"Εθνικά πιάτα" χωρών

panpan

Member
Μηνύματα
6.865
Likes
26.630
Όσο για τα καυτερά και ιδιαίτερα για την Χαρίσα που εμείς την τρώμε με τα κιλά
Άσε με να γκρινιάζω με τα καυτερά. Μ αρέσουν. Η γκρίνια είναι δικαιολογία για κατανάλωση
μπύρας. :haha: :haha:
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Για τους γλυκατζήδες, δύο γαλλικά γλυκά που ξεχνάς το όνομα σου!

Saint honoré

Σκεφτείτε το προφιτερόλ αλλά αντί για σοκολάτα έχει σαντιγί. Επιπλέον έχει τάρτα στη βάση του. Πουλιέται και σε ατομικό και σε μεγαλύτερο μέγεθος. Έπος!

1636379001376.png


Brioche perdue

Φρυγανισμένο ψωμί μπριος περιχυμένο με βουτυρένια καραμέλα, συνοδεύεται από σαντιγί και συνήθως κάποια μπάλα παγωτού. Για μένα είναι πιο νόστιμο από βάφλα.

1636379214259.png
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Ενα δακρυ κυλησε...

Να πω και τη βλαχια μου τωρα, εχω φαει κατι αναλογο (αλλα φανταζομαι οχι ισαξιο) του brioche perdue σε brunchαδικο στα Τρικαλα :haha:
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Ενα δακρυ κυλησε...

Να πω και τη βλαχια μου τωρα, εχω φαει κατι αναλογο (αλλα φανταζομαι οχι ισαξιο) του brioche perdue σε brunchαδικο στα Τρικαλα :haha:
Εννοειται αναλογο. Ο Σαραφης ειχε μαγαζι και στο Παρισι και στα Τρικαλα (απο παλια διαφημιση). Οι πολεις εχουν αδελφοποιηθει.
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Εννοειται αναλογο. Ο Σαραφης ειχε μαγαζι και στο Παρισι και στα Τρικαλα (απο παλια διαφημιση). Οι πολεις εχουν αδελφοποιηθει.
Τη διαφημιση δεν την γνωριζω αλλα ο Σαραφης μας μεγαλωσε. Και γενικα ειναι γνωστο το ποσο διεθνης πολη ειναι τα Τρικαλα, στεκουμενη διπλα σε μεγαθήρια όπως η ΝΥ και το Λονδινο. Τελος να πω οτι μας φωναζουν μικρο Παρίσι, δεν ηξερα για την αδελφοποιηση, εκει θα οφειλεται, ενώ έχουμε παρομοιαστεί και με Βαρκελώνη και Λισαβωνα. Μοναδικη πόλη, τι να λέμε τώρα!
 

paefstra

Member
Μηνύματα
12.919
Likes
40.748
Τη διαφημιση δεν την γνωριζω αλλα ο Σαραφης μας μεγαλωσε. Και γενικα ειναι γνωστο το ποσο διεθνης πολη ειναι τα Τρικαλα, στεκουμενη διπλα σε μεγαθήρια όπως η ΝΥ και το Λονδινο. Τελος να πω οτι μας φωναζουν μικρο Παρίσι, δεν ηξερα για την αδελφοποιηση, εκει θα οφειλεται, ενώ έχουμε παρομοιαστεί και με Βαρκελώνη και Λισαβωνα. Μοναδικη πόλη, τι να λέμε τώρα!
 

Señor_Nada

Member
Μηνύματα
1.527
Likes
8.463
Ονειρεμένο Ταξίδι
Άβυσσος
Να πω και τη βλαχια μου τωρα, εχω φαει κατι αναλογο (αλλα φανταζομαι οχι ισαξιο) του brioche perdue σε brunchαδικο στα Τρικαλα
Φαντάζομαι εννοείς french toast, αυτό είναι ουσιαστικά. Απλά οι μάστορες δεν το κάνουν καθόλου λιπαρό και η βουτυρένια καραμέλα είναι άλλο πράγμα. Η αδερφή μου είχε αγοράσει βαζάκι με αυτή την καραμέλα και κόντεψε να τη φάει όλη σκέτη σε μια καθισιά😂
 

mikrh tsopana

Member
Μηνύματα
1.715
Likes
7.789
Επόμενο Ταξίδι
Ελλάδα-Παλέρμο-Μπιλμπάο
Ονειρεμένο Ταξίδι
θα το αποφασίσω αύριο
Φαντάζομαι εννοείς french toast, αυτό είναι ουσιαστικά. Απλά οι μάστορες δεν το κάνουν καθόλου λιπαρό και η βουτυρένια καραμέλα είναι άλλο πράγμα. Η αδερφή μου είχε αγοράσει βαζάκι με αυτή την καραμέλα και κόντεψε να τη φάει όλη σκέτη σε μια καθισιά😂
Φαντάζομαι εννοείς french toast, αυτό είναι ουσιαστικά. Απλά οι μάστορες δεν το κάνουν καθόλου λιπαρό και η βουτυρένια καραμέλα είναι άλλο πράγμα. Η αδερφή μου είχε αγοράσει βαζάκι με αυτή την καραμέλα και κόντεψε να τη φάει όλη σκέτη σε μια καθισιά😂
Σε αυτη την κατηγορια τα εχει και λεγεται brioche bread. Ειναι ολοιδιο με της φωτογραφιας, ειναι σα μια αβγοφετα απο τσουρεκι με αυτα που λες πανω συν φρουτα του δασους, επισης καθολου λιπαρο. Αλλα φανταζομαι γευστικα θα αλλαζει. Οταν θα ξαναπαω Γαλλια θα το δοκιμασω αδιαμφισβητητα και θα σε κανω ταγκ ;P
 

Pel

Member
Μηνύματα
748
Likes
3.803
Ονειρεμένο Ταξίδι
Και πού δεν θέλω;
Αν παει καποιος στη Βαλενθια, πρεπει οπωσδηποτε μετα τη μεσημεριανη παεγια να πιει ενα κρεμαέτ. Λικερ "ψημενο" με δυο κοκκους καφε, ξυλακι κανελας, φλιδα λεμονιου, ζαχαρη και εσπρεσο, κατι αναμεσα σε καφε και επιδορπιο. Εδω, στη γειτονια μου, τη Μπενιμακλετ, θα πιει σιγουρα ενα απο τα καλυτερα στην πολη!
Πού αυτό;
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.494
Μέλη
38.836
Νεότερο μέλος
ipagou

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom