Αστυπάλαια Γενικά Κάρπαθος Δωδεκανησα απο Βερολινο

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Καλησπερα και καλη χρονια! Σας χαιρετω απο Βερολινο!
Εχω διαβασει αρκετα ποστ τις τελευταιες ημερες αλλα εχω ακομα πιο αναποφασιστη απ'ο,τι ηδη ημουν. 😂
Ζω στο Βερολινο εδω και 11 χρονια (στη Γερμανια συνολικα 23 χρονια) κι εχω καταληξει πλεον πιο πολυ σαν ξενη τουριστρια να αισθανομαι οποτε ειναι να κλεισω διακοπες. Γι αυτο και ψαχνομαι απο τωρα οπως ολοι οι Γερμανοι (οι οποιοι μαλλον ηδη εχουν κλεισει διακοπες ετσι οπως τους ξερω).

Τα τελευταια χρονια εχω παει κυριως σε νησια των Κυκλαδων κι ενω τα λατρευω, σκεφτομαι να αλλαξω σκηνικο.
Αρχικα ελεγα για καμια Λευκαδα η Ζακυνθο. Απο το Ιονιο κατεληξα καπου στη Καρπαθο, Συμη ...
Στη Ροδο εχω παει πριν πολλα χρονια και δεν με πολυενδιαφερει να ξαναπαω.
Τα βασικα: ταξιδευω μονη μου και θα ηθελα να μεινω μονο σε ενα νησι για να ξεκουραστω και να το χαρω.
Αδεια θα παρω η μεσα Ιουλιου η το Σεπτεμβριο. Οπωσδηποτε οχι τον Αυγουστο!
Θα προτιμουσα να μη νοικιασω αυτοκινητο αλλα παρ'ολ'αυτα θα ηθελα να μπορέσω να δω λιγες ωραιες παραλιες αν ειναι εφικτο να πηγαινω με κτελ. Μιας και θα ταξιδεψω μονη μου, θα προτιμησω να μεινω σε χωρα για να μην ειμαι μονο εγω κι ο κουκος συνεχεια.


Τι μου προτεινετε βαση των δικων σας εμπειριων; Ποιο νησι συνδυαζει ωραιες παραλιες, ομορφη χωρα και σχετικα τακτικα δρομολογια με κτελ;
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Τι μου προτεινετε βαση των δικων σας εμπειριων; Ποιο νησι συνδυαζει ωραιες παραλιες, ομορφη χωρα και σχετικα τακτικα δρομολογια με κτελ;
Καλησπέρα και σε σένα.
Αφού θέλεις να πας Δωδεκάνησα αλλά να μην απομακρυνθείς και πολύ από το κυκλαδίτικο στυλ, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Αστυπάλαια, με τις όποιες δυσκολίες έχει βέβαια στη μετακίνηση.
Επίσης θα σου έλεγα να τσεκάρεις και τα βόρεια Δωδεκάνησα, με τη προϋπόθεση να κάνεις μια μικρή αλλαγή στο πρόγραμμα και να μη πας μόνο ένα αλλά δύο. Έχοντας σαν πρώτη επιλογή τη Πάτμο, τη συνδυάζεις με Λειψούς και τα χεις όλα αυτά σε μεγάλες δόσεις. ;)
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Καλησπέρα και σε σένα.
Αφού θέλεις να πας Δωδεκάνησα αλλά να μην απομακρυνθείς και πολύ από το κυκλαδίτικο στυλ, θα σου πρότεινα να κοιτάξεις την Αστυπάλαια, με τις όποιες δυσκολίες έχει βέβαια στη μετακίνηση.
Επίσης θα σου έλεγα να τσεκάρεις και τα βόρεια Δωδεκάνησα, με τη προϋπόθεση να κάνεις μια μικρή αλλαγή στο πρόγραμμα και να μη πας μόνο ένα αλλά δύο. Έχοντας σαν πρώτη επιλογή τη Πάτμο, τη συνδυάζεις με Λειψούς και τα χεις όλα αυτά σε μεγάλες δόσεις. ;)
Γεια σου psile κι ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Διάβαζα σήμερα το ρεπορτάζ σου κι εσυ ήσουν αυτός που με ενέπνευσε να πάω Δωδεκανησα. 🙂 Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάω εδώ και καιρό στην Αστυπάλαια αλλά με τρομάζει λίγο η απόσταση. Μιας κι ενδέχεται να πάω από Θες/νίκη (από εκεί ειναι οι δικοί μου), υπάρχουν πτήσεις; Επίσης φαντάζομαι πως θέλει αυτοκίνητο; Ο λόγος για τον οποίο προτιμάω ένα νησι είναι επειδή μετά από τρεις εγχειρήσεις και στα δυο πόδια μου (και διάφορες επιπλοκές) με ταλαιπωρούνε πολύ τα ταξίδια. Γι αυτό και μόνο θα προτιμούσα να μείνω σε ένα νησί. Πως είναι η Πατμος και οι Λειψοί από παραλίες; Εμένα μου κόλλησε λίγο η Κάρπαθος γιατί διάβασα πως έχει ωραίες παραλίες.
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάω εδώ και καιρό στην Αστυπάλαια αλλά με τρομάζει λίγο η απόσταση.
Δεν είναι εύκολο, εκεί που βρίσκεται το νησί όντας τόσο παραμελημένο από τις συνδέσεις είναι ένα ζήτημα. Αν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου κοίτα για αεροπλάνο μέσω Αθηνών πάντα.
Αλλιώς οι επιλογές είναι συγκεκριμένες. Πτήση Για Κω και συνδυασμός με πλοίο, ή αλλιώς από το δρομολόγιο του bluestar που πιάνει την Αστυπάλαια. Υπάρχουν τρόποι αλλά απαιτούν χρόνο.
Επίσης φαντάζομαι πως θέλει αυτοκίνητο;
Κακά τα ψέματα θα ήταν το ιδανικό. Υπάρχει όμως δρομολόγιο λεωφορείου προς τις παραλίες συγκεκριμένες ώρες της ημέρας, όπως επίσης και εκδρομές που διοργανώνονται.
Γι αυτό και μόνο θα προτιμούσα να μείνω σε ένα νησί. Πως είναι η Πατμος και οι Λειψοί από παραλίες;
Κατανοητό απολύτως. Η Πάτμος και οι Λειψοί είνα αξιόλογα νησιά από θέμα παραλιών. Εντάξει δεν είναι στο τοπ όπως κάποια των Κυκλάδων, ωστόσο θα μείνεις ικανοποιημένη, ειδικά με τις εκδρομές με τα καραβάκια τριγύρω.
Εμένα μου κόλλησε λίγο η Κάρπαθος γιατί διάβασα πως έχει ωραίες παραλίες.
Ωραίες; Δε φτάνει αυτή η λέξη για να χαρακτηρίσει τη Κάρπαθο. Βάλε κάτι παραπάνω επι δέκα!
Ωστόσο αν κάποιο νησί είναι δύσβατο, μεγάλο και απαιτεί αμάξι είναι αυτό.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Δεν είναι εύκολο, εκεί που βρίσκεται το νησί όντας τόσο παραμελημένο από τις συνδέσεις είναι ένα ζήτημα. Αν σου το επιτρέπουν τα οικονομικά σου κοίτα για αεροπλάνο μέσω Αθηνών πάντα.
Αλλιώς οι επιλογές είναι συγκεκριμένες. Πτήση Για Κω και συνδυασμός με πλοίο, ή αλλιώς από το δρομολόγιο του bluestar που πιάνει την Αστυπάλαια. Υπάρχουν τρόποι αλλά απαιτούν χρόνο.
Kαταλαβα. Παντως κριμα που ειναι τοσο δυσκολο και ακριβο να ταξιδεψεις εντος Ελλαδας. Δεκαετιες πισοδρομισμου σε σχεση με αλλες Ευρωπαικες χωρες ... :(

Κατανοητό απολύτως. Η Πάτμος και οι Λειψοί είνα αξιόλογα νησιά από θέμα παραλιών. Εντάξει δεν είναι στο τοπ όπως κάποια των Κυκλάδων, ωστόσο θα μείνεις ικανοποιημένη, ειδικά με τις εκδρομές με τα καραβάκια τριγύρω.
Οι Λειψει μου αρεσουν αρκετα απ ο,τι ειδα και στην ιστορια σου. Τσιμπημενες ομως οι τιμες δωματιων εχω την εντυπωση (κυριως στη Πατμο) και οχι πολλες επιλογες. Aaaanyway. Για Λειψο εσυ πως θα πηγαινες αν θες να αποφύγεις πολλη ωρα στα καραβια;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.073
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Γεια σου psile κι ευχαριστώ για τις προτάσεις σου. Διάβαζα σήμερα το ρεπορτάζ σου κι εσυ ήσουν αυτός που με ενέπνευσε να πάω Δωδεκανησα. 🙂 Η αλήθεια είναι πως θέλω να πάω εδώ και καιρό στην Αστυπάλαια αλλά με τρομάζει λίγο η απόσταση. Μιας κι ενδέχεται να πάω από Θες/νίκη (από εκεί ειναι οι δικοί μου), υπάρχουν πτήσεις; Επίσης φαντάζομαι πως θέλει αυτοκίνητο; Ο λόγος για τον οποίο προτιμάω ένα νησι είναι επειδή μετά από τρεις εγχειρήσεις και στα δυο πόδια μου (και διάφορες επιπλοκές) με ταλαιπωρούνε πολύ τα ταξίδια. Γι αυτό και μόνο θα προτιμούσα να μείνω σε ένα νησί. Πως είναι η Πατμος και οι Λειψοί από παραλίες; Εμένα μου κόλλησε λίγο η Κάρπαθος γιατί διάβασα πως έχει ωραίες παραλίες.
Για Αστυπαλαια μπορεις να πας απο θεσ/νικη - Κω αεροπορικως και μετα με το catamaran της Dodekanisos seaways σε 2 ωρες. Επισης για Λειψους το ιδιο.
Για Καρπαθο εχει πολλες πτησεις charter για ψαχτο λιγο, υπαρχουν γερμανοι που πανε 20 χρονια συνεχεια στο νησι
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Για Αστυπαλαια μπορεις να πας απο θεσ/νικη - Κω αεροπορικως και μετα με το catamaran της Dodekanisos seaways σε 2 ωρες. Επισης για Λειψους το ιδιο.
Για Καρπαθο εχει πολλες πτησεις charter για ψαχτο λιγο, υπαρχουν γερμανοι που πανε 20 χρονια συνεχεια στο νησι
Οντως το εψαξα λιγο και μεσω Κω βολευει αρκετα να παω Αστυπαλαια η Λειψους. Και στη Καρπαθο θα θελα πολυ να παω αλλα εχω επιφυλαξεις λογω των αποστασεων και το οτι θελει αυτοκινητο. Εσυ εχεις παει;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.073
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Ναι , αρχες οκτωβρη 2019. Συμφωνω με το ψηλο για τις παραλιες της , το οδικο δικτυο απο τα καλυτερα για ελληνικο νησι και οι αποστασεις γυρω στα 30-40 λεπτα ,αναλογως που θες να πας.
 

mariawashere

Member
Μηνύματα
31
Likes
21
Που θα μου πρότεινες να μείνω στη Κάρπαθο αν αποφασίσω να πάω και αναπόφευκτα να νοικιασω και αυτοκίνητο;
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.163
Likes
5.073
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Νοτια ,για να εχεις τις περισσοτερες παραλιες κοντα σου. Μονο η Απελλα και Κυρα παναγια (καλυτερες) ειναι μακρια, στα 30-40 λεπτα .
Και οπωσδηποτε οχι στο λιμανι - Πηγαδια
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.969
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Kαταλαβα. Παντως κριμα που ειναι τοσο δυσκολο και ακριβο να ταξιδεψεις εντος Ελλαδας. Δεκαετιες πισοδρομισμου σε σχεση με αλλες Ευρωπαικες χωρες ... :(
Η πρόσβαση σε συγκεκριμένα «δύσκολα» νησιά της χώρας μας, είναι πολλές φορές γρίφος και απαιτεί οργάνωση και καμιά φορά οικονομική υπέρβαση, χωρίς να είσαι και 100% σίγουρος, γιατί τα ακτοπλοϊκά αργούν πολύ να ανακοινωθούν ή αλλάζουν.
Τσιμπημενες ομως οι τιμες δωματιων εχω την εντυπωση (κυριως στη Πατμο) και οχι πολλες επιλογες
Υπάρχει χρόνος και με το κατάλληλο ψάξιμο (κυρίως τηλεφωνικό) μπορείς να βρεις σε νορμαλ θέλω να πιστεύω τιμές.
Για Λειψο εσυ πως θα πηγαινες αν θες να αποφύγεις πολλη ωρα στα καραβια;
Το πιο εύκολο, αεροπλάνο ως το αεροδρόμιο της Σάμου και ακολούθως καραβάκι από το λιμάνι του Πυθαγορείου είτε για Λειψούς, είτε για Πάτμο.
 

thanos75

Member
Μηνύματα
1.356
Likes
3.397
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Παρίσι
Ονειρεμένο Ταξίδι
Καλιφόρνια-Χαβάη
Εγώ πάλι, στη θέση σου mariawashere, θα απέρριπτα την Κάρπαθο. Προσωπικά τη λατρεύω, αλλά νομίζω θα σε δυσκολέψει πολύ στις μετακινήσεις (εκτός κι αν αποφασίσεις να νοικιάσεις αυτοκίνητο, οπότε εκεί αλλάζει το πράγμα και θα σου έλεγα "go for it" με τα "μπούνια"). Αστυπάλαια, μου ακούγεται μια χαρά κατά προτίμηση αεροπορικώς μέσω Κω, όπως είπε και ο barkour. Παλεύεται πιστεύω και χωρίς αυτοκίνητο. Προσωπικά στη θέση σου θα κοίταζα και ακόμα μικρότερα νησιά τύπου Σύμη, Νίσυρο ή Τήλο (δες και φωτογραφίες τους γιατί διαφέρουν αρχιτεκτονικά μεταξύ τους, πιο νεοκλασσικη-αρχοντική η Σϋμη, πιο "κυκλαδίτικου τύπου" η Νίσυρος και η Αστυπάλαια). Τέλος, εάν αποφασίσεις να πας Σεπτέμβριο διακοπές και ειδικά από τα μέσα Σεπτεμβρίου και μετά, προσωπικά δεν θα απέρριπτα ούτε την Κω. Έχει καλό ΚΤΕΛ για πολλές από τις πολύ καλές τις παραλίες και πολλά αξιοθέατα προσβάσιμα (και ο κακός χαμός έχει φύγει χωρίς να είναι βέβαια άδεια)
 
Last edited:

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.114
Μηνύματα
880.825
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom