Εβδομάδα 2 (5)

soudianos

Member
Μηνύματα
3.698
Likes
6.305
Ταξίδι-Όνειρο
Βερακρούζ
ευχαριστώ για την ευχη..θα προσπαθήσω...γιατι αυτοι οι Ολλανδοι με εχουν λιγο τρελανει.
καλά, όποιος καταφέρει και διαβασει ολο αυτο το κατεβατό και δεν πάθει τίποτα...του κερνάω καφέ/μπυρα στο Άμστερνταμ!:3520:

ετοίμασε τη μπύρα. έχουν μαύρη:D:D
 

vickygian

Member
Μηνύματα
87
Likes
13
Επόμενο Ταξίδι
αγνωστο....
Ταξίδι-Όνειρο
Γύρος του κόσμου!!!
tita, ετοίμασε την μπύρα...έρχομαι! Όπως κατάλαβες έχω μεγάλες αντοχές :haha:


κι εγώ:bleh:
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
ευχαριστώ για την ευχη..θα προσπαθήσω...γιατι αυτοι οι Ολλανδοι με εχουν λιγο τρελανει.
καλά, όποιος καταφέρει και διαβασει ολο αυτο το κατεβατό και δεν πάθει τίποτα...του κερνάω καφέ/μπυρα στο Άμστερνταμ!:3520:

Εγώ! Εγώ τα κατάφερα..........και είχα και απορίες κατά τη διάρκεια της "μελέτης":bleh:
Τον καφέ μου παρακαλώ:D:D (μπύρες δεν πίνω)
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
δεν κανονίζουμε μια τραβελστορική συνάντηση εδώ στο Άμστερνταμ να σας κεράσω όλους;;;:lol:
dreamer, τι απορίες είχες; για πες... (πώς φαινεται ο καλός ο μαθητης, έχει και απορίες:D)
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
Tita εγω που ηπια κρασακι μαζι σου δικαιουμαι και μπυρα;;;
Ωραια τα γραφεις παντως:D
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
και μπύρα και ό,τι θέλεις! τι ωραία που περάσαμε ε;;;
Α! έχω νέα! σήμερα ήρθε ένας Έλληνας στο μάθημα! εκεί να δεις χαρά! σαν χαμένα αδέρφια κάναμε κι εμείς! Και αυτός Κρητικός! τι θα γίνει; αποικία Κρητικών το έχετε κάνει εδώ;;;;:clap::clap::clap:
 

eleni70

Member
Μηνύματα
341
Likes
132
Ταξίδι-Όνειρο
Αφρική
τιτα καλα να περνας...σε ακολουθω κατα ποδας...πολυ ωραια κ οπως παντα με το δικο σου ξεχωριστο χιουμορ, μας περιεγραψες ολους αυτους που θα μας απασχολουν τον επομενο καιρο, ωστε να μπορουμε να παρουμε κ θεση...

κ εγω μπυρα....
 

dreamer

Member
Μηνύματα
76
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
λατρεμένο Παρίσι ξανά...
Ταξίδι-Όνειρο
Παταγονία..Γη του Πυρός
δεν κανονίζουμε μια τραβελστορική συνάντηση εδώ στο Άμστερνταμ να σας κεράσω όλους;;;:lol:
dreamer, τι απορίες είχες; για πες... (πώς φαινεται ο καλός ο μαθητης, έχει και απορίες:D)
Για το βάρος σε κεκλιμένο επίπεδο:D:D. Ακόνισα λιγουλάκι το μυαλό μου (γιατί γηράσκει κι αυτό μαζί μου:roll:) αφού έχουν περάσει πολλά χρονάκια από τόοοοοοτε............
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Dinsdag

Πρωί πρωί μάθημα από τις 9. Ζόρικη μέρα σήμερα. Από τις 9 μέχρι τις 4μμ!
Οι περισσότεροι άργησαν, οπότε 3 καθηγητές που ήταν στην αίθουσα περίμεναν μέχρι να έρθουν όλοι. Ήταν μία γυναίκα και 2 άντρες. Όταν επιτέλους μαζευτήκαμε, μας ανακοίνωσε η καθηγήτρια:
-Το μάθημα θα το διδάξουν φέτος 3 καθηγητές. Μέχρι πέρυσι το έκανα μόνο εγώ, αλλά στην αξιολόγηση που γίνεται από του ς φοιτητές, είπαν ότι με βρίσκουν βαρετή:)shock:!!!), οπότε φέτος θα το διδάξουν άλλοι 2 κι εγώ θα κάνω μόνο 1-2 μαθήματα. Να σας συστήσω τον Χ και τον Υ. Σήμερα θα αρχίσει ο Χ.
Και έφυγαν οι άλλοι δύο.


Αυτός είναι Ολλανδός, νέος σχετικά, και φάνηκε ότι προσπάθησε να μας κερδίσει από το πρώτο μάθημα, κάνοντάς το εντυπωσιακό και μας τράβηξε το ενδιαφέρον δείχνοντάς μας τις τροχιές των σωματιδίων που δημιουργήθηκαν όταν μετακινούσε αναλόγως 2 ραδιενεργές πηγές σε έναν μίνι ανιχνευτή συνδεδεμένο με usb στο laptop του. Η αλήθεια είναι ότι κάναμε σαν παιδιά νηπιαγωγείου. Μείναμε άφωνοι να παρατηρούμε τις τροχιές, και ας είναι θέματα που έχουμε ασχοληθεί μαζί τους τα τελευταία χρόνια ως φοιτητές.


Ένα από τα πράγματα που με σόκαραν κάπως στο μάθημα αυτό, ήταν ο τρόπος που διδάσκονται οι ασκήσεις. Στο τέλος του κάθε 45λεπτου, ο καθηγητής έδινε 2-3 ασκήσεις να τις κάνουμε εκείνη την ώρα. Έλα ντε όμως που ο τρόπος επίλυσής τους είναι τελείως διαφορετικός από ό,τι είχα συνηθίσει στα ελληνικά έδρανα! Εδώ, ο κάθε φοιτητής συνδεόταν στον υπολογιστή που είχαμε μπροστά μας, και όλα τα στοιχεία που χρειαζόμασταν τα βρίσκαμε στο ίντερνετ. Από μονάδες, τύπους, εικόνες...τα πάντα! Οι επόμενες ασκήσεις μάλιστα που δόθηκαν, δεν ήταν καν οι κλασικές ασκήσεις που ξέρουμε, να υπολογίσουμε κάτι. Σύμφωνα με αυτά που δινόταν, έπρεπε να ψάξουμε στο ίντερνετ πχ τις ιδιότητες κάποιων υλικών, να αναζητήσουμε σε άλλες ιστοσελίδες ιδιότητες των ανιχνευτών ή των σωματιδίων, και στο τέλος να τα συνδιάσουμε όλα αυτά και να τα απαντήσουμε εντός 15λεπτών! Εγώ την έπαθα διότι ως καινούρια δεν είχα ακόμα λογαριασμό και δεν μπορούσα να συνδεθώ στον υπολογιστή, αλλά είχα το σκονάκι-booklet του CERN και κάτι έγινε.
Αυτό που δεν μου άρεσε όμως, ήταν ότι ο καθηγητής φάνηκε ότι δεν ήταν και τόσο προετοιμασμένος. Στην αρχή δεν φαινόταν, αλλά σε κάτι απλό, για να καταλάβει αν αυτό που έκανα ήταν σωστό, άνοιξε το δικό του σκονάκι-λύσεις, για να το δει. Και το μόνο διαφορετικό που έκανα εγώ, ήταν να χρησιμοποιήσω μονάδες του SI! Αυτό φάνηκε και σε επόμενες ασκήσεις.


Θα με δυσκολέψει αυτό το μάθημα. Πρώτον γιατί δίνουμε κανονικές εξετάσεις σε 2 δόσεις (Μάρτιο και Μάιο) και δεύτερον λόγω καθηγητή και τρόπου διδασκαλίας. Δεν μπορώ να τον ρωτάω κάτι για την άσκηση, διότι έχει συγκεκριμένο τρόπο λύσης στο κεφάλι του και όταν του κάνουν δύσκολες ερωτήσεις δεν ξέρει να απαντήσει και μας βάζει εμάς να το ψάξουμε σπίτι. Δεύτερον δεν τα εξηγεί καλά και εγώ που ήρθα 2ο εξάμηνο όπως και άλλα παιδιά, δεν έχουμε κάποιες γνώσεις σε κάποια θέματα και δεν μπορούμε να μυρίσουμε τα νύχια μας για να βρούμε απαντήσεις χωρίς κανένα στοιχείο (καλός ο υπολογιστής, αλλά πρέπει να ξέρεις ΤΙ να ψάξεις). Τέλος, καλό αυτό με το ίντερνετ, αλλά στις εξετάσεις ούτε υπολογιστή θα έχουμε, ούτε τίποτα άλλο, και εγώ η έρμη πώς θα ξέρω αυτά τα πράγματα απέξω; πού να ξέρω τις ιδιότητες κάθε υλικού ή να θυμάμαι τύπους που έχω να τους δω 5 χρόνια και αυτός δεν μας τους έχει θυμήσει μέσα στο μάθημα;;;;
όιμε...:(
 

Μαρ

Member
Μηνύματα
23
Likes
2
Επόμενο Ταξίδι
Ιορδανια
Ταξίδι-Όνειρο
Μπουενος Αιρες
Αφου περασες απο ελληνικο πανεπιστημιο θα τα καταφερεις συγουρα μην στεναχωριεσαι.
 

amantab

Member
Μηνύματα
133
Likes
47
Επόμενο Ταξίδι
Όπου γης και πατρίς...
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρος
και μπύρα και ό,τι θέλεις! τι ωραία που περάσαμε ε;;;
Α! έχω νέα! σήμερα ήρθε ένας Έλληνας στο μάθημα! εκεί να δεις χαρά! σαν χαμένα αδέρφια κάναμε κι εμείς! Και αυτός Κρητικός! τι θα γίνει; αποικία Κρητικών το έχετε κάνει εδώ;;;;:clap::clap::clap:
Αποικία κρητικών δεν λες τίποτα..είμαστε πολλοί ζωή να χουμε:)
Ωραία περάσαμε...γνώρισες και την ελληνική κοινότητα του Λάιντεν:D
Αύριο δίνουμε το τελευταίο μάθημα (ε-πι-τε-λους...εξεταστική μέσα στο εξάμηνο...έλεος..Θέλω να γράψω στο μπλογκ και δεν προλαβαίνω!!) οπότε θα κανονίσουμε νυχτερινή εξόρμιση σε κουτούκι στο Άμστερνταμ..θα σε κρατήσω ενήμερη αν θες να μας συνοδεύσεις πάλι:clap:
 

tita

Member
Μηνύματα
732
Likes
223
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
αύριο το βράδυ θα βγείτε; ή το σαββατοκύριακο; αν αύριο, χλωμό! αν το κάνετε Τρίτη ή άλλο βράδυ, έρχομαι!
Δεν ξέρω αν στο είπα, μετακομιζω, οπότε μόλις τακτοποιηθώ είστε καλεσμένες στο νέο μου δωμάτιο! Εκείνες τις μέρες θα έχω και τα γενέθλιά μου, οπότε να κανονίσουμε κάτι. Αλλά μάλλον για να βολέψει τους περισσότερους, ίσως το κάνουμε το σαββατοκύριακο στις 13 ή στις 20 του μηνός. Θα ενημερώσω!
καλή επιτυχία για αύριο!!!!
και θα περιμένω νέα στο blog σου! Έχω κι εγώ να περάσω αρκετά εδώ, αλλά πρέπει να γίνει ένα ξεκαθάρισμα σε όλα αυτά που έχω γράψει...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.785
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom