Κίνα Εκδοση Κινεζικης βιζας

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Εχω καποιες ερωτησεις σχετικα με την εκδοση βιζας για Κινα

-Σε τι χρονικο διαστημα θα ειναι ετοιμη απο τη στιγμη που θα καταθεσω τα χαρτια ?

-Διαβασα κατι σχετικα με την πιστοποιηση της οικονομικης σου δυνατοτητας.για την ακριβεια οτι πρεπει να κατεχεις πιστωτικη καρτα.Εγω για παραδειγμα εχω αλλα οι φιλοι μου που ταξιδευουμε μαζι δεν εχουν.Ειναι απαραιτητο να εχουμε ολοι η δεν τα κοιταει κανενας?

-(ασχετο)Πρεπει να εχουμε κανει καποια απαραιτητα εμβολια για να μπορεσουμε να μπουμε στην Κινα?

Ευχαριστω πολυ!!!
 

panosss567

Member
Μηνύματα
42
Likes
24
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία-Γερμανία-Γαλλία
Ταξίδι-Όνειρο
???
Σε αυτό το link Βζα πληροφορείες για visa , εμβόλια δεν χρειάζονται.
 

Hayate

Member
Μηνύματα
841
Likes
5.114
Επόμενο Ταξίδι
Oπου δεν κανονιζουμε..
Ταξίδι-Όνειρο
Hokkaido χειμωνα
Σε ευχαριστω Πανο θα ηθελα ομως καποιες επιπλεον πληροφοριες για το αν πρεπει να κατεχει πιστωτικη καρτα καποιος που επισκεφτεται την Κινα.Νομιζω πως ο λογος που το ζητανε ειναι ως αποδειξη οτι εχεις λεφτα να γυρισεις.Καπου διαβασα επισης οτι τυπικα πρεπει να εχεις 100 δολλαρια ανα μερα.ΠΡΑΚΤΙΚΑ χρειαζεται κατι τετοιο η ειναι μονο για τους τυπους?
 

Samion

Member
Μηνύματα
10.364
Likes
9.288
Επόμενο Ταξίδι
Παλέρμο
Σε ευχαριστω Πανο θα ηθελα ομως καποιες επιπλεον πληροφοριες για το αν πρεπει να κατεχει πιστωτικη καρτα καποιος που επισκεφτεται την Κινα.Νομιζω πως ο λογος που το ζητανε ειναι ως αποδειξη οτι εχεις λεφτα να γυρισεις.Καπου διαβασα επισης οτι τυπικα πρεπει να εχεις 100 δολλαρια ανα μερα.ΠΡΑΚΤΙΚΑ χρειαζεται κατι τετοιο η ειναι μονο για τους τυπους?
οχι τιποτε δεν χρειαζεται απο ολα αυτα. μονο για τους τυπους.
 

remvas

New Member
Μηνύματα
4
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Αυστρία
Ταξίδι-Όνειρο
Σανγκαη
Πριν ένα μήνα τηλεφώνησα στην πρεσβεία τους στην Αθήνα,μου απάντησαν ότι πρέπει να παρείς ένα έντυπο από αυτους,και συμπληρώνοντας το να το παραδώσεις ο ίδιος,η βίζα βγαίνει σε 3 ημέρες και ισχυει για 3 μήνες από την ημερομηνία έκδοσης,δεν μου είπαν τίποτα για κατοχή πιστοτικής κάρτας,η υποχρεωτικό εμβολιασμό.Μπορείς ευκολα βρίσκοντας το τηλέφωνο τους ,να το τσεκάρεις ο ίδιος.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
To ξεθαβω, γιατι οπως εχω πει παω Ταιβαν.

Το ζητημα τωρα ειναι, η Ταιβαν δεν ανηκει στην Κινα?
Παω στης Κινας το προξενειο η στης Ταιβαν?

Πρεπει να εχω και προσκληση, δηλαδη τοπν λογο που παω Ταιβαν?
 

ThanasisU2

Member
Μηνύματα
3.469
Likes
3.433
Επόμενο Ταξίδι
Brno
Ταξίδι-Όνειρο
RTW
Citizens of 41 countries, including those of the United States, Canada, Australia, Japan, New Zealand, Singapore, Malaysia, Switzerland and the European Union, may enter Taiwan visa-free for up to 30 days (90 days for citizens of Japan, New Zealand and the European Union/Schengen Area countries) provided that their passports do not expire within six months. Residents of Hong Kong and Macau who hold valid SAR passports should apply for an entry permit, which can be done on arrival or online before departure if they were born in their respective territories or have been to Taiwan previously after 1983. From July 2008, holders of mainland Chinese passports may visit Taiwan for tourism if they join an approved guided tour. For further information consult the Bureau of Consular Affairs, Ministry of Foreign Affairs
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
To ξεθαβω, γιατι οπως εχω πει παω Ταιβαν.

Το ζητημα τωρα ειναι, η Ταιβαν δεν ανηκει στην Κινα?
Παω στης Κινας το προξενειο η στης Ταιβαν?

Πρεπει να εχω και προσκληση, δηλαδη τοπν λογο που παω Ταιβαν?
Η Ταιβάν ΕΙΝΑΙ η δημοκρατία της Κίνας (ή έτσι πιστεύει τουλάχιστον). Το κατεχόμενο από τους κομμουνιστές τμήμα (της κυρίως Κίνας) είναι διαφορετική χώρα (η ΛΑΙΚΗ Δημοκρατία της Κίνας)...
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Η Ταιβάν ΕΙΝΑΙ η δημοκρατία της Κίνας (ή έτσι πιστεύει τουλάχιστον). Το κατεχόμενο από τους κομμουνιστές τμήμα (της κυρίως Κίνας) είναι διαφορετική χώρα (η ΛΑΙΚΗ Δημοκρατία της Κίνας)...
Ωραια σε ποιο απο τα δυο παω, γιατι υπαρχει και της Tαιβαν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Άμα δεν ξέρεις καν σε ποια χώρα πηγαίνεις ταξίδι, ίσως είναι καλύτερα να μην πας....

Εν πάση περιπτώσει, σύμφωνα με αυτό εδώ:
Bureau of Consular Affairs, Ministry of Foreign Affairs ,
δε χρειάζεσαι βίζα για την Ταιβάν.
Σύμφωνα πάλι με το υπουργείο εξωτερικών (Πίνακας εδαφικών οντοτήτων αρχών που δεν αναγνωρίζονται ως κυρίαρχα κράτη - Θεωρήσεις για Έλληνες που ταξιδεύουν στο εξωτερικό) χρειάζεσαι....
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Δηλαδη για ποσο Γκαου με εχεις?

Εννοω σε ποιο προξενειο να παω Κινας η Ταιβαν
 

taver

Member
Μηνύματα
12.487
Likes
28.956
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Δηλαδη για ποσο Γκαου με εχεις?
Για λιγότερο από ότι θα έπρεπε, μου φαίνεται...

Αφού πας στην ΤΑΙΒΑΝ, τι να πας να κάνεις στο προξενείο της Κίνας? Όταν πηγαίνεις στην Αμερική θα πας στο προξενείο του Καναδά?

Κατά πάσα πιθανότητα πάντως, ΔΕ ΧΡΕΙΑΖΕΤΑΙ ΝΑ ΠΑΣ ΣΕ ΚΑΝΕΝΑ ΠΡΟΞΕΝΕΙΟ ΚΑΘΩΣ ΔΕΝ ΑΠΑΙΤΕΙΤΑΙ VISA.

(Εκτός φυσικά κι αν το ταξίδι σου εκτός από την Ταιβάν περιλαμβάνει και κάποια στάση στην Κίνα)
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom