Ειναι οκ η χρήση της πιστωτικής κάρτας;

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Με αφορμή την κουβέντα που εγινε για τη χρηση της πιστωτικής κάρτας, στα ταξίδια μας και οχι μονο εχω να πω τα εξης;
η πιστωτική κάρτα θέλει "εξυπνη" χρήση.Μόνο τοτε μπορει να βγει κανείς οφελημένος περισσότερο απο ότι η τράπεζα. Και πιστέψτε με μπορεί κανείς να βγει κερδισμένος.
τι εννοώ με "έξυπνη" χρήση:

βασικός κανόνας απλώνομαστε μεχρι εκει που μας παίρνει το "πάπλωμα" το οικονομικο

Μερικές απλές συμβουλές

---αποφεύγουμε να πληρωνουμε ελαχιστη καταβολη
---πληρώνουμε ολο το ποσο του λογαριασμού, φροντιζουμε ομως πριν να μπορουμε να το πληρώσουμε.
--- δεν κανουμε αναληψη μετρητών απο ατμ απο την και με την πιστωτική κάρτα.
 

dk

Banned
Μηνύματα
1.397
Likes
55
Επόμενο Ταξίδι
Κρουαζιέρα Αιγαίου-Dubai
Ταξίδι-Όνειρο
Βραζιλία
Συμφωνω μαζι σου Θανο μου.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Τι να σας πω, εγκώ ντεν καταλαβάινει πιστωτική κάρτα, λογαριασμοί κλπ.

Εγώ έχω μια χρεωστική VISA ELECTRON της alpha bank, η οποία γίνεται δεκτή μέχρι και στο ... τιμπουκτού, και έτσι πληρώνω πάντα μόνο αν έχει μέσα φράγκα ο λογαριασμός. Αν δεν έχει, δεν έχω να ψωνίσω.

Φυσικά υπάρχει και μια πιστωτική καβάτζα μόνο για τις περιπτώσεις που χρειάζεται κάπου για security, όπως στο booking.com ή σε ξενοδοχεία στις ΗΠΑ και σε μερικές χώρες της Ευρώπης.
 

go2dbeach

Member
Μηνύματα
5.967
Likes
9.374
Επόμενο Ταξίδι
Λατινική Αμερική
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Τι να σας πω, εγκώ ντεν καταλαβάινει πιστωτική κάρτα, λογαριασμοί κλπ.

Εγώ έχω μια χρεωστική VISA ELECTRON της alpha bank, η οποία γίνεται δεκτή μέχρι και στο ... τιμπουκτού, και έτσι πληρώνω πάντα μόνο αν έχει μέσα φράγκα ο λογαριασμός. Αν δεν έχει, δεν έχω να ψωνίσω.
Ακριβωs τα ιδια..ολοιδια ομωs , ακομα και η καρτα VISA ELECTRON:lol:.
Για το Τιμπουκτου δεν ξερω , αλλα στιs Φιλιππινεs γινοταν δεκτη με χαρα!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Απαντηση στον greeklad στο αλλο θεμα!Μιλαμε για καμμια σχεση το ενα θεμα με το αλλο φιλε!Δεν ζεις στην Ελλαδα?Δεν βλεπεις τι γινετε?Περνουν την μια καρτα πισω απο την αλλη για να ξεχρεωσουν την προηγουμενη!ΝΑΙ καμμια σχεση η πιστωτικη καρτα με τις προπληρωμενες!
 

thanosth

Member
Μηνύματα
3.370
Likes
6.861
Επόμενο Ταξίδι
Θάσος με ιστιοπλοϊκό!
Ταξίδι-Όνειρο
Happy Slam, AO
Θυμάμαι αυτή την τηλεοπτική εκπομπή που είχα δει πριν χρόνια
http://www.rwf.gr/episode1-new.php?id=157

Και μου είχε μείνει το παρακάτω:


Για τις τράπεζες καλοί πελάτες θεωρούνται όσοι εξοφλούν με δόσεις τις πιστωτικές τους κάρτες. Στο λεξιλόγιο των τραπεζιτών αποκαλούνται «περιστρεφόμενες πόρτες» γιατί δύσκολα μπορούν να ξεφύγουν από τον φαύλο κύκλο του δανεισμού. Αντίθετα οι καλοπληρωτές που δεν αφήνουν υπόλοιπα στο τέλος του μήνα αποκαλούνται «ναυάγια», γιατί δεν χρεώνονται με τα υψηλότατα επιτόκια των δόσεων!
Μεταξύ άλλων στην εκπομπή αναφέρθηκαν τα παρακάτω:
Τα μυστικά της πιστωτικής κάρτας και η άγνωστη ιστορία της είναι ένα μόνο από τα πολλά συναρπαστικά κεφάλαια της εκπομπής για τον υπερδανεισμό των Ελλήνων, η οποία αναλύει το γιγαντιαίο κοινωνικό πείραμα που διεξάγεται τις μέρες μας: τη μετατροπή της Ελλάδας από κοινωνία αποταμίευσης σε ένα έθνος υπερχρεωμένων και σκλαβωμένων από τα δάνεια καταναλωτών.

Για να επιτευχθεί ο στόχος πρέπει οι πολίτες να πειστούν να αγοράζουν προϊόντα όχι με βάση τις πραγματικές τους ανάγκες, αλλά τις υποσυνείδητες επιθυμίες τους. Η εκπομπή παρουσιάζει την ιστορία του Έντουαρντ Μπερνές, ανιψιού του Σίγκμουντ Φρόιντ και ιδρυτή της σύγχρονης διαφήμισης και των δημοσίων σχέσεων. Η πρώτη μεγάλη διαφημιστική επιτυχία του ανθρώπου που θεωρείται ότι άλλαξε την όψη της ανθρωπότητας τον 20ο αιώνα, ήταν ότι κατάφερε να διαδώσει το κάπνισμα στις γυναίκες.

Στα τέλη της δεκαετίας του 20 οι καπνοβιομηχανίες ζήτησαν από τον Μπερνές να βρει τρόπους για την επέκταση της πελατείας τους. Το κάπνισμα εθεωρείτο ταμπού για τις γυναίκες που την ίδια εποχή αγωνίζονταν για ίσα δικαιώματα με τους άνδρες. Εφαρμόζοντας τις θεωρίες του θείου του ιδρυτή της ψυχανάλυσης, ο Μπερνές ξεκίνησε μια μεγάλη διαφημιστική καμπάνια παρουσιάζοντας τα τσιγάρα, όχι ως ένα καταναλωτικό προϊόν, αλλά ως «δάδα ελευθερίας» και κατάφερε να πείσει το γυναικείο πληθυσμό ότι το κάπνισμα συμβόλιζε την χειραφέτηση των γυναικών! Από τότε τα διαφημιστικά μηνύματα απευθύνονται όχι στη λογική, αλλά στο υποσυνείδητο μας. Απόδειξη, ένα εντυπωσιακό βίντεο που παρουσιάζεται στην εκπομπή και δείχνει πως ετοιμάζεται μια διαφημιστική εκστρατεία για ένα είδος ψωμιού.

Μεταξύ των θεμάτων της εκπομπής τα καταναλωτικά και κάθε λογής δάνεια που χορηγούνται σήμερα αφειδώς στην Ελλάδα με επιτόκια μεγαλύτερα από οποιαδήποτε άλλη χώρα της Ευρωπαϊκής Ένωσης, οι αμφιλεγόμενες πρακτικές των τραπεζών και τα κοινωνικά προβλήματα στην Ελλάδα των υπερχρεωμένων Ελλήνων: διαζύγια, αυτοκτονίες και κατασχέσεις αυτοκινήτων ή σπιτιών που βγαίνουν σε πλειστηριασμό και καταβροχθίζονται έναντι πινακίου φακής από τα «κοράκια», τα ανεξέλεγκτα κυκλώματα της ελληνικής παραοικονομίας.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Απαντηση στον greeklad στο αλλο θεμα!Μιλαμε για καμμια σχεση το ενα θεμα με το αλλο φιλε!Δεν ζεις στην Ελλαδα?Δεν βλεπεις τι γινετε?Περνουν την μια καρτα πισω απο την αλλη για να ξεχρεωσουν την προηγουμενη!ΝΑΙ καμμια σχεση η πιστωτικη καρτα με τις προπληρωμενες!
Μάλιστα καμία αντίρρηση. Και γι'αυτό ποιος φταίει ; οι... κάρτες; Αυτό σου λέει και ο greeklad, ότι γι'αυτήν την κατάσταση ΔΕ φταίει η ... ύπαρξη των καρτών, αλλά η αμορφωσιά και η στραβοκεφαλιά των ελλήνων που τις χρησιμοποιούν αλόγιστα και εντελώς δυσανάλογα με την οικονομική τους κατάσταση!
 

tsolias1979

Member
Μηνύματα
419
Likes
189
Επόμενο Ταξίδι
Φιλανδία-Εσθονια-Πολωνια
Ταξίδι-Όνειρο
ΝΕΑ ΥΟΡΚΗ-ΠΕΚΙΝΟ
Μάλιστα καμία αντίρρηση. Και γι'αυτό ποιος φταίει ; οι... κάρτες; Αυτό σου λέει και ο greeklad, ότι γι'αυτήν την κατάσταση ΔΕ φταίει η ... ύπαρξη των καρτών, αλλά η αμορφωσιά και η στραβοκεφαλιά των ελλήνων που τις χρησιμοποιούν αλόγιστα και εντελώς δυσανάλογα με την οικονομική τους κατάσταση!
E το ιδιο πραγμα λεμε!Εγω λεω οτι πανε μερικοι και παιρνουν καρτες για να πανε διακοπες!Ε λοιπον ποτε μην παω!Οταν ερχετε η ωρα να πληρωσουν περνουν αλλη καρτα να ξεχρεωσουν την προηγουμενη και ουτω καθεξης!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!
 
Last edited by a moderator:

Greta

Member
Μηνύματα
95
Likes
7
Επόμενο Ταξίδι
Μαδρίτη-Βαρκελώνη
Ταξίδι-Όνειρο
Γη του Πυρός
Δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα. Όσοι δανείζονται μέχρι το λαιμό δεν το κάνουν καλά και ντε για να πάνε διακοπούλες, να κάνουν γαμήλιες δεξιώσεις ή να τα ξοδέψουν επειδή έπαθαν αμόκ καταναλωτισμού.

Στην Ελλάδα του 2008 ζούμε: Υπάρχει ανεργία, υπάρχουν συντάξεις πείνας, υπάρχει η γενιά των 700 ευρώ, υπάρχουν επιστήμονες χωρίς δουλειά, υπάρχουν 50άρηδες που τους πετάει έξω η επιχείρηση και κανείς δεν θα τους προσλάβει...

Υπάρχουν έξοδα, φως, νερό, τηλέφωνο, νοίκι, πετρέλαιο, βενζίνα, δίδακτρα, διατροφή, παιδιά, "τσονταρίσματα" στις άθλιες συντάξεις των ηλικιωμένων γονιών και πάει λέγοντας...

Μέσα σε όλη αυτή την αθλιότητα, την απόγνωση και την οικονομική ανέχεια, νομίζω ότι έίναι υπεραπλούστευση και πολιτική αφέλεια να πούμε πως όποιος βρίσκεται χρεωμένος μέχρι το λαιμό και κινδυνεύει να του πάρουν το σπιτάκι του και να βρεθεί στο δρόμο, από τα αρπακτικά των τραπεζών - είναι ανόητος, ελαφρόμυαλος ή μανιώδης υπερκαταναλωτής.
 

Defkalion

Administrator
Μηνύματα
11.400
Likes
17.206
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Νομίζω η κουβέντα αφορά την αλόγιστη χρήση των πιστωτικών καρτών, και όχι τη φτώχεια στη χώρα. Το ότι κάποιος είναι χρεωμένος μέχρι το λαιμό ή χάνει το σπίτι του ή δεν έχει να φάει ή οτιδήποτε άλλο, δεν έχει καμία σχέση με τις πιστωτικές κάρτες.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom