ΕΞΩΤΙΚΟ ΜΕΡΟΣ ΚΑΙ ΚΑΤΑΛΛΗΛΗ ΕΠΟΧΗ

varioAthens

Member
Μηνύματα
5.474
Likes
7.944
Ακόμη και οι παραλίες είναι θέμα γούστου. Προσωπικά πιστευω πως νερά σαν αυτά των ελληνικών είναι δύσκολο να βρεις, οπότε καλύτερα πήγαινε με μειωμένες απαιτήσεις για να μην απογοητευτείς, δεν έχω δει παραλία σε Καραϊβική ή Ασία που (από πλευράς νερών) να μπάινει στο τοπ-5 μου. Αυτό δε σημαίνει ότι είναι άσχημες ή ότι δεν έχουν εξωτικό στοιχείο. Γνώμη μου πως στο Πι-Πι και στο Κράμπι οι παραλίες ήταν καλύτερες του Σαμούι. Κατσαρίδες μπορεί να δεις, μπορεί και όχι. Μάλλον έχει περισσότερες σε κοινή θέα από την Ελλάδα, αλλά αμφιβάλλω αν έχει κάνει κανείς επίσημη καταμέτρηση, αν δεις κάποια μην της μιλήσεις, αγνόησέ την.
Με αφορμή το ποστ του Yorgos επιβεβαιώνονται τα περί υποκειμενικότητας... για παράδειγμα για μένα οι παραλίες του Πι Πι και του Κράμπι ωχριούν μπροστά σε αυτές του Άγιου Δομήνικου...
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Ακόμη και οι παραλίες είναι θέμα γούστου. Προσωπικά πιστευω πως νερά σαν αυτά των ελληνικών είναι δύσκολο να βρεις
...αν δεις κάποια μην της μιλήσεις, αγνόησέ την.
Για το πρώτο...

Έχεις δίκιο πάντως ότι αυτά θέλουν ψάξιμο.....στα κλασσικά τουριστικά μέρη όπου τους πάνε πακεταρισμένους δε πρόκειται να δουν αυτά....λατρεύω τις ελληνικές παραλίες και τα θεϊκά ελληνικά νερά, αλλά συγγνώμη, υπάρχουν και πολύ καλύτερα μέρη που συνδυάζουν όλο το πακέτο (φύση, πράσινο, νερά, θαλάσσια ζωή, καθαριότητα, χωρίς πολύ κόσμο, χωρίς ρακέτες και άλλα ιλαρά). Αν πας βέβαια στην Ελαφόνησο τελικά και δεν έχει πολύ κόσμο, θα δεις τον σχεδόν τέλειο παράδεισο...ο τέλειος είναι στις παραπάνω φωτό...

Όσο για τις κατσαρίδες, έμαθαν ότι κάποιοι μικρόνοοι τις θεωρούν αποκλειστικές κατοίκους Ασίας και έτρεξαν εκεί με τη προσφορά της Emirates για σπάσιμο....εγώ πάντως που τις σιχαίνομαι δεν είδα ούτε μία (ευτυχώς)....αλλά φυσικά κοιμήθηκα με πολλές σαυρούλες στο ταβάνι....αιμοδιψείς, επιθετικές, τεράστιες σαύρες....
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.964
Likes
9.356
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
..για παράδειγμα για μένα οι παραλίες του Πι Πι και του Κράμπι ωχριούν μπροστά σε αυτές του Άγιου Δομήνικου...
θα συμφωνησω με τη vario για τον Αγιο Δομηνικο και ακομα περισσοτερο περι παραλιων με τον Gts.
Κατσαριδες δεν ειδα πουθενα οσες μερες ημουν στην Ταυλανδη και ο λογος ειναι μαλλον γιατι αποτελουν εκλεκτο μεζε στη χωρα.
 

ΣΟΦΙΑ

Member
Μηνύματα
106
Likes
32
Επόμενο Ταξίδι
Ν.Υ.
Ταξίδι-Όνειρο
μπορα μπορα
Γεια σου Μαρια και καλως ηρθες.Με λενε Σοφια και ειμαι και εγω καινουργια στη παρεα.Εγω πηγα Σευχελλες προπερσυ το φεβρουαριο και ηταν τελεια!!!!!!!!!!!!Ειναι πολυ ωραιο νησι , καναμε καταδυσεις, ξαπλωσα στις παραλιες αλλα νοικιασαμε και αυτοκινητο και καναμε τις εκδρομουλες μας.Εχει απο ολα να κανεις.Στις Μαλδιβες πηγα για ταξιδι του μελιτος και ηταν και εκει υπεροχα.Εκει πας σε ενα νησακι, εχει μονο το ξενοδοχειο, ειναι για ξεκουραση και μπορεις να πας βολτα και σε καποιο αλλο νησακι.Θεωρω πως ειναι μονο για ζευγαρια γιατι αλλιως πολλες μερες εκει με φιλες μαλλον θα βαρεθεις.Στο Κο Σαμουι δεν εχω παει ακομα, ομως φιλη μου που πηγε της αρεσε πολυ.Εχεις κλεισει τελικα εκδρομη?
 

tzinx78

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Σευχέλλες ίσως έχει κρύο - για τα δεδομένα τα δικά μας με το ελληνικό καλοκαίρι εννοώ. Πέρυσι που ήμουν Μαυρίκιο Αυγουστο-είναι σχετικά κοντά- είχε ψύχρα και tropical showers.
 

GTS

Member
Μηνύματα
6.782
Likes
18.174
Σευχέλλες ίσως έχει κρύο - για τα δεδομένα τα δικά μας με το ελληνικό καλοκαίρι εννοώ. Πέρυσι που ήμουν Μαυρίκιο Αυγουστο-είναι σχετικά κοντά- είχε ψύχρα και tropical showers.
Καμία σχέση αγαπητέ, το κλίμα στις Σεϋχέλλες είναι σταθερό year long. Και τον Γενάρη παίζουμε στους 28οC, η θερμοκρασία είναι μια χαρά....καμία σχέση με Μαυρίκιο....

Αλήθεια, πόσο κοντά είναι άραγε? Α, μόνο 1800 χιλ....δίπλα καλέ....
 
Μηνύματα
607
Likes
115
Επόμενο Ταξίδι
βορεια ιταλια- ελβετια
Ταξίδι-Όνειρο
ιαπωνια
αυτό μου θύμισε έναν άραβα που γνώρισα στο Πουκετ. Ήταν από το Ομάν και επέμενε να με λέει γείτονα!!!
 

Alexandros_T

Member
Μηνύματα
159
Likes
373
Επόμενο Ταξίδι
όπου δεν έχω πάει
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου
Πού είδατε βρε παιδιά να τρώνε κατσαρίδες στην Ταϊλάνδη?
Γρύλους μόνο τρώνε.
aimg51.imageshack.us_img51_2471_img1153t.jpg
Μεταξοσκώληκες επίσης
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
οοοοο θεε μου βαλτος ησουν μεσημεριατικα?Μολις ετοιμαζομαι για φαγητο και μαλλον θα ξενηστικωθω μεχρι το βραδυ με αυτα που βλεπουν τα ματακια μου.
ουααααααααααααααααααααααααα!
 

KLEOPATRA

Member
Μηνύματα
5.869
Likes
2.260
Ταξίδι-Όνειρο
Ειρηνικος ..παντου
Επειδη πολλες οι ερωτησεις για τον καιρο ,δινω για 3η φορα σημερα(η μηπως ειναι η 4η ?) ενα σαιτ που βαζεις ενα μερος και σου αναφερει το best time to visit a place
www.travelika.com
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom