ΕΡΤ τέλος... ξαναρχίζει η ΥΕΝΕΔ;

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Το δακρύβρεχρο κομμάτι με τις οικογένειες που πετιούνται στο δρόμο, δεν το ακούω με την ίδια ένταση και για τους υπόλοιπους νέους ανέργους, που επίσης έχασαν τη δουλειά τους. Κι εκείνοι τουλάχιστον δούλευαν, κατά μεγαλύτερη πλειοψηφία τουλάχιστον. Εν πάση περιπτώσει, σε ΚΑΘΕ λύση, με ανοικτή, κλειστή, ημίκλειστη ή ανοιγοκλειόμενη ΕΡΤ ή όπως και να το δεις, κόσμος έπρεπε να απολυθεί, ακόμα και αν ήταν μόνο και μόνο επειδή περίσσευε. Και δε θα φταίει αυτός που κάνει την απόλυση, αλλά εκείνος που τον προσέλαβε χωρίς επαρκή μελέτη για τη διατηρισιμότητα της θέσης εργασίας, χωρίς αξιολόγηση, ουσιαστικά προσόντα κλπ.

Ναι, από τη στιγμή που η Βουλή ψήφισε και νομοθέτησε την εξουσιοδότηση στον υπουργό, το θεωρώ δημοκρατικό. Δημοκρατικό, δε σημαίνει όμως και σωστό. Ας μη συγχέουμε σκόπιμα τις έννοιες.

Ναι, οι υπουργοί, στον τομέα αρμοδιότητάς τους, και σε όσα θέματα τους έχει εξουσιοδοτήσει η βουλή πρέπει να παίρνουν αποφάσεις και να βγάζουν ΥΑ, για τις οποίες φυσικά και θα κρίνονται. ΑΥΤΗ είναι η δουλειά τους.


Στο πρωτο κομμάτι ότι οι απολύσεις ενος μέρους του προσωπικού της ΕΡΤ ήταν επιβεβλημένες το κατανοώ και το συμμεριζόμαστε σχεδόν ολοι. Βεβαια ολοι υποψιαζόμαστε ότι στη ΝΕΡΙΤ και πάλι θα προσληφοθυν τα γαλάζια παιδιά και κυρίως δημοσιογράφοι. Για το υπόλοιπο προσωπικό (και μιλώ για τεχνικούς κλπ και ουχί διευθυντικά στελεχη κλπ) που δεν θα πολυδουν και το φως της δημοσιότητας θα γινει σφαγη

Στο υπόλοιπο κομμάτια απλά και δημοκρατικά διαφωνούμε για την έννοια της δημοκρατίας.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Ε τοτε μανο, πραγματικα δεν μπορω να σκεφτω κατι αλλο τετοια ωρα.
Ανταρσυα με τιποτα αφου ακομα και αυτη την υστατη στιγμη ζητας απο αυτους που μας εχουν οδηγησει εδω να κρινουν σωστα τη στιγμη που ολα αυτα τα χρονια και παρα τις συνεχιζομενες ευκαιριες που τους δινει ο κοσμος καταφερνουν και τα κανουν καθε φορα και χειροτερα.
Επισης μαλλον εσυ δεν διαβαζεις σωστα, ουτε τον τσιπρα ευαγγελιζομαι ουτε την κρατικη τηλεοραση στη μορφη που ηταν. Περισσοτερο μ' ενοχλει ο τροπος που εγινε και τα ατομα που αποφασισαν γι' αυτο.

Κατσε τωρα που ηρθε στο μυαλο. Καρατζαφερη. Δεν ειναι κακο να εκανες λαθος τοτε. Χειροτερο ειναι που ακομα ελπιζεις σε αυτους που τοσα χρονια δεν εκαναν τιποτα.
Εσύ αδικίες τον εαυτό σου ψάχνοντας ειρωνικά να δεις τι ψήφισα.Οτι γουστάρω ψήφισα κι όσον αφορά το όνομα του κ Τσίπρα αν προσεξεις καλά μόνος σου το αναφέρεις. Λίγη ευγένεια δε βλάπτει φίλε...
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Ένα χαλασμένο ( απ τα ρουσφέτια και την κομματοκρατία) καντάρι, αποκλείεται να ζυγίσει σωστά.
Ζητάς σεβασμό σε θεσμούς ή επιβολή νέων θεσμών από ανθρώπους που έχουν "καταξεσκίσει" οποιαδήποτε σχετική έννοια ;
Πολύ ολοκληρωτική έκφραση το καταξεσκισει για ανθρώπους που με την ενέργεια τους αυτή μόνο πολιτικό όφελος δε πρόκειται να αποκομίσουν. Οπως και να χεί κι αφού υπογραμμίσω την κάθετη αντίθεση μου στο γενικό κλείσιμο της ΕΡΤ και στην απόλυση αξιόλογων στελεχών , ζητώ έστω και τώρα άμεσο άνοιγμα της και παράλληλο ξεσκαρταρισμα των επίορκων και περικοπές των προκλητικών για την ελληνική κοινωνία αμοιβών.
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Εσύ αδικίες τον εαυτό σου ψάχνοντας ειρωνικά να δεις τι ψήφισα.Οτι γουστάρω ψήφισα κι όσον αφορά το όνομα του κ Τσίπρα αν προσεξεις καλά μόνος σου το αναφέρεις. Λίγη ευγένεια δε βλάπτει φίλε...
Μα ειλικρινα δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Και σου εξηγω μετα οτι ο καθενας μας κανει λαθη αλλα υ συνεχιση αυτων ειναι χειροτερο λαθος.

Πραγματικα τωρα θα μου πεις ποιος απο αυτους που βρισκονται στην κυβερνηση ειναι ο καταλληλοτερος για να κρινει τους εργαζομενους;
Αυτος που μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγε δημοσια οτι δεν πρεπει να κλεισει η ΕΡΤ και τελικα ανακοινωσε το κλεισιμο;
Αυτος που ελεγε οτι η ΔΕΗ ειναι κοινωνικο αγαθο και πως το χαρατσι δεν θα εισπραχθει μεσω των λογαριασμων της και τελικα απο την πολυ κοινωνικοτητα κοβουν το ρευμα.
Ή μηπως ο κυριος με τις πολλες κοκκινες γραμμες, ο υπευθυνος της αριστερας;
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Μα ειλικρινα δεν το λεω καθολου ειρωνικα. Και σου εξηγω μετα οτι ο καθενας μας κανει λαθη αλλα υ συνεχιση αυτων ειναι χειροτερο λαθος.

Πραγματικα τωρα θα μου πεις ποιος απο αυτους που βρισκονται στην κυβερνηση ειναι ο καταλληλοτερος για να κρινει τους εργαζομενους;
Αυτος που μεχρι πριν λιγο καιρο ελεγε δημοσια οτι δεν πρεπει να κλεισει η ΕΡΤ και τελικα ανακοινωσε το κλεισιμο;
Αυτος που ελεγε οτι η ΔΕΗ ειναι κοινωνικο αγαθο και πως το χαρατσι δεν θα εισπραχθει μεσω των λογαριασμων της και τελικα απο την πολυ κοινωνικοτητα κοβουν το ρευμα.
Ή μηπως ο κυριος με τις πολλες κοκκινες γραμμες, ο υπευθυνος της αριστερας;
Προσωποποιεις και είναι λάθος.
Αν εργαζόσουν σε διευθυντική θέση στον ιδιωτικό τομέα όπως εγώ (πίστεψέ με δε δουλεύω ούτε για 500 ούτε για 1500 ευρώ αλλά ούτε στα πιο τρελλά μου όνειρα δε μπορώ να έχω τις αποδοχές του κ. Λυριτζή, του κ. Οικονόμου, της κας Τσαπανίδου και τόσων άλλων λιγότερο επώνυμων), με διαχείριση μπατζετ, στόχων, διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού κι επιλογή προσωπικού από σένα και το επιτελείο σου και με το φόβο πως αν δεν τους επιτευξεις πας σπίτι σου, τότε είναι πολύ πιο εύκολο από ότι νομίζεις να εξορθολογιστεί όχι μόνο η ΕΡΤ αλλά και ο ευρύτερος δημόσιος τομέας. Με ..φάπες κι αφορισμούς πολύ απλά μένουμε στάσιμοι.
Μακάρι να ξανανοίξει η ΕΡΤ, μακάρι κι αύριο
Να σαι καλά φίλε μου.

 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Προσωποποιεις και είναι λάθος.
Αν εργαζόσουν σε διευθυντική θέση στον ιδιωτικό τομέα όπως εγώ (πίστεψέ με δε δουλεύω ούτε για 500 ούτε για 1500 ευρώ αλλά ούτε στα πιο τρελλά μου όνειρα δε μπορώ να έχω τις αποδοχές του κ. Λυριτζή, του κ. Οικονόμου, της κας Τσαπανίδου και τόσων άλλων λιγότερο επώνυμων), με διαχείριση μπατζετ, στόχων, διαχείριση ανθρώπινου δυναμικού κι επιλογή προσωπικού από σένα και το επιτελείο σου και με το φόβο πως αν δεν τους επιτευξεις πας σπίτι σου, τότε είναι πολύ πιο εύκολο από ότι νομίζεις να εξορθολογιστεί όχι μόνο η ΕΡΤ αλλά και ο ευρύτερος δημόσιος τομέας. Με ..φάπες κι αφορισμούς πολύ απλά μένουμε στάσιμοι.
Μακάρι να ξανανοίξει η ΕΡΤ, μακάρι κι αύριο
Να σαι καλά φίλε μου.
Μα δεν διαφωνω σε κατι απο αυτα που λες.
Αλλα και δεν γινεται να μην αναφερθω στα προσωπα που μας εχουν φτασει εδω που μας εχουν φτασει και απο τα οποια εσυ ζητας να φτιαξουν την κατασταση ενω προηγουμενως ειχαν παρα πολλες ευκαιριες. Οχι να πανε σπιτι τους και τα τρια κομματα που ειναι τωρα στην κυβερνηση και μη σου πω στα δυο απο αυτα και τα οποια εχουν το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης να μην ξαναθεσουν υποψηφιοτητα σε εκλογες. Ναι δεν ειναι δημοκρατικο αλλα ουτε οι δεκαδες παραβιασεις του συνταγματος και οι ειδικες συνθηκες που προφασιζονται ισχυουν και κανουν πνπ και φερνουν νομους με τη διαδικασια του κατεπειγοντος στη βουλη.
Να περιμενω τι απο προδοτες που θελουν να επιτρεψουν την κατασχεση της πρωτης κατοικιας;
Που μας εχουν ταραξει στους φορους επειδη ειναι ανικανοι να βρουν ποιοι ειναι αυτοι που φοροδιαφευγουν;

Και ζητας απο αυτους να κρινουν σωστα και με γνωμονα το γενικο καλο; Ποτε το προασπιστηκαν για να τους δωσουμε ακομη μια ευκαιρια;
Ποτε, μηπως στα υπεχρεωμενα εργα της ολυμπιαδας; Μηπως με τη φουσκα του χρηματιστηριου; Μηπως με το βατοπεδι; Μηπως με το φλασακι που μας ελεγαν οτι δεν εχει κατι το σημαντικο μεσα; Μηπως με το χαρατσι; Μηπως τοτε που ελεγαν οτι δεν θα παρουν αλλα μετρα και οποτε το ακουμε ξερουμε τι θα γινει; Μαλλον θα ηταν με το κουρεμα που θα μας εσωζε. Ή τοτε που ξεκινουσαν αγωνα κατα της φοροδιαφυγης; Μηπως τοτε που ειπαν οτι δεν θα κλεισει η ΔΕΗ; Ή μηπως τοτε που σιγουρα αυτα ηταν τα μετρα που επρεπε να παρουμε για να ξαναβγουμε στις αγορες και τελικα μετα απο συνεχομενα μετρα παραδεχονται οτι εκαναν λαθος αλλα μας λενε να συνεχισουμε και οι δικοι μας προδοτες βαρανε προσοχη;

Να πανε σπιτια τους και δημοκρατικα να μην τους επιτραπει να ξαναθεσουν υποψηφιοτητα!

Και συ να εισαι καλα! Αλλα προσεξε τι θα ψηφισεις χαχχααχαχαχα
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Μα δεν διαφωνω σε κατι απο αυτα που λες.
Αλλα και δεν γινεται να μην αναφερθω στα προσωπα που μας εχουν φτασει εδω που μας εχουν φτασει και απο τα οποια εσυ ζητας να φτιαξουν την κατασταση ενω προηγουμενως ειχαν παρα πολλες ευκαιριες. Οχι να πανε σπιτι τους και τα τρια κομματα που ειναι τωρα στην κυβερνηση και μη σου πω στα δυο απο αυτα και τα οποια εχουν το μεγαλυτερο ποσοστο ευθυνης να μην ξαναθεσουν υποψηφιοτητα σε εκλογες. Ναι δεν ειναι δημοκρατικο αλλα ουτε οι δεκαδες παραβιασεις του συνταγματος και οι ειδικες συνθηκες που προφασιζονται ισχυουν και κανουν πνπ και φερνουν νομους με τη διαδικασια του κατεπειγοντος στη βουλη.
Να περιμενω τι απο προδοτες που θελουν να επιτρεψουν την κατασχεση της πρωτης κατοικιας;
Που μας εχουν ταραξει στους φορους επειδη ειναι ανικανοι να βρουν ποιοι ειναι αυτοι που φοροδιαφευγουν;

Και ζητας απο αυτους να κρινουν σωστα και με γνωμονα το γενικο καλο; Ποτε το προασπιστηκαν για να τους δωσουμε ακομη μια ευκαιρια;
Ποτε, μηπως στα υπεχρεωμενα εργα της ολυμπιαδας; Μηπως με τη φουσκα του χρηματιστηριου; Μηπως με το βατοπεδι; Μηπως με το φλασακι που μας ελεγαν οτι δεν εχει κατι το σημαντικο μεσα; Μηπως με το χαρατσι; Μηπως τοτε που ελεγαν οτι δεν θα παρουν αλλα μετρα και οποτε το ακουμε ξερουμε τι θα γινει; Μαλλον θα ηταν με το κουρεμα που θα μας εσωζε. Ή τοτε που ξεκινουσαν αγωνα κατα της φοροδιαφυγης; Μηπως τοτε που ειπαν οτι δεν θα κλεισει η ΔΕΗ; Ή μηπως τοτε που σιγουρα αυτα ηταν τα μετρα που επρεπε να παρουμε για να ξαναβγουμε στις αγορες και τελικα μετα απο συνεχομενα μετρα παραδεχονται οτι εκαναν λαθος αλλα μας λενε να συνεχισουμε και οι δικοι μας προδοτες βαρανε προσοχη;

Να πανε σπιτια τους και δημοκρατικα να μην τους επιτραπει να ξαναθεσουν υποψηφιοτητα!

Και συ να εισαι καλα! Αλλα προσεξε τι θα ψηφισεις χαχχααχαχαχα
 

jimp

Member
Μηνύματα
5.020
Likes
6.401
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θελω να επικρατησει η δικη μου αποψη και να πανε σπιτια τους.
Τοσο καιρο επικρατουσε των αλλων που τη μια ψηφιζαν πασοκ και την αλλη νδ λες και υπηρχε περιπτωση να εχουν αλλαξει ιδεες ή λες και οι αποψεις τους ειναι διαφορετικες.

Και με αυτους δεν ειμαι θυμωμενος. Αηδιασμενος ειμαι που τους κοιταμε ακομα. Θυμωμενος ειμαι με αυτους που τον θεωρουν και καταλληλοτερο πρωθυπουργο και θελουν να τους δωσουν ακομη μια ευκαιρια σαν το ανεκδοτο με την ξανθια.
 

MARCANGELO

Member
Μηνύματα
142
Likes
83
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Κίνα-Ιαπωνία πακέτοοο...
Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο θελω να επικρατησει η δικη μου αποψη και να πανε σπιτια τους.
Τοσο καιρο επικρατουσε των αλλων που τη μια ψηφιζαν πασοκ και την αλλη νδ λες και υπηρχε περιπτωση να εχουν αλλαξει ιδεες ή λες και οι αποψεις τους ειναι διαφορετικες.

Και με αυτους δεν ειμαι θυμωμενος. Αηδιασμενος ειμαι που τους κοιταμε ακομα. Θυμωμενος ειμαι με αυτους που τον θεωρουν και καταλληλοτερο πρωθυπουργο και θελουν να τους δωσουν ακομη μια ευκαιρια σαν το ανεκδοτο με την ξανθια
Καλό σου βράδυ φίλε
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Στο υπόλοιπο κομμάτια απλά και δημοκρατικά διαφωνούμε για την έννοια της δημοκρατίας.
Αδυνατώ να φανταστώ τι μπορεί να θεωρείς εσύ δημοκρατία, μ' αυτά που γράφεις...
 

Otokodate

Member
Μηνύματα
90
Likes
89
Αδυνατώ να φανταστώ τι μπορεί να θεωρείς εσύ δημοκρατία, μ' αυτά που γράφεις...
Να σου απαντήσω εγώ...

Δεν μπορεί το πανέξυπνο μεν αλλά εμετικά ανεύθυνο δε σύνθημα "όλοι μαζί τα φάγαμε" να αποτρέψει την έλευση της νέμεσις επαπιρον.


Μάλλον το πρόβλημα σου είναι πως το σκέφτεσαι με βάση το τωρινό σύνταγμα / πολιτικό σύστημα, όπου "πολιτική ευθύνη" δεν σημαίνει απολύτως τίποτα. π.χ. Μπορεί να λέει προεκλογικά ένα κόμμα άλφα και ακριβώς την επόμενη μέρα μετά τις εκλογές να κάνει απευθείας ωμέγα χωρίς κανένα αντίκτυπο, μπορεί να κάνει κάτι που θα οδηγήσει στην εξαθλίωση της κοινωνίας μας χωρίς κανένα αντίκτυπο κλπ κλπ.

Προφανώς για να γίνουν αυτά που λέει ο dik-7 θα πρέπει να γίνει ένα ειδικό δικαστήριο με βάση ένα διαφορετικό σύνταγμα, και όπως λέει το ειδικό δικαστήριο είναι απολύτως λογικό να τους αφαιρέσει τα πολιτικά δικαιώματα και να τους στείλει φυλακή.


Φυσικά υπάρχουν και άλλες οδοί π.χ. Να συνεχίσουμε με τους ίδιους ανίκανους ολιγάρχες που μας έφτασαν ως εδώ ενώ θα γινόμαστε σταδιακά Ουγκάντα για να καταφέρουν να παραμείνουν στην εξουσία ενώ θα εξυπηρετούν μόνο τα συμφέροντα τα δικά τους και των δανειστών μας. Ταυτόχρονα όπως είναι λογικό θα ανεβαίνει το "θα τους δείρουμε" της Χρυσής Αυγής μέχρι να γίνει κυβέρνηση με κάποιο τρόπο η Χ.Α.!
 

dik-7

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
2.044
Επόμενο Ταξίδι
Θα δειξει!
Ταξίδι-Όνειρο
Νησια μπορα μπορα
Αδυνατώ να φανταστώ τι μπορεί να θεωρείς εσύ δημοκρατία, μ' αυτά που γράφεις...
Για μένα πάντως δεν είναι δημοκρατία να καταργείται ένας δημόσιος φορέας μεσα σε ένα απόγευμα με αποτέλεσμα να απολύονται χιλιάδες εργαζόμενοι χωρίς να τους έχει κοινοποιηθεί η απόλυση και ουσιαστικά να ενημερώνονται τηλεοπτικά από τον κυβερνητικό εκπρόσωπο και μάλιστα χωρίς να τους έχει πει κάνεις τι αποζημιώσεις δικαιούνται και ποτέ θα τις πάρουν
Δεν είναι δημοκρατία το να στέλνεις τα Ματ να κατεβάζουν πομπους μια ώρα πριν την ώρα που η κυβέρνηση είχε ανακοινώσει ως ώρα διακοπή προγράμματος,
Δεν είναι δημοκρατία να αποφασίζει κατά αυτό τον τρόπο ένα κόμμα που δεν έχει κοινοβουλευτική πλειοψηφία όταν γνωρίζει ότι η πλειοψηφία των βουλευτών και άρα και του λαού όπως το θέτεις διαφωνούν με αυτή την ενέργεια,
Στη δικιά μου δημοκρατία θα έπρεπε να προηγηθεί διάλογος με όλους τους κοινωνικούς φορείς και αν δεν συμφωνήσουν να έρθει νόμου στη Βουλή προς ψήφιση για να υπάρχει και λαικη νομιμοποίηση,
Ας περιμένουμε και την απόφαση του ΣτΕ για την συνταγματικότητας της απόφασης
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.784
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom