Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο-καλοκαίρι 2013

deka

Member
Μηνύματα
471
Likes
347
Επόμενο Ταξίδι
Mama Africa
Ταξίδι-Όνειρο
Περού/Γουατεμάλα/Ν.Πάσχα
Μπράβο, Μάκη, για την ιστορία κι ευχαριστούμε για τον χρόνο που αφιερώνεις.
Οι φωτογραφίες σου πράγματι μας ξεσηκώνουν!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η δεύτερη μας μέρα είχε προγραμματισμένη εκδρομή στη λίμνη Λόχ νες και στα Χαιλαντς και ήταν η κάτωθι:
http://www.scottishtours.co.uk/tourpage.asp?tourtype=0&id=1&departfrom=1
ξεκινήσαμε στις 8 το πρωί και γυρίσαμε στις 8 το βράδυ. ήμασταν σε ένα πούλμαν των 50 θέσεων 49 άτομα. η μόνη άδεια θέση ήταν αυτή δίπλα στην ξεναγό. το 90% ήταν ασιάτες.
Με σύμμαχο τον καιρό ξεκινήσαμε και η πρώτη μας στάση ήταν σε μια πανέμορφη κωμόπολη ονόματι Pitlochry.
DSC00219.JPG

DSC00220.JPG


η στάση μας ήταν μικρή ίσα-ίσα για καφέ και τουαλέτα. η επόμενη στάση μας ήταν στη λίμνη Λόχνες στην οποία φθάσαμε δια μέσω του Cairngorm National Park και μια ωριαία κρουαζιέρα με επιπλέον κόστος με καραβάκι για όσους πίστευαν ότι ίσως είναι τυχεροί και εμφανιστεί η περίφημη Νέσι.
Η όλη διαδρομή ήταν μέσα από καταπράσινα λιβάδια στα οποία έβοσκαν αμέτρητα προβατάκια και αγελάδες, καταπληκτικά τοπία. στην επιστροφή για το Εδιμβούργο περάσαμε από την πανέμορφη περιοχή του GlenCoe.
Φθάνοντας στο Εδιμβούργο κάναμε την βόλτα μας στη Princesst. και τους κήπους της και επιλέξαμε για δείπνο το Jamie’sItalianhttp://www.jamieoliver.com/italian/edinburgh
Και κάναμε νομίζω πολύ καλή επιλογή.


DSC00300.JPG


DSC00302.JPG
Τέλος κάναμε την βραδινή μας βόλτα στην Georgest. Η οποία ήταν κλειστή στο μεγαλύτερο μέρος της λόγω του φεστιβάλ και είχε μετατραπεί σε υπαίθριες μπυραρίες, όπου ήπιαμε και εμείς από μία παγωμένη.
DSC00359.JPG
DSC00360.JPG
 
Last edited by a moderator:

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Τρίτη μας μέρα ήταν αφιερωμένη στη Γλασκόβη. πήραμε λοιπόν το τρένο από τον κεντρικό σταθμό του Εδιμβούργου και βρίσκοντας μία προσφορά που μας πρότεινε ο ταμίας στα εκδοτήρια πληρώσαμε 25 λίρες για τρία εισιτήρια μετ’επιστροφής για τον σταθμό Queenτης Γλασκόβης.
Σε 50 λεπτά λοιπόν βρισκόμασταν στη Γλασκόβη. Βγαίνοντας από τον σταθμό βρεθήκαμε ακριβώς στην πλατεία George Square η οποία ήταν κλειστή γύρω-γύρω λόγω επισκευών.
DSC00259.JPG


στην γωνία ακριβώς ήταν η αφετηρία των κόκκινων HopOn-HopOffκαι νομίζω ότι ήταν και η μοναδική μας επιλογή για να έχουμε μια καταρχήν άποψη της πόλης, διότι ο χρόνος μας ήταν λίγος και οι αποστάσεις μεγάλες. Αφού κάναμε έναν πλήρη γύρω με το λεωφορείο και χαζέψαμε τα υπέροχα πάρκα, εκκλησίες, εμπορικά κέντρα, γέφυρες, πανεπιστήμια κ.τ.λ. κατεβήκαμε στην πρώτη στάση που επιλέξαμε και αυτή ήταν ο καθεδρικός ναός και η νεκρόπολη.
2013-08-01-963.jpg


Αφού περάσαμε αρκετή ώρα εκεί και κατηφορίζοντας και θαυμάζοντας τα υπέροχα κτίρια του Strathclyde Universityκαι τον καθεδρικό ναό μπήκαμε στη νεκρόπολη, από την οποία είχε και υπέροχη θέα της πόλης. κατόπιν ξανά στο λεωφορείο και στην αντίθετη πλευρά της πόλης, το KelvingrovePark, το οποίο είναι τεράστιο αλλά και υπέροχο. Αφού χαθήκαμε μέσα στο καταπράσινο πάρκο με τα λουλούδια και τα ποταμάκια κατευθυνθήκαμε στο Kelvingrove Art Gallery and Museumτο οποίο και επισκευθήκαμε.
2013-08-01-979.jpg

2013-08-01-980.jpg


2013-08-01-983.jpg


Έτσι λοιπόν πέρασε η ώρα και κατευθυνθήκαμε στο κέντρο της Γλασκόβης και κάνοντας βόλτες στα στενάκια και τους μεγαλύτερους δρόμους καθώς και στην πανέμορφη BuchananStreet, πήραμε το δρόμο για τον σταθμό και κατά τις 7 το απόγευμα πήραμε το τρένο της επιστροφής για το Εδιμβούργο. Αφού κάναμε τις βόλτες μας στις υπαίθριες μπυραρίες
2013-08-01-995.jpg


2013-08-01-998.jpg

το βραδάκι απολαύσαμε το βραδινό μας στο Café Rougeπου βρίσκετε απέναντι από το ξενοδοχείο μας.
2013-07-30-928.jpg


,
 
Μηνύματα
2.487
Likes
3.195
Ταξίδι-Όνειρο
ΙΑΠΩΝΙΑ
Mπράβο Μάκη!!αποθανάτισες πολύ ωραία και το kelvingrove museum!
δώσε κι άλλη ιστορία δώσε χιχι έτσι για να μην ξεχνάμε τα ωραία που περάσαμε!!
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Το καλοκαιρινό Εδιμβούργο φαίνεται υπέροχο! Ευχαριστούμε για την ιστορία!! Κι άλλες φωτος please!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
σ'ευχαριστώ πολύ echo2011, το ίντερνετ εδώ που είμαι είναι πολύ αργό και όποτε θέλει πιάνει.
πιστεύω από δευτέρα που θα είμαι στη δουλεία θα έχω καλύτερα αποτελέσματα.
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η τέταρτη μας μέρα περιελάμβανε την δεύτερη μας ημερήσια εκδρομή η οποία ήταν η κάτωθι.
http://www.scotland.org.uk/item/1-d...h-tour-depart-edinburgh-with-timberbush-tours
περιελάμβανε επίσκεψη στη λίμνη Lomond, επίσκεψη και μια ωριαία κρουαζιέρα στη λίμνη Katrine, διέλευση από το Trossachs Nationl Parkκαι τέλος επίσκεψη στο StirlingCastle.
Αυτή τη φορά ήμασταν 12 άτομα σε ένα πουλμανάκι 16 θέσεων με έναν σκωτσέζο οδηγό που δεν έβαλε γλώσσα μέσα για 10 ώρες που κράτησε η εκδρομή μας. Ήταν απίθανος.
Η μέρα ήταν ηλιόλουστη και η πρώτη μας στάση ήταν στη Balmaha και κατόπιν στη λίμνη λόμοντ.
2013-08-02-1004.jpg


2013-08-02-1006.jpg
,
Κατόπιν κατευθυνθήκαμε στη λίμνη κατρίν όπου κάποιοι επέλεξαν να κάνουν μια μικρή κρουαζιέρα, ενώ εμείς επιλέξαμε να κάνουμε μια βόλτα γύρω από την λίμνη σε ένα ασφαλτόστρωτο δρομάκι μόνο για πεζούς και ποδήλατα. Ο καιρός και το τοπίο ήταν καταπληκτικά.



2013-08-02-1019.jpg


2013-08-02-1026.jpg


DSC00317.JPG


DSC00321.JPG


2013-08-02-1044.jpg

Στο τέλος της εκδρομής επισκευθήκαμε το Stirling Castle η θέα από το οποίο ήταν καταπληκτική καθώς επίσης και η θέα του μνημείου του William Wallace.
DSC00326.JPG


DSC00328.JPG


2013-08-02-1066.jpg


Περιηγηθήκαμε και στη γύρω περιοχή και επισκευθήκαμε και την μεσαιωνική εκκλησία του Τίμιου Ξύλου (HolyWood) και αργά το απόγευμα επιστρέψαμε στο Εδιμβούργο όπου και απολαύσαμε ένα υπέροχο βραδυνό.
DSC00339.JPG
 

BigLarry

New Member
Μηνύματα
1
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
ΠΑΡΙΣΙ
Ταξίδι-Όνειρο
ΣΚΩΤΙΑ
Μάκη η περιγραφή του ταξιδιού σας και οι πληροφορίες των υπόλοιπων μελών, με έβαλαν στη διαδικασία να οργανώνω το δικό μου ταξίδι (με τη σύζυγο) στη Σκωτία. Υπολογίζω για το τέλος Γενάρη. 8 μέρες με τις μισές εξ αυτών να μείνω στο Εδιμβούργο και τις υπόλοιπες να νοικιάσω αυτοκίνητο για να απολαύσω την υπόλοιπη Σκωτία. Το αυτοκίνητο μάλιστα το βρίσκω πολύ οικονομικό με μόνο 20 ευρώ περίπου την ημέρα. Περισσότερες πληροφορίες θα είναι ευπρόσδεκτες καθώς για κάθε μου ταξίδι που κάνω, φτιάχνω δικό μου ταξιδιωτικό οδηγό από αμέτρητες πληροφορίες που μαζεύω από επισκέπτες και διάφορες πληροφορίες στο internet.
Να είσαι καλά φίλε, καθώς και όλα τα μέλη για τις πληροφορίες που μοιράζεστε με όλους τους υπόλοιπους.
 

echo2011

Member
Μηνύματα
2.398
Likes
3.572
Μάκη η περιγραφή του ταξιδιού σας και οι πληροφορίες των υπόλοιπων μελών, με έβαλαν στη διαδικασία να οργανώνω το δικό μου ταξίδι (με τη σύζυγο) στη Σκωτία. Υπολογίζω για το τέλος Γενάρη. 8 μέρες με τις μισές εξ αυτών να μείνω στο Εδιμβούργο και τις υπόλοιπες να νοικιάσω αυτοκίνητο για να απολαύσω την υπόλοιπη Σκωτία. Το αυτοκίνητο μάλιστα το βρίσκω πολύ οικονομικό με μόνο 20 ευρώ περίπου την ημέρα. Περισσότερες πληροφορίες θα είναι ευπρόσδεκτες καθώς για κάθε μου ταξίδι που κάνω, φτιάχνω δικό μου ταξιδιωτικό οδηγό από αμέτρητες πληροφορίες που μαζεύω από επισκέπτες και διάφορες πληροφορίες στο internet.
Να είσαι καλά φίλε, καθώς και όλα τα μέλη για τις πληροφορίες που μοιράζεστε με όλους τους υπόλοιπους.
Καλωσήρθες BigLarry! Eίχαμε πάει το '12 την εποχή που σχεδιάζεις (τέλη Γενάρη) και θα σε συμβούλευα στον προγραμματισμό σου να υπολογίσεις ότι τότε νυχτώνει στις 4 το απόγευμα. Είχε κρύο αλλά αντεχόταν.. Ακόμα και αν δεν έχει χιονίσει, στη διαδρομή προς τα highlands λογικά θα έχει χιονι ή πάγο οπότε προσοχή στην οδήγηση. Θέλει και παραπάνω προσοχή με την οδήγηση στα αριστερά..
Καλή οργάνωση του ταξιδιού σου!
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.714
Likes
11.276
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μάκη η περιγραφή του ταξιδιού σας και οι πληροφορίες των υπόλοιπων μελών, με έβαλαν στη διαδικασία να οργανώνω το δικό μου ταξίδι (με τη σύζυγο) στη Σκωτία. Υπολογίζω για το τέλος Γενάρη.
Αγαπητέ BigLarry καλωσήρθες και από μένα! :) Σε συνέχεια της απάντησης της echo2011 και βάσει της εμπειρίας μου από τη Σκωτία (έχω ζήσει κάποιο διάστημα εκεί και έχω ταξιδέψει πολλές φορές) θα σου έλεγα ότι, αν θες να την χαρείς στο έπακρο και με το λιγότερο δυνατό ρίσκο για άσχημα καιρικά φαινόμενα, καλό θα ήταν να πας κάποια στιγμή μεταξύ Απριλίου-Οκτωβρίου. Είναι κρίμα να είσαι σε μια χώρα με τόσες φυσικές ομορφιές και να περιορίζεσαι από το κρύο (ειδικά στο Εδιμβούργο περονιάζει), τις ασταμάτητες βροχές (τις οποίες δεν θα αποφύγεις ούτε καν τον Αύγουστο, αλλά όσο να 'ναι τους "καλούς" μήνες είναι πολύ περιορισμένες) και ενίοτε χιονοπτώσεις και χαλάζια. Για παράδειγμα εγώ πήγα φέτος αρχές Φεβρουαρίου για 3 μέρες και από αυτές τη 1.5 είχε απίστευτες χιονοθύελλες μέσα στις πόλεις. Επίσης, όπως είπε και η echo2011 το χειμώνα οι μέρες είναι εξαιρετικά μικρές.

Από εκεί και πέρα κατανοώ ότι ο καθένας κάνει τον προγραμματισμό του και δεν μπορεί πάντα να ταξιδέψει σε "ιδανικές" περιόδους. Τα παραπάνω απλά αποτελούν φιλικές συμβουλές!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.726
Likes
14.881
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
Η Πέμπτη και η έκτη ημέρα ήταν αφιερωμένες αποκλειστικά στην πόλη του Εδιμβούργου και λόγω του ότι ήταν και σαββατοκύριακο θέλαμε να απολαύσουμε τον πανζουρλισμό που γινότανε από τον κόσμο που είχε κατακλύσει την πόλη λόγω του φεστιβάλ.
Οι δύο αυτές τελευταίες μέρες είχαν πολύ περπάτημα στις γειτονιές και τα στενάκια της πόλης με άλλοτε μικρές στάσεις για καφέ και άλλοτε μεγαλύτερες για χάζι του κόσμου και των διάφορων ατραξιόν που λάμβαναν χώρα στο Royalmile.
Περιδιαβήκαμε λοιπόν τις περιοχές, Stockbridge , Deanvillage ,Grassmarket ,GrayfriarsKirk , GeorgeHeriot’s School , Royalmileμε ατελείωτες ώρες περπάτημα σε όλους τους κάθετους και παράλληλους δρόμους, μικρούς και μεγάλους.
Αργά το απόγευμα της Κυριακής εγκαταλείψαμε την πόλη του Εδιμβούργου και με μια στάση στο αεροδρόμιο Stanstedτου Λονδίνου και διαμονή το βράδυ για ολιγόωρο ύπνο (4-5) ώρες σε ένα μικρό χοτέλ κοντά στο αεροδρόμιο το οποίο είχε και δωρεάν τρανσφέρ από και προς το αεροδρόμιο πήραμε την πτήση της επιστροφής για την Θεσσαλονίκη.
Εν κατακλείδι ήταν ένα υπέροχο ταξίδι σε έναν εξίσου υπέροχο προορισμό ο οποίος ήταν ψηλά στις προτιμήσεις μας και πραγματοποιήθηκε με την βοήθεια των απαραιτήτων πληροφοριών από μέλη του φόρουμ.

Ένα πράγμα που μου έκανε εντύπωση και θα ήθελα να το καταθέσω είναι ότι 6 μέρες στο Εδιμβούργο δεν είδα να κυκλοφορεί ούτε ένα σκούτερ ή βέσπα ή παπάκι και σε ερώτησή μου στον οδηγό της δεύτερης ημερήσιας εκδρομής μας ,η απάντησή του ήταν ότι δεν κυκλοφορούν λόγω των γενικά κακών καιρικών συνθηκών που επικρατούν στην πόλη. Πάντως και αυτός δεν μπορούσε να μου δώσει μια πιστική απάντηση όταν τον ρώτησα πως κάνουν τις διανομές τους οι πιτσαδόροι και γενικά αυτοί που ασχολούνται με ντιλίβερι μικροαντικειμένων.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.216
Μηνύματα
883.885
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom