ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Τήνος

Θετικά:

  • Η απόσταση από την Αττική και οι αρκετές επιλογές σε δρομολόγια πλοίων με λογικό κόστος
  • Οι παραλίες
  • Οι συμπαθητικές τιμές σε διαμονή και σίτιση
  • Οι πολλές επιλογές για φαγητό
  • Η κάππαρη και οι λιαστές ντομάτες

Αρνητικά:

  • Η Χώρα και το κιτς «πανηγύρι» γύρω από την Παναγία.
  • Τα πολλά χιλιόμετρα και η φιδωτή πρόσβαση στις παραλίες.
  • Η κακή σήμανση στους δρόμους
  • Η μηδαμινή νυχτερινή διασκέδαση
  • Ο αέρας. Αν σου κάτσει, την έκατσες.

Κατάλληλο για: Ζευγάρια, οικογένειες, πιστούς χριστιανούς
 

alma

Member
Μηνύματα
3.750
Likes
15.219
ΘΕΤΙΚΑ!

ΑΥΓΩΝΥΜΑ!!!!!!!
ΑΝΑΒΑΤΟΣ!!!!!

A-M-A-Z-I-N-G!!!
Όντως είναι υπέροχα.Αλλά και το βόρειο(μη τουριστικό)κομμάτι εκπλήσσει ευχάριστα όσους προσπαθήσουν να το ανακαλύψουν.Θέα από το κάστρο της Βολισσού,φαγητό στο ορεινό Πιτυός,βόλτα σε Αμάδες,Βίκυ και Καρδάμυλα.Πεζοπορία στα Καμπιά.;)
Οι τουρίστες συνήθως προτιμούν το νότο(από Καρφά και πέρα) και λίγοι ανακαλύπτουν τις ομορφιές της Βόρειας Χίου(η οποία ωστόσο υστερεί σε τουριστικές υποδομές).
 

eleva

Member
Μηνύματα
211
Likes
417
Επόμενο Ταξίδι
μάλλον Μαγνησία ξανά
Ταξίδι-Όνειρο
12/10/1944
ΛΗΜΝΟΣ

Θετικά:

-Οι παραλίες: Απέραντες χρυσαφένιες κ λευκές αμμουδιές με γαλαζοπράσινα νερά.
- Το Φαγητό: Ολόφρεσκο, πάμφθηνο, μεγάλες μερίδες σχεδόν παντού (ιδιαίτερη έμφαση σε θαλασσινά κ ψάρια).
- Ηρεμία κ χαλάρωση: Ακόμη κ τον Αύγουστο!
- Ενδιαφέροντα αρχαία μνημεία κ φυσικά τοπία: Χωρίς κάτι το συγκλονιστικό, αξίζει μια περιήγηση στην ενδοχώρα.
-Καλές τιμές: διαμονής, φαγητού κτλ, σε γενικές γραμμές.

Αρνητικά:

-Πολύ δύσκολη πρόσβαση: Αυτό μπορεί να είναι κ θετικό, αν το δει κανείς από πλευράς προστασίας του νησιού.
- Σχεδόν ανύπαρκτη διασκέδαση κ νυχτερινή ζωή: Η ηρεμία που λέγαμε...
- Όχι κ τόσο καλή συγκοινωνία: Αν κάποιος θέλει να μείνει μέρες κ να γυρίσει χρειάζεται μεταφορικό μέσο.
- Έλλειψη ιδιαίτερης γραφικότητας κ ρομαντικής αύρας: Δεν είναι κ για μήνα του μέλιτος!
- Γενική αίσθηση απομόνωσης: Την ενισχύουν με τον τρόπο τους κ οι φαντάροι που συρρέουν στο νησί, φτύνοντας τον κόρφο τους (οι πλείονες)!

Κατάλληλο για: Πρωτίστως οικογένειες κ ανεξάρτητους ταξιδιώτους (ναι υπάρχουν κ τέτοιοι!)
Δευτερευόντως για κάποιο πολύ low profile ζευγάρι (συνήθως μεγαλύτερης ηλικίας) που αναζητά ολοκληρωτική χαλάρωση κ για σέρφερς (που όμως δεν αναζητούν έντονη ζωή)
Ακατάλληλο για: Όσους αναζητούν έστω κ στοιχειώδη νυχτερινή ζωή, μεγάλες παρέες που ψάχνουν τζέρτζελο, ζευγάρια που ονειρεύονται πολύ ρομαντική ατμόσφαιρα.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.108
Likes
41.362
στο νησι υπαρχει η μοναδικη ερημος (λεμε τωρα) της Ελλαδας
Εννοείς τις αμμοθίνες; Είναι ένα σπάνιο φαινόμενο, αλλά όχι μοναδικό, υπάρχει και σε άλλα μέρη της Ελλάδας.
Να συμπληρώσω και κάτι περίεργο για το νησί. Έχουν γίνει ανεξέλεγκτοι οι πληθυσμοί των αγριοκούνελων στο νησί και οι κάτοικοι υποφέρουν από την καταστροφή των κηπευτικών και των σιτηρών. Προσπαθούν να ελέγξουν τον πληθυσμό με το κυνήγι, αλλά ο ρυθμός των γεννήσεων τους ξεπερνά. Πριν 2 χρόνια που πήγα ο κόσμος υπέφερε.
 

elenara88

Member
Μηνύματα
1.789
Likes
1.817
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική, Περού, Ινδία

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Αχ αργα ανακαλυψα το θεμα και μου "πηρατε " τη Ναξο και την Αστροπαλια:bleh::haha:

Για Κεφαλονια εχει μιλησει κανεις ?
Ας πω 2 σχολια ,αν και περιμενω το Σπαμιων :)bleh:) δικαιωματικα να τοποθετηθει.
Κεφαλονια

Υπερ = παραλιες ..παραλιες ..παραλιες πολλες και διαφορετικου στυλ
Ο Μυρτος (κατηγορια απο μονος του)
Το σημειο που ειναι το χωριο Ασσος
Το σπηλαιο της Μελισσανης
Το βουνο Αινος .
Το γραφικο Φισκαρδο.

Κατα= Οι 2 μεγαλες πολεις ...ειναι πολεις ρε παιδι μου (οπως κ στην Κρητη) θα ηθελα μικροτερο μεγεθος και πιο παραδοσιακη αρχιτεκτονικη.
Μεγαλες αποστασεις ..μεταφορικο απαραιτητο !
Οι σφιγγες στην παραλια της Αντισαμου:haha::haha:
Οι τιμες στο Φισκαρδο !

Καταλληλο για =ουλους !!!!
 

coco_

Member
Μηνύματα
1.332
Likes
1.809
Επόμενο Ταξίδι
on the beach!
Ταξίδι-Όνειρο
Guatemala
ΦΟΛΕΓΑΝΔΡΟΣ:
ΥΠΕΡ
-Κουκλίστικη Χώρα με γραφικές πλατείες
-Τα ρακόμελα στην Αστάρτη
-Το φαγητο: ματσάτα, καλασούνα, καρπουζένια
-Οι άνθρωποι:όλοι γλυκομίλητοι και ευγενικοί
-Η αίσθηση απομόνωσης σε παραλίες τύπου Αμπέλι (4 παρέες χωράνε το πολύ)

ΚΑΤΑ
-Συνεχώς ανεβαίνουν οι τιμές στην διαμονή
-Μέτριες σχετικά παραλίες προσβάσιμες από ξηρά και δύσκολη κατάβαση στις περισσότερες που αξίζουν
- To κρυο το βράδυ στην Χώρα

Ιδανική για ζευγαράκια που δεν θέλουν να πάνε στην Μήλο όπως όλοι οι άλλοι :) και παρέες που δεν αποζητούν ξέφρενο clubbing
 

anny

Member
Μηνύματα
3.423
Likes
1.791
Επόμενο Ταξίδι
Ιστρια
Ταξίδι-Όνειρο
γύρος του κόσμου
Αχ αργα ανακαλυψα το θεμα και μου "πηρατε " τη Ναξο και την Αστροπαλια:bleh::haha:
Μα μπορείς να γράψεις κι εσύ την άποψή σου για όσα νησιά θέλεις.
Δεν υπάρχει όρος ότι κάθε νησί "εμφανίζεται" μια φορά (Σωστά kalspiros?).

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Άσε που κάποιος μπορεί να έχει ζήσει ένα νησί για περισσότερο χρονικό διάστημα από κάποιον άλλο, οπότε η γνώμη του βοηθάει ακόμα περισσότερο.

Το μόνο που θεωρώ ότι είναι καλό να τηρείται, είναι οι περιγραφές να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές και το προσωπικό γούστο να υπάρχει μόνο ως σημείωση.

πχ. ο περισσότερος κόσμος φτιάχνεται με τις αμμουδερές παραλίες.
Εγώ τις σιχαίνομαι. Δεν είναι όμως σωτό να δηλώσω τις αμμουδερές παραλίες ενός νησιού στα αρνητικά του. :D
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Οχι κοριτσια χιουμορ κανω ..νομιζω οτι τα ειπατε ολα πολυ σωστα για τα νησια ..δεν υπαρχει λογος επαναληψης .
Μια παρεμβαση μονο για τη Ναξο (την εχω ξαναγραψει και αλλου ).
Αυτο το οικογενειες ..οικογενειες ...εγω δεν το εχω συναντησει τοσο εντονα στο νησι ...να βγαζει ματι δηλαδη ..με την κακη εννοια ..την ενοχλητικη..τυπου μαμαδες να σκουζουν για το αντηλιακο..το κεφτεδακι..το μπρατσακι..το Λαλακη οχι στα βαθεια παιδι μου.
Το λεω γιατι μπορω να σας στειλω σε καποιες παραλιες στη Μανη που γινεται αυτο.:D
 

kalspiros

Member
Μηνύματα
2.554
Likes
3.988
Επόμενο Ταξίδι
remaining UK
Ταξίδι-Όνειρο
yeah, whatever...
Μα μπορείς να γράψεις κι εσύ την άποψή σου για όσα νησιά θέλεις.
Δεν υπάρχει όρος ότι κάθε νησί "εμφανίζεται" μια φορά (Σωστά kalspiros?).

Ο καθένας έχει την προσωπική του άποψη. Άσε που κάποιος μπορεί να έχει ζήσει ένα νησί για περισσότερο χρονικό διάστημα από κάποιον άλλο, οπότε η γνώμη του βοηθάει ακόμα περισσότερο.

Το μόνο που θεωρώ ότι είναι καλό να τηρείται, είναι οι περιγραφές να είναι όσο το δυνατόν πιο αντικειμενικές και το προσωπικό γούστο να υπάρχει μόνο ως σημείωση.

πχ. ο περισσότερος κόσμος φτιάχνεται με τις αμμουδερές παραλίες.
Εγώ τις σιχαίνομαι. Δεν είναι όμως σωτό να δηλώσω τις αμμουδερές παραλίες ενός νησιού στα αρνητικά του. :D
έξοχα! ακριβώς έτσι! ευελπιστώ να δημιουργηθεί ένα θέμα (που άλλωστε ήδη έχει εδραιωθεί ως τέτοιο) το οποίο θα δίνει ένα γρήγορο, εύκολο και συμπυκνωμένο review των νησιών. πιστεύω ότι κάποια στιγμή όλα τα διλήμματα επιλογής νησιού θα ξεκαθαρίζονται εδώ μέσα

edit: Οι περισσότεροι τοποθετούνται για νησιά τα οποία δεν είναι κατάλληλα για clubbing. βρε παιδιά! αφού υπάρχουν και τέτοια! Μιλήστε μας και γι αυτά! Κανείς να μην έχει μιλήσει ακόμα για τη Μύκονο? Ντροπή! (δεν έχω επισκεφτεί τις παραλίες της αλλιώς θα το έκανα κι εγώ)
 

frenchman

Member
Μηνύματα
623
Likes
1.496
Επόμενο Ταξίδι
Venice
Ταξίδι-Όνειρο
Antarctica
(Αγαπημένη) ΣΑΝΤΟΡΙΝΗ

Θετικά:

-Νησί για όλα τα γούστα (Από ήρεμα-ρομαντικά, μέχρι ξεφάντωμα)
-Μάξιμουμ επίπεδο Ρομάντζου-γραφικότητας
-Νησί μοναδικής φυσικής ομορφιάς
-Ιδανικό μέγεθος νησιού
-Βολτάδα καλντέρας από Φηρά μέχρη Οία
-Francos, Tango και λοιπά μπαράκια όπου πίνεις το κοκτειλ σου χαζεύοντας την καλύτερη θέα..
-Βουτιές και ψαράκι στο Αμούδι με "ομπρέλα" την Οία και τον ήλιο να πέφτει..
-Το όνειρο κάθε φωτογράφου..


Αρνητικά:

-Ακριβή διαμονή και φαγητό (αν επιλέξεις μαγαζιά "μπαλκόνι" στο ηφαίστειο)
-Έλλειψη αμμουδερών παραλιών (με την κλασική έννοια)

Κατάλληλο για: ΟΛΟΥΣ (εκτός από κάγκουρες :bleh: )
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.263
Μηνύματα
885.476
Μέλη
38.941
Νεότερο μέλος
doremmy

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom