Τσεχική Δημοκρατία Εκδρομες απο Πραγα

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Κι εγώ δε θυμάμαι να έχει ιδιαίτερες απαιτήσεις το Cesky η αλήθεια είναι από άποψη ώρας. Το 5ωρο σου φτάνει, και με φαί και καφέ μη σου πω μέσα, να χωθείτε στα στενά γύρω από το ποτάμι και να ανεβείτε στο κάστρο υποθέτω είναι τα πράγματα που 'χετε σκοπό να κάνετε εκεί άλλωστε.
Θα πρότεινα να πάτε πρωι και να φύγετε από εκεί με το που αρχίσει να πέφτει η νύχτα δηλαδή, που χοντρικά θα 'ναι γύρω στις 4μιση τέτοια εποχή υποθέτω.
Από που είχα πάρει το regiojet ούτε εγώ θυμάμαι η αλήθεια είναι.
8 το πρωί θα ξεκινήσουμε και κατά τις 11 θα είμαστε εκεί λέει! Δηλαδή στην ουσία δεν έχει να κάνουμε κάτι παραπάνω από αυτά που ανέφερες ;
 

magda pap.

Member
Μηνύματα
186
Likes
632
Επόμενο Ταξίδι
ΒΕΛΓΙΟ
Ονειρεμένο Ταξίδι
Σκωτία
8 το πρωί θα ξεκινήσουμε και κατά τις 11 θα είμαστε εκεί λέει! Δηλαδή στην ουσία δεν έχει να κάνουμε κάτι παραπάνω από αυτά που ανέφερες ;
Και εμείς φτάσαμε γύρω στις 10:30 εάν θυμάμαι καλά και φύγαμε γύρω στις 16:30 αλλά εμείς είχαμε πάει με γκρουπ και είχαμε ξεναγηση.Πηγαιντε πρώτα στο κάστρο και μετά κατεβαίνετε στο κέντρο του χωριού!Εγω κατ’ενθουσιάστηκα με το Τσεσκυ.Μου άρεσε πολύ περισσότερο από Καρλοβι Βαρύ.Καλα να περασετε!
 

lyk.an

Member
Μηνύματα
123
Likes
252
Επόμενο Ταξίδι
Baltics/Helsinki
Ονειρεμένο Ταξίδι
Νέα Υόρκη
8 το πρωί θα ξεκινήσουμε και κατά τις 11 θα είμαστε εκεί λέει! Δηλαδή στην ουσία δεν έχει να κάνουμε κάτι παραπάνω από αυτά που ανέφερες ;
Ναι, κάτι γύρω 11-4/4μιση είναι ιδανικό υποθέτω.
Το αν υπάρχει κάτι άλλο ως δραστηριότητα εκεί δεν το ξέρω η αλήθεια είναι μιας που δε συμμετείχα στην οργάνωση τούτης της εκδρομής, απλά κουβαλήθηκα. :p
Νομίζω κυρίως για βολτίτσα και να απολαύσεις το τοπίο γενικά πηγαίνεις. Εμείς πχ βολτάραμε παραποτάμια, μετά χωθήκαμε για καφε γιατί έπιασε το χιόνι και ήταν λίγο αφιλόξενα (Γενάρης γαρ), πάλι βόλτα και κάστρο, φαΐ, λίγο βόλτα και αποχώρηση.
Άλλοι που ενδεχομένως να έχουν πάει και πιο πρόσφατα ίσως να έχουν περισσότερες προτάσεις.
 

vangelis69

Member
Μηνύματα
154
Likes
193
Ονειρεμένο Ταξίδι
Αργεντινή - Παταγονία
Το λεωφορείο για Τσέσκι Κρούμλωβ ή Κάρλοβι Βάρι ή Δρέσδη το παίρνεις από το σταθμό λεωφορείων Florence στο κέντρο της πόλης. Όλες οι εταιρείες Regiojet, Flixbus κλπ εκεί έχουν σημείο αναχώρησης και επιστροφής.
 

mar s

Member
Μηνύματα
6
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους, να ρωτήσω σκέφτομαι να επισκεφτώ το Τσέσκι κρούμλωβ αρχές Δεκεμβρίου.
Θα μπορούμε να δουμε το κάστρο;;; ή μόνο τον κήπο(που ίσως τέτοια εποχή δεν θα είναι περιποιημέμνος κτλ με λουλούδια κτλ σωστά;;;)
Θα μπορουμε έστω να δούμε τις αυλές και απλά να μη μπούμε στο εσωτερικό του κάστρου και να ανέβουμε επίσης στον στρογγυλό πύργο για θέα;;;

Ξέρετε κανένα μαγαζί για πέστροφα και γενικά οτι tip έχετε.

Ευχαριστω πολύ :)
 

taver

Member
Μηνύματα
12.468
Likes
28.825
Ονειρεμένο Ταξίδι
Iles Kerguelen
Θα βαρεθώ να το επαναλαμβάνω. Ούτε Karlovy Vary, ούτε Cesky Krumlov. Η πρώτη προτεραιότητα στη χώρα είναι η Kutna Hora. Αντιλαμβάνομαι ότι στο Ελληνικό κοινό δεν είναι ιδιαίτερα γνωστή, αλλά δείτε απλώς που πηγαίνουν οι Ευρωπαίοι.
 

Anastasis06

Member
Μηνύματα
50
Likes
25
Επόμενο Ταξίδι
Bιέννη
Ονειρεμένο Ταξίδι
Μελβούρνη
Καλησπέρα,

Θα ταξιδέψω με την οικογένειά μου για 5 μέρες τέλη Ιανουαρίου Πράγα. Πού πιστεύετε είναι καλύτερα για μια ημερήσια εκδρομή; Θεωρώ πολύ ωραίο το Κάρλοβυ βαρύ για σπα αν και είναι λίγο ακριβά , και την Δρέσδη. Θα ήθελα τα φώτα σας !!
 

spyros91

Member
Μηνύματα
869
Likes
789
Επόμενο Ταξίδι
???
Ονειρεμένο Ταξίδι
Ντουμπαι
Καλησπέρα,

Θα ταξιδέψω με την οικογένειά μου για 5 μέρες τέλη Ιανουαρίου Πράγα. Πού πιστεύετε είναι καλύτερα για μια ημερήσια εκδρομή; Θεωρώ πολύ ωραίο το Κάρλοβυ βαρύ για σπα αν και είναι λίγο ακριβά , και την Δρέσδη. Θα ήθελα τα φώτα σας !!
Η Δρεσδη θεωρω ειναι μακρια για μονοημερη.. και αν εχεις και μικρα παιδια θα κουραστειτε... Καρλοβυ Βαρυ ημουν πριν λιγες μερες , για μονοημερη ηταν οτι επρεπε.. με flixbus πηγα και το εισιτηριο ηταν παμφθηνο..
 

Thanos92

Member
Μηνύματα
1.961
Likes
6.412
Επόμενο Ταξίδι
Βαλτική
Καλησπέρα,

Θα ταξιδέψω με την οικογένειά μου για 5 μέρες τέλη Ιανουαρίου Πράγα. Πού πιστεύετε είναι καλύτερα για μια ημερήσια εκδρομή; Θεωρώ πολύ ωραίο το Κάρλοβυ βαρύ για σπα αν και είναι λίγο ακριβά , και την Δρέσδη. Θα ήθελα τα φώτα σας !!
Πήγαμε τον Νοέμβρη στο Τσέσκι Κρούμλωβ και ήταν λες και βγηκε από παραμύθι. Αξίζει να πάτε.
 

ποπινο

Member
Μηνύματα
205
Likes
198
Επόμενο Ταξίδι
ΝΑΠΟΛΗ -ΑΜΑΛΦΙ
Ονειρεμένο Ταξίδι
ΣΙΓΚΑΠΟΥΡΗ
Καλησπέρα,

Θα ταξιδέψω με την οικογένειά μου για 5 μέρες τέλη Ιανουαρίου Πράγα. Πού πιστεύετε είναι καλύτερα για μια ημερήσια εκδρομή; Θεωρώ πολύ ωραίο το Κάρλοβυ βαρύ για σπα αν και είναι λίγο ακριβά , και την Δρέσδη. Θα ήθελα τα φώτα σας !!
Πιστεψέ με θα ζήσεις ένα παραμύθι πραγματικά.
Εγώ οταν πήγα χιόνιζε και έκανε ακόμα πιο παραμυθένιο το σκηνικό.
Να περάσετε ωραία.
 

Virgi

Member
Μηνύματα
35
Likes
15
Γεια σας! Σκέφτομαι να επισκεφτώ φέτος με το καλό τη Πράγα. Αν έχω 5-6 μέρες στη διάθεσή ποιες μονοήμερες εκδρομές αξίζει να κάνω από εκεί; Έχω στο μυαλό μου πιο πολύ Δρέσδη που έχω ακούσει ότι αξίζει. Εσείς τι πιστεύετε; Αξίζει κάτι ακόμα που να μην είναι όμως πολύ μακριά ( 3-4 ώρες και δηλαδη);
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.108
Μηνύματα
880.540
Μέλη
38.837
Νεότερο μέλος
koliswa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom