Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο! Πιστεύετε στα φαντάσματα ???

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Δεν ήξερα ότι το Εδιμβούργο θεωρείται μια από τις πιο στοιχειωμένες πόλεις του κόσμου παρά όταν πήγα και το διαπίστωσα μόνη μου!

Υπάρχουν χιλιάδες ιστορίες φαντασμάτων για το Βασιλικό Μίλι (Royal Mile), τον δρόμο που ενώνει το κάστρο του Εδιμβούργου με το παλάτι Holyrood. Για να πάρεις μια γεύση του «στοιχειωμένου» παρελθόντος , δεν έχεις παρά να επιλέξεις μια από τις πολλές 5 λιρών( μόνο!) ξεναγήσεις. Περιλαμβάνει την στοιχειωμένη ιστορία του Βασιλικού Μιλίου, καθώς κι ένα ταξίδι στην «υπόγεια πόλη» ( το ‘Εδιμβούργο παλιότερα υπήρχε κάτω από τους σημερινούς δρόμους της πόλης).Είναι μια εμπειρία κρύα, υγρή και βρώμικη και οι πέτρινοι διάδρομοι είναι πράγματι ανατριχιαστικοί! Για έναν ανεξήγητο λόγο, η κάμερα μου αρνούνταν πεισματικά να δουλέψει σε ένα πέρασμα, άσχετα από τις ρυθμίσεις που χρησιμοποίησα, παρόλο που δούλευε εξαιρετικά σε άλλα μέρη. Προφανώς, αυτό το συγκεκριμένο σημείο είναι γνωστό ότι «κατοικείται» από ένα από τα λιγότερο φιλόξενα φαντάσματα της πόλης! Παρόλο που τα περισσότερο πνεύματα φαίνονται αρκετά αγαθά, αυτό πρέπει να είχε θέμα με τις γυναίκες!

Και για όσους αντέχουν την συνέχεια της παρακολούθησης των πνευμάτων, επιβάλλεται μια επίσκεψη στο Mary King’s Close!Αυτή η περιοχή δεν είναι ανοιχτή στο ευρύ κοινό και γίνεται μόνο μέσω οργανωμένης ξενάγησης. η λέξη close στην διάλεκτο των Σκοτσέζων σημαίνει μικρό, στενό πέρασμα ανάμεσα σε κτίρια. Τον καιρό της Μαύρης Πανούκλας, το Mary King’s Close ήταν μια βρώμικη, γειτονία με πάρα πολύ κόσμο γεμάτη αρρώστια και αποκρουστικές μυρωδιές! Εκείνη την εποχή, η Πανούκλα θεωρούνταν μια προειδοποίηση από τον Θεό για να τιμωρήσει τους ανθρώπους για το κακό που προκαλούσαν. Χιλιάδες γυναίκες ρίχτηκαν στην πυρά μαζί με τα δαιμόνια κατοικίδια τους επειδή θεωρούνταν μάγισσες. Οι σκύλοι και οι γάτες καιγόντουσαν κατά μάζες, καθόλου έξυπνη κίνηση από την μεριά των αρχών, καθώς ο αριθμός τους μειώθηκε δραματικά. Έτσι, δεν υπήρχε επαρκής αριθμός για να σκοτώσει τους αρουραίους οι οποίοι μετέφεραν και διέδιδαν την Πανούκλα. Καθώς οι αρχες δεν έβρισκαν άλλο τρόπο για να περιορίσουν την ασθένεια, απλώς σφράγισαν το close, βάζοντας του κατοίκους σε καραντίνα, μέχρι που όλοι πέθαναν. Η ξενάγηση σε γυρίζει πράγματι σε εκείνη την σκοτεινή εποχή μέσα από μαγαζιά και σπίτια που έχουν εγκαταλειφθεί καιρό πια. Δεν είναι καθόλου δύσκολο να φανταστείς τον τρόμο και την απελπισία που εκείνοι οι άνθρωποι έζησαν!!!

Κι επειδή μπορεί τα φαντάσματα μπορεί να μην τρώνε αλλά οι κυνηγοί (εμείς) επιβάλλεται, το Εδιμβούργο έχει πολλά εστιατόρια και παμπ που προσφέρουν τις τοπικές γεύσεις,. Φυσικά επισκέφτηκα και κάποια από αυτά. Το Witchery, χωρίς αμφιβολία, είναι ένα από τα καλύτερα. Βρίσκεται πολύ κοντά στο Κάστρο του Εδιμβούργου ( όπως ανεβαίνεις στα αριστερά) και φυσικά έχει ως θέμα τις μάγισσες! Οι τιμές, βέβαια, είναι ανάλογες της φήμης του αλλά αξίζει ο κόπος! Πολύ κοντά, έξω από τους τοίχους του κάστρου θα βρείτε και το σιντριβάνι των μαγισσών, προς τιμήν αυτών που κάηκαν αδίκως.

Για πιο απλό φαγητό σε συνδυασμό με άφθονη μπύρα προτιμείστε μια από τις πολλές παμπ όπως το Jekyll & Hyde , Sneeky Pete’s και το The Old Firestation Ιnn. Το καθένα έχει την δίκη του ιστορία και το ανάλογο ντεκόρ. Το ντεκόρ του Jekyll & Hyde είναι φυσικά το εργαστήρι του Dr Jekyll στο οποίο ο γιατρός χώρισε την προσωπικότητα του στα δύο., την καλή και την κακή. Ο Sneeky Pete ήταν κάποιος άσημος ο οποίος όμως έκλεβε πτώματα από τους τάφους, και την συνέχεια της ιστορίας την μαθαίνετε πίνοντας μπύρα στο ομώνυμο μαγαζί και το The Old Firestation Ιnn έχει ως θέμα τις φωτιές που για πάρα πολλούς αιώνες έπλητταν την πόλη, σκοτώνοντας αμέτρητους κατοίκους! Παρά την μακάβρια θεματολογία για διαβεβαιώνω ότι είναι πολύ ωραία μέρη για ποτάκι και φαγητό σε καλές τιμές!

Αν, λοιπόν, δεν θέλετε να δείτε την πόλη πίνοντας απλώς τσάι και θέλετε κάτι διαφορετικό, δοκιμάστε την άλλη πλευρά, την «στοιχειωμένη» και πιστέψτε με, δεν θα απογοητευτείτε!!!!!
 

Attachments

maria30

Member
Μηνύματα
238
Likes
733
Επόμενο Ταξίδι
??????
Πω, πω μου άρεσε παρα πολύ το όλο θέμα, και η Σκοτια είναι ένας προορισμός που θέλω πολύ να βρεθώ. Μου έβαλες ιδέες για να ψαχτώ λίγο για μετά τα Φώτα.
 

Lyda

Member
Μηνύματα
723
Likes
241
Επόμενο Ταξίδι
ΚΑΛΜΥΚΙΑ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΤΟ ΤΕΛΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ
Το Mary Kingʼs Close εχει χτιστει απο σταχτες ανθρωπων, ειναι οτι πιο ανατριχιαστικο μπορει να δει καποιος. Εγω και τις 2 φορες που πηγα επαθα μια ωραιοτατη κριση πανικου που ακομα θυμαμαι
 
  • Like
Reactions: Jkh

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Πω, πω μου άρεσε παρα πολύ το όλο θέμα, και η Σκοτια είναι ένας προορισμός που θέλω πολύ να βρεθώ. Μου έβαλες ιδέες για να ψαχτώ λίγο για μετά τα Φώτα.
Εγω ειχα παει μεσα φεβρουαριου. Νομιζω οτι ειναι πολυ καλη εποχη! Συμβαλλει στο μυστηριο! Το συστηνω ανεπιφυλακτα!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
Το Mary Kingʼs Close εχει χτιστει απο σταχτες ανθρωπων, ειναι οτι πιο ανατριχιαστικο μπορει να δει καποιος. Εγω και τις 2 φορες που πηγα επαθα μια ωραιοτατη κριση πανικου που ακομα θυμαμαι
Εγω νομιζα οτι μυριζα την αρρωστια, οτι αν ακουμπουσα κατι θα κολουσα! Τι να λεμε τωρα! Κι οταν ακους πως ζουσαν αυτοι οι ανθρωποι, που επιναν το νερο απο το ποταμι που κατεληγαν τα λυμματα τους, τα οποια πετουσαν εξω απο την πορτα τους, αστα!
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
από που μπορώ να ενημερωθώ για τις ξεναγήσεις και να προμηθευτώ εισιτήρια; Φεύγω το Μάρτιο και χρειάζομαι πληροφορίες. Επίσης αν γνωρίζεις πες μου αν γίνονται ημερήσιες εκδρομές στα κάστρα της χώρας και που μπορώ να απευθυνθώ για πληροφορίες και εισιτήρια!

Ευχαριστώ
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
από που μπορώ να ενημερωθώ για τις ξεναγήσεις και να προμηθευτώ εισιτήρια; Φεύγω το Μάρτιο και χρειάζομαι πληροφορίες. Επίσης αν γνωρίζεις πες μου αν γίνονται ημερήσιες εκδρομές στα κάστρα της χώρας και που μπορώ να απευθυνθώ για πληροφορίες και εισιτήρια!

Ευχαριστώ

για δες εδω guide.visitscotland.com/vs/guide/edinburgh,en,SCH1/objectId,RGN560vs,curr,GBP,folder,SIGHTSEEING,season,at1,selectedEntry,sightseeing/sightseeing.html

Κι εδω
www.stuckonscotland.co.uk/edinburgh/castle-information.html

Κι αλλη μια, νομιζω θα εισαι οκ
Edinburgh Castle Tickets - Fast Track Entry from Buyagift
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
Ευχαριστώ πολύ.
Περιττό να πω οτι βρήκα μια σελίδα (ούτε που θυμάμαι που είχα βρεθεί ψάχνοντας) και βρήκα μια κυρία η οποία έλεγε οτι αναλαμβάνει εκδρομές στη Σκωτία με σκοπό την επίσκεψη σε κάποια τουριστικά μέρη. Επικοινώνησα μαζίτης μέσω mail και μου απάντησε οτι μπορεί να μου διοργανώσει ημερήσια εκδρομή ξεκινώντας απο τις 9:30 από Εδιμβούργο και τελειώνοντας στις 5:30 πάλι στο ίδιο σημείο. Η εκδρομή περιελάμβανε ταξίδι με αυτοκίνητο και ξεναγό για περιήγηση σε 3 κάστρα (όχι όμως το Glamis που με ενδιαφέρει) με ενδιάμεση στάση όπου θέλω εγώ για φαγητό και η τιμή για 2 άτομα είναι £390! Προσωπικά βρήκα την τιμή αρκετά τσιμπημένη για ένα 8ωρο ξενάγησης! Μπορεί για τα δικά τους δεδομένα σύμφωνα με τους μισθούς που παίρνει ο μέσος υπάλληλος στη Σκωτία (που είναι πολύ πιο ανεβασμένοι από τους δικούς μας) να είναι μια φυσιολογική τιμή, αλλά όχι και για μένα!!!

Τί λέτε κι εσείς; :xmas_confused:
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
ξέχασα να αναφέρω οτι στην τιμή δεν περιλαμβάνεται η είσοδος σε κάστρα, ούτε το φαγητό. Όλα δικά μας έξοδα!
 

ioanna.gkan

Member
Μηνύματα
459
Likes
65
Επόμενο Ταξίδι
Ευρώπη αλλά που,,,
Ονειρεμένο Ταξίδι
Παταγωνια
ξέχασα να αναφέρω οτι στην τιμή δεν περιλαμβάνεται η είσοδος σε κάστρα, ούτε το φαγητό. Όλα δικά μας έξοδα!
Κι εγω νομιζω πολλα ειναι 432 ευρω για κατι τετοιο. Ψαξε στα links ολο και κατι θα βρεις. Σιγουρα δεν ειναι η μονη που οργανωνει τετοιες εκδρομες. Ισως μπορουν να βοηθησουν και μελη που σπουδαζουν εκει. Διαφορετικα κοιτα την προοπτικη να νοικιασεις αυτοκινητο, εφοσον καποιος στην παρεα οδηγει. Ετσι θα κανεις το δικο σου προγραμμα και σιγουρα δεν θα στοιχησει τοσο. Εγω δεν επισκεφτηκα καστρα εκτος οποτε δεν ξερω λεπτομερειες. Εκανα τουρ σε αποστακτηριο, περασα απο λιμνες και καστρα, ειδα και την Γλασκοβη για λιγο αλλα ηταν με τουριστικο λεωφορειο, στο προγραμμα του γκρουπ.
 

Costandaki

Member
Μηνύματα
19
Likes
0
Επόμενο Ταξίδι
Αμβούργο
Ονειρεμένο Ταξίδι
Φοίνιξ, Αριζόνα
θέλω να αποφύγω την ενοικίαση αυτοκινήτου, αλλά σε περίπτωση που βρεθώ σε απελπιστική κατάσταση ξέρει κανείς αν με το δίπλωμα που έχω ήδη εδώ καλλύπτομαι; Η θα πρέπει να κάνω κάποια ενέργεια για να αναγνωριστεί εκεί και να το αποδεχτούν;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.492
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom