Γκάμπια Μάλι Μαυριτανία Μπενίν Μπουρκίνα Φάσο Νίγηρας Σενεγάλη Τόγκο Δ.Αφρική: Togo, Benin, Niger, Burkina Faso, Mali, Senegal, Mauritania, Gambia

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Στο Τόγκο δημόσια συγκοινωνία (υπό τη μορφή λεωφορείων) δεν είδαμε πουθενά. Ο βασικός τρόπος μετακίνησης για μικρές αποστάσεις είναι να κάνεις ωτοστόπ σε κάποιο μοτοσικλετιστή, ενώ για μεγάλες αποστάσεις μοιράζεσαι κάποια σακαράκα με άλλους... δέκα. Δηλαδή σε ένα αμάξι όπου στην Ευρώπη μπαίνουν πέντε άτομα το πολύ, εκεί ήμασταν έντεκα, συνήθως τέσσερις μπροστά κι επτά πίσω, για πολλές ώρες.

Το πώς χωράνε επτά πίσω είναι εύκολο να το φανταστεί κανείς (κάποιοι κάθονται στα πόδια άλλων), αλλά το τέσσερις μπροστά ομολογώ πως δεν το έχω ξαναδεί: δύο στη θέση του οδηγού (!), ακόμη κι αν ο οδηγός είναι τρίφυλλη ντουλάπα... Ιδού το ντοκουμέντο...

Εικόνα 217.jpg
 
Last edited:

LULLU

Member
Μηνύματα
3.500
Likes
7.691
Επόμενο Ταξίδι
το ψαχνω....
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νιγηρας-Μαλι
Στο Τόγκο δημόσια συγκοινωνία (υπό τη μορφή λεωφορείων) δεν είδαμε πουθενά. Ο βασικός τρόπος μετακίνησης για μικρές αποστάσεις είναι να κάνεις ωτοστόπ σε κάποιο μοτοσικλετιστή, ενώ για μεγάλες αποστάσεις μοιράζεσαι κάποια σακαράκα με άλλους... δέκα. Δηλαδή σε ένα αμάξι όπου στην Ευρώπη μπαίνουν πέντε άτομα το πολύ, εκεί ήμασταν έντεκα, συνήθως τέσσερις μπροστά κι επτά πίσω, για πολλές ώρες.

Το πώς χωράνε επτά πίσω είναι εύκολο να το φανταστεί κανείς (κάποιοι κάθονται στα πόδια άλλων), αλλά το τέσσερις μπροστά ομολογώ πως δεν το έχω ξαναδεί: δύο στη θέση του οδηγού (!), ακόμη κι αν ο οδηγός είναι τρίφυλλη ντουλάπα... Ιδού το ντοκουμέντο...
..οπως και με το ανεκδοτο πως χωρουν 5 ελεφαντες σε ενα 500 φιατ!!:xmas_biggrin:
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.150
Likes
14.438
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
To είπα εγώ μας τα κρύβει τα καλύτερα...
Αθάνατη Αφρική!!! Τελικά πολύ κυριλέ την είδα τη Δυτική Αφρική... σε νοικιασμένο τζιπάκι... ντροπή μου...
 
Μηνύματα
1.666
Likes
1.327
Επόμενο Ταξίδι
Κρακοβία-Βαρσοβία
Ονειρεμένο Ταξίδι
...Ιθάκη...
ήρθα και εγώ να προσθέσω τις διαμαρτυρίες μου. Εγώ αγαπητέ περίμενα πλήρες δείπνο με πρώτα δεύτερα τρίτα πιάτα, γλυκό καφέ λικέρ και σοκολατάκια και εσύ μας ξεπετάς με ένα ορεκτικό;;;; Νοστιμότατο δεν λέω αλλά χορταίνει κανείς με ραπανάκια;όχι.
 

pattyyy

Member
Μηνύματα
1.565
Likes
1.271
Επόμενο Ταξίδι
χμ...
Ονειρεμένο Ταξίδι
νότια αφρική
Το ταξίδι σου φαίνεται εξαιρετικά ενδιαφέρον σε μέρη που ξεφεύγουν από τα όρια του hot τουριστικού προορισμού! Αναμένω ανυπόμονα τη συνέχεια!
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.628
Likes
50.315
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού τότε, τώρα, πάντα
Χρόνια Πολλά σε όλους.

ήρθα και εγώ να προσθέσω τις διαμαρτυρίες μου. Εγώ αγαπητέ περίμενα πλήρες δείπνο με πρώτα δεύτερα τρίτα πιάτα, γλυκό καφέ λικέρ και σοκολατάκια και εσύ μας ξεπετάς με ένα ορεκτικό;;;; Νοστιμότατο δεν λέω αλλά χορταίνει κανείς με ραπανάκια;όχι.

Απλώς παρουσιάζω το μενού. Πρώτα βλέπεις τι υπάρχει και μετά αν θες παραγγέλνεις αυτό που σου φαίνεται πιο ενδιαφέρον.

Κι εσύ ρε κάθαρμα (Yorgos),γράψε δυό κουβέντες παραπάνω,κάντες ένα copy paste από word,δεν χρειάζεται να είσαι μέσα για να γράψεις.


Ναι, αλλά γράφω κι άλλα πράγματα... Το travelstories είναι το διάλειμμα ανάμεσα σε αυτά.

βαλε σε παρακαλώ μια φωτο σου με την κορώνα απο χρυσάφι..

Ζήτησα από το συνταξιδιώτη να μου στείλει τη δική του, ελπίζω να την έχω. Δυστυχώς το ανέβασμα φωτογραφιών είναι πάρα πολύ ακριβό.

Πάω να φτιάξω κι εγώ το top-26 μου!!

Άντε ντε!
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Απλώς παρουσιάζω το μενού. Πρώτα βλέπεις τι υπάρχει και μετά αν θες παραγγέλνεις αυτό που σου φαίνεται πιο ενδιαφέρον.
Πιάσε μια ποικιλία για μένα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
7.996
Likes
12.065
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ονειρεμένο Ταξίδι
Εκεί
Yorgos νομιζω οτι αυτη θα 'ναι η πρωτη ταξιδιωτικη ιστορια (αν και οχι ακριβως ιστορια) που θα τη διαβασω ολοκληρη.

Αντε για να ειμαι ειλικρινης η δευτερη, μαζι με "ΤΟ νησι"
 

maιra1

Member
Μηνύματα
206
Likes
118
Επόμενο Ταξίδι
ΙΝΔΟΚΙΝΑ
Καλή Χρονιά και ότι επιθυμείς :xmas_smile:
Οτι γράφεις άριστο είναι......γενικώς και ειδικώς. Οι αναγνώστες σου πάντως αδημονούμε.
Γράφε, γράφε.....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.113
Μηνύματα
880.803
Μέλη
38.839
Νεότερο μέλος
mgian

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom