ΕΥΡΩΠΗ ΤΕΛΟΣ !!!!!!!!

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.153
Likes
14.451
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
10 ημέρες θα συμφωνούσα ότι μια Συρία είναι ότι πρέπει. Η Ιορδανία βολεύεται ίσως και σε 7. Και για τις δύο 10 μέρες είναι λίγες, εκτός αν επιλεγούν συγκεκριμένοι προορισμοί
Νομίζω είναι σχετικά οικονομικές χώρες και εύκολο να μετακινηθείς με αυτοκίνητο και οδηγό.
Εμεις Συρία είχαμε νοικιάσει βανάκι με οδηγό. Στην Ιορδανία χρόνια πριν ειχαμε οδηγήσει οι ίδιοι
 

Borealis

Member
Μηνύματα
3.817
Likes
7.700
Γλώσσα αγγλικά. Πού και πού μπορεί ν' ακούς και από κανένα ελληνικό. Η σύνθεσή σας (3 άτομα) είναι ιδανική για μετακινήσεις με νοικιασμένο αυτοκίνητο με οδηγό (η βενζίνη είναι φτηνή). Νομίζω ότι εάν έχετε ένα πλάνο στο μυαλό σας (έχοντας μελετήσει λίγο το τι και πού θα πάτε και θα δείτε) μπορείτε να το κανονίσετε/συζητήσετε σ' ένα πρακτορείο στο Αμμάν. Αν θέλετε, μπορείτε να έλθετε σ' επαφή και μέσω ιντερνετ με κάποιους που έχουν σάιτ και να πάρετε μια ιδέα για τις προτάσεις τους και τις τιμές τους για να μην πάτε εντελώς "αδιάβαστοι" (οι τιμές στις υπηρεσίες που κλείνεις πριν πας εκεί είναι συνήθως ακριβότερες - σχεδόν παντού ισχύει αυτό). Κάποιες ημερήσιες εκδρομές μπορεί να τις κάνετε και με πουλμανάκι (με κάποιους άλλους δυτικούς).
Baba, διαφώτισέ με λίγο, Συρία ή Ιορδανία για 5 έως 6 μέρες το Πάσχα, πιο φθηνά? πιο εύκολα μόνος? πιο εύκολη και φθηνή πρόσβαση. Η τελικά Μαρόκο είναι η καλύτερη λύση για αυτές τις μέρες?
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Baba, διαφώτισέ με λίγο, Συρία ή Ιορδανία για 5 έως 6 μέρες το Πάσχα, πιο φθηνά? πιο εύκολα μόνος? πιο εύκολη και φθηνή πρόσβαση. Η τελικά Μαρόκο είναι η καλύτερη λύση για αυτές τις μέρες?
Λίγες οι μέρες για το Μαρόκο...;)
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.303
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ναι ε... το περίμενα να το ακούσω αυτό, και για Συρία ή Ιορδανία το ίδιο?
Μήπως να κοιτάξω για Λίβανο που είναι μια σταλιά!
Ο Λίβανος έχει το μέγεθος της Πελλοπονήσου. Αν και θεωρείται ισλαμική χώρα έχει πολλούς χριστιανούς και έτσι διαθέτει μπαρ , νυχτερινή ζωή κλπ.
Να το κοιτάξεις λοιπόν. Ειναι ενδιαφέρον και ότι πρέπει για τις ημέρες που έχεις στην διαθεσή σου.
Επίσης έχει πολύ καλή κουζίνα/γλυκά. Τα αεροπορικά θα σου βγουν περίπου 300 ευρώ
 

Pandora

Member
Μηνύματα
2.803
Likes
961
Επόμενο Ταξίδι
θα δείξει...
Ταξίδι-Όνειρο
Ιαπωνία
Ναι ε... το περίμενα να το ακούσω αυτό, και για Συρία ή Ιορδανία το ίδιο?
Μήπως να κοιτάξω για Λίβανο που είναι μια σταλιά!
Για το Μαρόκο έχω άποψη ! Στις άλλες τρεις δεν έχω πάει...ακόμα ;)΄
Για Λίβανο δες την ιστορία της Εleni70 : http://www.travelstories.gr/%F4%E1%...EC%E5%F4%DC-%F4%EF%ED-%F0%FC%EB%E5%EC%EF.html
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Baba, διαφώτισέ με λίγο, Συρία ή Ιορδανία για 5 έως 6 μέρες το Πάσχα, πιο φθηνά? πιο εύκολα μόνος? πιο εύκολη και φθηνή πρόσβαση. Η τελικά Μαρόκο είναι η καλύτερη λύση για αυτές τις μέρες?
Για 5-6 ημερες οριακα Ιορδανια. (Τον Λιβανο δεν τον εχω ψαξει).
Τοσο η Συρια οσο και το Μαροκο χρειαζονται πολυ περισσοτερο χρονο προκειμενου να αποκτησεις μια πιο ολοκληρωμενη ιδεα ως προορισμους. Αλλιως πρεπει να κανεις επιλογες (πχ Δαμασκος + Παλμυρα η Χαλεπι + ερειπωμενες Βυζαντινες πολεις). Ενας πληρης γυρος Συριας κατα τη γνωμη μου χρειαζεται δυο εβδομαδες.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δεν ξέρω τί έγραψαν όλοι οι παραπάνω και βαριέμαι να τα διαβάσω αλλά η σωστή απάντηση είναι μία.

Νέα Υόρκη
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
3.000 ευρω προυπολογισμος για 3 ατομα, πολυ χλωμο το βλεπω για ΝΥ.
 

fitziano

Member
Μηνύματα
1.934
Likes
533
Επόμενο Ταξίδι
Αθήνα
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Α έχει βάλει και περιορισμούς ε...

Ε τότε ας κάνει ότι της πείτε...

Υ.Γ. Πάω να συνεχίσω τον κώδικά μου...
 

mariagl

Member
Μηνύματα
844
Likes
648
Ταξίδι-Όνειρο
Αυστραλία
Babaduma δεν υπάρχει προβλημα ουτε παρεξηγω (αν και η λεξη ιεροσυλια ειναι λιγο βαρια ;) ), πιστεψε με και εγω θα ηθελα πολυ καποια στιγμη να παω Ιορδανία και Συρία γιατι στο εξωτερικο δεν εχω ταξιδεψει πολυ. Και σιγουρα τα αξιοθεατα και ο πλουτος εμπειριων ειναι μεγαλος για τον ταξιδιωτη. Ομως κρουαζιερα στα Εμιρατα δεν σημαινει μονο Ντουμπαι πρωτον ( που κρινοντας απο δυο φιλες που μολις γυρισαν απο Ντουμπαι το Ντουμπαι μπορει να ειναι και πολυ φθηνο και πολυ ακριβο) και δευτερον εχουν ενα παιδι μαζι τους το οποιο ειναι πιθανο να βαρεθει μια που αυτες οι χωρες δεν ειναι πολυ ελκυστικες στα παιδια..
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.055
Likes
7.813
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
@ Borealis : Όπως είπε και ο Hydronetta, μια βδομάδα είναι ΟΚ για Ιορδανία. Αν το στριμώξεις λίγο, το κάνεις και σε 6. Για Συρία, οι 6 είναι πολύ λίγες. Στις 10, μμμ. το στριμώχνεις, όπως είπε και η Έρση, με 2 βδομάδες φεύγεις πλήρης.

@ mariagl : Μάλλον έχουμε διαφορετική αντίληψη για το τι μπορεί να αρέσει στα παιδιά. Όσον αφορά την κρουαζιέρα, δεν ξέρω ούτε μπορώ να φανταστώ πού γίνεται ή πόσο διαρκεί αλλά και κατά πόσο μπορεί κάτι τέτοιο να είναι ελκυστικό για ένα παιδί. Από την άλλη, αν εξαιρέσεις τις υπερβολικές κατασκευές των Εμιράτων, σε τι διαφοροποιούνται από Συρία ή Ιορδανία ώστε να τις κάνει λιγότερο ελκυστικές ή περισσότερο κουραστικές? Δεν θα το τραβήξει η Πέτρα όπου γυρίστηκε ο Ιντιάνα Τζόουνς? Δεν θα το τραβήξει το μπάνιο στη Νεκρά Θάλασσα (ο χαβαλές είναι απίστευτος για μικρούς και μεγάλους)? Δεν θα κάνει βόλτα με καμήλα? Εν πάσει περιπτώσει, οι ίδιοι οι ενδιαφερόμενοι ξέρουν καλύτερα κι εμείς ήμαστε οι τελευταίοι που τους πέφτει λόγος.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.254
Μηνύματα
885.054
Μέλη
38.933
Νεότερο μέλος
athgouletas

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom