ΕΥΧΕΣ

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Αλλά απο την άλλη μεριά και στα ταξείδια μου δεν ψάχνω να αγοράσω και οικόπεδα για να μου χρειάζονται τόσες πολλές μέρες.Ταξείδι για μένα είναι να γνωρίσεις την ιστορία, την κουλτούρα των ανθρώπων, να δείς τα κυριότερα σημεία με τον καλύτερο δυνατό τρόπο.Αραγε την Ελλάδα που ζούμε την ξέρουμε όλοι πιθαμή πρός πιθαμή και με λεπτομέρεια....Μη γελάσω τώρα..
Καταρχην να διευκρινησω οτι ενα οικοπεδο που αγορασα στη ζωη μου το αγορασα σε πεντε λεπτα μεσα. Μου εκανε κλικ, με την τιμη συμφωνησα και τελειωσε το θεμα εκεινη τη στιγμη. Φετος ομως που επισκεφτηκα την Σικινο για εξι ημερες, θεωρω οτι ουτε που την ακουμπησα. Και μη γελασεις τωρα. Μαλλον εχουμε λοιπον εξαιρετικα αντιδιαμετρικα αντιθετες αποψεις και οσον αφορα τα κτηματομεσιτικα και οσον αφορα τα ταξιδιωτικα θεματα.
Ας προσπαθησω παντως να σου δωσω μερικα στοιχεια μηπως και βοηθηθεις:
Επειδη οσο απομακρυνομαστε απο την Ευρωπη χανουμε την αισθηση των μεγεθων και των αποστασεων. Για να εχεις λοιπον μια καποια αισθηση:
Η Βιρμανια ειναι μια χωρα 676.578 τετραγωνικων χιλιομετρων.
Η Γερμανια (η ενοποιημενη πλεον) εχει 357.021 τετραγωνικα χιλιομετρα
Η Ελλαδα εχει περιπου 132.000, ειναι δηλαδη πεντε φορες μικροτερη. Και η Γερμανια σχεδον μιση απο τη Βιρμανια.
Για να γνωρισεις καπως την ιστορια και την κουλτουρα των λαων που θα πας να δεις (για παραδειγμα στη Βιρμανια κατοικουν περιπου δεκα λαοιμε αλλα ηθη και εθιμα ) χρειαζεσαι καποιον χρονο. Αλλιως θα ειναι "ψεκαστε- σκουπιστε- τελειωσατε" Οσο λιγοτερο μενεις τοσο χανεις. Εσυ βεβαια θα αποφασισεις. Κα τα πρακτορεια κανουν εκδρομες των πεντε ημερων, των δεκα και των δεκαπεντε. Εσυ θα κρινεις τι θελεις να κανεις. Αλλα μην εχεις κιολας την αισθηση οτι μενοντας πεντε- δεκα ημερες καλυψες τιποτε. Καθε ημερα που περνα καπως κατι θα αντιλαμβανεσαι καλυτερα, οποτε καθε επιπλεον ημερα κερδος ειναι, δεν ειναι απωλεια. Μπορεις φυσικα να κανεις ενα πενθημερο στη Βιρμανια, ενα στη Καμποτζη, ενα στο Λαος και ενα στο Βιετναμ και να εχεις, μετα απο εικοσι ημερες, ενα ποτ πουρι της Ινδοκινας στο κεφαλι σου.

Τελος παντων περισσοτερες πληροφοριες θα παρεις απο τις ταξιδιωτικες μας ιστοριες, αλλα οσον αφορα τη Βιρμανια τα μερη που εχουν ενδιαφερον ειναι τα εξης:
_Yangon (πρωην πρωτευουσα) 2 ημερες
_ Inle Lake (αν προσθεσεις και το Sankar πρεπει να βαλεις αλλη μια ημερα) 2 ημερες-3 ημερες
_Mandalay 2 ημερες
_ Maymo η αλλιως ονομαζεται Pyin Oo Lwin 1 ημερα
-Bagan- Mounth Popa 3 ημερες
_Sitwe -M'ruak U 4 ημερες
- Bago 1 ημερα
-Ngampali Στη περιπτωση που θα ηθελες να ξεκουραστεις σε παραλια.

Θεωρω οτι καθαρες ημερες (χωρις τις ημερες των μετακινησεων και χωρις το Ngampali) χρειαζεσαι περιπου δεκαπεντε- δεκαεξι ημερες σε σφιχτο προγραμμα. Λαβε υποψη σου οτι επειδη οι δρομοι ειναι κακοφταγμενοι και τα χιλιομετρα δεν ειναι μεν πολλα, το ταξιδι μπορει να σε κουρασει σωματικα. Απο την Υangon (οι αγγλοι αποικιοκρατες την αποκαλουσαν Rangoon) μπορεις να πεταξεις για Inle, Mandalay, Bagan, Sitwe και απο Mandalay πετα κανεις και Inle και Bagan. Οποτε γλιτωνεις και καποιον χρονο. Νομιζω οτι υπαρχει και πτηση Inle Bagan, αλλα δεν ειμαι σιγουρη. Αν εχεις περισσοτερο χρονο στη διαθεση σου μπορεις το Mandalay- Bagan (η το αντιστροφο) να το κανεις με ποταμοπλοιο. Αξιζει...
Και για να εχεις μια αισθηση του τι ειναι περιπου το καθενα απο αυτα: Burma Photo Gallery by Matthew Herschmann at pbase.com
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.173
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Καταρχην να διευκρινησω οτι ενα οικοπεδο που αγορασα στη ζωη μου το αγορασα σε πεντε λεπτα μεσα.
Η χαρα του μεσιτη εισαι.

Η Βιρμανια ειναι μια χωρα 676.578 τετραγωνικων χιλιομετρων.
Και ερωτω: γιατι την αποκαλεις Βιρμανια και οχι Μιανμαρ; Αντικαθεστωτικη; ε; Ε;
 

ΕΡΣΗ

Member
Μηνύματα
6.454
Likes
2.531
Επόμενο Ταξίδι
Βερολίνο (ξανά!)
Ταξίδι-Όνειρο
Λάος, Βιετνάμ, Καμπότζη
Η χαρα του μεσιτη εισαι.
Κερδισμενη βγηκα παντως. Ηταν πολυ καλη αγορα. Και αυτο μιλαει με τη μια. Αν χρειαζεται να το χιλοκοιτας και να το χιλιομυριζεις ...παρατα...το... δεν κανει...πηγαινε για αλλα... πιο περα...
Και δεν πιστευω οτι υπαρχει ανθρωπος που να υπερασπιζεται το καθεστως. Κρατη ναι, ανθρωποι οχι...
 

nanaki

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
ΚΟΥΑΛΑ ΛΟΥΜΠΟΥΡ
Ταξίδι-Όνειρο
ΠΟΛΩΝΙΑ- ΕΣΘΟΝΙΑ
Σ ευχαριστώ για την πραγματικά πολύτιμη βοήθειά σου.Ευχομαι απο καρδιάς μια καλή χρονια γεμάτη υγεία, χαρά και πολλά πολλά ταξείδια....
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.323
Μηνύματα
887.921
Μέλη
38.985
Νεότερο μέλος
lindamoustaki

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom