Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο ,εκδρομές.

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν υπαρχουν αριστεροτιμονα στο U.K. Αλλα να ξερεις οτι ακομη και για εμπειρους οδηγους η αριστερη κινηση στους δρομους, ειναι αρκετα δυσκολη,ιδιως στα Highlands, που οι δρομοι τους ειναι στενοι, ενω σε αρκετους απομερους δρομους (ιδιως πλαι στις παμπολλες λιμνες) δυσκολα χωρουν δυο αυτοκινητα κι υπαρχουν εσοχες ωστε το ενα αυτοκινητο να σταματα, για να περασει το αλλο,γιατι δεν χωρουν και τα δυο μαζι.Οποτε αν δεν εχεις πολλα χρονια στο τιμονι, συνιστω να προτιμησεις ενα πρακτορειο,που διαθετουν λεωφορειακια για περιηγησεις στα Highlands κι απο οτι διαβασα ειναι αρκετα ικανοποιητικα.
Προσωπικα τα περιηγηθηκα με αυτοκινητο και δεν θα αλλαζα αυτη την εμπειρια,γιατι πηγαινα οπου ηθελα,σταματουσα οπου ηθελα και γενικα κινηθηκα με τους δικους μου ρυθμους και διαθεση. Αυτο δεν σημαινει οτι απολαυσα την οδηγηση,αντιθετα με δυσκολεψε αρκετα, ιδιως στα roundabouts, ενω μια-δυο φορες βρεθηκα στην αντιθετη του κανονικου πλευρα του δρομου, παρα την προσηλωση μου στην οδηγηση απο την δεξια πλευρα και την συνεχη προσπαθεια μου να μενω στην αριστερη ακρη του δρομου κι οχι στην μεση του
Δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσιάζει να κάνω περιήγηση με πούλμαν....θέλω να σταματώ ( όπως και εσύ είπες ) όπου επιθυμώ.
Έχω αποφασίσει να νοικιάσω αυτοκίνητο και το βλέπω σαν μια νέα εμπειρία !
Είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρω παρά τις δυσκολίες !
Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου και την ενημέρωση της κατάστασης :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Δεν μπορώ να πώ οτι με ενθουσιάζει να κάνω περιήγηση με πούλμαν....θέλω να σταματώ ( όπως και εσύ είπες ) όπου επιθυμώ.
Έχω αποφασίσει να νοικιάσω αυτοκίνητο και το βλέπω σαν μια νέα εμπειρία !
Είμαι σίγουρη οτι θα τα καταφέρω παρά τις δυσκολίες !
Σε ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια σου και την ενημέρωση της κατάστασης :)
Σωστη,αυτο ειναι το πνευμα της περιηγητριας.
Και μερικες συμβουλες, που διαβαζεις κι αν θελεις ακολουθεις. Μην βιαστεις να διασχισεις τα Highlands ,κανε στασεις, πηγαινε σε σημεια, που βλεπεις μακρια απο τον δρομο κι oταν βλεπεις ενα δρομακι που θεωρεις οτι μπορει να σε οδηγησει σε καποιο ομορφο σημειο, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ!
Μπορει να ειναι ενα δρομακι σε δασος,πλαι στον δρομο,ή μονοπατι κοντα σε λιμνη, ή ωκεανο, (ιδιως αν πας και Isle of Skye,που στο συνιστω), ΠΑΝΤΑ ομως -προσωπικα- με οδηγησαν σε υπεροχες τοποθεσιες.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Σωστη,αυτο ειναι το πνευμα της περιηγητριας.
Και μερικες συμβουλες, που διαβαζεις κι αν θελεις ακολουθεις. Μην βιαστεις να διασχισεις τα Highlands ,κανε στασεις, πηγαινε σε σημεια, που βλεπεις μακρια απο τον δρομο κι oταν βλεπεις ενα δρομακι που θεωρεις οτι μπορει να σε οδηγησει σε καποιο ομορφο σημειο, ΑΚΟΛΟΥΘΗΣΕ ΤΟ!
Μπορει να ειναι ενα δρομακι σε δασος,πλαι στον δρομο,ή μονοπατι κοντα σε λιμνη, ή ωκεανο, (ιδιως αν πας και Isle of Skye,που στο συνιστω), ΠΑΝΤΑ ομως -προσωπικα- με οδηγησαν σε υπεροχες τοποθεσιες.
Πολύ καλησπέρα :)
Ωραία ιδέα !!! Στο μυαλό μου είσαι εσύ.-
Ήδη πήρα οδικό χάρτη και σημειώνω σημεία διάφορα γύρω απο τα εθνικά πάρκα !
Και επίσης αποφάσισα να μείνω σε δύο σημεία: Το ένα είναι το Ινβέρνες για να περιπλανηθώ βόρεια απο αυτό ως την ακτογραμμή και το άλλο είναι το Εδιμβούργο για να γυρίσω τα σημεία νότια του Ινβερνές και να επισκεφτώ και κάποια μουσεία γιατί είμαι και λίγο "άρρωστη" με τα μουσεία !
Βέβαια οι 7 μέρες που διαθέτω δεν είναι αρκετές και το ξέρω....αλλά είμαι καλή γυριστρούλα και θα δώ αρκετά πράγματα :) ( απο κάποια ταξίδια γύρισα σχεδόν ανάπηρη απο το πολύ περπάτημα...αλλά τις πόλεις που επισκέφτηκα τις ΕΙΔΑ ! ).
Όσο για στενούς δρόμους που ανέφερες και εσύ, αλλά και άλλοι φίλοι ταξιδιώτες, δεν είναι κάτι που θα συναντήσω πρώτη φορά ! Έχω πολύ καλή αίσθηση του όγκου του αυτοκινήτου που οδηγώ κάθε φορά, δεν φοβάμαι τη οδήγηση γενικά, απεναντίας την γουστάρω, και οδηγώ πολλά χρόνια ! Θυμάμαι κάποια στιγμή που είχα πάει Ικαρία....εκεί οι δρόμοι χωράνε ένα αυτοκίνητο...χαχαχαχαχα....γαμάτο νησί.-
Και φυσικά πολλοί δρόμοι στην Ελλάδα είναι για τ' ανάθεμα :)
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός

mariath

Member
Μηνύματα
2.220
Likes
5.751
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
Εφόσον μείνεις Inverness, ένα όμορφο χωριό λίγο δυτικά είναι το Strathpeffer. Αξίζει ένα πέρασμα για την ιδιαίτερη βικτοριανή αρχιτεκτονική του και το τοπίο χωμένο στο πράσινο. Και φυσικά αξίζουν τα παράλια.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Εφόσον μείνεις Inverness, ένα όμορφο χωριό λίγο δυτικά είναι το Strathpeffer. Αξίζει ένα πέρασμα για την ιδιαίτερη βικτοριανή αρχιτεκτονική του και το τοπίο χωμένο στο πράσινο. Και φυσικά αξίζουν τα παράλια.
Το έχω ήδη σημειώσει :)
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Καλημέρα !!!!
Τα σεροπορικά έκλεισαν :) :) :)
Χρειάζομαι μία πληροφορία.....στα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα ο συμπλέκτης στο πόδι βρίσκεται αριστερά ή δεξιά ;;;....δεν έχω κλείσει ακόμα το αυτοκίνητο και εχθές μου ήρθε αυτή η απορία στο μυαλό καθώς έψαχνα για ενοικίαση οχήματος...
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Καλημέρα !!!!
Τα σεροπορικά έκλεισαν :) :) :)
Χρειάζομαι μία πληροφορία.....στα δεξιοτίμονα αυτοκίνητα ο συμπλέκτης στο πόδι βρίσκεται αριστερά ή δεξιά ;;;....δεν έχω κλείσει ακόμα το αυτοκίνητο και εχθές μου ήρθε αυτή η απορία στο μυαλό καθώς έψαχνα για ενοικίαση οχήματος...
Κανονικα στα δεξια,οπως τα δικα μας, αλλα αν θελεις την συμβουλη και εμπειρια μου, νοικιασε αυτοματο αυτοκινητο και θα με θυμηθεις.
Θα σου ειναι ποιο ευκολο να συγκεντρωθεις στον δρομο και τις "αναποδιες του", παρα το να προσπαθεις να οδηγεις και να αλλαζεις ταχυτητες, με "αναποδο χερι."
Κοστιζει παραπανω,αλλα πιστεψε με, αζιζει την παραπανω αξια.
Εσυ πληρωνεις, εσυ αποφασιζεις.
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Κανονικα στα δεξια,οπως τα δικα μας, αλλα αν θελεις την συμβουλη και εμπειρια μου, νοικιασε αυτοματο αυτοκινητο και θα με θυμηθεις.
Θα σου ειναι ποιο ευκολο να συγκεντρωθεις στον δρομο και τις "αναποδιες του", παρα το να προσπαθεις να οδηγεις και να αλλαζεις ταχυτητες, με "αναποδο χερι."
Κοστιζει παραπανω,αλλα πιστεψε με, αζιζει την παραπανω αξια.
Εσυ πληρωνεις, εσυ αποφασιζεις.
Στα δικά μας ο συμπλέκτης είναι στο αριστερό πόδι !
Το είδα το θέμα με το αυτόματο....και μάλλον εκεί θα καταλήξω γιατί ήδη έχω πονοκεφαλιαστεί με το θέμα...έχω προετοιμάσει όλο το ταξίδι και έχω κολλήσει στο όχημα, που είναι το ένα και που είναι το άλλο....
 

chrgkoutz

Member
Μηνύματα
363
Likes
1.196
Ταξίδι-Όνειρο
Δάση Βόρειου Καναδά
Στα δικά μας ο συμπλέκτης είναι στο αριστερό πόδι !
Το είδα το θέμα με το αυτόματο....και μάλλον εκεί θα καταλήξω γιατί ήδη έχω πονοκεφαλιαστεί με το θέμα...έχω προετοιμάσει όλο το ταξίδι και έχω κολλήσει στο όχημα, που είναι το ένα και που είναι το άλλο....
Χαλαρααα,για ταξιδι ετοιμαζεσαι και το αυτοκινητο ειναι απλο μεσον περιηγησης.
Προτιμησε αυτοματο και σου ειπα θα με θυμηθεις, γιατι αυτο στο λει καποιος, που εχει κανει χιλιαδες χιλ στο εξωτερικο και παρα πολλα απο αυτα στην Σκωτια και κυριως στα Higjlands.

Στα δικά μας ο συμπλέκτης είναι στο αριστερό πόδι !
Το είδα το θέμα με το αυτόματο....και μάλλον εκεί θα καταλήξω γιατί ήδη έχω πονοκεφαλιαστεί με το θέμα...έχω προετοιμάσει όλο το ταξίδι και έχω κολλήσει στο όχημα, που είναι το ένα και που είναι το άλλο....
τωρα προσεξα οτι εγραψα "Κανονικα στα δεξια",εννοωντας τα δεξιοτιμονα, ενω ο συμπλεκτης ειναι αριστερα.Sorry,αν σε μπερδεψα.
 
Last edited by a moderator:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.141
Likes
20.435
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Χαλαρααα,για ταξιδι ετοιμαζεσαι και το αυτοκινητο ειναι απλο μεσον περιηγησης.
Προτιμησε αυτοματο και σου ειπα θα με θυμηθεις, γιατι αυτο στο λει καποιος, που εχει κανει χιλιαδες χιλ στο εξωτερικο και παρα πολλα απο αυτα στην Σκωτια και κυριως στα Higjlands.
Καλησπέρα αγαπητέ μου :)
Αυτόματο τελικά !!! Δεν μπορώ το πολύ ζάλισμα χαχαχα
Θα ήθελα ,μία τελευταία ερώτηση να κάνω...όταν έκανες την ενοικίαση, τι έγγραφα σου ζήτησαν ; Ρωτώ γιατί μου ζητάνε απο την airticket πχ κάποιο λογαριασμό κοινής ωφέλειας που να φαίνεται ο τόπος κατοικίας μου...και αναρωτιέμαι τώρα εγώ η φτωχή, οτι ναι μεν να το προσκομίσω, αλλά όλα είναι στα Ελληνικά !
Το μοναδικό που σκέφτηκα οτι μπορεί να βοηθήσει, είναι η άδεια οδήγησης του αυτοκινήτου μου, που έχει εκδοθεί σύμφωνα με τα Ευρωπαϊκά πρότυπα και αναφέρει στα αγγλικά οτι αναγράφει τα στοιχεία της κατοικίας μου ( αν και πάλι αναγράφονται στα Ελληνικά αυτά )....Το δίπλωμα μου είναι Ευρωπαϊκό, αλλά δεν αναγράφει τον τόπο κατοικίας μου...Φυσικά θα προσκομίσω αναλυτικό λογ/μό της τράπεζας, στη οποία έχω συνδεδεμένη την πιστωτική μου κάρτα με την οποία θα κάνω κράτηση και οτι άλλο ζητάνε, αλλά ΟΛΑ ΕΙΝΑΙ ΣΤΑ ΕΛΛΗΝΙΚΑ πππφφφ....
Είναι η πρώτη φορά που νοικιάζω αυτ/το στο εξωτερικό και δεν έχω ιδέα τι μπορεί να ζητήσουν εκει όταν θα πάω.....την Ελλάδα την έχω "οργώσει" κανονικά και έχω νοικιάσει άπειρα αυτοκίνητα !
Νομίζω οτι θα πληρώσω υπέρβαρο στη βαλίτσα μου, όταν πάω στο αεροδρόμιο, λόγω των χαρτιών που θα κουβαλώ μαζί μου :) :p
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.548
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom