aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα σας ,
θελω να κανονίσω ταξιδάκι τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη για 4-5 ημέρες. Σκεφτηκα Εδιμβούργο η Πράγα. Θα ειμαστε ζευγάρι . Τι μου προτείνετε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλησπέρα σας ,
θελω να κανονίσω ταξιδάκι τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη για 4-5 ημέρες. Σκεφτηκα Εδιμβούργο η Πράγα. Θα ειμαστε ζευγάρι . Τι μου προτείνετε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Καλησπέρα,
Αν το σηκώνει το πορτοφόλι σου, Εδιμβούργο !
 

aggelikiio

Member
Μηνύματα
50
Likes
5
Επόμενο Ταξίδι
Madrid
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπέρα,
Αν το σηκώνει το πορτοφόλι σου, Εδιμβούργο !
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κοιταξει το οικονομικό για το Εδιμβουργο αλλα για Πράγα τα εισιτήρια μονο είναι 200€ το πατομο οπότε φανταζομαι θα ειναι το ίδιο πανω κάτω . Απο θεμα ομορφιας και γραφικότητας αξίζει πιο πολυ Εδιμβουργο λες;
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.153
Likes
20.462
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Η αλήθεια είναι οτι δεν έχω κοιταξει το οικονομικό για το Εδιμβουργο αλλα για Πράγα τα εισιτήρια μονο είναι 200€ το πατομο οπότε φανταζομαι θα ειναι το ίδιο πανω κάτω . Απο θεμα ομορφιας και γραφικότητας αξίζει πιο πολυ Εδιμβουργο λες;
Στην Πράγα δεν έχω πάει. Έχω πάει όμως στο Εδιμβούργο !
Έχοντας κοιτάξει κόστος για Πράγα και έχοντας πάει στο Εδιμβούργο, σαφώς και το Εδιμβούργο είναι πιο ακριβό !
Για Πράγα μπορείς να βρείς και πιο οικονομικά εισιτήρια. Ψάξτο λίγο παραπάνω.
Τα αεροπορικά απο Θεσσαλονίκη για Εδιμβούργο μου βγήκαν 480€ με επιστροφή, κάνοντας συνδυασμό πτήσεων και πετυχαίνοντας προσφορά της Easyjet. Μπορείς να βρείς όμως και καλύτερη τιμή, αν το ψάξεις απο νωρίς.
Προτιμώ να μην μιλήσω για τη Πράγα, γιατί είναι μία πόλη που δεν έχω δεί απο κοντά. Το Εδιμβούργο όμως είναι όνειρο !!! Ναι, αξίζει να πάς, και με το παραπάνω !!!
 

STKF

Member
Μηνύματα
1.150
Likes
5.392
Σκεφτηκα Εδιμβούργο η Πράγα. Θα ειμαστε ζευγάρι . Τι μου προτείνετε;;;
Να πας και στις δύο πόλεις κάποια στιγμή. :bleh: Ισχύει ότι το Εδιβούργο είναι πιο ακριβό.

Απο θεμα ομορφιάς και γραφικότητας αξίζει πιο πολυ Εδιμβουργο λες;
Αμφότερες οι πόλεις είναι γραφικές. Το Εδιμβούργο είναι διαφορετικό αρχιτεκτονικά από την Πράγα-αναφέρομαι στα ιστορικά κέντρα των δύο πόλεων- αλλά και σαν χρώμα. Πιο σκοτεινό,πιο μουντό, πιο μελαγχολικό κια μυστηριακό. Αλλά πολύ γοητευτικό. Το αρχιτεκτονικό στυλ της Πράγας, το έχω συναντήσει και σε άλλα σημεία στην Ευρώπη. Για αυτό θεωρώ το Εδιμβούργο πιο ιδιαίτερο.
Η Πράγα από την άλλη πλευρά, είναι όμορφη, εμφανώς πιο τουριστική, προσφέρει απλόχερα ωραίες εικόνες αφού το ποτάμι διασχίζει την πόλη. Θυμάμαι ακόμη την νυκτεριινή εικόνα της κεντρικής πλατείας, χιονισμένη. Βγαλμένη από παραμύθι!
Εν τέλει μην αγχωθείτε! Όπου και να πάτε, όμορφα είναι.
Δες και σχετικές ιστορίες μελών στο φόρουμ. Νομίζω θα βοηθήσουν.
 

Hugin

Member
Μηνύματα
606
Likes
1.873
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Εχω πάει και στις 2. Προσωπικά θα διάλεγα Εδιμβούργο. Έχει πολύ ιδιαίτερη ατμόσφαιρα και φαντάζομαι λίγο πριν τις γιορτές θα είναι σούπερ όχι οτι η Πράγα δεν θα είναι τέλεια. Στα καθημερινά έξοδα πάντως είναι ακριβότερο απο τη Πράγα.
 

panlek30

Member
Μηνύματα
1.559
Likes
4.014
Επόμενο Ταξίδι
Κωνσταντινούπολη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού - Βολιβία
Εχω παει κ στα 2. Το Εδιμβουργο ειναι πιο αυθεντικό. Η Πραγα ομορφη πολυ αλλα εχει γινει λιγο disneyland. Παρολα αυτα, στην θεση σου θα πηγαινα Πραγα. Θα αφηνα το Εδιμβουργο για αλλη στιγμη οταν θα μπορουσα να διαθεσω 7-10 μερες για να γυρισω ολη τη χωρα. Μην καψεις την Σκωτια απλα με μια επισκεψη στο Εδιμβουργο. Δεν μπορεις να φανταστεις ποσο ομορφη ειναι η εξοχη της Σκωτιας. Τα lowlands, τα highlands... Καστρα, λιμνες, καταρρακτες, βουνα! Απιστευτα!
 

Joanna

Member
Μηνύματα
195
Likes
57
Ταξίδι-Όνειρο
ΜΑΛΑΙΣΙΑ
Καλησπέρα σας ,
θελω να κανονίσω ταξιδάκι τέλη Νοέμβρη αρχές Δεκέμβρη για 4-5 ημέρες. Σκεφτηκα Εδιμβούργο η Πράγα. Θα ειμαστε ζευγάρι . Τι μου προτείνετε;;;

Ευχαριστώ εκ των προτέρων
Συμφωνώ με αυτά που έγραψαν οι προηγούμενοι..Αν έχεις μόνο 4 ημέρες στη διάθεση σου, πήγαινε Πράγα που σαφώς είναι πιο φτηνή..Αν μπορείς να μείνεις και να αφιερώσεις παραπάνω ημέρες, πήγαινε Εδιμβούργο.
 

georgeant

Member
Μηνύματα
603
Likes
2.519
Ταξίδι-Όνειρο
Road trip B. Αμερική
Έχω πάει και στις δύο πόλεις. Δύσκολη επιλογή! Και οι δύο πανέμορφες, η καθεμιά με το δικό της τρόπο. Το Εδιμβούργο πιο σκοτεινό και στην αρχιτεκτονική και στην ιστορία του, η Πράγα πιο "κουκλίστικη". Αλλά όπως είπαν και παραπάνω, η Πράγα μοιάζει αρκετά και με άλλες πόλεις της Ευρώπης, το Εδιμβούργο έχει κάτι το μοναδικό. Οπότε ψηφίζω κι εγώ Σκωτία. Τώρα για το κόστος που γράφουν όλοι, εμένα πραγματικά μου φάνηκε πιο οικονομικό απο την Ελλάδα. Βρήκαμε εισιτήρια με easyjet με 140 ευρώ. Διαμέρισμα για 7 άτομα στο Holyrood, 80 ευρώ έκαστος για 1 βδομάδα. Γεμίσαμε 1,5 καρότσι του σουπερ μάρκετ για το σπίτι με 100 ευρώ μόνο. Τι να πω, ή ήμασταν διαολεμένα τυχεροί ή έχουν αλλάξει τόσο πολύ τα πράγματα από το 2012 που πήγα.
 

SPO

Member
Μηνύματα
163
Likes
56
Όταν ταξιδεύεις στο εξωτερικό παρέα 7 ατόμων(!!!)λογικό είναι τα εξοδα να είναι χαμηλά στο θέμα της διαμονής ειδικά όταν μένετε όλοι μαζί.Αυτό δε σημαίνει ότι το Εδιμβούργο είναι φτηνό.Με 80 ευρώ το άτομο για διαμονή 7 ημερών δες πας ούτε μέχρι τη Σαλαμίνα εννοείται.Αν είστε ζευγάρι να υπολογίζετε για ένα αξιόλογο δωμάτιο σε κεντρικό σχετικά σημείο περίπου 600+ ευρώ για 5 ημέρες.Τα εισιτήρια σχετικά οικονομικά αν ταξιδεύεις από Αθήνα(πετάει απευθείας η Α3 και η U2-η τελευταία σε καθόλου βολικά δρομολόγια ωστόσο).
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.219
Μηνύματα
883.979
Μέλη
38.908
Νεότερο μέλος
Apostolos88

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom