http://www.orsamaggiorehostel.com/ Μοναδικό μείον πως δεν έχει συγκοινωνία αργά τη νύχτα, γεγονός που εμένα μου κόστισε σε ταξί.
δεν ξερω αν εννοεις κατι αλλο, αλλα συγκοινωνια και φυσικα εχει το βραδυ με πυκνο στο κεντρο δικτυο λιγα μετρα απο το καταλυμα σου. βαζω για μια ακομα φορα το λινκ, linee notturne.
http://atac.roma.it/page.asp?p=18
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
θα μου επιτρεψεις φανταζομαι να πω οτι σου ελειπε μια καλυτερη προετοιμασια σε απλα θεματα, ή πιο καλο διαβασμα του φορουμ οπου εχουν αναφερθει πολλες φορες..
Αχ φίλε Samion, είχα διαβάσει καλά το μάθημά μου :( αλλά είχα προετοιμαστεί πως θα φθάσω στο Ciampino στις 21.00 και όχι στο Fiumicino στις 24.00. :shock: Μετά άστα, αγχώθηκα και το μόνο που μπόρεσα να δω ήταν πως το βανάκι ανήκε σε κανονική εταιρεία. Οπότε τέτοια ώρα τέτοια λόγια!
Αυτό που αποφάσισα πάντως είναι άλλη φορά να μην ξαναβγάλω εισιτήρια αργά το βράδυ ή νωρίς το πρωί. Τελικά τα χρυσοπληρώνεις αν κάτι βγει εκτός προγραμματισμού.

συγκοινωνια και φυσικα εχει το βραδυ
Βράδυ έχει αλλά όχι μετά τις 24.00 ούτε πριν τις 5.00 το πρωί όταν έφευγα. Το διασταύρωσα και στη ρεσεψιόν. Τώρα τι να πω;
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Μετά άστα, αγχώθηκα και το μόνο που μπόρεσα να δω...
μα σε μεγαλο διεθνες αεροδρομιο ησουν...ηρεμια και μια ματια γυρω αρκουσε..οι αφετηριες των λεωφορειων ειναι τερμα δεξια οπως βγαινουμε.
Βράδυ έχει αλλά όχι μετά τις 24.00 ούτε πριν τις 5.00 το πρωί όταν έφευγα. Το διασταύρωσα και στη ρεσεψιόν. Τώρα τι να πω;
αν ανοιγες το λινκ θα εβλεπες οτι μονο το n.11 που περνα διπλα απο το καταλυμα σου εχει 10 δρομολογια μεταξυ 24,00-05,00..
αυτο το λεω για τους μελλοντικους επισκεπτες βεβαια, οχι για να σου αποδειξω τπτ. καλη προετοιμασια.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.889
Likes
40.631
Συγγνωμη, πληρωσες 50 ευρώ το άτομο για βανάκι 6 ατόμων από το αεροδρόμιο; Λάθος δουλειά διάλεξα...
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Είχαμε μείνει όμως στη Fontana di Trevi. Αφού κατάφερα να βγάλω όπως – όπως κάποιες φωτογραφίες φεύγω, με την ελπίδα πως βράδυ θα βρω λιγότερο κόσμο.
Κάποια στιγμή διαπίστωσα πως καθώς προχωρούσα κοιτούσα συνέχεια το στίγμα μου στο τάμπλετ αντί να κοιτάω γύρω μου. “Ώπα, χάνεις την ουσία!” Το κλείνω λοιπόν και αρχίζω να περιπλανιέμαι έχοντας απλά το χάρτη στο μυαλό μου. Τα βρήκα όλα! Πέρασα από το Monte Citorio, μετά βρήκα το Lindt Chocolate, που είχα διαβάσει στο φόρουμ για τις φοβερές σοκολάτες αλλά ήταν κλειστό. Μετά στο ναό του Αδριανού όπου κάθισα ακριβώς απέναντι και παρήγγειλα καφέ και ένα κομμάτι πίτσα.

9.jpg


Πίτσα έφαγα άλλες δύο φορές και δεν μου άρεσε καθόλου. Ίσως κάθισα σε πολύ τουριστικά και δεν ήταν καλής ποιότητας ή ίσως δεν παρήγγειλα σωστά. Δε ξέρω και δε με νοιάζει γιατί προτιμώ να κάθομαι κάπου που μου αρέσει το μέρος κι ας είναι μέτριο αυτό που θα φάω, παρά το αντίθετο. Απόλαυσα λοιπόν το καφέ μου με θέα τις κολόνες και συνέχισα.

Piazza Venezia, Altare della Patria (το καφέ που είχε προτείνει ένας φίλος ήταν κλειστό κι αυτό), Campidoglio, Cordonata και η Roman Forum από ψηλά.
40.jpg

Υπάρχει αλλού στο κόσμο τόση ομορφιά και τόση ιστορία συγκεντρωμένη μόλις σε λίγα τετραγωνικά χιλιόμετρα?
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Συγγνωμη, πληρωσες 50 ευρώ το άτομο για βανάκι 6 ατόμων από το αεροδρόμιο; Λάθος δουλειά διάλεξα...
Κι εγώ, κι εγώ :haha::haha:
Κι ακόμα θα γελούσα αν δεν έκλαιγα το πενηντάρικο, γ.. το άγχος μου!

αν ανοιγες το λινκ θα εβλεπες οτι μονο το n.11 που περνα διπλα απο το καταλυμα σου εχει 10 δρομολογια μεταξυ 24,00-05,00..
Τα κορίτσια στη ρεσεψιόν μου είπαν πως τα δρομολόγια είναι αραιά. Όταν δε τους είπα πως προτίθεμαι να περπατήσω μέχρι τον termini για να πάρω το shuttle μου είπαν πως είναι επικίνδυνο να περπατάω μόνη μου τέτοια ώρα και πως ο πιο σίγουρος και ασφαλής τρόπος είναι ξανά το ταξί (30€ αυτή τη φορά).
Τι να πω; Μπορεί να παίζαν ποσοστά.
 
Last edited by a moderator:

Samion

Member
Μηνύματα
10.343
Likes
9.257
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Τα ωραρια των νυχτερινων δρομολογίων ειναι στο λινκ (καθε 15') κ συνηθως τηρουνται επακριβως γιατι απλα δεν εχει κινηση. Το δε κεντρο ειναι ασφαλεστατο, δεν κινδυνευει κανεις απο τπτ, ποσο μαλλον μετα τα γεγονοτα του παρισιου που γεμισε κάμερες και δυναμεις ασφαλειας παντου. Αστεια πραγματα.
 

Dina Z

Member
Μηνύματα
1.354
Likes
4.331
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ονειρεύομαι ... γενικώς!
Τα ωραρια των νυχτερινων δρομολογίων ειναι στο λινκ (καθε 15') κ συνηθως τηρουνται επακριβως γιατι απλα δεν εχει κινηση. Το δε κεντρο ειναι ασφαλεστατο, δεν κινδυνευει κανεις απο τπτ, ποσο μαλλον μετα τα γεγονοτα του παρισιου που γεμισε κάμερες και δυναμεις ασφαλειας παντου. Αστεια πραγματα.
Ok, κατάλαβα! Τα ευγενικά κορίτσια, για τα οποία μάλιστα έγραψα αριστη κριτική, με δούλεψαν κανονικά :(
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.669
Μέλη
38.806
Νεότερο μέλος
xeniagousia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom