ΕΡΤ τέλος... ξαναρχίζει η ΥΕΝΕΔ;

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
"κουλτούρα" και "πολιτισμό" ε;; Δεν είχε κουλτούρα και πολιτισμό η ΕΡΤ δηλαδή, αυτό υποστηρίζεις εσύ. Τώρα νομίζω πως συμπληρώσαμε το καρέ των απόψεων περί κουλτούρας και πολιτισμού. Υπάρχουν αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει καν η κουλτούρα και ο πολιτισμός, υπάρχουν αυτοί που τους ενδιαφέρει αλλά όχι και να θυσιάσουν δύο πιτόγυρα τον μήνα για κάτι τέτοιο, και υπάρχεις και εσύ που δεν τον βλέπεις καν.
Σημαντική η κουλτούρα και ο πολιτισμός αλλά να μη προσφέρονται επιλεκτικά, εξυπηρετώντας πελατειακές σχέσεις..
κομμάτι από το μήνυμα που έγραψα παραπάνω:

"Αυτό που έβλεπε ο τηλεθεατής στα δελτία ειδήσεων και στις ενημερωτικές εκπομπές ήταν σε μεγάλο βαθμό θέματα SOS. Έβλεπε ο πολίτης την παρουσίαση μιας έκθεσης ζωγραφικής και χαιρόταν ότι «η ΕΡΤ βρίσκεται κοντά στην τέχνη και τον πολιτισμό». Ο πολίτης όμως δεν έμαθε ποτέ γιατί παρουσιαζόταν αυτή η έκθεση και όχι κάποια άλλη. Αυτή η συναυλία και όχι κάποια άλλη. Αυτή η παρουσίαση βιβλίου και όχι κάποια άλλη. Αυτό το πολιτιστικό δρώμενο και όχι κάποιο άλλο. Αυτή η ομιλία βουλευτή και όχι κάποιου άλλου. Δεν έμαθε γιατί δεν ήξερε.
Η επιλογή θεμάτων ήταν το αποτέλεσμα ενός παρασκηνίου γνωστού σε ΟΛΟΥΣ στην «δημόσια τηλεόραση». Κανείς δεν μιλούσε για τον απλούστατο λόγο ότι με αυτόν τον τρόπο όλοι έκαναν τη δουλειά τους. Και οι πάνω και οι κάτω."
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Λέγεται πολιτιστικό κεφάλαιο ενός τόπου, κρίμα που δεν σας είναι γνωστό. Και αν κάποιοι προτιμούν τον πολιτισμό των μπουζουκιών, πιθανόν αυτό το πολιτισμικό κεφάλαιο να φανεί χρήσιμο στα παιδιά τους, αν είναι τόσο τυχεροί -και στα παιδια των άλλων.
Μας είναι γνωστότατο απ' την εποχή της αρχαίας Ελλάδας. Μόνο που οι χορηγίες τότε κατευθύνονταν απ' τους έχοντες στο κοινωνικό σύνολο ενώ μέχρι σήμερα οι χορηγίες κατευθύνονταν απ' το κοινωνικό σύνολο σε κάποιους λίγους εκλεκτούς (οι οποίοι είναι γνωστοί απ' τα πάμπολλα δημοσιεύματα σχετικά με την κακοδιαχείριση της ΕΡΤ τα τελευταία χρόνια).
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Μας είναι γνωστότατο απ' την εποχή της αρχαίας Ελλάδας. Μόνο που οι χορηγίες τότε κατευθύνονταν απ' τους έχοντες στο κοινωνικό σύνολο
Πόσο σύμφωνη με βρίσκεις...Αλλά αναρωτιέμαι τι στο καλό εμποδίζει σήμερα τους έχοντες να χορηγήσουν στον πολιτισμό και παρατάνε τους μη έχοντες να φορτώνονται κι αυτό το βάρος των 4 ευρω μηνιαίως ανα νοικοκυριο...
Προσωπικά, πέρασα τα εφηβικά μου χρόνια ξενυχτώντας τα βράδυα της Παρασκευής με την Κινηματογραφική Λέσχη σε μια πόλη της επαρχίας που οι μοναδικές της επιλογές στο σινεμα ήταν από Στάθης Ψάλτης και κάτω. Τζάμπα μου στοίχισε το χαράτσι...
 

osfialgia

Member
Μηνύματα
756
Likes
250
"κουλτούρα" και "πολιτισμό" ε;; Δεν είχε κουλτούρα και πολιτισμό η ΕΡΤ δηλαδή, αυτό υποστηρίζεις εσύ. Τώρα νομίζω πως συμπληρώσαμε το καρέ των απόψεων περί κουλτούρας και πολιτισμού. Υπάρχουν αυτοί που δεν τους ενδιαφέρει καν η κουλτούρα και ο πολιτισμός, υπάρχουν αυτοί που τους ενδιαφέρει αλλά όχι και να θυσιάσουν δύο πιτόγυρα τον μήνα για κάτι τέτοιο, και υπάρχεις και εσύ που δεν τον βλέπεις καν.

]
Ειπε κανεις οτι ΕΡΤ δε προσφερει κουλτουρα και πολιτισσμο?
Ναι, η ΕΡΤ προσεφερε στον πολιτισμο. Και καλα εκανε
Ναι. η ΕΡΤ πρεπει να συνεχισει να προσφερει στην κουλτουρα και πολιτισμο.
Αυτο ομως δε μπορει να γινετε με οποιοδηποτε κοστος.
Κοστος το οποιο ειναι πολυ μεγαλυτερο απο τα 2 πιτογυρα το μηνα.
Οπως σου εξηγησαμε. Οσο και αν δεν θες να το καταλβεις.
Επισης η ΕΡΤ δεν ειναι η μονη που προσεφερε στην κουλτουρα και τον πολιτισμο στην Ελλαδα, ανα υτο θες να μας πεις.
Τι διαφορα εχουν δηλαδη τα 3 μουσικα συνολα της ΕΡΤ ,απο της υπολοιπες κρατικες και δημοτικες ορχηστρες?
Και γιατι να μην εχει μονο 3 και να μην εχει 13 αμα το παμε ετσι?
Αφου προσφερουν στον πολιτισμο, διοριστε οσο κοσμο θελετε, λεφτα υπαρχουν. Τι και αν κανουν 1 συναυλια το μηνα?
Να περνουν μηνιατικο κανονικα,Χαλαλι..
Ε αυτο ειναι που δεν θελω.
Νομιζω δεν μπαινεις καν στο κοπο να σκεφτεις αυτα που διαβαζεις
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.030
Likes
41.021
Ειπε κανεις οτι ΕΡΤ δε προσφερει κουλτουρα και πολιτισσμο?
Ναι, η ΕΡΤ προσεφερε στον πολιτισμο. Και καλα εκανε
Ναι. η ΕΡΤ πρεπει να συνεχισει να προσφερει στην κουλτουρα και πολιτισμο.
Αυτο ομως
Και γιατι να μην εχει μονο 3 και να μην εχει 13 αμα το παμε ετσι?
Αφου προσφερουν στον πολιτισμο, διοριστε οσο κοσμο θελετε, λεφτα υπαρχουν. Τι και αν κανουν 1 συναυλια το μηνα?
Να περνουν μηνιατικο κανονικα,Χαλαλι..
Ε αυτο ειναι που δεν θελω.
Τι μου θύμισες...Έχοντας ζήσει σε πόλη της επαρχίας που η μπάντα του δήμου συνόδευε βαριεστημένα κάθε κηδεία δημότη με το ίδιο πένθιμο εμβατήριο στον κεντρικό δρόμο της πόλης με τη νεκροφόρα να ακολουθεί, νομίζω ότι καταλαβαίνω που το πας...
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Εγώ πάντως πιστεύω πως ένα tea party Greece θα έκανε θραύση, με κεντρικό σύνθημα το "Τhere's no such thing as society... only individuals and families" ως μια Ευρωλιγουριακή πινελιά.

Θα έχει τους παρακάτω στόχους...

(Α) Θα πρέπει πρώτα να κάνουμε μια τομή... κατάργηση των δημόσιων νοσοκομείων - δηλαδή τι τα θέλουμε;; Αφού όλοι φακελάκια παίρνουν - ας δίνουμε φακελάκια με λεφτά στα ιδιωτικά απευθείας.
(Β) Σταδιακή απαγκίστρωση απ'τα δημόσια σχολεία. Έχω φτάσει στα -αντα μου και δεν έχω παιδιά θα πληρώνω δηλαδή για την εκπαίδευση άλλων;; Αν ο άλλος κάνει 5 παιδιά γιατί να πληρώνω εγώ δηλαδή;; Επίσης, οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν πολύ λίγο και έχουν και το ένα τρίτο του έτους διακοπές κλπ κλπ Όσοι έχουν λεφτά ας πηγαίνουν στα ιδιωτικά, οι άλλοι ας μην κάνανε παιδιά αν δεν είχανε λεφτά για να τα στείλουν στα ιδιωτικά.
(Γ) Δρόμους, τι τους θέλουν στα χωριά;; Σάμπως πατάει ποτέ κανείς εκεί πέρα; Υπάρχουν και τα τζιπ για τους χωματόδρομους, και τα γαϊδουράκια καλά είναι ας μην τα υποτιμάμε.
(Δ) Νερό. Θα πρέπει να το έχουν ιδιώτες, να ανοίξει η αγορά, να έρθουν επενδύσεις. Δεν μπορούμε να είμαστε τόσο πίσω στις εξελίξεις, εδώ ακόμα και δευτεροτριτοκοσμικές χώρες το έχουν κάνει. Έλεος δηλαδή. Άσε που θα σταματήσουν και οι σπατάλες, και θα φύγουν και οι καρεκλοκένταυροι έτσι.
(Ε) Κατάργηση των πάρκων, γιατί εκεί είναι που συγκεντρώνονται τα ορφανά του Στάλιν όπως λένε οι σύντροφοι απ'την Χρυσή Αυγή, και άμεσο φτιάξιμο The Mall #αύξων αριθμός# εκεί.
(Ζ) Εφορίες, τι να τις κάνουμε;; Δεν βλέπετε ουρές που έχουν;; Άσε που δεν πιάνουν και ποτέ αυτούς που φοροδιαφεύγουν.

Ελευθερία τώρα! / Freedom now!
 

XRISTOS71

Member
Μηνύματα
3.388
Likes
1.498
Λέγεται πολιτιστικό κεφάλαιο ενός τόπου, κρίμα που δεν σας είναι γνωστό. Και αν κάποιοι προτιμούν τον πολιτισμό των μπουζουκιών, πιθανόν αυτό το πολιτισμικό κεφάλαιο να φανεί χρήσιμο στα παιδιά τους, αν είναι τόσο τυχεροί -και στα παιδια των άλλων.
πολύ ωραία αυθαίρετα συμπεράσματα βγάζετε !!
εγραψα πολύ απλά οτι αυτή η κουλτούρα και ο πολιτισμός μέσω tv κοστίζει πολύ ακριβά !!!!!
τα περί μπουζουκιών κτλ τα αφήνω ασχολίαστα ................

ΥΓ. προσωπικά δεν χρειάζεται να ΄κάτσω μπροστά στο χαζοκούτι για να δώ και να ακούσω ''πολιτισμό ''
προτιμώ να βγώ απο το σπίτι μου και να πάω να ακούσω και να δώ οτι θέλω ............... ;)
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Μάλλον επαναλαμβάνεστε ορισμένοι να μην πω όλοι....οπότε να μην επαναλάβω και γω;;;
Απο αυτά που διαβάζω και βλέπω γενικώς στο διαδίκτυο και στην tv η γενική παραδοχή είναι ότι:
1) η δημόσια ή κρατική ραδιοφωνία και τηλεόραση είναι απολύτως αναγκαία ....όπως τα νοσοκομεία για παράδειγμα...
2) η ERT έπρεπε εδώ και καιρό να εξυγιανθεί όπως όλοι σχεδόν όλες οι ΔΕΚΟ αλλά και εν γένει το δημόσιο...
3) Η ποιότητά της ΕΡΤ σε σχέση με τα ιδιωτικά κανάλια δεν συγκρίνεται....
4) Για την όποια αδιαφάνεια και κακοδιαχείριση της ΕΡΤ αλλά όχι μόνο φταίνε οι μέχρι τώρα κυβερνήσεις, εσείς δηλαδή που κυβερνάτε τώρα (άντε να εξαιρέσω την ΔΗΜΑΡ)...

Επίσης δεν πρέπει να ξεχνάμε ότι :
1) δεν είμαστε κυρίαρχο κράτος
2) έχουμε ύφεση 7 χρόνια τώρα και ανεργία στο θεό..
3) είμαστε υπο χρεωκοπία (έστω μερική..)
4) εκτελούμε (φυσικά χωρίς να το θέλουμε) εντολές δανειστών οι οποίοι παρεπιπτόντως έχουν κάνει ένα κάρο μ@@@ίες .....αφου μαθαίνουν στου κασίδι το κεφάλι ...
5) υπάρχει μεγάλο έλλειμα σοβαρών πολιτικών και αυτό έχει ως επακόλουθο έλλειμα σοβαρής πολιτικής...
6) το σαξές στορυ (τρομάρα μας ) της τρικομματικής κυβέρνησης είναι κάτι πλασματικό και λέγεται μόνο ως “πιασάρικη” ατάκα για κατανάλωση του πρωθυπουργού στο Εξωτερικό ...
Τώρα έχοντας κατα νου αυτές τις διαπιστώσεις και τις παραδοχές διερωτάται κανείς :
Τι κρύβεται πίσω απο αυτή την απόφαση;;

Ας πούμε ότι δεν κρύβεται κάτι....και θα πάνε να κάνουνε αυτό που λένε δηλαδή γκρεμίζουμε το παλιό και κάνουμε κάτι καινούργιο και σύγχρονο με αξιοκρατία και διαφάνεια....nerit (μα αυτό είναι όνομα για καρτούν, τεσπα)....απο το ’74, που άρχισα να ακούω και να καταλαβαίνω καμιά είδηση, την λέξη διαφάνεια και αξιοκρατία πρέπει να την έχω ακούσει πάνω απο 155.356 φορές και ποτέ μα ποτέ δεν την είδα (κάτι σαν το τέρας του Λοχνες που είπε κάποιος)....πως περιμένεις λοιπόν να σε πιστέψω τώρα τη στιγμή μάλιστα που εσείς που μας φέρατε εδώ είστε οι ίδιοι με αυτούς που θέλετε να μας βγάλετε απο δώ..προφανώς και συ που το αποφάσισες, αν το σκεφτείς όπως εγώ, μάλλον δεν το πιστεύεις....

Άρα μήπως συμβαίνει κάτι άλλο...ηρωϊκή έξοδος όπως λένε πολλοί ..... πολύ πιθανόν όταν μάλιστα προσδοκάς ότι θα βγείς πιο δυνατός απο εκλογές, παίρνοντας ψήφους απο πιο δεξιά σου, αλλά όχι μόνο, μια και αρκετοί πιστεύουν ότι “σπάνεις αυγά” .....
Η άλλη εκδοχή θα ήταν ότι αφού ανάπτυξη δεν έρχεται ας την κάνουμε με ελαφρά πηδηματάκια ειδικά και μετά την αποτυχία με τη ΔΕΠΑ (αλήθεια τι έγινε εκεί το ξεχάσαμε ήδη ..καλό εε μη χαλάμε και το σαξές στόρυ) και αποκρατικοποιήσεις πάπαλα ....

Θεωρητικά έχει δίκιο για μένα ....πραγματική εξυγίανση στην ΕΡΤ δεν μπορεί να γίνει μια και κάτω λειτουργώντας παράλληλα η ΕΡΤ .....αλλά για να κάνεις κάτι νέο πρέπει να γκρεμίσεις το παλιό αφου κρατήσεις ότι καλό είχε κάνει αυτό το παλιό...... όμως πρακτικά είναι αδύνατον ...γιατί ;;; απάντηση στο ΥΓ1...

Αλλά μπορεί να γίνει εξυγίανση σταδιακά με χρονοδιάγραμμα, καταργώντας ότι δεν χρειάζεται, θεσμοθετημένα με διαφάνεια και αξιοκρατία (άντε πάλι) μέσα απο το υπάρχον προσωπικό χωρίς εξωτερικές παρεμβάσεις (με τους συνδικαλιστές δεν ξέρω τι θα κάνεις) και δεν πειράζει αν στο τέλος υπερισχύουν οι Μεσσήνιοι...αλλά και αυτό είναι αδύνατον...γιατί ;;;πάλι ΥΓ1

Οπότε άστην όπως είναι να πάρει ο διάολος .....

Εν ολίγοις μεσιέ Σαμαρά μας έδειξες ότι σπάνεις αυγά....ωραία.... αλλά ομελέτα δεν μπορείς να κάνεις γιατί τα αυγά είναι κλούβια...

ΥΓ 1 Αγαπητέ Traveller όχι και σπάνια ράτσα μ@@@@α ο α-Σιμος είναι η πλέον κοινή ράτσα στην Ελλάδα κάτι σε γλοιώδες ερπετό που το συναντάς παντού...

ΥΓ 2 Αυτό το θεωρητικά και πρακτικά μου θύμισε ένα ανέκδοτο ξέρετε ποιο αυτό που λέει στο τέλος θεωρητικά είμαστε πλούσιοι αλλά πρακτικά έχουμε δυο π@@@@νες....
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Λέγεται πολιτιστικό κεφάλαιο ενός τόπου, κρίμα που δεν σας είναι γνωστό. Και αν κάποιοι προτιμούν τον πολιτισμό των μπουζουκιών, πιθανόν αυτό το πολιτισμικό κεφάλαιο να φανεί χρήσιμο στα παιδιά τους, αν είναι τόσο τυχεροί -και στα παιδια των άλλων.
Tο πολιτιστικό κεφάλαιο ενός τόπου α) Δεν είναι αυτό (θέλει πολύ ξεχείλωμα ο ορισμός για να καταλήξει εκεί) και β) Δεν μπορεί να αποτιμάται με βάση το πόσο κόστισε.
 

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.971
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Εγώ πάντως πιστεύω πως ένα tea party Greece θα έκανε θραύση, με κεντρικό σύνθημα το "Τhere's no such thing as society... only individuals and families" ως μια Ευρωλιγουριακή πινελιά.

Θα έχει τους παρακάτω στόχους...

(Α) Θα πρέπει πρώτα να κάνουμε μια τομή... κατάργηση των δημόσιων νοσοκομείων - δηλαδή τι τα θέλουμε;; Αφού όλοι φακελάκια παίρνουν - ας δίνουμε φακελάκια με λεφτά στα ιδιωτικά απευθείας.
(Β) Σταδιακή απαγκίστρωση απ'τα δημόσια σχολεία. Έχω φτάσει στα -αντα μου και δεν έχω παιδιά θα πληρώνω δηλαδή για την εκπαίδευση άλλων;; Αν ο άλλος κάνει 5 παιδιά γιατί να πληρώνω εγώ δηλαδή;; Επίσης, οι εκπαιδευτικοί δουλεύουν πολύ λίγο και έχουν και το ένα τρίτο του έτους διακοπές κλπ κλπ Όσοι έχουν λεφτά ας πηγαίνουν στα ιδιωτικά, οι άλλοι ας μην κάνανε παιδιά αν δεν είχανε λεφτά για να τα στείλουν στα ιδιωτικά.
(Γ) Δρόμους, τι τους θέλουν στα χωριά;; Σάμπως πατάει ποτέ κανείς εκεί πέρα; Υπάρχουν και τα τζιπ για τους χωματόδρομους, και τα γαϊδουράκια καλά είναι ας μην τα υποτιμάμε.
(Δ) Νερό. Θα πρέπει να το έχουν ιδιώτες, να ανοίξει η αγορά, να έρθουν επενδύσεις. Δεν μπορούμε να είμαστε τόσο πίσω στις εξελίξεις, εδώ ακόμα και δευτεροτριτοκοσμικές χώρες το έχουν κάνει. Έλεος δηλαδή. Άσε που θα σταματήσουν και οι σπατάλες, και θα φύγουν και οι καρεκλοκένταυροι έτσι.
(Ε) Κατάργηση των πάρκων, γιατί εκεί είναι που συγκεντρώνονται τα ορφανά του Στάλιν όπως λένε οι σύντροφοι απ'την Χρυσή Αυγή, και άμεσο φτιάξιμο The Mall #αύξων αριθμός# εκεί.
(Ζ) Εφορίες, τι να τις κάνουμε;; Δεν βλέπετε ουρές που έχουν;; Άσε που δεν πιάνουν και ποτέ αυτούς που φοροδιαφεύγουν.

Ελευθερία τώρα! / Freedom now!
Μπορείς να αφήσεις τις παρωδίες, που βασίζονται μάλλον μόνο σε στερεότυπα μέσα στο μυαλό σου, για άλλο θέμα. Όλα όσα αναφέρεις δεν έχουν σχέση με κανένα TEA party (TEA = Taxed enough already), σε κανένα σημείο του πλανήτη. Το οποίο, παρεμπιπτόντως, δεν είναι κόμμα, αλλά μια κίνηση βασισμένη σε ένα σύνολο αρχών κυρίως οικονομικής πολιτικής, που βρίσκει οπαδούς σε διάφορα κόμματα και με έντονες διαφοροποιήσεις μεταξύ τους σε ένα σωρό τομείς πλην οικονομικών (δεν είναι τυχαίο, π.χ. που στις ΗΠΑ θεωρούνται Tea-party τόσο ο Ron Paul όσο και η Sarah Palin). Τελευταία στις ΗΠΑ έχει αρχίσει και ξεφεύγει από το αυστηρά οικονομικό πεδίο, συνδεόμενο με το συντηρητισμό και τις εθνικιστικές πολιτικές, αλλά δεν ήταν πάντα έτσι, ούτε είναι έτσι σε άλλες χώρες.
Disclaimer: Δεν είμαι οπαδός κάποιου tea party, αλλά βλέπω θετικά τις ιδέες τους σε συγκεκριμένα θέματα.
 

galat

Member
Μηνύματα
851
Likes
2.118
Επόμενο Ταξίδι
...
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Άνοιξα την τηλεόραση, να δω εαν έχει ειδήσεις. Mega, Ant1 τίποτα. Ο ΣΚΑΙ είχε εκτάκτως την ομιλία του Σαμαρά στο συνέδριο της ΟΝΝΕΔ. Οι πληροφορίες για την ίδια ώρα προέβλεπαν την εκπομπή "Big, bigger, biggest"....!!!!
 

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.419
Εγω πάντως βλέπω κανονικά απο την τηλεόραση ΝΕΤ όπου έδειξε την ομιλία Σαμαρά στην ΟΝΝΕΔ...και τώρα την σχολιάζουν..
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.531
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom