Αιθιοπία Δύο Faranjiδες στην κοιλάδα του Omo (Αιθιοπία) και τα πρωτοσέλιδα των εφημερίδων....

Bahari

Member
Μηνύματα
1.848
Likes
1.482
Για την ακρίβεια... 6 faranji στην κοιλάδα του Omo. Το να συναντήσουμε Έλληνες στο πουθενά, στα βάθη της Αφρικανικής ηπείρου ήταν μια απ τις πλέον ευχάριστες στιγμές του ταξιδιού μας. Χαιρετισμούς παιδιά! Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτό
Και όχι οποιουσδήποτε Έλληνες, travelstoriτες!!!
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Για την ακρίβεια... 6 faranji στην κοιλάδα του Omo. Το να συναντήσουμε Έλληνες στο πουθενά, στα βάθη της Αφρικανικής ηπείρου ήταν μια απ τις πλέον ευχάριστες στιγμές του ταξιδιού μας. Χαιρετισμούς παιδιά! Κάποια στιγμή θα ανεβάσω φωτό
Καλή χρονιά Αλέξανδρε !!!Στην συνάντηση μας θα αναφερθώ στο επόμενο.Μιας και με πρόλαβες όμως ας πώ ότι στο Τούρμι είχαμε μια μίνι Τραβελστορική συνάντηση !!!!Γιαυτήν και για την χρησιμοτητα της θα αναφερθώ στο επόμενο κεφάλαιο.Χαοιρετίσματα σε όλη την παρέα.
:xmas_smile::xmas_smile::xmas_smile:
ΥΓ Είδα την φωτογραφική σου δουλειά και έπαθα πλάκα!!! χρειάζομαι επειγόντος μερικά (αν όχι πάρα πολλά )μαθημάτα.
 

ELGEO2

Member
Μηνύματα
732
Likes
693
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΛΟΜΒΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
πέρασμα καρακορουμ
Καλημερα αλεξανδρε ....
μονο η μερκελ μην το μαθει ...κρυβε λογια -κρυβε λογια ...:xmas_lol:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Έχω αλλάξει χίλια χρώματα από τη ζήλεια μου... ευχαριστούμε πάντως που το μοιράζεστε μαζί μας και μας δίνετε έτοιμη τροφή για το μέλλον
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Toumpiotis ενώνω κι εγώ τη φωνή μου με τον εκτός f/b λαό του travelstories ζητώντας φωτό!

υ.γ. Πάντως η επίδοση Addis - ArbaMinch σε δέκα ώρες (αν υπολόγισα καλά) αποτελεί τεκμμήριο αλματώδους προόδου στην κατάσταση του δρόμου. Να σκεφτείς ότι μόλις πριν τέσσερα χρόνια είχαμε κάνει δεκατρείς γεμάτες (μ' ένα σκασμένο λάστιχο είναι αλήθεια).
 

KIKI

Member
Μηνύματα
2.693
Likes
6.667
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αφρική Ναμιμπια
για μιά ακόμα φορά μας γραφεις καταπληκτικά πράγματα ..
και πολύ ωραιες φωτογραφίες ...
Ευχαριστώ και τους δυό σας ...
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Chamo lake – Arbore

Πριν προλάβει να κτυπήσει το ξυπνητήρι είχαμε σηκωθεί. Το πρωινό του ξενοδοχείου ήταν μετρίου επιπέδου αλλά το μπαλκόνι του εστιατορίου ήταν όλα τα λεφτά. Η θέα από εκεί εκπληκτική. Στο βάθος ένας μικρός λόφος έκρυβε για κανένα δεκάλεπτο τον ήλιο. Πίσω από τον λόφο η λίμνη Abaya εκτεινόταν για λίγο ακόμη δεξιά και αριστερά .
Ο Kabanesa μας περίμενε στην αυλή του ξενοδοχείου μαζί με τον βαρκάρη .Η απόσταση για την λίμνη ήταν περίπου 30 χιλιόμετρα .Η λίμνη είναι μέρος του Nechisar national park το οποίο καλύπτει μία έκταση500 τετραγωνικών χιλιομέτρων όπου βρίσκει κανείς εκτός από ζέβρες, ντικ-ντικ, μεγάλα Κούντου , μπαμπουίνους και διάφορα άλλα ζώα. Από την αρχή είχαμε αποφασίσει ότι δεν θα επισκεφθούμε το πάρκο παρα μόνο την λίμνη για τους κροκόδειλους. Δυστυχώς η μέρα δεν ήταν πολύ καλή με αποτέλεσμα να δούμε πολύ λίγα πράγματα ,μερικοί κροκόδειλοι (3-4) μία ενυδρίδα μία μικρή αποικία πελεκάνων (καμιά 30αριά) και 2-3 ιπποπόταμοι. Πολύ λιγότερα από αυτά που αναμέναμε. Ο μεταφραστής μας μου εξήγησε πως λόγω κύματος δεν βγαίνουν οι κροκόδειλοι και έτσι χάσαμε την ευκαιρία. Δεν πειράζει η ζωή έχει και δοκάρια δεν είναι μόνο γκόλ.
Συνεχίσαμε την πορεία προς νότο μέχρι το Konso όπου είναι φημισμένο για τον τρόπο καλλιέργειας των χωραφιών κάτι σαν τις δικές μας πεζούλες. Σε απόσταση ένα μισάωρο βρίσκεται μια τοποθεσία ονόματι new York new York ,την είχα δει στο διαδίκτυο ,αλλά δεν μου έκανε ιδιαίτερη εντύπωση ώστε να την εντάξω στο πρόγραμμα. Σε όλη την διαδρομή στα άκρα του δρόμου υπήρχαν παιδιά που με το που έβλεπαν να πλησιάζει το τζιπ μας χορεύαν τον χαρακτηριστικό χορό του Κόνσο. Σε κάποιο σημείο δεξιά του δρόμου υπήρχαν στοιβαγμένες εκατοντάδες μπανάνες ,σταματήσαμε και αγοράσαμε μερικές για τον δρόμο.
Σε κάποια στιγμή είδαμε μία φωλιά τερμιτών δίπλα σε έναν μικρό οικισμό, σταματήσαμε και βγάλαμε μερικές φωτογραφίες (μετά το Τούρμι είδαμε δεκάδες τέτοιες σε όλη την διαδρομή μέχρι το Omorate ).
Το μεσημέρι μας βρήκε στην διακλάδωση για Keyafer και Turmi και συγκεκριμένα στο Weyt’o όπου γευματίσαμε στον εξωτερικό χώρο του κάτι σαν εστιατόριο του. Όλοι οι εξωτερικοί χώροι γεμάτοι με πώματα από αναψυκτικά και μπύρες (θα πρέπει να ήταν χιλιάδες). Δίπλα μας μια παρέα με Ιταλούς μερικοί εκ των οποίων δοκίμαζαν τσάι με τον παραδοσιακό τρόπο της Αιθιοπίας. Η τουαλέτα του από τις πιο βρώμικες που έχω συναντήσει . Η μπύρα του πάντως ήταν καλή (πάντα Αγ.Γεωργίου) και το κόστος οικονομικό (γύρω στα 200 μπιρ και για τους τέσσεις μας=8 ευρό).
Η διαδρομή από το Weyt’o προς την φυλή των Άρμπορε όλη χωματόδρομος. Τους πρώτους από αυτούς (μερικά παιδιά) τους είδαμε σε μια μικρή λιμνούλα .Εντύπωση μου έκανε η πολυχρωμία των περιδεραίων που φορούσαν που σε αντίθεση με το δέρμα τους έδινε ωραία εικόνα.
Με το που φθάσαμε στην λίμνη της Πριγκίπισσας Στεφανίας βρεθήκαμε στο χωριό τους. Ο συνολικός πληθυσμός τους είναι περίπου 6000-7000 ο αναλφαβητισμός κυμαίνεται στα 85% και συνορεύουν με τους Chemay οι οποίοι έχουν μειωθεί δραστικά ο αριθμός τους λόγω του ότι επιτρέπονται οι γάμοι με άλλες φυλλές (κυρίως με Hammer και Arbore).
Το χωριό των Άρμπορε βρίσκεται ακριβώς πάνω στον δρόμο και έχουν εξοικειωθεί πλήρως με τους επισκέπτες .Καταβάλεις ένα ποσό που πηγαίνει στην κοινότητα (σου δίνουν μέχρι και χειρόγραφη απόδειξη)και μπορείς να περιηγηθείς στο χωριό τους ....
 

Attachments

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Toumpiotis ενώνω κι εγώ τη φωνή μου με τον εκτός f/b λαό του travelstories ζητώντας φωτό!

υ.γ. Πάντως η επίδοση Addis - ArbaMinch σε δέκα ώρες (αν υπολόγισα καλά) αποτελεί τεκμμήριο αλματώδους προόδου στην κατάσταση του δρόμου. Να σκεφτείς ότι μόλις πριν τέσσερα χρόνια είχαμε κάνει δεκατρείς γεμάτες (μ' ένα σκασμένο λάστιχο είναι αλήθεια).
Για την ακρίβεια την κάναμε σε 9 ώρες με στάση σε Tiya(αγορά και αρχ.χώρος) σε Sodo (για φαγητό )αλλά βοήθησε και ο οδηγός που είχαμε, (δεν σήκωνε πολλά πολλά:xmas_biggrin::xmas_biggrin::xmas_biggrin:),έτερεχε σαν δαιμονισμένος κοντεύοντας να παρασύρει ζώα και ανθρώπους στο διάβα του (πρέπει να είχαν πολύ τύχη όσοι βρέθηκαν στον δρόμο μας ,αν αγόρζαν λαχείο σίγουρα θα κερδίζαν).
 

isabelle

Member
Μηνύματα
902
Likes
4.163
Καλά, η τερμιτοφωλιά είναι όλα τα λεφτά! Σαν να μεταφέρθηκαν οι οβελίσκοι του Άξουμ στον αιθιοπικό νότο!

Πως έγινε και από Arba Minch δεν επισκεφτήκατε χωριό των Dorze; Το ρωτάω γιατί απ' ό,τι θυμάμαι ήταν πολύ κοντά (κάτι σαν 30 χλμ) και είναι πραγματικά εξαιρετικής ομορφιάς, με παράδοξα σπίτια, σ' ένα άκρως ειδυλλιακό περιβάλλον. Ίσως όμως περάσατε εκεί κατά την επιστροφή σας;
 

toumpiotis

Member
Μηνύματα
892
Likes
649
Ονειρεμένο Ταξίδι
LENSOIS MARAHENSES
Καλά, η τερμιτοφωλιά είναι όλα τα λεφτά! Σαν να μεταφέρθηκαν οι οβελίσκοι του Άξουμ στον αιθιοπικό νότο!

Πως έγινε και από Arba Minch δεν επισκεφτήκατε χωριό των Dorze; Το ρωτάω γιατί απ' ό,τι θυμάμαι ήταν πολύ κοντά (κάτι σαν 30 χλμ) και είναι πραγματικά εξαιρετικής ομορφιάς, με παράδοξα σπίτια, σ' ένα άκρως ειδυλλιακό περιβάλλον. Ίσως όμως περάσατε εκεί κατά την επιστροφή σας;
Τους Dorze δεν τους είδαμε λόγω ελείψης χρόνου (αν γνωρίζαμε ότι θα είμασταν άτυχοι στην chamo lake σίγουρα θα πηγαίναμε εκεί) στην επιστροφή προτιμήσαμε να αφιερώσουμε χρόνο στην Adadi Mariam ώστε να πάρουμε και μία γεύση από τις λαξευμένες σε βράχο εκκλησίες.
 

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
..στο paradise lodge ειχα μεινει και εγω .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.644
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom