Κένυα Τανζανία Εθνικά πάρκα Τανζανίας και Κένυας???

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Φίλοι μου καλησπέρα!
Το επόμενο ταξίδι που σχεδιάζω είναι ή στο πάρκο Serengeti (κρατήρας Ngoro Ngoro - λίμνη Nakuru) στην Τανζανία ή στο πάρκο των Massai Mara στην Κένυα. Εχει πάει κανείς σας για σαφάρι εκεί? Τι προφυλάξεις πρέπει να πάρουμε και πώς μπορώ να πείσω τον άντρα μου ότι δε θα πεθάνουμε άμα πάμε??? (κάτι η ζούγκλα, κάτι τα εμβόλια, έχει τρομάξει ο καημένος...):bleh::haha: Επίσης έχετε να μου προτείνετε κάποιο ταξιδιωτικό πρακτορείο που να έχει πείρα στο συγκεκριμένο ταξίδι?
Ευχαριστώ! (στο τέλος με βλέπω να πηγαίνω μόνη στο ταξίδι:()
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Καλησπερα κι απο μενα,δεν εχω επισκεφθει αυτα τα μερη αλλα μπορω να σου προτεινω ενα γραφειο με μεγαλη πειρα σε αυτα τα ταξιδια.www.versus-travel.gr
 

AEKfan

Member
Μηνύματα
58
Likes
21
Στο Μασάι Μάρα έχω πάει. Κανένας κίνδυνος, είναι απόλυτα ασφαλές.
Ο κατάλογος με τα προτεινόμενα εμβόλια για κάθε χώρα υπάρχει στα δημόσια νοσοκομεία (χρησιμοποιώ το αχούρι στη συμβολή Αλεξάνδρας και Βασιλίσης Σοφίας) . Θυμάμαι ότι είχα κάνει ένα για κίτρινο πυρετό. Δε νομίζω να χρειάζεται να κάνεις πολλά. Άντε να πάρεις και μια χούφτα χαπάκια για την ελονοσία.
Για ταξιδιωτικά γραφεία δε μπορώ να σε βοηθήσω, δεν τα χρησιμοποιώ.
 

Menia21

Member
Μηνύματα
781
Likes
2.020
Επόμενο Ταξίδι
Το σχεδιάζω...
Ταξίδι-Όνειρο
Photography trip
Για το VERSUS TRAVEL έχω ακούσει καλά λόγια. Προφανώς φίλε ΑΕΚτζή εννοείς την υπηρεσία Υγειονομικού στην Αλεξάνδρας (η οποία παρεπιμπτόντως είναι και κοντά στο σπίτι μου:p). Μόλις λοιπόν καταφέρω να πραγματοποιήσω το ταξίδι θα σας μεταφέρω εντυπώσεις!
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εχω ταξιδεψει με το versus και δεν υπηρξαν ιδιαιτερα προβληματα.Πιστευω οτι ειναι το πιο αρμοδιο γραφειο για το ταξιδι σου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Πως σου ήρθε αλήθεια η ιδέα για Serengeti? Μπας και άκουσες Toto τελευταία; :D
 

*The_Mexican*

Banned
Μηνύματα
224
Likes
2
Toto?
κορυφή Hold the line,Africa κτλ.
Πάντως Αφρική από πολλές απόψεις λέει να πας...
κυριολεκτικά 'άλλος κόσμος'..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Γεια σου Menia21 , Για γραφειο ουτε εγω μπορω να βοηθησω αφου δε χρησιμοποιω ποτε.Στον συζυγο να πειs οτι κανενα γραφειο δε θα πηγαινε αν πεθαιναν οι ταξιδιωτεs.Το πιο επικινδυνο απο ολο το ταξιδι ειναι το να παs με αυτοκινητο στο αεροδρομιο.

Εγω μεταξυ Κενυαs και Τανζανιαs -χωριs να εχω παει ομωs - θα προτιμουσα την Τανζανια. Αs οψεται μια φιλη που γνωρισα μεσω internet που ηταν απο την Τανζανια και τα νησια των κοραλιων που λουζονται στιs ακτεs τηs...αααχχ!Ζανζιβαρη..
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Να συμπληρωσω οτι πρεπει σιγουρα να πληροφορηθειs - ισωs απο το γραφειο που θα παs - για τα εμβολια που πρεπει να κανειs , για τυφο και ηπατιτιδεs.
Αυτο για τον κιτρινο πυρετο που λει ο AEKfan ειναι νομιζω υποχρεωτικο και τα χαπια για ελονοσια πρεπει να τα παιρνειs πριν ακομα φυγειs απο Ελλαδα και ισωs να τα συνεχισειs για λιγο και αφου γυρισειs.Το ζωο που σκοτωνει πιο πολυ κοσμο απο τα αγρια ζωα στην Αφρικη ειναι το κουνουπι.
Λοιπεs προφυλαξειs που ισωs ηδη ξερειs ειναι εμφιαλωμενο νερο , αντιηλιακο , οχι παγακια , αντικουνουπικα , φιδακι κλπ... Μακρυμανικεs μπλουζεs και οχι εντονα χρωματα στα ρουχα οχι μπλε (το λατρευει η μυγα τσε-τσε), το χακι ειναι το καλυτερο. Στο γραφειο θα ξερουν περισσοτερα να σου πουν.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Ταξιδι θα παει η στον πολεμο???
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.966
Likes
9.373
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Αν διαβασει ο συντροφοs τηs το ποστ , η θα την στειλει μονη τηs, η θα αλλαξουν προορισμο :haha:.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Εμενα η γυναικα μου που τα διαβαζει καμμια φορα ηδη εχει σβησει αυτα τα μερη απο τους μελλοντικους μας προορισμους.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom