Ειναι οκ η χρήση της πιστωτικής κάρτας;

taver

Member
Μηνύματα
12.488
Likes
28.970
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Γνωρίζω ότι δεν είναι πιστωτικές. Οπότε οι αεροπορικές εταιρίες τη δέχονται κανονικά.όλα καλά
Αυτό με τα ξενοδοχεία όμως δεν το καταλαβαίνω.εφόσον στην κάρτα υπάρχουν χρήματα..έχω φροντίσει δηλ να βάλω....για ποιό λόγο να μην τη δέχονται?θελουν την εγγύηση της πιστωτικής γιατί?
Γιατί αυτό που θέλει ο ξενοδόχος είναι να μπορεί να χρεώσει κάτι αν σηκωθείς και φύγεις από το ξενοδοχείο χωρίς να πληρώσεις το λογαριασμό. Με μια χρεωστική δε διασφαλίζεται: Ακόμα κι αν την ώρα που του δίνεις την κάρτα έχεις υπόλοιπο, σημασία έχει τι γίνεται την ώρα που θα προσπαθήσει να χρεώσει. Αν ο λογαριασμός δεν έχει τότε υπόλοιπο, πάει και τελείωσε. Δεν μπορεί ουτε καν να διεκδικήσει τα χρήματά του.
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Γεια σας...Ετοιμάζομαι πυρετοδώς για ΝΥ και οι απορίες συνεχίζονται στο μυαλό μου. Έχω πιστωτική, αλλά έχω όριο 2000 ευρώ και επειδή δε νομίζω να φάω ΜΟΝΟ 2 χιλιάρικα, είπα να βγάλω και μια χρεωστική. Εδώ που μένω μπορώ να βγάλω μόνο debit της αγροτικής. Έχει κανείς ιδέα πώς χρεώνει αυτή; Με κάθε τι που πληρώνω έχω κρατήσεις 2 ευρώ ή όσο είναι τέλος πάντων; Δηλαδή θα πληρώνω φαγητό και θα μου κρατάει +2 ευρώ; Ξέρει κανεις να με βοηθήσει; Θα ρωτήσω και στην τράπεζα τη Δευτέρα βέβαια, αλλά αυτοί θα μου τα πούν όπως τους συμφέρει...... :rolleyes:
 

North66

Member
Μηνύματα
4.303
Likes
5.039
Επόμενο Ταξίδι
Γεωργία
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Tην ATE debit τη χρησιμοποιώ μόνο για αγορές μέσω internet... με ένα ευρώ τη φορτώνεις χρήματα απευθείας από το λογαριασμό σου... δεν έχω δει ποτέ καμία επιπλέον χρέωση σε ότι αγορές έχω κάνει...
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Tην ATE debit τη χρησιμοποιώ μόνο για αγορές μέσω internet... με ένα ευρώ τη φορτώνεις χρήματα απευθείας από το λογαριασμό σου... δεν έχω δει ποτέ καμία επιπλέον χρέωση σε ότι αγορές έχω κάνει...
Ευχαριστώ πολύ!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Ενεργά Μέλη

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.195
Μηνύματα
883.530
Μέλη
38.899
Νεότερο μέλος
RDESPOINA

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom