Ηνωμένο Βασίλειο Εδιμβούργο!

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Μια Κυριακή του περασμένου Οκτώβρη με την πτήση της easy jet και δύο φιλικά ζευγάρια ξεκίνησε το ταξίδι στο Εδιμβούργο.. Ένα ταξίδι που το περίμενα πως και πως, καθότι από μικρό κάτι με τραβούσε προς Σκωτία και Ιρλανδία.. λίγο το Braveheart, λίγο ο Rory Gallagher, λίγο το ουίσκι και η παραδοσιακή κέλτικη μουσική που μοιάζει με τα θρακιώτικα, κάτι με τραβούσε προς τα μέρη τους.. Δυστυχώς η πτήση έφτανε αργά το βράδυ, οπότε οι διαθέσιμες μέρες για περιοδεία ήταν μόνο τρεις γεμάτες, μιας και την Πέμπτη μεσημέρι ήταν η πτήση της επιστροφής..

Το μόνο αρνητικό του υπόψη ταξιδιού ήταν ότι τελείωσε νωρίς.. αν γυρνούσα το χρόνο πίσω θα έκλεινα μια βδομάδα και θα εξηγήσω το γιατί..

Τη Δευτέρα το πρωί λοιπόν επισκεφτήκαμε το Scotch Whisky Experience, καθότι είμαι και μεγάλος οπαδός του εν λόγω ποτού.. η κοπέλα που μας μίλησε για τις 4 διαφορετικές γεύσεις του ουισκιού, ανάλογα με την τοποθεσία των αποστακτηρίων (highlands, lowlands, speyside και isle) ακούγοντας ότι είμαστε Έλληνες, ανέφερε ότι η χώρα μας είναι (προφανώς αναλογικά) πρώτη σε κατανάλωση παγκοσμίως..! και δεν αμφιβάλλω καθόλου για αυτό! Αρκετά τσιμπημένες οι τιμές στα ουίσκι στο μουσείο, οπότε συστήνω αν θέλει κάποιος να αγοράσει κάποιο για προσωπική χρήση ή για δώρο, καλύτερα να το κάνει από ένα mini market..

Στη συνέχεια φάγαμε ένα τρίωρο στο Κάστρο, όπου είχε και δωρεάν ξενάγηση (στην τιμή του εισιτηρίου) και κάτι πρόσθετες παραστάσεις.. Εμείς πετύχαμε τις τιμωρίες στη Σκωτία του μεσαίωνα όπου ένας πολύ περιγραφικός τύπος μας αναπαρίστανε κρεμάλες, αποκεφαλισμούς κτλ.. και στις 1 φυσικά παρακολουθήσαμε τον κανονιοβολισμό, ο οποίος ακούγεται πολλά χρόνια τώρα σε όλο το Εδιμβούργο.. Ωραία θέα, πολύ ωραίες φωτογραφίες..

Έπειτα πήραμε το Βασιλικό Μίλι (Royal Mile), έναν πολύ όμορφο δρόμο με αρκετά ωραία πράγματα να δει κάποιος στην πορεία.. Καθήσαμε για φαγητό, ήπιαμε κι ένα καφεδάκι και πήραμε το δρόμο για το ξενοδοχείο.. Το βραδάκι βγήκαμε για το ποτάκι μας σε μια βραβευμένη μικρούλα παμπ, η οποία βρίσκεται σε ένα κάθετο δρομάκι με σκαλιά της Royal Mile..

Την Τρίτη στις 9 το πρωί αναχωρήσαμε με το "hairy coo" για μια περιήγηση σε λίμνες (Λοχ Λόμοντ - Κατρίν), κάστρα (Μόντι Πάιθονς), μνημεία (Γουίλιαμ Γοάλας) και γραφικά χωριουδάκια βόρεια του Εδιμβούργου.. Απίστευτη εκδρομή, την οποία και συστήνω ανεπιφύλακτα.. Πρόκειται για ένα βανάκι με 24 άτομα και έναν οδηγό-ξεναγό ντυμένο με κιλτ, που μέσα από τις ιστορίες, τα όμορφα μέρη και τη μουσική σε κάνει να αντιλυφθείς τη νοοτροπία και τον τρόπο ζωής αυτού του τόπου, που αυτός είναι στην τελική και ο λόγος που ταξιδεύω.. Δεν υπάρχει στάνταρ ποσό για την εν λόγω εκδρομή και δουλεύουν μόνο με φιλοδωρήματα.. μιας και είμαστε φτωχοί λοιπόν, με 10-15 λίρες το άτομο τους αφήνουμε απόλυτα ευχαριστημένους.. το link του hairy coo είναι αυτό:Home... κλείστε άφοβα και θα με θυμηθείτε! Το βράδυ πάλι σε παμπ τη βγάλαμε, οπότε μην σας κουράζω με τις αλκοολικές μου αναζητήσεις (Γκρασμάρκετ)..!

Την Τετάρτη ξεκινήσαμε με το Κάρλτον Χιλ, με το αντίγραφο του Παρθενώνα και άλλα 2-3 ωραία μνημειάκια, καθώς και πολύ όμορφη θέα.. Συνεχίσαμε στο Χόλιρουντ Πάλας και αφού ξαναπερπατήσαμε το πολυαγαπημένο Βασιλικό Μίλι, καταλήξαμε στη μουσείο του Εδιμβούργου.. Για να το δεις ολόκληρο θέλεις κάνα εξάωρο.. οπότε επιλέξτε τι σας ενδιαφέρει και μην αφεθείτε γιατί θα πάει όλη η μέρα στράφι.. πάντως έχει πολλά ενδιαφέροντα πράγματα μέσα και δεν μοιάζει με κανένα άλλο μουσείο, όπως το έχετε στο μυαλό σας.. Μετά το τρίωρο στο μουσείο, περπατήσαμε στο Greyfriars Bobby (τάφος που έκανε ένας τύπος στον πιστό σκύλο του) και από κει πήραμε λεωφορείο για τον Βοτανικό Κήπο.. δεν τον πετύχαμε βέβαια και σε πολύ καλή φάση, καθότι τέλη Οκτωβρίου, αλλά άξιζε τον κόπο.. Το βραδάκι για αναμνηστικά πήγαμε στην Princess Street, όπου υπάρχει ένα μεγάλο μαγαζάκι με μεγάλη ποικιλία και πολύ καλές τιμές.. Ειδικά για τους γνώστες της αγγλικής γλώσσας, οι τιμές των βιβλίων είναι εξευτελιστικές.. Κάπου εκεί είναι και το Scott Monument το οποίο φωτίζεται το βράδυ και αξίζει την προσοχή σας..

Τελευταία μέρα αφήσαμε την Εθνική Πινακοθήκη, η επίσκεψη στην οποία (όπως και στο μουσείο του Εδιμβούργου) είναι δωρεάν.. προσεγμένη και εκλεπτυσμένη, με απόλυτη ησυχία, απολαύσαμε μερικούς διάσημους πίνακες.. οι άλλοι δηλαδή, γιατί εγώ δεν έχω μυρωδιά! Βγαίνοντας από την Πινακοθήκη μας τράβηξε σαν μαγνήτης ένας πιτσιρικάς που έπαιζε (με το κιλτ του φυσικά) γκάιντα, τον ακούσαμε, βγάλαμε τις τελευταίες φωτό και αναχωρήσαμε για το αεροδρόμιο απόλυτα ικανοποιημένοι από τα πάντα..!

Σε περίπτωση που είχα 2-3 μέρες παραπάνω στη διάθεσή μου, θα τις αφιέρωνα πιθανόν σε δύο ακόμα εκδρομές προς τα highlands, ίσως να πήγαινα και στο Leith.. Όπως και να 'χει, σχεδιάζω του χρόνου το ταξίδι μου να περιλαμβάνει Highlands και Ιρλανδία!

Τελειώνοντας, να επισημάνω ότι κλείνοντας νωρίς αεροπορικά και ξενοδοχείο, η εκδρομή μπορεί να βγει ιδιαίτερα οικονομική.. Και αν την ψάξετε και λίγο στο Ίντερνετ είναι και ιδιαίτερα "εύκολη", πράγμα που σας δίνει τη δυνατότητα να προγραμματίσετε επακριβώς το πρόγραμμά σας..

"Fight and you may die. Run and you’ll live — at least a while. And, dying in your beds many years from now, would you be willing to trade all the days from this day to that for one chance, just one chance, to come back here and tell our enemies that they may take our lives, but they’ll never take our freedom!"
 

karfitsa

Member
Μηνύματα
4.546
Likes
8.035
Ευχαριστουμε Rory! Αν και νεο μελος,επεσες με τα μουτρα στην συγγραφη!
Πολυ καλη και περιεκτικη η αφηγηση σου,σιγουρα θα βοηθησει,οποιον σχεδιασει ταξιδι στο Εδιμβουργο!:D
 

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
απαντάω στον tsolias1979 καθότι δεν μπορώ να του στείλω προσωπικό μήνυμα..

μείναμε στο Royal Scotch Club.. μια χαρά ήταν αλλά εσύ αυτό που έχεις να κάνεις είναι να κλείσεις κοντά σε Πρίνσις Στριτ ή Βασιλικό Μίλι.. σχεδόν όλα (εκτός από βοτανικό κήπο και λιμάνι Leith) είναι εκεί γύρω και τα πας περπατώντας..

το φαγητό είναι λίγο πιο ακριβό.. απλά απέφυγε τα εστιατόρια.. έχει Μακ Ντόναλντς, πιτσαρίες και κάτι άλλα φθηνά μαγαζάκια που θα τα δεις στο δρόμο σου.. το ουίσκι έχει 3 λίρες αλλά βάζουν ελάχιστη ποσότητα και η μπύρα είναι φθηνότερη από εδώ.. αναμνηστικά στο μαγαζί που έγραψα και πάνω.. είναι στο ύψος της Πινακοθήκης και του μνημείου Σκοτ επί της Πρίνσις Στριτ.. έχει κι άλλα μαζεμένα εκεί αλλά αυτό είναι το πιο μεγάλο και με την περισσότερη πελατεία..

να προσθέσω ότι πολλά αξιοθέατα είναι δωρεάν (μουσείο Εδιμβούργου, Πινακοθήκη κτλ), ενώ στο Κάστρο, μουσείο ουισκιού και χόλιρουντ πάλας πληρώνεις.. συνολικά δύο άτομα ξοδέψαμε μαζί με αεροπορικά-ξενοδοχείο 800 ευρώ..

αυτά και ότι άλλο θέλεις ρώτα με!
 

Ninu

Member
Μηνύματα
80
Likes
41
Επόμενο Ταξίδι
Λουξεμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αργεντινή,Αυστραλία
Καλησπέρα! Είσαι πολύ τυχερός που πήγες στη Σκοτία! Είναι το όνειρο μου από παιδί αλλά λόγω καλοκαιρινών υποχρεώσεων δεν έχω καταφέρει ακόμα να πάω. Είπες ότι επισκεφτήκατε το Εδιμβούργο Οκτώβρη και αυτό μου δίνει μεγάλο κουράγιο! Μπορείς να μας πεις πώς ήταν ο καιρός εκεί; Σίγουρα έχει πολλή υγρασία, ομίχλη κλπ. Αντέχεται το κρύο;;; Υπόψη ότι είμαι πολύ κρυουλιάρα!!! Φοβάμαι μην δεν μπορέσω να απολαύσω το ταξίδι λόγω καιρού. Ποια είναι η άποψή σου;
Επίσης, μήπως ξέρει κάποιος να μου πει πόσο κοστίζει η μετακίνηση μέχρι Γλασκόβη με το τρένο; Ευχαριστώ!
 

makisg

Member
Μηνύματα
4.723
Likes
14.824
Επόμενο Ταξίδι
Κοιλάδα μέσου Ρήνου.
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Φίτζι
εμείς για τρία άτομα πήγαινε/έλα πληρώσαμε 25 λίρες.
 

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Η αλήθεια είναι ότι μπουφάν, κασκόλ και γάντια χρειάζεσαι όμως ιδιαίτερο κρύο δεν είχε.. ίσως λίγο το βραδάκι αλλά παλεύεται πολύ εύκολα.. ο καιρός δεν πρόκειται να επηρεάσει το ταξίδι σου καθόλου αφού το Εδιμβούργο είναι μικρό και εύκολο .. μόνο αν κανονίσεις καμιά εκδρομή προς τα highlands θα ήταν καλό να μη βρέχει, για να κυκλοφορήσεις άνετα και να βγάλεις και τις φωτογραφίες σου.. τον κίνδυνο βροχής τον έχεις όποτε και να πας στη Σκωτία (και σχεδόν σε όλη την Ευρώπη).. οπότε μην ασχολείσαι με τον καιρό και απλά κλείσε τα εισιτήρια!
Υ.Γ. Φαντάσου ότι εγώ τον Οκτώβρη προγραμματίζω Ιρλανδία...
 

DespinaDR

Member
Μηνύματα
13
Likes
4
Επόμενο Ταξίδι
Ντουμπαι + Αμπου Νταμπι
Ταξίδι-Όνειρο
Τόκιο
Γεια!θα ηθελα να κανω μια ερωτηση παρομοια με της Ninu.Μετα απο πολλες σκεψεις και πολλες αλλαγες προορισμων αποφασισα να παω στο Εδιμβουργο αρχες Νοεμβριου.Ενδεικνυται ο Νοεμβριος για Σκωτια?
 

akis-b

Member
Μηνύματα
59
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
ΚΡΑΚΟΒΙΑ
Αν πας μονο Εδιμβουργο δεν σε πειραζει αλλα για να δεις την εξοχη της σκωτιας δεν ειναι καταλληλη εποχη.
 

Rory

Member
Μηνύματα
13
Likes
46
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Ζηλανδία
Δέσποινα συγνώμη που δεν απάντησα στην ερώτησή σου, δεν την είδα! όλες οι εποχές ενδείκνυνται για το Εδιμβούργο γιατί είναι εύκολη πόλη και πιθανή κακοκαιρία δεν θα σου στερήσει τίποτα.. τώρα αν θες να πας στην εξοχή, κάνε το σταυρό σου γιατί κάθε μέρα από Σεπτέμβρη μέχρι Ιούνιο είναι το ίδιο πιθανό να βρέξει... βέβαια κατά πάσα πιθανότητα έχεις ήδη πάει οπότε τσάμπα σε κουράζω! αν όμως δεν έχεις πάει κάντο όσο πιο σύντομα μπορείς και δεν θα το μετανιώσεις!
 

zampeiros22

Member
Μηνύματα
80
Likes
1
Σκεφτόμαστε και εμείς για Σκωτία 29 Αυγούστου για 7 μέρες ταξίδι του μέλιτος. Θα είναι η πρώτη μου φορά που σχεδιάζω μόνη μου ταξίδι (αεροπορικά, ξενοδοχείο) και είναι μια προκληση για μένα. Με την βοήθεια φυσικά του φόρουμ που διαβάζω και σημειώνοντας μέρη προς επίσκεψη. Όλοι εσείς που έχετε επισκεπτεί την Σκωτία κάθε βοήθεια δεκτή..Όπως για παράδειγμα η εποχή αυτή που θα πάμε είναι ιδανική?
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom