"Εθνικά πιάτα" χωρών

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Επειδη εφτιαχνε η γιαγια μου βαρενικα, τα πιερογκι εχουν δυο εκδοχες: βραστα και περιχυμενα με βουτυρο η τηγανιτα σε βουτυρο, αφου βρασουν.
Τα πιερογκι εχουν περισσοτερες επιλογες στη γεμιση : εχω φαει και με κιμα και μανιταρια.
Τα βαρενικα τα ξερω μονο με τυρι και μονο περιχυμενα με καυτο βουτυρο. Πονουσε η κοιλια μου μετα απο το ποσο βαρια ηταν, αλλα της εκανα παραγγελια να τα φτιαχνει οσο ζουσε οποτε πηγαινα.

Πωπωπω σε τι κοσμοπολιτικα σπιτια μεγαλωσατε ρε παιδια? Τι διεθνεις επιρροες ειναι αυτες? :) Σας εκανε η γιαγια σας βαρενικα και πιερογκι? Εμενα το σπιτι μου τελειως πατροπαραδοτο! Εμεις μεγαλωσαμε με κατσικια, πατσαδες, φασολαδα, φακες, μαγειριτσα, ψαρια, αρακα κ.λ.π. Καρμποναρα τις λιγες φορες που τρωγαμε την τρωγαμε με κρεμα γαλακτος εννοειται (μεχρι που οταν ψιλομεγαλωσα αρχισε να με ενοχλει η κρεμα γαλακτος). Μην σας πω οτι μεχρι και τα μακαρονια με κιμα τα θεωρουσαμε εθνικ κουζινα και σας ταραξω!:)
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.048
Πωπωπω σε τι κοσμοπολιτικα σπιτια μεγαλωσατε ρε παιδια? Τι διεθνεις επιρροες ειναι αυτες? :) Σας εκανε η γιαγια σας βαρενικα και πιερογκι?
Δεν ειναι αυτο, βρε συ. Οι παππουδες μου ειχαν ρωσικο παρελθον και γενικα μας αρεσει να δοκιμαζουμε τα παντα.
Ο γιος μου εφαγε στα 4 πρωτη φορα ινδικο και ιαπωνικο. Μετα εγινε πιο εξτριμ.
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Δεν ειναι αυτο, βρε συ. Οι παππουδες μου ειχαν ρωσικο παρελθον και γενικα μας αρεσει να δοκιμαζουμε τα παντα.
Ο γιος μου εφαγε στα 4 πρωτη φορα ινδικο και ιαπωνικο. Μετα εγινε πιο εξτριμ.
Καλα το καταλαβα οτι εχεις ρωσικο παρελθον συνδυασα τα πιερογκι με τα κομμουνιστικα περι καταργησης τουρισμου που μας ελεγες :p
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.039
Likes
41.048
Καλα το καταλαβα οτι εχεις ρωσικο παρελθον συνδυασα τα πιερογκι με τα κομμουνιστικα περι καταργησης τουρισμου που μας ελεγες :p
Ειμαστε αναθεωρητες ομως. Εχουμε στο γενεαλογικο δεντρο χαμενο προγονο σε γκουλαγκ στη Σιβηρια. Κατι βιβλια εμειναν στο σπιτι μονο, θεοσχωρεστον .
 

Vasileti

Member
Μηνύματα
478
Likes
1.632
Είναι σχεδόν τα ίδια.Η διαφορά είναι ότι τα μεν πιερογκι είναι τηγανιτά,τα βαρενικα είναι βραστά και σβησμένα με φρέσκο βούτυρο.
τα πιο νόστιμα ever τα απόλαυσα χειροποίητα σε ντάτσες, βάθος καραεπαρχίες, μία αρκετά χιλιόμετρα έξω από βολγκογραντ ρωσία και μία κοντα στο χωριο γιουλίνκα ουκρανία βραστα με σμιτανα, και με κιμά και με τυρι. Ο τύπος που τραγουδάει ειναι κατασκευαστής και διαφημίζει το προιόν του, πεντανόστιμα Νικο και ήμουν και στην ηλικία σου τότε, δεν χόρταινα δηλαδή:)
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.676
Likes
50.531
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
τα πιο νόστιμα ever τα απόλαυσα χειροποίητα σε ντάτσες, βάθος καραεπαρχίες, μία αρκετά χιλιόμετρα έξω από βολγκογραντ ρωσία και μία κοντα στο χωριο γιουλίνκα ουκρανία βραστα με σμιτανα, και με κιμά και με τυρι. Ο τύπος που τραγουδάει ειναι κατασκευαστής και διαφημίζει το προιόν του, πεντανόστιμα Νικο και ήμουν και στην ηλικία σου τότε, δεν χόρταινα δηλαδή:)
Mόνο άντρες βλέπω στα λάικ, κι εσείς φαν της ρώσικης κουζίνας ε;
 

Nikos86

Member
Μηνύματα
548
Likes
4.013
Ταξίδι-Όνειρο
Στον χρονο!
Mόνο άντρες βλέπω στα λάικ, κι εσείς φαν της ρώσικης κουζίνας ε;
Εγω εκανα λαικ γιατι ο Βασιλετι βρεθηκε σε ντατσες εξω απο το Βολγκοκραντ οταν εγω δεν ηξερα οτι υπαρχουν μερη χωρις θαλασσα γυρω γυρω. Σιγα μην σε φορουμ γεματο Ελληνιδες εκανα λαικ σε βιντεο με Ρωσιδες. Για ποσο ερασιτεχνες μας εχεις? :p
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ειμαστε αναθεωρητες ομως. Εχουμε στο γενεαλογικο δεντρο χαμενο προγονο σε γκουλαγκ στη Σιβηρια. Κατι βιβλια εμειναν στο σπιτι μονο, θεοσχωρεστον .
:haha::haha::haha::haha:
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Ceviche - Εθνικό πιάτο Περού
Ωμό ψάρι που συνήθως συνοδεύεται με γλυκοπατάτα, μαρούλι και καλαμπόκι, όπως το συγκεκριμένο στη φώτο
Έφαγα και ceviche θαλασσινών αλλά σαν το γνήσιο παραδοσιακό ceviche δεν έχει...

DSC01210.JPG
 
Last edited:

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Marhaporkolt Tarhonyaval - Εθνικό πιάτο Ουγγαρίας
Eίναι παραδοσιακό Ουγγρικό στιφάδο βοδινού σε καυτή σάλτσα πάπρικας και συνοδεύεται συνήθως με παραδοσιακό νούντλς. Τα νούντλς τους είναι ένα είδος ζυμαρικού που μοιάζει με "στριφογυριστές βίδες" και με το οποίο συνοδεύουν πολλά φαγητά τους και το βάζουν σχεδόν σε όλες τις σούπες τους.
DSC_0090.JPG
 

Sassenach77

Member
Μηνύματα
7.148
Likes
20.457
Επόμενο Ταξίδι
Τατζικιστάν
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Skyr - Εθνικό προϊόν Ισλανδίας
Λευκό, πολύ μαλακό τυρί, σχεδόν σαν γιαούρτι, που γίνεται από αποβουτυρωμένο αγελαδινό ή πρόβειο γάλα και πυτιά.
Είναι ιστορικό τυρί, από την εποχή των Vikings (900μ.Χ) και παράγεται από δυο μόνο παραγωγούς στην Ισλανδία που εξάγουν και μικρές ποσότητες στις ΗΠΑ. Μοιάζει με γιαούρτι και στην υφή και στη γεύση, είναι αγαπημένο υγιεινό σνακ των Ισλανδών, και το βρίσκει κανείς και με γεύσεις (φρούτα, βανίλια κτλ).
Αρκετά βαρύ για γιαούρτι και αρκετά ελαφρύ για τυρί....
DSC_0080.JPG
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.790
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ταξίδι-Όνειρο
θα το αποφασίσω αύριο
Skyr - Εθνικό προϊόν Ισλανδίας
Λευκό, πολύ μαλακό τυρί, σχεδόν σαν γιαούρτι, που γίνεται από αποβουτυρωμένο αγελαδινό ή πρόβειο γάλα και πυτιά.
Είναι ιστορικό τυρί, από την εποχή των Vikings (900π.Χ) και παράγεται από δυο μόνο παραγωγούς στην Ισλανδία που εξάγουν και μικρές ποσότητες στις ΗΠΑ. Μοιάζει με γιαούρτι και στην υφή και στη γεύση, είναι αγαπημένο υγιεινό σνακ των Ισλανδών, και το βρίσκει κανείς και με γεύσεις (φρούτα, βανίλια κτλ).
Αρκετά βαρύ για γιαούρτι και αρκετά ελαφρύ για τυρί....
View attachment 316186
Τι λες τώρα, το έχει στο σούπερμαρκετ και νόμιζα ότι Skyr ήταν η μάρκα. :haha:

Πήρα μια φορά αλλά δε μπορώ να πώ ότι μίλησε στην καρδιά μου.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.206
Μηνύματα
883.766
Μέλη
38.903
Νεότερο μέλος
Akis2002

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom