ΕΛΛΗΝΙΚΑ ΝΗΣΙΑ: θετικά, αρνητικά, κατάλληλα για...

Orfeasraf

Member
Μηνύματα
581
Likes
484
Nαι, σε πολυ κοσμο κανουν εντυπωση οι κινεζοι. Γενικα δεν ειχαμε συνηθησει και τοσο να εχουμε τοσους ασιατες τουριστες στην ελλαδα και τωρα μας φαινεται λιγο περιεργο. Κατα τα αλλα συμφωνω για τις παρατηρησεις για τα νησια.
 

djeleni

Member
Μηνύματα
162
Likes
233
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ισλανδία, Αίγυπτος
Πάντως, αρχές-μέσα Αυγούστου που ήμουν Σαντορίνη είδα ελάχιστους Κινέζους συγκριτικά με προηγούμενες χρονιές...
 

Kyriele02

New Member
Μηνύματα
4
Likes
8
Η Σύρος έχει μέτριες παραλίες αλλά υπέροχα νερά και την ομορφότερη πόλη.
Η Νάξος έχει θεικές παραλίες.
Η Ανδρος είναι ήσυχη και έχει καταπληκτικά σημεία για εξερεύνηση.
Η Ρόδος έχε την ομορφότερη παλιά πόλη που έχω δει στην Ελλάδα μακράν.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Φοβερό θέμα! Πρόσφατα το ανακάλυψα!!

Να συμβάλω και εγώ με βάσει αυτά που έχω επισκεφθεί.
Βάζω και τη χρονιά που έχω πάει για να υπάρχει μια καλύτερη εικόνα, γιατι από κάποια έχουν περάσει πολλά χρόνια:


Σαντορίνη (2004, 2005, 2006 και 2021)

Είμαι πολύ τυχερός και έχω γνωστούς στο νησί οπότε εχω πάει αρκετές φορές!

Θετικά:

+Διασκέδαση και βραδυνή ζωή.

+Τα Φηρά και η θέα από την καλντέρα.

+Για όλες τις ηλικίες. Εγώ πήγα στα 19-20 μου και μου άρεσε πάρα πολύ! Είχε κόσμο στην ηλικία μου τότε και πολλά πράγματα για να περάσει καλα μια παρέα αγοριών εκείνης της ηλικίας.

Πήγα ξανά φέτος και πέρασα πάλι πολυ καλά! Ειχε εξίσου πολύ ενδιαφέρον για να περάσει καλά ένα ζευγάρι στα 30κατι από τελείως διαφορετική σκοπιά!

Αρνητικά:

-Υψηλές τιμές σε όλα.

-Οχι τόσο καλές παραλίες.

-Υπερβολικά τουριστική, τόσο που χάνει λίγο από την μαγεία!




Ίος (2008)

Θετικά
:

+Οικονομική

+Διασκέδαση

Αρνητικά:

-Συγκεκριμένου είδους διασκέδαση. Δεν είναι για όλες της ηλικίες. Με βάσει αυτά που είχα δει εγώ είναι για παρέες το πολύ μέχρι 23-24 χρόνων!



Ικαρία (2008)

Θετικά
:

+Οι Ικαριώτες. Είναι αυθεντικοί και φιλικοί! Σε αποδέχονται και γινεσαι ένα με το νησί, με την έννοια ότι δεν αισθάνεσαι τουρίστας.

+Οι χαλαροί ρυθμοί.

+Οικονομικό.

Αρνητικά:

-Το χειρότερο οδικό δίκτυο που έχω δει σε νησί!

-Ο τόσο χαλαρός ρυθμός με τον οποίο κινούνταν όλα, ενώ γενικά μου αρέσει σαν στάση ζωής, μπορεί να σε εκνευρίσει σε κάποια πράγματα!

-Αν και έχουν περάσει πολλά χρόνια, θυμάμαι ότι μου είχε κάνει αρνητική εντύπωση ότι στα περισσότερα σημεία δεν είχες οπτική επαφή με τη θάλασσα με αποτέλεσμα να μην καταλαβαίνεις ότι είσαι σε νησί (περίεργο αρνητικό το ξέρω!)



Άνδρος (2015)


Δυσκολεύομαι να τοποθετηθώ για την Άνδρο καθώς λόγω καιρού είχαμε μείνει καθηλωμένοι και είδαμε μόνο το Μπατσί.

Μόνο και μόνο το γεγονός είχε τόσο αέρα όλες τις ημέρες που δεν το ρισκάραμε και παρόλο που είχαμε πληρώσει τη διαμονή, προτιμησαμε να χαλάσουμε όλη την άδεια μας και να δούμε μόνο το Μπατσί, με κάνει να έχω αρνητικά συναισθήματα για το νησί!

Αν μπορώ να βρω θετικά θα πω ότι είναι κοντά στην Αθήνα και αν μπορώ να βρω κάποιο αρνητικό εκτός του αέρα είναι ότι μου φάνηκε οτι είναι νησί που απευθύνεται σε μεγαλύτερες ηλικίες από τα 29 που ήμουν εγώ όταν πήγα!

Σίγουρα είναι ακατάλληλο για επίσκεψη με μηχανή. Και δεν μιλάω για σκουτερακι ή παπάκι αλλά μεγάλη μηχανή!



Φούρνοι (2018)

Θετικά:


+Καλές παραλίες και αρκετές για το μέγεθος του νησιού. Ξεπερνάει σε αυτό τον τομέα ακόμα και αρκετά μεγαλύτερα νησιά.

+Ιδανικό για όσους θέλουν χαλάρωση.

+Το πιο οικονομικό νησί με διαφορά από όσα έχω πάει.

+Επειδή είναι σχετικά άγνωστο στον πολύ κόσμο, έχει μια αίσθηση αυθεντικότητας. Οι κάτοικοι δεν ζουν από τον τουρισμό.

Αρνητικά:

-Λίγες επιλογές για φαγητό και ακόμα πιο λίγες για έξοδο.




Αστυπάλαια (2019)

Θετικά
:

+Πολύ ωραία Χώρα

+Σχετικά οικονομικό σε όλα.

+Ωραία νυχτερινή διασκέδαση για ηλικίες 30-35 (υποκειμενικό).

Αρνητικά:

-Μέτριες παραλίες (όχι όμως κακές)

-Πολύωρο ταξίδι από την Αθήνα.

-Το μεγαλύτερο μέρος του νησιού δεν έχει δρόμους και δεν είναι προσβάσιμο οδικώς.



Λευκάδα (2020)

Θετικά:


+Φοβερές παραλίες!

+Πολύ πράσινο! Διαφορετικό για όσους έχουν συνηθίσει να κάνουν τις διακοπές τους σε άγονα κυκλαδονήσια. Στα βουνά του νησιού έχει μέχρι και ελατόδασος! Για εμένα που όλα τα νησιά που έχω πάει είναι άγονα ήταν κάτι πρωτόγνωρο.

Αρνητικά:

-Υπερβολικά τουριστική, τόσο που σε κάποιες φάσεις σε χαλάει! Όχι τόσο σε θέμα πλήθους τουριστών, όσο στο θέμα της εκμετάλλευσης που γίνεται και της αίσθησης που σου βγάζει.



Κρήτη, νόμος Χανίων και λίγο Ρεθύμνου (2010 ,2020)

Θετικά:


+Κορυφαίες παραλίες! Οι καλύτερες που έχω δει στη ζωή μου! Και είναι και πολλές.

+Πολύ συμπαθείς και φιλόξενοι ντόπιοι (εκτός από έναν τομέα που θα πω στα αρνητικά, που είναι απαράδεκτοι)

+Λόγω πολλών επιλογών αν ψάξεις μπορείς να περάσεις πολύ οικονομικά και ποιοτικά σε όλα (διαμονή, φαγητό, εξόδους)

+Φοβερή φύση και τοπία.

+Τα Χανιά και το Ρέθυμνο είναι πολύ ωραίες πόλεις.

+Πολλά πράγματα να κάνεις.

+Γενικά την Κρήτη και ειδικά το δυτικό κομμάτι το θεωρώ τον καλύτερο προορισμό στην Ελλάδα για καλοκαιρινές διακοπές από όσα μέρη έχω πάει


Αρνητικά:

-Πολυ μεγάλες αποστάσεις.

-Κακό οδικό δίκτυο.

-Απαράδεκτη οδηγική συμπεριφορά των ντόπιων που φτάνει στα όρια του επικίνδυνου.



Φολέγανδρος (2021)

Θετικά
:

+Η πιο ωραία κυκλαδίτικη Χώρα που έχουν δει τα μάτια μου.

+Ευγενικοί ντόπιοι και καλοί επαγγελματίες.

+Πολύ μαζεμένο. Σε 20 λεπτά με τη μηχανή φτάναμε από τη μία άκρη στην άλλη.


Αρνητικά:

-Υπερβολικά ακριβή σε όλα. Η πιο ακριβή διαμονή που έχουμε δώσει στην Ελλάδα! Ακριβό φαγητό με λίγες εξαιρέσεις. Ακόμα και τα ποτά ήταν ακριβά!

-Μέτριες παραλίες (όχι κακές απλά όχι κάτι το ιδιαίτερο)
 

sinefoula

Member
Μηνύματα
451
Likes
1.677
Επόμενο Ταξίδι
;;;;;;;;;;;;;;;
Ονειρεμένο Ταξίδι
Κούβα,Αίγυπτος,Μαρόκο!
ΠΑΤΜΟΣ ΘΕΤΙΚΑ
μικρο νησι με ποικιλια σε παραλιες
καθαρη και κρυα θαλασσα(αν δεν ηταν τοσο κρυα ισως να μην ηταν τοσο καθαρη)
γυριζεται ευκολα με μικρο μεταφορικο μεσο,αλλα και με τα ποδια αν εισαι πιο γενναιος
ταβερνακια με μεγαλες μεριδες φαγητο,και οικονομικα σε τιμες
ενδιαφερον πολιτιστικη κληρονομια και ιστορια
καθαριοτητα σε ολο το νησι
ΠΑΤΜΟΣ ΑΡΝΗΤΙΚΑ
πανακριβα δωματια,ξενωνες,καλυβες,5αστερα,
Αυγουστος
κακη τοπικη συγκοινωνια,και ακριβα ταξι
κακο οδικο δικτυο που θελει προσοχη
ελλειψη νοσοκομειου,αν συμβει κατι
ελλειψη αεροδρομιου
κουραστικη διαδρομη με το πλοιο απο ροδο ή πειραια,ειδικα τα καλοκαιρια λογω πληθους αλλα και τους χειμωνες λογω μποφορ...
 

Sam-chal

Member
Μηνύματα
852
Likes
1.894
Επόμενο Ταξίδι
Απρογραμμάτιστο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού, Χιλή, Βολιβία
Διάβασα και τις 23 σελίδες.
Δεν βρήκα (ίσως να τα προσπέρασα χωρίς να τα προσέξω):
Αη Στράτη
Ηρακλειά
Χάλκη
Γαύδο
Αίγινα
Λέρος
και φυσικά Εύβοια (ΝΑΙ ΕΙΜΑΣΤΕ ΝΗΣΙ).
Η Sassenach77 λόγω πρόσφατης επίσκεψης-περιήγησης στην Εύβοια καλείται να γράψει κάτι :)
Εγώ αποκλείομαι λόγω εντοπιότητας. ;)
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
+Οι Ικαριώτες. Είναι αυθεντικοί και φιλικοί! Σε αποδέχονται και γινεσαι ένα με το νησί, με την έννοια ότι δεν αισθάνεσαι τουρίστας.
Ενδιαφέρον αυτό, καθώς έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Σίγουρα όμως παίζει το ρόλο του το γεγονός ότι την επισκέφτηκα στην υψηλή σεζόν καταμεσής του Αυγούστου. Αν θέλεις πες μας πότε πήγες να έχουμε μια σύγκριση.
Φούρνοι (2018)
Θετικά:

+Το πιο οικονομικό νησί με διαφορά από όσα έχω πάει.
+Επειδή είναι σχετικά άγνωστο στον πολύ κόσμο, έχει μια αίσθηση αυθεντικότητας. Οι κάτοικοι δεν ζουν από τον τουρισμό.
Σ' αυτά τα δύο συμφωνώ απολύτως. Ούτε καν αίσθηση, αρκετά αυθεντικό.
-Λίγες επιλογές για φαγητό και ακόμα πιο λίγες για έξοδο.
Εδώ όμως διαφωνώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά το φαγητό. Για το μέγεθος του νησιού είναι αρκετές οι επιλογές του. Για έξοδο εντάξει, τόσα-όσα, δε περίμενα κάτι διαφορετικό.
Αστυπάλαια (2019)
Θετικά
:
+Σχετικά οικονομικό σε όλα.
Κι εδώ έχει σημασία να μας πεις πότε πήγες, γιατί η Αστυπάλαια έχει αναλογικά ακριβή διαμονή για όσα προσφέρει, κάτι που δε το λέω εγώ αλλά και οι ίδιοι οι ντόπιοι.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
[
Ενδιαφέρον αυτό, καθώς έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Σίγουρα όμως παίζει το ρόλο του το γεγονός ότι την επισκέφτηκα στην υψηλή σεζόν καταμεσής του Αυγούστου. Αν θέλεις πες μας πότε πήγες να έχουμε μια σύγκριση.

Σ' αυτά τα δύο συμφωνώ απολύτως. Ούτε καν αίσθηση, αρκετά αυθεντικό.

Εδώ όμως διαφωνώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά το φαγητό. Για το μέγεθος του νησιού είναι αρκετές οι επιλογές του. Για έξοδο εντάξει, τόσα-όσα, δε περίμενα κάτι διαφορετικό.

Κι εδώ έχει σημασία να μας πεις πότε πήγες, γιατί η Αστυπάλαια έχει αναλογικά ακριβή διαμονή για όσα προσφέρει, κάτι που δε το λέω εγώ αλλά και οι ίδιοι οι ντόπιοι.
Ενδιαφέρον αυτό, καθώς έχω εντελώς διαφορετική άποψη. Σίγουρα όμως παίζει το ρόλο του το γεγονός ότι την επισκέφτηκα στην υψηλή σεζόν καταμεσής του Αυγούστου. Αν θέλεις πες μας πότε πήγες να έχουμε μια σύγκριση.

Σ' αυτά τα δύο συμφωνώ απολύτως. Ούτε καν αίσθηση, αρκετά αυθεντικό.

Εδώ όμως διαφωνώ, τουλάχιστον σε ότι αφορά το φαγητό. Για το μέγεθος του νησιού είναι αρκετές οι επιλογές του. Για έξοδο εντάξει, τόσα-όσα, δε περίμενα κάτι διαφορετικό.

Κι εδώ έχει σημασία να μας πεις πότε πήγες, γιατί η Αστυπάλαια έχει αναλογικά ακριβή διαμονή για όσα προσφέρει, κάτι που δε το λέω εγώ αλλά και οι ίδιοι οι ντόπιοι.
Ικαρία είχα πάει την πρώτη εβδομάδα του Αυγούστου του 2008. Μιλάω βέβαια για τους Ικαριώτες της ηλικίας μου που συναναστράφηκα και όχι για τους επαγγελματίες.
Πιο σωστα να πω ότι δεν είναι φιλικοί με την έννοια που έχουμε συνηθίσει στην αντιμετώπιση των επισκεπτών, αλλά όταν σε γνωρίζουν σε αντιμετωπίζουν με αυθεντικότητα και φιλικότητα. Όταν γνωριστείς μαζί τους γίνεστε μια παρέα!

Σχετικά με την Αστυπάλαια είχαμε πάει μέσα - τέλη Ιούλη του 2019 και θυμάμαι ότι είχαμε δώσει 50€ για ένα αξιοπρεπέστατο δωμάτιο στον Πέρα Γυαλό (αν θέλετε μπορώ να πω κ ποιο)! Σε σχέση με άλλα νησιά που ψάχναμε εκείνη την περίοδο ήταν απο τα πιο φθηνά. Και το κόστος του φαγητού θυμάμαι ήταν πολύ νορμάλ.

Στους Φούρνους στο χωριό από όσο θυμάμαι έχει 3 ταβέρνες, 1 ουζερι και 1 μπαρ. Για το μέγεθος του νησιού είναι οκ πραγματικά, αλλά αν κάποιος κάτσει 5 μέρες αναγκαστικά θα πηγαίνει στα ίδια.

@psilos3 από ότι καταλαβαίνω εσύ δεν είχες καλή αντιμετώπιση από τους Ικαριώτες?
 

psilos3

Member
Μηνύματα
6.089
Likes
44.954
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
@psilos3 από ότι καταλαβαίνω εσύ δεν είχες καλή αντιμετώπιση από τους Ικαριώτες?
Μόνο φιλικούς δε τους είδα, τουλάχιστον ως προς την αντιμετώπιση των επισκεπτών.
Δε κατηγορώ συλλήβδην όλους τους Ικαριώτες προς θεού, απλά είδα περίεργα πράγματα, από λανθασμένες οδηγίες και πληροφορίες μέχρι και αδιαφορία. Τουλάχιστον εκεί που έμεινα εγώ, στη πλευρά των Ραχών στον Αρμενιστή.
Η εντύπωση που έχω απ' αυτό το νησί είναι ότι πρέπει να το επισκεφτώ και εκτός υψηλής σεζον για να το καταλάβω καλύτερα.
 

kwstas86

Member
Μηνύματα
104
Likes
109
Μόνο φιλικούς δε τους είδα, τουλάχιστον ως προς την αντιμετώπιση των επισκεπτών.
Δε κατηγορώ συλλήβδην όλους τους Ικαριώτες προς θεού, απλά είδα περίεργα πράγματα, από λανθασμένες οδηγίες και πληροφορίες μέχρι και αδιαφορία. Τουλάχιστον εκεί που έμεινα εγώ, στη πλευρά των Ραχών στον Αρμενιστή.
Η εντύπωση που έχω απ' αυτό το νησί είναι ότι πρέπει να το επισκεφτώ και εκτός υψηλής σεζον για να το καταλάβω καλύτερα.
Ναι σίγουρα, δεν το αμφισβητω!
Ίσως εγώ να έπεσα σε καλές περίπτωσεις ανθρώπων ή και εσύ σε κακές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.112
Μηνύματα
880.671
Μέλη
38.838
Νεότερο μέλος
Crimson_gr

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom