ΕΡΤ τέλος... ξαναρχίζει η ΥΕΝΕΔ;

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Το βουλευτικό χαρτάκι ήταν και παραήταν αρκετό μέχρι πριν 10 μέρες για να αργομισθοδιορίσει ο Α-Σιμος και ο Μεσσήνιος προδότης την κουστωδία του... σε σύγχυση δεν ξέρω αν βρίσκονται οι εργαζόμενοι των 700-800€ της ΕΡΤ που έχασαν τους παχυλούς μισθούς τους αλλά σίγουρα βρίσκονται οι αληταράδες που μας κυβερνάνε...
Το ότι μέχρι χτες ίσχυε το ρουσφέτι και το βουλευτικό χαρτάκι, δεν αποτελεί επιχείρημα ότι το ρουσφέτι και το βουλευτικό χαρτάκι θα ισχύουν επ' άπειρο. Η διάρκεια μιας κατάστασης μπορεί να μετράται σε χρόνια και σε δεκαετίες, αλλά το τέλος της μπορεί να συμβεί σε ένα λεπτό.

Ας περιμένουμε το χρόνο να δείξει αν έχουμε απαλλαγεί ή όχι απ' το ρουσφέτι στην όποια μελλοντική ΕΡΤ. Αν και πιστεύω ότι θα είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα των προσλήψεων, τώρα που τα φώτα της δημοσιότητας βρίσκονται πάνω στην ΕΡΤ. Σε αντίθεση φυσικά με το καθεστώς προσλήψεων που ίσχυε όπως είπες μέχρι και πριν 10 μέρες.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Ας περιμένουμε το χρόνο να δείξει αν έχουμε απαλλαγεί ή όχι απ' το ρουσφέτι στην όποια μελλοντική ΕΡΤ. Αν και πιστεύω ότι θα είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα των προσλήψεων, τώρα που τα φώτα της δημοσιότητας βρίσκονται πάνω στην ΕΡΤ. Σε αντίθεση φυσικά με το καθεστώς προσλήψεων που ίσχυε όπως είπες μέχρι και πριν 10 μέρες.
Ναι γιατί μέχρι τώρα έχει αποδειχτεί περίτρανα οτι μπορεί σε αυτή τη χώρα να λειτουργήσει κάτι αξιοκρατικά. Προσωπικά δεν περιμένω και πολλά τα προσόντα που θα πληρεί κάποιος μπορώ να τα φανταστώ...
Να ψηφίζεις στην Πύλο ή στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσηνίας, να προφέρεις ''σωστά'' το λ, το ν και το μ, να έχεις παραβρεθεί έστω και μια φορά στη ζωή σου σε πάρτυ ''επιπέδου'' της ΔΑΠ (αυτά με τα συνθήματα ουρακοτάγκων : και α και ου και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ) και να έχεις κουνήσει το λάβαρο του κόμματος σε μία ομιλία του Αντωνάκη. Να απαιτείται τατού με το σύμβολο του κόμματος δε το βλέπω εκτός κι έχουμε καμιά συγκυβέρνηση με άλλα παιδιά με μαύρα που έχουν και το τατού έτοιμο.

Και για την αθλητική κυριακή ένα είναι το όνομα : [URL='
Γεωργούντζος[/URL]
έχει το απαραίτητο accent...
 
Last edited by a moderator:

chrisbd

Member
Μηνύματα
2.675
Likes
16.428
Το ότι μέχρι χτες ίσχυε το ρουσφέτι και το βουλευτικό χαρτάκι, δεν αποτελεί επιχείρημα ότι το ρουσφέτι και το βουλευτικό χαρτάκι θα ισχύουν επ' άπειρο. Η διάρκεια μιας κατάστασης μπορεί να μετράται σε χρόνια και σε δεκαετίες, αλλά το τέλος της μπορεί να συμβεί σε ένα λεπτό.

Ας περιμένουμε το χρόνο να δείξει αν έχουμε απαλλαγεί ή όχι απ' το ρουσφέτι στην όποια μελλοντική ΕΡΤ. Αν και πιστεύω ότι θα είναι ιδιαίτερα προσεκτικοί στο θέμα των προσλήψεων, τώρα που τα φώτα της δημοσιότητας βρίσκονται πάνω στην ΕΡΤ. Σε αντίθεση φυσικά με το καθεστώς προσλήψεων που ίσχυε όπως είπες μέχρι και πριν 10 μέρες.

Ειλικρινά τώρα ...πιστεύεις ότι θα απαλλαγούμε ποτέ από το ρουσφέτι, το θεμέλιο λίθο της δημιουργίας της σύγχρονης Ελλάδας...ακόμη και αν αυτό που λες γίνει στην αρχή της νέας δημόσιας τηλεόρασης τότε σε κάνα χρόνο θα αρχίσουν τα χαρτάκια και το βόλεμα των "δικών" μας ανθρώπων και θα έχουμε στην ουσία μια νέα "ΕΡΤ" στη θέση της παλιάς, όσον αφορά την στελέχωση .... έχουμε και κοντή μνήμη σαν λαός βλέπεις..
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Να ψηφίζεις στην Πύλο ή στην ευρύτερη περιοχή της Μεσσηνίας, να προφέρεις ''σωστά'' το λ, το ν και το μ, να έχεις παραβρεθεί έστω και μια φορά στη ζωή σου σε πάρτυ ''επιπέδου'' της ΔΑΠ (αυτά με τα συνθήματα ουρακοτάγκων : και α και ου και ΔΑΠ-ΝΔΦΚ) και να έχεις κουνήσει το λάβαρο του κόμματος σε μία ομιλία του Αντωνάκη.
Εδώ μιλάμε για την ΕΡΤ που κατά 90% ήταν στελεχωμένη με άτομα πασοκικών και αριστερών αντιλήψεων, άρα εκ των πραγμάτων φέρουν το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης της διαφθοράς και της κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος στον οργανισμό. Βγάλε το μίσος σου για τους δαπίτες, τους Μεσσήνιους ή όποιους άλλους δε συμπαθείς σε άλλο πιο σχετικό θέμα. Κρίμα να κάνουμε το θέμα αμφιθέατρο πανεπιστημίου.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Μου αρέσει όταν κατηγορούμε τις επιλογές/μνήμη του λαού λες και οι άλλοι λαοί πράττουν καλύτερα.

Το πρόβλημα δεν είναι εκεί,το πρόβλημα είναι συστημικό και θα διαιωνίζεται όσο επιλέγουμε αυτές τις δομές εξουσίας.Αλλά τώρα ανοίγω μεγάλο ζήτημα,οπότε ας μη μου απαντήσετε καλύτερα.
 

Nedelja

Moderator
Μηνύματα
1.773
Likes
3.136
Ταξίδι-Όνειρο
Whole Africa,Cuba
Εδώ μιλάμε για την ΕΡΤ που κατά 90% ήταν στελεχωμένη με άτομα πασοκικών και αριστερών αντιλήψεων, άρα εκ των πραγμάτων φέρουν το μεγαλύτερο βάρος της ευθύνης της διαφθοράς και της κατασπατάλησης του δημοσίου χρήματος στον οργανισμό. Βγάλε το μίσος σου για τους δαπίτες, τους Μεσσήνιους ή όποιους άλλους δε συμπαθείς σε άλλο πιο σχετικό θέμα. Κρίμα να κάνουμε το θέμα αμφιθέατρο πανεπιστημίου.
Ώρες ώρες ρε Νορθ απορώ αν σκόπιμα διαστρεβλώνεις αυτά που λέγονται ή πραγματικά δε θες να καταλάβεις.
Δηλαδή να δεχτώ αυτά που λες για τη μέχρι τώρα στελέχωση της ΕΡΤ, ωραία βολεύτηκαν οι πράσινοι, οι κόκκινοι, οι κίτρινοι, οι μωβ κτλ, με το να βολευτούν τώρα και τα γαλάζια στρουμφ θα έρθει η εξυγίανση;
Το ίδιο θα έλεγα για οποιονδήποτε βόλευε τα κομματοσκυλάκια του.
Ειλικρινά μου κάνει τεράστια εντύπωση ότι παίζει να πιστεύει νοήμων άνθρωπος αυτό το παραμυθάκι περί της κακής ΕΡΤ που έπρεπε να πεθάνει για να πάρει τη θέση της μια νέα αξιοκρατική δημόσια τηλεόραση.
(δηλαδή το γράφω και γελάω...)

Τώρα περί μίσους και λοιπών τα θεωρώ αστεία και σηκώνω τα χέρια ψηλά (sic).
Αν μάλιστα θέλεις να ξέρεις ο μόνος λόγος που έχω βρεθεί σε αμφιθέατρο πανεπιστημίου είναι ΜΟΝΟ για να δώσω εξετάσεις όσο κι αν σε βολεύει να το πιστέψεις.

Και by the way μια χαρά τα πάω με τους Καλαματιανούς...έχω και μάρτυρες...
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Δεν μαζευόμαστε αύριο ή Σ/Κ για καμιά μπύρα κοντά στον τόπο του εγκλήματος, μερικοί του νήματος?
στην Αγίου Ιωάννου θυμάμαι μια καλή μπυραρία.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Γιατί κοντά κι όχι στον ίδιο τον τόπο;
Αυτό δεν είναι το σημείο αναφοράς;Αλλιώς ας πάμε σε όποια μπυραρία να'ναι.
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Για να βρεθούμε μεταξύ μας, όχι για αγώνα.
Τι λέτε traveller, socratis, chrisdb, nedelja και τέλος πάντων συμφορουμίτες?
 
Μηνύματα
37
Likes
43
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρο Ελλάδας... το 1980!
Δεν είναι εγωιστικό. Απλά μου φαίνεται δύσκολη η χάραξη ορίου μεταξύ μοιρολατρίας- που είναι παθητική κατάσταση και ενεργητικής αποχώρησης λόγω διαφορετικής εκτίμησης. Μήπως δεν είναι απάθεια, δεν ξέρω.

Χωρίς να θέλεις να μου τη βγεις κλπ ολίγον έγκυος, από ιδέες μεταφερόμαστε επί προσωπικού, θεωρώ κακοπροαίρετα, τεκμαίρεται λόγω απουσίας αντικειμενικού ενδιαφέροντος για το ποιος τα έχει, στην ουσία της κουβέντας.

Προσωπικά δεν έχω κανένα master, αν είχα θα το καταθετα εκεί που πρέπει, άνθρωπος της ελεύθερης ιδιωτικής αγοράς είμαι.
Σχήμα λόγου ήταν, εμφαίνοντας την περίπτωση πλήθους τέτοιων ατόμων και έχοντας εικόνα από πρόσφατη διαμαρτυρία εκπαιδευτικού με phd, σε διοικητική υπηρεσία στην Αθήνα. Προσέλευση 200 περίπου ατόμων και δεν κατονομάζω τη σημαία.
Ποιητική αδεία λοιπόν και για λόγους θεωρητικής συμπαράστασης, με τα μάτια αυτού που θεωρώ πιο κακομοίρη τελικά από τον αμέριμνο. Σύνηθες είναι το φαινόμενο των πολλαπλών εκπαιδευτικών τρόπαιων σε ακαδημαϊκές κοινότητες, ιδίως στην Ελλάδα, εκεί, όπου μόνο εγκυκλοπαιδικά παραμένουν, δεν αποτιμώνται ιδιαίτερα σε αμοιβές και λόγω της ιδιαίτερης και απομονωμένης από την παραγωγική διαδικασία φύσης αυτών των κοινοτήτων μόνο επικίνδυνες δεν είναι για τα συστήματα. Αυτά τα "σταβλισμένα" master είναι που αυτομειώνονται και ίσως προς τα κει να εκτρέψεις συμβουλές.

Δεν ξέρω αν ο ποιητής θέλει να πει ότι η εκπαίδευση δεν προαπαιτείται για μια προσωπικότητα να ανθοφορήσει, ή τόσο πολύ θέλει να περιορίσει το ρόλο του εκπαιδευτικού μέρους στη διαδικασία ανάπτυξης της προσωπικότητας.
Η επιχειρησιακή ψυχολογία θεωρεί ότι σήμερα η ειδίκευση- η βασική προϋπόθεση δηλαδή που εξασφαλίζει εργασία- αποτελεί, μέσω αυτής, της εργασίας, συστατικό στοιχείο της προσωπικότητας.
"Προσωπικότητα" που δεν κατέχει "ειδικότητα" είναι λουλούδι που ψάχνει να βρει γλάστρα.
Φοβάμαι ότι τα περισσότερα τέτοια λουλούδια, όπως και κηπουρούς για τη μεταφύτευση, τα έχει το δημόσιο.
Καλά τα είπαμε, καλή συνέχεια στο ταξίδι
Ζητώ συγνώμη για τη παρεξήγηση. Αυτό με τα master, δε κατάλαβα ότι ήταν σχήμα λόγου, οπότε πίστευα ότι θα καταλάβαινες αυτό που περιέγραψα. Δεν είναι σπόντα ή κάτι τέτοιο.
Ειλικρινά δεν ήθελα να συμβεί αυτό, ζητώ συγνώμη και πάλι, δεν έχω κάτι προσωπικό με σένα.
Κλείνοντας θέλω απλά, να σε διαβεβαιώσω, ότι οι "προσωπικότητες" είναι λουλούδια που δε χρειάζονται γλάστρες, γιατί ανθίζουν σε πιό ελεύθερο περιβάλλον. Βέβαια η επιχειρησιακή ψυχολογία, άλλα διδάσκει ακριβώς επειδή είναι επιχειρησιακή.
Να είσαι καλά, καλή συνέχεια και σε σένα.
 
Last edited by a moderator:

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Επειδή το ραδιόφωνο δυστυχώς πολλοί το αγνοούν, και όταν σκέφτονται την ΕΡΤ θυμούνται μόνο την τηλεόραση...

Είμαστε στον αέρα! Την Τρίτη, απο τις 6 το πρωί και για 24 ώρες το Δεύτερο Πρόγραμμα εκπέμπει ξανά on air βγάζοντας το κανονικό του πρόγραμμα μέσα από τη συχνότητα και το στούντιο του 105,5 Στο Κόκκινο. Επιμελήτρια του προγράμματος θα είναι η διευθύντρια προγράμματος της ΕΡΑ, Μαρίνα Λαχανά. Ο 105.5 Στο Κόκκινοεκείνη την ημέρα θα βγάζει μόνο δελτία και τίτλους ειδήσεων και τα μαγκαζίνο του στις 14.00 το μεσημέρι και στις 20.00 το βράδυ.

Επίσης, τη Δευτέρα, ο 105.5 Στο Κόκκινο παραχωρεί το κεντρικό του μαγκαζίνο, στις 2 το μεσημέρι, στα παιδιά της θεραπευτικής κοινότητας του ΚΕΘΕΑ-ΣΤΡΟΦΗ. Έτσι θα ακουστεί ένα διαφορετικό μαγκαζίνο. Με αφορμή τα 25 χρόνια λειτουργίας της, τα μέλη της κοινότητας θα μεταφέρουν "άλλες" ειδήσεις που παραμένουν αθέατες.

πηγή
 
Last edited by a moderator:

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.832
Μέλη
38.904
Νεότερο μέλος
pstrougaris@yahoo

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom