Κίνα Εκδοση Κινεζικης βιζας

kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
το θεμα ειναι πως αμα πας απο κινα ταιβαν ειναι σαν να αλλαζεισ χωρα ? γιατι μετα ανα ξαναμπεις κινα ειναι διαφορετικο entry που εχεις μονο δυο στην απλη βιζα. ξερεισ κανεισ κατι για αυτο?
 

Kostis

Member
Μηνύματα
267
Likes
35
Επόμενο Ταξίδι
Τωρα για λιγο στ'αυγα μας
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικος
Εγω πηγα στην πρεσβεια της Κινας αλλα δεν με εξυπηρετησανε...











Σε οτι ρωταγα καναν τον Κινεζο:haha:
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Απο την Πρεσβεία της Κίνας, 5 λεπτά με τα πόδια είναι το Προξενείο της. Εκεί να πας. Υπάρχει 1 υπάλληλος που ομιλεί την Ελληνική. Συμπλήρωσε την αίτηση για την βίζα, άφησε μια φωτο και θυμίσου να ζητήσεις πολλαπλής εισοδου (και όχι διπλής όπου αναφέρεις πιο πάνω)
Κοστίζει 60 ευρώ και είναι έτοιμη σε 3 ημέρες. Αν βιάζεσαι πληρώνεις και βγαίνει ή την επομένη ή την ίδια ημέρα. Η μονής εισόδου κοστίζει 30.
Απο εκεί θα πας στην Εθνική Τράπεζα με ένα ροζ χαρτάκι που θα σου δώσουν και θα καταθέσεις τα χρήματα. Με την απόδειξη της Τραπέζης θα πας μετα τρεις ημέρες να την παραλάβεις απο τον ίδιο χώρο .
Οταν πας Ταιβαν, Μακάο και ΗΚ είναι σαν να εγκαταλείπεις το εδάφος της Κίνας και φυσικά σου σφραγίζουν το διαβατήριο, άρα εννοείται πολλαπλής.
 

kypant17

Member
Μηνύματα
39
Likes
258
Πείρα τηλέφωνο και μου είπε πως για να βγάλεις πολλαπλής χρειάζεται ειδικός λόγος, συγγενια η πρόσκληση. Λες άμα επιμεινω να μου τι βγάλει χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο ?
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πείρα τηλέφωνο και μου είπε πως για να βγάλεις πολλαπλής χρειάζεται ειδικός λόγος, συγγενια η πρόσκληση. Λες άμα επιμεινω να μου τι βγάλει χωρίς τίποτα το ιδιαίτερο ?
Έχουν δίκιο. Διπλής θα βγάλεις, μόνο αυτή βγάζουν σε απλό τουρίστα. Πολλαπλής πρέπει να υπάρχει ειδικός λόγος, και να έχουν προϋπάρξει μερικές απλές/διπλές βίζες.
 
Μηνύματα
151
Likes
23
Επόμενο Ταξίδι
Ταιβαν!
Ταξίδι-Όνειρο
Las Vegas
Τελικα δεν χρειαζεσαι Βιζα για Ταιβαν, μιλησα με προξενειο.
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Πολλαπλής ζήτα. Η μονής/διπλής έχει μόνο 30 ημέρες ισχύ. Εσύ θέλεις να μείνεις 50 ημέρες. Αρα δεν σε καλύπτει χρονικά. Εκτός αν σπαταλήσεις 30 ημέρες στην Κίνα, φύγεις , πας σε όμορη χώρα πχ Βιετνάμ και γυρίσεις απο Ανόι. Ετσι όμως θα σου στοιχίσει ακριβά το αεροπορικό εισιτήριο. Η πολλαπλής ισχύει για 6 μήνες, άρα αν θέλεις να μείνεις και τις 50 ημέρες στην Κίνα είναι μονόδρομος
 

taver

Member
Μηνύματα
12.477
Likes
28.937
Ταξίδι-Όνειρο
Iles Kerguelen
Πολλαπλής ζήτα. Η μονής/διπλής έχει μόνο 30 ημέρες ισχύ. Εσύ θέλεις να μείνεις 50 ημέρες. Αρα δεν σε καλύπτει χρονικά. Εκτός αν σπαταλήσεις 30 ημέρες στην Κίνα, φύγεις , πας σε όμορη χώρα πχ Βιετνάμ και γυρίσεις απο Ανόι. Ετσι όμως θα σου στοιχίσει ακριβά το αεροπορικό εισιτήριο. Η πολλαπλής ισχύει για 6 μήνες, άρα αν θέλεις να μείνεις και τις 50 ημέρες στην Κίνα είναι μονόδρομος
Δε νομίζω ότι πληρεί τα κριτήρια της πολλαπλής:
ΚΡΙΤΗΡΙΑ ΕΚΔΟΣΗΣ ΠΟΛΛΑΠΛΗΣ ΒΙΖΑΣ
 

dim kyr

Member
Μηνύματα
2.064
Likes
6.302
Ταξίδι-Όνειρο
Μπαγκλαντες
Ούτε να μπορεί με βίζα ισχύος 30 ημερών να μείνει στην χώρα 50.
Φίλος μου έβγαλε πολλαπλής πριν 3 μήνες χωρίς να πληροί καμμία προυπόθεση. Καλή η ανάγνωση των όρων του επίσημου σάιτ , αλλά ο ρεαλισμός του τι πραγματικά ισχύει είναι προτιμητέος....
Για την ιστορία εγώ ερωτήθηκα αν την θέλω πολλαπλής η μονής εισόδου χωρίς να έχω κανένα δικαιολογητικό, πρόσκληση κλπ
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.779
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom