Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο

TAX78

Member
Μηνύματα
142
Likes
50
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ
Ε,πρέπει να δικαιολογήσω το ψευδώνυμό μου.The Scotch Whisky Experience

Πέραν τούτου η πόλη είναι απίθανη.Κι εγώ έμενα άνετα όπως και οι προλαλήσαντες.
Εγώ είχα μείνει εδώ Luxury Hotels Edinburgh, Scotland και θεωρώ ότι είναι από τα καλύτερα value for money ξενοδοχεία που έχω μείνει ποτέ.
θα συμφωνησω για το apex.Σα αυτο ειχα μεινει και εγω πριν 3 χρονια. Ειχα στη διαθεση μου 6 μερες. Τρεις εμεινα στο εδιμβουργο και νομιζω ειναι το μινιμουν που πρεπει καποιος να διαθεσει για αυτη την πανεμορφη πολη. Εκανα 2 ημερισιες εκδρομες σε highlands και St Andrews. Εταιρειες υπαρχουν πολλες που οργανωνουν τετοιες εκδρομες. Και μια μερα πηγαμε με το τραινο στο sterling και απο εκει μια γρηγορη βολτα στη Γλασκωβη. Υπεροχο το Εδιμβουργο και ακομα πιο υπεροχη η φυση της Σκωτιας.
 

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.449
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Αχ,τι μας θύμισες όλων.Να πάτε,να πάτε.Άντε μας έχουν πρήξει εδώ με τα Παρίσια και τα Λονδίνα.Εδώ που τα λέμε έχω ακούσει τα χίλια δυο υπέρ και κατά για τις μεγαλουπόλεις της Ευρώπης αλλά δεν έχω δει κανέναν που να κακολόγησε το Εδιμβούργο,που να μην πέρασε όμορφα και να μην το νοσταλγεί.

Μπορεί να μην έχει τις εκατοντάδες επιλογές των μεγάλων αλλά για 4-5 μέρες είναι μούρλια.

Επίσης η Camera Obscura είχε την πλακίτσα της σαν επίσκεψη και οπωσδήποτε ο Βασιλικός Βοτανικός Κήπος.Όαση πραγματική.Κι αν σκάσει μύτη και κανένα σκιουράκι από τα δέντρα σε κάνει να νοιώσεις πιο χαζά κι από παιδάκι.

Μια πρωϊνή ψυχρή μου βόλτα με είχε φέρει και μέχρι εδώ http://en.wikipedia.org/wiki/Old_Calton_Cemetery.Ο παγετός πάνω στους πράσινους από τα βρύα τάφους του 19ου αιώνα έκαναν τις εικόνες του Dickens πραγματικότητα για μια στιγμή.

Αααααααα,ξεσηκώθηκα μεσημεριάτικα....!
 

Panagiota^

Member
Μηνύματα
658
Likes
276
Ταξίδι-Όνειρο
Ιράν, Εκουαδόρ, Τανζανία
Ε,πρέπει να δικαιολογήσω το ψευδώνυμό μου.The Scotch Whisky Experience
.
Μα είναι δυνατόν ρε μαλτάκια με τέτοιο όνομα και να προτείνεις το Scotch Whisky Experience; Από τις μεγαλύτερες 'πατάτες' -ας μου επιτραπεί ο όρος- που έχω συναντήσει σε ταξίδι μου
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Ναι αλλά για κάποιον αμύητο στο θέμα μπορεί να είναι το έναυσμα για έναν καινούριο κόσμο.

Εντάξει ούτε κι εμένα με ενθουσίασε για να πω την αλήθεια,αν και με τα tasting courses αν πληρώσεις κατιτίς παραπάνω ίσως να βελτιώνεται.

Πωπω,με ξεφτίλισε η Παναγιώτα κι έχει και δίκιο.Το μόνο μου ελαφρυντικό είναι ότι τότε που πήγα δεν την είχα ψωνίσει ακόμα με το whisky.Να το μπαρ του οποίου ο barman με έμπασε με σωστό τρόπο στον μαγικό κόσμο των malts,μπας και εξιλεωθώ καθόλου Home - WHISKI Bar and Restaurant in Edinburgh (πάνω στο Royal Mile).

Μα καλά,η topic starter που είναι;
http://www.whiskibar.co.uk/index.html
 

Matryoshka

Member
Μηνύματα
8
Likes
3
Ταξίδι-Όνειρο
Ρωσία/ Υπερσιβηρικός
Μα καλά,η topic starter που είναι;
Χεχε! Να'μαι κ εγώ!... Περίμενα να μαζευτούν κάποια σχόλια πρώτα, να τα επεξεργαστω :) και σας ευχαριστώ όλους πάααρα πολύ για τις πληροφορίες σας! Απ' ότι κατάλαβα θα πρέπει να είναι ένα μαγευτικό ταξίδι ακόμα κι αν πρόκειται για λίγες μέρες!

Ελπίζω όντως να καταφέρουμε να πάμε στο καλοκαίρι, γιατί ενώ ήδη ήθελα, με ψήσατε όλοι σας απίστευτα!:D
Ευχαριστώ πολύυυ παιδιά! Κι ό,τι άλλο θυμηθείτε, ανυπομωνώ για επιπλέον εμπειρίες!

Εκανα 2 ημερισιες εκδρομες σε highlands και St Andrews. Εταιρειες υπαρχουν πολλες που οργανωνουν τετοιες εκδρομες.
Εσύ είχες κλείσει με κάποια εταιρεία για τις εκδρομές στα highlands; Γενικά είναι κάτι που θα πρέπει να έχω κλείσει εκ των προτέρων ή μπορείς να το κάνεις εκεί; Κάποιος μου είχε πει πως κάτι τέτοιο κοστίζει αρκετά λεφτά γενικά, έχεις καμιά ιδέα για το κόστος;

Πάντως νιώθω όντως το να παει κάποιος Σκωτία ή και Ιρλανδία και να μην κάνει έστω κάποια εξόρμηση στην εξοχή τους είναι κομματάκι αμαρτία...;)
 
Last edited by a moderator:

underwater

Member
Μηνύματα
2.721
Likes
11.449
Επόμενο Ταξίδι
?
Ταξίδι-Όνειρο
Ανταρκτική
Μα είναι δυνατόν ρε μαλτάκια με τέτοιο όνομα και να προτείνεις το Scotch Whisky Experience; Από τις μεγαλύτερες 'πατάτες' -ας μου επιτραπεί ο όρος- που έχω συναντήσει σε ταξίδι μου
Για κάποιον που δεν έχει ουδεμία σχέση με ουίσκια, malts και λοιπά (όπως πάρα πολύς κόσμος) μια χαρά είναι. Εννοείται πως κάποιος ψαγμένος, ενημερωμένος και διατεθειμένος να σπαταλήσει χρόνο του ταξιδιού του για να πάει σε κάποιο καλό αποστακτήριο καλώς να το κάνει. Για τους απλούς θνητούς όμως δε νομίζω ότι πρόκειται για καμιά τελειωμένη tourist trap.
 

maltakias

Member
Μηνύματα
2.538
Likes
3.226
Επόμενο Ταξίδι
Όπου λάχει
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εσύ είχες κλείσει με κάποια εταιρεία για τις εκδρομές στα highlands; Γενικά είναι κάτι που θα πρέπει να έχω κλείσει εκ των προτέρων ή μπορείς να το κάνεις εκεί; Κάποιος μου είχε πει πως κάτι τέτοιο κοστίζει αρκετά λεφτά γενικά, έχεις καμιά ιδέα για το κόστος;
Εννοείται πως θα το κλείσεις εκεί.Βρωμάει ο τόπος από πρακτορεία που οργανώνουν εκδρομές με βανάκια.Και οι τιμές -εν έτει 2007 μιλάω- μου είχαν φανεί πολύ λογικές.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.224
Μηνύματα
884.322
Μέλη
38.917
Νεότερο μέλος
drsofika

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom