Ισπανία Εκδρομές από Βαρκελώνη

gkalla

Member
Μηνύματα
1.252
Likes
6.728
Επόμενο Ταξίδι
Βελιγράδι
Ταξίδι-Όνειρο
Κούβα, Περού, Ν. Ζηλανδία
Στο Figueres το τρένο σε αφήνει περίπου 1,5 χιλιόμετρο μακριά από το μουσείο. Είναι εύκολα
προσβάσιμο. Για Χιρόνα η απόσταση είναι μεγαλύτερη για την παλιά πόλη, αλλά υπάρχει
και αστικό λεωφορείο ή ταξί. Τώρα για Besalú πρέπει να υπάρχει λεωφορείο ,αλλά άστα να πάνε.
Υπ' όψιν τα δρομολόγια τρένων μέχρι και τον Δεκέμβριο θα είναι με προβλήματα, λόγω αντικατάστασης και συντήρησης γραμμών.
Αν μπλέξουν με συνδιασμό τραίνων και λεωφορείων θα χάσουν πολύ χρόνο και πιθανότατα δεν θα προλάβουν να δουν τίποτα. Τους είπα για ενοικίαση αυτοκινήτου για 1 μέρα αλλά δεν το βλέπουν θετικά. Οπότε σκέφτομαι να τους προτείνω να διαλέξουν ένα μόνο προορισμό ή την Girona ή το Figueres για να το ευχαριστηθούν. Την Besalú την βλέπω πιο δύσκολη.
Ευχαριστώ πάντως για την βοήθεια.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για πριβέ αλλά όχι ατομικά με ενοικίαση αυτοκινήτου τι επιλογή υπάρχει;
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Για πριβέ αλλά όχι ατομικά με ενοικίαση αυτοκινήτου τι επιλογή υπάρχει;
Δεν κατάλαβα ακριβώς την ερώτηση.
Υπάρχει η δυνατότητα να ενοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο και να πάρει μαζί του κάποιον
ξεναγό , η κάποιο τοπικό γραφείο με βαν δικό του να σας πάει στα μέρη που θέλετε.
 

Pel

Member
Μηνύματα
752
Likes
3.810
Ταξίδι-Όνειρο
Και πού δεν θέλω;
Για τοπικό γραφείο ήταν η ερώτηση, χωρίς ξεναγό, απλά να μην οδηγούμε εμείς αλλά κάποιος άλλος
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
Για τοπικό γραφείο ήταν η ερώτηση, χωρίς ξεναγό, απλά να μην οδηγούμε εμείς αλλά κάποιος άλλος
Ναι υπάρχει η δυνατότητα να νοικιάσει κάποιος αυτοκίνητο και οδηγό και να τον πάει όπου θέλει. Θα πάει άνετα και ξεκούραστα . Οι τρεις πόλεις που αναφέρθηκαν είναι συνολικά πάνω από 350 Χιλ. και θα πρέπει να υπολογιστεί το κόστος αλλά και το χρονικό διάστημα της εκδρομής που θα είναι περίπου 10 ώρες.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Ποια θεωρείτε καλύτερη μονοήμερη από Βαρκελώνη (γενικά αλλά και ειδικά με ΜΜΜ):
  1. Girona (πώς προφέρεται, Τζιρόνα κι όχι Χιρόνα;). Γλυκούλα φαίνεται, ιδιαίτερη τουλάχιστον στο παραποτάμιο τμήμα της, αξίζει γενικά για βόλτα; Είναι το ωραιότερο μέρος της Καταλονίας εκτός Βαρκελώνης κι αν όχι, ποιο είναι τέλος πάντων; :p
  2. Figueres. Πέρα από το μουσείο του Νταλί, η πόλη τι λέει; Την αδικούν οι φωτογραφίες; Με έψηνε γενικά, αλλά ακόμη και το μουσείο δεν βρήκα να έχει καμιά από τις πιο ονομαστές δουλειές του.
  3. Tarragona. Πέρα από το αρχαιολογικό ενδιαφέρον, η πόλη είναι η χαρά του πεζού εξερευνητή; Είναι καλή ιδέα να θυσιάσει κανείς μέρα από τη Βαρκελώνη για την Ταρραγόνα;
  4. Από εδώ και πέρα έχουμε μπει στους ευσεβείς πόθους, καθώς με ΜΜΜ δεν νομίζω να βγαίνει.
    Besalú και Castellfollit de la Roca. Φαίνονται πολύ όμορφα και τα δύο. Έχει κανείς inside πληροφορίες από άποψη πρόσβασης, καθώς δεν βρήκα κάτι; Συμπαθητική φαίνεται κι η Peralada, που ίσως να συνδυάζεται και με Φιγκέρες, αξίζει; Έχεις μήπως επισκεφτεί το μέρος, @panpan;
  5. Τα παραλιακά μέρη, που φαίνονται όμορφα: Cadaqués, Tossa de Mar, Begur, Sitges, θα αξίζουν την περίοδο που θα πάω ή ενδείκνυνται αποκλειστικά για καλοκαιρινό roadtrip στην Κόστα Μπράβα; Δεδομένου ότι ζω σε παραθαλάσσιο μέρος, θα τους έδινα χαμηλότερη προτεραιότητα, εκτός αν η θερμοκρασία χτυπήσει τριαντάρια αρχές Απρίλη.
Προφανώς αν υπάρχει καμιά καλύτερη πρόταση, είμαι όλος αυτιά μάτια.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Εγώ είμαι μεγάλος φαν του Sitges το οποίο επισκέπτομαι κάθε φορά που πάω Βαρκελώνη. Οπότε προτείνω αυτό, αρκεί να μην είσαι από τους "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους, αρκεί να μην προκαλούν", είτε μόνο του είτε σε συνδυασμό με Tarragona αν ξεκινήσετε πολύ νωρίς το πρωί.
 

EIRHNH2

Member
Μηνύματα
1.280
Likes
1.348
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
ο κόσμος ΟΛΟΣ!!!!
Από Βαρκελώνη έχει τρένο που πάει γιρονα κ μετά φιγκερες (να δεις τι μουσείο του νταλι.) Μπορείς μάλιστα αν πετάς από γιρονα να αφήσεις κ τα πράγματα στον σταθμό (αν θυμάμαι καλά τα είχαμε αφήσει πιο δίπλα στα ΚΤΕΛ). Ώστε να πας κατευθείαν με τι ίδιο δρομολόγιο.
 
Μηνύματα
239
Likes
2.651
Εγώ είμαι μεγάλος φαν του Sitges το οποίο επισκέπτομαι κάθε φορά που πάω Βαρκελώνη. Οπότε προτείνω αυτό, αρκεί να μην είσαι από τους "ας κάνουν ό,τι θέλουν στο κρεβάτι τους, αρκεί να μην προκαλούν", είτε μόνο του είτε σε συνδυασμό με Tarragona αν ξεκινήσετε πολύ νωρίς το πρωί.
Σ' ευχαριστώ για την πρόταση!
Το δεύτερο σκέλος του σχολίου δεν το πολυκαταλαβαίνω, το βρίσκω μάλλον άστοχο, αλλά σε κάθε περίπτωση κρατάω τον συγκεκριμένο συνδυασμό.
Από Βαρκελώνη έχει τρένο που πάει γιρονα κ μετά φιγκερες (να δεις τι μουσείο του νταλι.) Μπορείς μάλιστα αν πετάς από γιρονα να αφήσεις κ τα πράγματα στον σταθμό (αν θυμάμαι καλά τα είχαμε αφήσει πιο δίπλα στα ΚΤΕΛ). Ώστε να πας κατευθείαν με τι ίδιο δρομολόγιο.
Θενκς. Η αρχική μου σκέψη ήταν η ανάποδη, μουσείο Νταλί το πρωί, μεσημέρι κι απόγευμα στην Girona (ειδικά αν δεν αξίζει κάτι άλλο στη Φιγκέρες).
Γιρόνα, btw; Με πόσους τρόπους μπορεί να προφερθεί αυτή η πόλη τελοσπάντων;:haha:
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Σ' ευχαριστώ για την πρόταση!
Το δεύτερο σκέλος του σχολίου δεν το πολυκαταλαβαίνω, το βρίσκω μάλλον άστοχο, αλλά σε κάθε περίπτωση κρατάω τον συγκεκριμένο συνδυασμό.
Είναι κορυφαίος gay-friendly προορισμός. Αν δεν σ' ενοχλεί που κάποιοι τριγύρω σου θα "προκαλούν" είναι οκ για σένα. Όποιος ενοχλείται ενδέχεται να ανεβάσει πίεση, αυτό είπα.
 

panpan

Member
Μηνύματα
6.879
Likes
26.753
To Sitges αρχές Απριλίου θα είναι νεκροταφείο. Την προηγούμενη εβδομάδα που πέρασα
δεν είχε ανοιχτό ούτε για κρουασάν να φας. Εξάλλου είπε είναι από παραθαλάσσιο μέρος.
Άντε επειδή θα είναι κοντά το πάσχα των καθολικών ,να έχει λίγη κίνηση.
Επειδή θα μετακινηθείς με ΜΜΜ Το Φιγκέρας και η Χιρόνα είναι μονόδρομος.
Η πόλη Φιγκέρας εκτός από το μουσείο Νταλί δεν έχει κάτι αξιόλογο,αλλά για να μην αδικήσουμε
την πόλη υπάρχει το κάστρο Sant Ferran.
Στην πόλη Χιρόνα ,αν πας διαβασμένος, είναι μια εκδρομή μόνη της. Έχει πολλά πράγματα να δεις.
Ταραγόνα. Αν και έχει την ιστορική σημασία της την θεωρώ υποδιέστερη της Χιρόνα.
Τα άλλα που αναφέρεις είναι για μετακίνηση με αυτοκίνητο.
Κι επειδή μπορεί κάποιος τρίτος να διαβάζει τα μηνύματα αυτά, μέσα στις προτάσεις-πόλεις
που ανέφερες, θα έβαζα και το Pals.
Pals - Recherche Google
Πάρε μια ιδέα.
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.027
Likes
12.133
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
Μου κάνει εντύπωση @panpan που δεν βρήκες ούτε κρουασάν να φας... Ξέρω όμως πως το Πάσχα 6-10 Απριλίου θα έχει πολλά μαγαζιά ανοιχτά. Επειδή έχω βρεθεί Πάσχα και είχε πολύ κόσμο και πάρτι με drag queens και άλλα. Αλλά σίγουρα εσύ ξέρεις καλύτερα. Ίσως τις καθημερινές εκτός γιορτών να είναι νέκρα.
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.188
Μηνύματα
883.387
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom