"Εθνικά πιάτα" χωρών

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Η πίτσα που όλοι γνωρίζουμε και αγαπάμε τυπικά είναι το «Εθνικό πιάτο» της Ιταλίας, μαζί ίσως και με τα μακαρόνια. Ουσιαστικά όμως πρόκειται πλέον για ένα διεθνές φαγητό.
Θα ήταν άδικο όμως να μην αναφερθεί στο παρόν νήμα απλά και μόνο επειδή είναι και διεθνές φαγητό αφού ... έχει πατρίδα.

Συγκεκριμένα όμως θέλω να μιλήσω για τη Ναπολιτάνικη πίτσα.

Η Ναπολιτάνικη πίτσα έχει μόνο ντομάτα, τυρί και βασιλικό...
IMG_6475.JPG


Είναι γνωστή η ιστορία της γέννησής της:
Σύμφωνα με τη λαϊκή παράδοση, το 1889, 28 χρόνια μετά την ενοποίηση της Ιταλίας, ο βασιλιάς Umberto I και η γυναίκα του βασίλισσα Margherita της Σαβοΐας ήταν σε μια επίσκεψη στη Νάπολη. Οι ιστορικοί λένε ότι η βασίλισσα ήταν «κουρασμένη» από την γκουρμέ γαλλική κουζίνα, που ήταν τότε πολύ δημοφιλής μεταξύ των βασιλιάδων σε ολόκληρη την Ευρώπη και ζήτησε από τον πιο διάσημο σεφ της Νάπολη Raffaele Esposito να φάει πίτσα. Εκείνος δημιούργησε τρεις παραλλαγές, η μία εκ των οποίων εγκρίθηκε από τη βασίλισσα. Η πίτσα που έχει τα χρώματα της Ιταλικής σημαίας, κόκκινη (ντομάτα), λευκή (μοτσαρέλα) και πράσινη (βασιλικός) και δημιουργήθηκε για χάρη της βασίλισσας, πήρε και το όνομά της: Pizza Margherita.

Έχω φάει pizza Margherita από τρία διαφορετικά μαγαζιά της Νάπολη.
Δεν έχω λόγια για την πίτσα της Νάπολη. Δεν είναι τυχαίο το ότι η Νάπολη είναι διάσημη για την “μαργαρίτα” της. Πολλές είναι οι πιτσαρίες που έχουν ωραίες πίτσες, όπως οι “Da Michele”, “D’ Angeli”, “Di Matteo” κ.α. και ... σίγουρα δεν είναι τυχαία η φήμη τους. Δεν έχω φάει ισάξια πίτσα σε καμιά άλλη πόλη της Ιταλίας.

IMG_5589.JPG


IMG_5586.JPG


Μου φαίνεται όλοι στη Νάπολη το ξέρουν το μυστικό. Γι’ αυτό φαντάζομαι άλλωστε η «τέχνη» της παρασκευής της παραδοσιακής πίτσας της Νάπολης συμπεριλαμβάνεται πλέον (από το 2017) στον κατάλογο της άυλης Πολιτιστικής Κληρονομιάς της UNESCO.
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Το Kürtőskalács θα το βρείτε φυσικά στην Ουγγαρία, εγώ το βρήκα και στην Βαρσοβία (υποθέτω στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων αγορών) αλλά θα το βρείτε και στη Τσεχία με το ακόμα πιο εύηχο όνομα Trdelník. Είναι από μια γλυκιά ζύμη και πασπαλίζεται με ζάχαρη και κανέλα, ξηρούς καρπούς ακόμα και λιωμένη σοκολάτα.

Από Βουδαπέστη και Πράγα δεν έσωσα να το φωτογραφίσω αλλά κάπως τα καταφέραμε στη Βαρσοβία.
20170103_150928.jpg
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.726
Επόμενο Ταξίδι
?
Το Kürtőskalács θα το βρείτε φυσικά στην Ουγγαρία, εγώ το βρήκα και στην Βαρσοβία (υποθέτω στο πλαίσιο των χριστουγεννιάτικων αγορών) αλλά θα το βρείτε και στη Τσεχία με το ακόμα πιο εύηχο όνομα Trdelník. Είναι από μια γλυκιά ζύμη και πασπαλίζεται με ζάχαρη και κανέλα, ξηρούς καρπούς ακόμα και λιωμένη σοκολάτα.

Από Βουδαπέστη και Πράγα δεν έσωσα να το φωτογραφίσω αλλά κάπως τα καταφέραμε στη Βαρσοβία.
View attachment 305488
Στο συμπληρώνω εγώ. Trdelník στην Πράγα. Για την κοντινή φωτό :D
Prague-Πράγα 2018-882.jpg
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
1.936
Στο συμπληρώνω εγώ. Trdelník στην Πράγα. Για την κοντινή φωτό :D
View attachment 305489
Να προσθεσω οτι το ιδιο ακριβως αλλα με σοκολατα απ εξω και μπισκοτο(βεβαια ειχε και το κλασσικο με τη ζαχαρη)το φαγαμε και μεις το 2017 στη χριστουγεννιατικη αγορα στο Βουκουρεστι!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
Το ekmek balik είναι σάντουιτς με ψάρι που το έφαγα στην Κωνσταντινούπολη.
Βέβαια όταν το έφαγα δεν ήξερα ότι το έλεγαν έτσι.

Ύστερα από μια δύωρη κρουαζιέρα στο Βόσπορο έφτασε η ώρα της αποβίβασής μας σε κάποιο σημείο της παραλίας στην Εμινονού.
Με το που κατεβήκαμε από το καραβάκι, πέσαμε πάνω σε ένα αυτοσχέδιο φαγάδικο. Χαμηλά τραπεζάκια και καρεκλάκια βρίσκονταν πάνω στην προβλήτα γεμάτα κόσμο (και όχι τουρίστες) που έτρωγαν και έπιναν.

IMG_1115.JPG


Τι έτρωγαν; Σάντουιτς με ψάρι!
Και που ήταν η κουζίνα;
Μα στη διπλανή βάρκα, η οποία μόλις είχε ψαρέψει και επί τόπου είχε στήσει ψησταριά με κάρβουνα μέσα στη βάρκα.
Ψωμάκι γεμιστό με φιλεταρισμένο ψαράκι, ντομάτα και κρεμμύδι. Αριστούργημα.:)

IMG_1102.JPG


Καθίσαμε και εμείς εκεί δίπλα στη θάλασσα και ανάμεσα στους ντόπιους και πραγματικά απολαύσαμε το φαγητό, το περιβάλλον, τον ήλιο… στην Πόλη. :):)

Επειδή εκείνη τη στιγμή δεν είχα την ψυχραιμία να βγάλω φωτογραφίες για το forum, να μία από το διαδύκτιο, όπου από αυτό έμαθα ότι αυτό που έφαγα ήταν μάλλον σκουμπρί.

21.jpg


Τόσο απλό και τόσο νόστιμο συγχρόνως. Ανά πάσα στιγμή μπορούμε να το φτιάξουμε εύκολα και στην κουζίνα μας.

IMG_1106.jpg


IMG_1114.jpg

Το ekmek balik ήταν από τα highlight της εκδρομής.
 
Last edited:

psilos3

Member
Μηνύματα
6.073
Likes
44.486
Επόμενο Ταξίδι
?
Ονειρεμένο Ταξίδι
Peru, Japan, Iceland
Καυτό και παράλληλα καυτερό Goulash, το πιάτο - σύμβολο της Ουγγαρίας, που δεν είναι τίποτα περισσότερο από μια κρεατόσουπα με λαχανικά, πάπρικα και διάφορα άλλα πιπέρια.
Ήταν ακριβώς αυτό που έπρεπε, εκείνο το μεσημέρι με τους -11° στη Βουδαπέστη...

IMG_5132b.jpg
 

Tonia L.

Member
Μηνύματα
293
Likes
2.977
Oscypek. Ένα καπνιστό τυρί από πρόβειο γάλα που θα το βρείτε σε όλες τις πόλεις της Πολωνίας (πολύ πιθανόν όμως και σε χριστουγεννιάτικες αγορές άλλων χωρών) και προέρχεται από την περιοχή των βουνών Τάτρα (νότια). Είναι χαρακτηριστικές οι διακοσμήσεις πάνω σε αυτό ενώ «βγαίνει» σε τρία μεγέθη, μικρά (ωοειδή), μεσαία (σαν βαρέλι) και μεγάλα (κρίμα που δεν έχω φωτογραφίες από το κάθε χαρακτηριστικό μέγεθος). Συνοδεύονται από μια cranberry sauce, ή μπέικον ή και τα δύο.

IMG_20180630_120754.jpg


Εγώ τα δοκίμασα τόσο στη Βαρσοβία όσο και στην Κρακοβία.

Και σε «εστιατορική» εκδοχή.

IMG_20180626_212533.jpg


Αλλά κυρίως στις υπαίθριες αγορές.

DSC_0563.JPG


Η χαρά αδιανόητη!
 

Grerena

Member
Μηνύματα
1.286
Likes
16.821
Επόμενο Ταξίδι
Πορτογαλία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Tromso, Las Vegas
IMG_8869.jpg


Παγωτό ρικότα με φυστίκι

Cannoli
... τηγανητό, τραγανό ζυμάρι σε κυλινδρικό σχήμα, γεμισμένο με κρέμα ρικότας και πασπαλισμένο με ξηρούς καρπούς

Κασάτα ή κατά το αραβικό «Quas'at» που σημαίνει στρογγυλό μπολ ... τυρί ρικότα, μαύρη σοκολάτα και ζαχαρωμένα φρούτα αναμεμειγμένα με ζάχαρη αποτελούν γέμιση ενός παντεσπανιού καλυμμένου με χρωματιστή αμυγδαλόπαστα.

Και τα τρία παραπάνω καταπληκτικά αντιπροσωπευτικά γλυκά της Σιτσιλιάνικης ζαχαροπλαστικής τα συναντάς παντού στη Σικελία και όχι μόνο σε αυτήν. Εγώ τα έφαγα στο Caffe Sicilia του Noto ένα βράδυ του περσινού Γενάρη και κάποιοι λένε ότι ... έφαγα τα καλύτερα του νησιού. 🎆 🎆

IMG_8870.JPG
 
Last edited:

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
View attachment 307637

Παγωτό ρικότα με φυστίκι

Cannoli
... τηγανητό, τραγανό ζυμάρι σε κυλινδρικό σχήμα, γεμισμένο με κρέμα ρικότας και πασπαλισμένο με ξηρούς καρπούς

Κασάτα ή κατά το αραβικό «Quas'at» που σημαίνει στρογγυλό μπολ ... τυρί ρικότα, μαύρη σοκολάτα και ζαχαρωμένα φρούτα αναμεμειγμένα με ζάχαρη αποτελούν γέμιση ενός παντεσπανιού καλυμμένου με χρωματιστή αμυγδαλόπαστα.

Και τα τρία παραπάνω καταπληκτικά αντιπροσωπευτικά γλυκά της Σιτσιλιάνικης ζαχαροπλαστικής τα συναντάς παντού στη Σικελία και όχι μόνο σε αυτήν. Εγώ τα έφαγα στο Caffe Sicilia του Noto ένα βράδυ του περσινού Γενάρη και κάποιοι λένε ότι ... έφαγα τα καλύτερα του νησιού. 🎆 🎆

View attachment 307636
Είχα διαβάσει την ιστορία σου και ήλπιζα ότι σε 10 μέρες θα παιρνα κι εγώ μια τζούρα. Αλλά πού!...
 

Kandy

Member
Μηνύματα
56
Likes
499
Επόμενο Ταξίδι
Ρωσία
Ονειρεμένο Ταξίδι
Περού
Κάτι εντός εποχής...
Кулич /κουλιτς είναι είδος πασχαλινού ψωμιού , το λένε αλλιώς και "Πάσχα" και το τρώνε την Κυριακή του Πάσχα σε Ρωσία, Λευκορωσία, σε μερικά μέρη της Βουλγαρίας και την Σερβία
IMG_20200418_142901.jpg

Συνήθως διακοσμείται με λουλούδια και πολλά ακόμα. Το δικό μας για φέτος είναι απλό πλιν τίμιο :)
 

barkour

Member
Μηνύματα
1.159
Likes
5.041
Ονειρεμένο Ταξίδι
Υεμενη
Είχα διαβάσει την ιστορία σου και ήλπιζα ότι σε 10 μέρες θα παιρνα κι εγώ μια τζούρα. Αλλά πού!...
Και εγω εκανα ορεξη, πριν ενα μηνα , οτι θα τα τσακιζα αλλα εμεινα με το τσουρεκι al mano .....
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.073
Μηνύματα
879.676
Μέλη
38.807
Νεότερο μέλος
elendim7576

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom