1. Η αναδρομή στο παρελθόν συνεχίζεται! Ψηφίστε την Ταξιδιωτική Ιστορία του μήνα για τους μήνες Απρίλιο - Ιούνιο 2016! Κάντε κλικ εδώ!
Απόκρυψη ανακοίνωσης
Με την πλοήγησή σας στο Travelstories.gr αποδέχεστε τη χρήστη cookies που ενισχύουν την εμπειρία χρήσης. -- ΟΚ --

Ισπανία Εκδρομές από Βαρκελώνη

Συζήτηση στο φόρουμ 'Ευρώπη' που ξεκίνησε από το μέλος Ulysses, στις 23 Απριλίου 2014.

1. Ulysses

Ulysses Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ζυρίχη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Μεξικό
    Καλησπέρα.
    Αρχές Ιουλίου θα βρεθώ στη Βαρκελώνη για 6 μέρες. Θέλω να κάνω κάποιες εκδρομές, ημερίσιες, απο εκεί, αλλά δεν ξέρω πού... Μόνη προυπόθεση να είναι προσβάσιμα μέρη είτε με τρένο είτε με λεωφορείο και σε απόσταση που να καλύπτεται εντός 3ωρου πχ.
    Εχω δει το μοναστήρι Monseratt και το βρήκα εξαιρετικά ενδιαφέρον και μάλλον το κρατάω.
    Σκέφτομαι και το ενδεχόμενο να πάρω το τρένο για Γαλλία και να πάω Perpignan. Αξίζει να το κάνω; Ή ακόμα και πιο μακριά, Μονπελιέ εστω κι αν χρειαστεί να διανυκτερεύσω σ αυτό το δεύτερο.
    Υπάρχει κάτι που μου διαφεύγει, που έχετε πάει, ίσως κάτι πιο ψαγμένο; Στις γύρω μεγάλες πόλεις έχω παει, εκτός απ´τη Χιρόνα. Θα την προτείνατε;
    Το να παω σε ενα μερος που εχει απλά θάλασσα για μπάνιο δεν μ ενδιαφέρει.

2. greco

greco Member

Επόμενο Ταξίδι:
    ???
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Γυρος Τουρκιας
    Χιρονα οπωσδηποτε,ειναι πολυ γραφικη.

3. dimosf

dimosf Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
    Figueres για Μουσείο Νταλί και Χιρόνα.

4. Ulysses

Ulysses Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ζυρίχη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Περού - Μεξικό
    Χιρόνα λοιπόν.
    Αν υπαρχουν κι άλλες προτάσεις, περιμένω...

5. pxanth

pxanth Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Ανταρκτική
    Figueres για το σπίτι-μουσείο του Νταλί, αν βέβαια σ' ενδιαφέρει το θέμα... Πολύ γραφική και συμπαθητική βρήκα επίσης την Tossa del Mar.

6. dimosf

dimosf Member

Ονειρεμένο Ταξίδι:
    ΝΟΡΒΗΓΙΑ-ΑΡΓΕΝΤΙΝΗ
    Εγώ ήμουν στην περιοχή ένα μήνα πριν αλλά είχα νοικιάσει αυτοκίνητο. Πήγα λοιπόν σε μια απίστευτα όμορφη μεσαιωνική μικρή πόλη (μάλλον χωριο) μετο όνομα Besalu. Ψαξε να δεις φωτογραφίες. Δεν ξέρω όμως πως πάνε με τα μέσα συγκοινωνίας. Γι αυτο και δεν το έγραψα στο προηγούμενο μήνυμα. Απέχει από τη Figueres γύρω στα 25χμ προς τα δυτικά, στους πρόποδες των Πυρηναίων.

nena likes this.
  7. alvadi

alvadi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λισαβόνα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μεξικό
    Σκέφτομαι να επισκεφθώ το μουσείου του Νταλί στη Figueres κι έχω βρει τη συγκεκριμένη εκδρομή https://www.getyourguide.com/barcel...6323eb211d54dc6f4be9&referrer_view_position=0

Νομίζω ότι από το να μπερδευτούμε ποιο τραίνο πρέπει να πάρουμε και να προλάβουμε δε συμφέρει καλύτερα μία τέτοια εκδρομή;

8. panpan

panpan Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Self-banned
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Self-banned
    Άμα γνωρίζεις αγγλικά ή Ισπανικά είναι μια λύση.

9. alvadi

alvadi Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Λισαβόνα
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Μεξικό
    Αγγλικά γνωρίζω, υπάρχει κάποιος άλλος τρόπος που μου διαφεύγει; είμαστε 2 άτομα και θα είμαστε Βαρκελώνη 28/02-03/03

10. panpan

panpan Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Self-banned
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Self-banned
    Μέχρι τότε ,κάτι θα βρούμε.

alvadi likes this.
  11. Left777

Left777 Member

Επόμενο Ταξίδι:
    Ρώμη
    Ονειρεμένο Ταξίδι:
    Νέα Υόρκη
    Καλησπέρα και πάλι! Ελπίζω να μη σας έχω κουράσει με τις ερωτήσεις! :)

Θέλω μια γνώμη για το κατά πόσο αξίζει με δεδομένο ότι θα έχουμε 3 γεμάτες μέρες (Δευτερα-Τεταρτη) και 2 μισές λόγω των απογευματινών πτήσεων, μια επίσκεψη έξω απ' τη Βαρκελώνη και που.

Με βάση και αυτά που βλέπουμε στις προηγούμενες σελίδες παίζει πολύ Figueres και Dali museum, αλλά επίσης είδαμε και μας άρεσε πολύ και η Girona σαν περιοχή. Πιστεύετε ότι χωράει εστω ένα από τα 2 στο πρόγραμμα και αν ναι ποιο;