Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

ΜΑΡΙΑ 23

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Καλησπερα. Λοιπον θελω και εγω να ρωτησω κατι βρε παιδια εσας τους πολυταξιδεμενους. Κλεισαμε για Βιεννη κ εμεις απο 1 εως 6 Δεκεμβριου (πολυ μακρια ακουγεται...) και το ξενοδοχειο ενω ελεγε οτι ειχε δωματια για καπνιζοντες αφου το κλεισαμε μας εστειλαν μηνυμα οτι σε ολο το ξενοδοχειο απαγορευεται το καπνισμα. Θα μου πειτε τωρα σιγα το προβλημα. Απλα ρωταω πχ δεν βρισκεις κανενα μαγαζι τουλαχιστον που να επιτρεπεται? Επισης εχει κανενας απο τυχη βρεθει στο ξενοδοχειο Urania που κλεισαμε να μου πει εμπειρια?
 

lampros14

New Member
Μηνύματα
4
Likes
0
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να κανω συντομα επισκεψη στη Βιεννη και ήθελα να ρωτησω από το SCHONBRUN PALACE, τι ακριβώς να κλείσω για να αποφυγω τις τεραστιες ουρες που όπως γράφετε δημιουργούνται;
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.739
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπερα σε ολους! Προκειται να κανω συντομα επισκεψη στη Βιεννη και ήθελα να ρωτησω από το SCHONBRUN PALACE, τι ακριβώς να κλείσω για να αποφυγω τις τεραστιες ουρες που όπως γράφετε δημιουργούνται;
Καλό θα ειναι να κλείσεις ηλεκτρονικά το εισιτήριο σου για την εισοδο στο παλατι.
Υπαρχουν πολλα ειδη συνδυαστικων εισιτηριων. Εαν σκοπεύεις να πας και στο παλατι στο κεντρο, υπαρχει το Sissi Ticket που τα περιλαμβανει και τα δυο.
 

Itch

Member
Μηνύματα
16
Likes
24
Ταξίδι-Όνειρο
Περού-Χιλή-Αργεντινή
Καλησπερα. Λοιπον θελω και εγω να ρωτησω κατι βρε παιδια εσας τους πολυταξιδεμενους. Κλεισαμε για Βιεννη κ εμεις απο 1 εως 6 Δεκεμβριου (πολυ μακρια ακουγεται...) και το ξενοδοχειο ενω ελεγε οτι ειχε δωματια για καπνιζοντες αφου το κλεισαμε μας εστειλαν μηνυμα οτι σε ολο το ξενοδοχειο απαγορευεται το καπνισμα. Θα μου πειτε τωρα σιγα το προβλημα. Απλα ρωταω πχ δεν βρισκεις κανενα μαγαζι τουλαχιστον που να επιτρεπεται? Επισης εχει κανενας απο τυχη βρεθει στο ξενοδοχειο Urania που κλεισαμε να μου πει εμπειρια?
Ίσως εννοούν ότι απαγορεύεται στους κοινόχρηστους χώρους του ξενοδοχείου- μήπως να ρωτούσες συγκεκριμένα τι ισχύει για τα δωμάτια; Αν και θα μου έκανε εντύπωση να επιτρέπεται σε ξενοδοχείο το κάπνισμα. Επί του παρόντος η Αυστρία είναι μαζί με την Ελλάδα ίσως η μοναδική χώρα στην οποία επιτρέπεται το κάπνισμα σε (αρκετά) εστιατόρια, καφέ και μπαρ. Από το Νοέμβριο όμως θα ισχύσει η πλήρης απαγόρευση σε όλους τους εσωτερικούς χώρους.
 

ΜΑΡΙΑ 23

Member
Μηνύματα
5
Likes
3
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Νέα Υόρκη
Ίσως εννοούν ότι απαγορεύεται στους κοινόχρηστους χώρους του ξενοδοχείου- μήπως να ρωτούσες συγκεκριμένα τι ισχύει για τα δωμάτια; Αν και θα μου έκανε εντύπωση να επιτρέπεται σε ξενοδοχείο το κάπνισμα. Επί του παρόντος η Αυστρία είναι μαζί με την Ελλάδα ίσως η μοναδική χώρα στην οποία επιτρέπεται το κάπνισμα σε (αρκετά) εστιατόρια, καφέ και μπαρ. Από το Νοέμβριο όμως θα ισχύσει η πλήρης απαγόρευση σε όλους τους εσωτερικούς χώρους.
Το διαβασα καπου πριν λιγες μερες και δεν το πιστευα οτι θα πεσουμε στην περιπτωση λιγες μερες πριν παμε να απαγορευσουν το τσιγαρο. . Σ ευχαριστω για την απαντηση!
 

Καλομοιρα

New Member
Μηνύματα
3
Likes
0
Γεια σασ! Θα ήθελα να ρωτήσω βιεννη απο 20 Νοεμβρίου για μια εβδομάδα θα ειναι στολισμένη η πόλη? Θα έχει ξεκινήσει το χριστουγεννιάτικο προγραμμα? Εχει παει κανεισ τοτε για να μπορεί να μου πει? Ευχαριστώ
 

Kanel28

Moderator
Μηνύματα
1.431
Likes
2.429
Επόμενο Ταξίδι
Εδιμβούργο
Ταξίδι-Όνειρο
Αλάσκα
Γεια σασ! Θα ήθελα να ρωτήσω βιεννη απο 20 Νοεμβρίου για μια εβδομάδα θα ειναι στολισμένη η πόλη? Θα έχει ξεκινήσει το χριστουγεννιάτικο προγραμμα? Εχει παει κανεισ τοτε για να μπορεί να μου πει? Ευχαριστώ
Πέρυσι βρισκόμουν στη Βιέννη από 14 μέχρι 18 Νοεμβρίου. Ηταν σχεδόν όλη στολισμένη όταν πήγα και αν θυμάμαι καλά οι περισσότερες αγορές άνοιξαν στις 17.
 

penelopebek

Member
Μηνύματα
252
Likes
255
Ταξίδι-Όνειρο
Οπου λαμπει ο Ηλιος
Γεια σασ! Θα ήθελα να ρωτήσω βιεννη απο 20 Νοεμβρίου για μια εβδομάδα θα ειναι στολισμένη η πόλη? Θα έχει ξεκινήσει το χριστουγεννιάτικο προγραμμα? Εχει παει κανεισ τοτε για να μπορεί να μου πει? Ευχαριστώ

Σιγορα θα ειναι στολισμενα και θα εχει και χριστουγεννιατικες αγορες. Μπορεις να το γκουγκλαρεις και θα δεις τις ημερομηνιες στις οποιες η καθε αγορα λειτουργει.
Καλα να περασετε.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Η πόλη στολίζεται από τις 15/11 και από τότε και μέχρι γύρω στις 20 ανοίγουν όλες οι αγορές. Μην περιοριστείτε μόνο σε αυτή μπροστά στο Δημαρχείο που είναι η πιο γνωστή, η Βιέννη είναι πανέμορφη (και) τα Χριστούγεννα και έχει πολλές και διαφορετικές χριστουγεννιάτικες αγορές: https://www.wien.info/de/einkaufen-essen-trinken/maerkte/weihnachtsmaerkte
 

filippia

Member
Μηνύματα
356
Likes
372
Επόμενο Ταξίδι
Μπρατισλάβα-Βιέννη-Τσεχία
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Καλησπέρα σε όλους λίγο θα ήθελα μια βοήθεια αν κάποιος ξέρει να μας πει. Το Vienna pass μπορείς να το αγοράσεις μόνο ιντερνετικά και απο τα γραφεία τους μέσα στη Βιέννη? Στο αεροδρόμιο μπορώ να το αγοράσω ή γινεται μόνο παραλαβή αυτης που έχω παραγγείλει μέσω ιντερνετ?
Και αν ξέρει κάποιος να μας πεί αν στο Schonbrunn έχει πάρα πολύ κόσμο και πρέπει να πάω πολύ νωρίς.. ??
Ευχαριστώ παίδια εκ των προτέρων και πάλι
Ήμασταν στο Schonbrunn Κυριακή 13 Οκτωβρίου και γινόταν ο κακός χαμός, άπειρος κόσμος! Η αναμονή γύρω στις 12 που πήγα να βγάλω εισιτήρια ήταν 3,5 ώρες. Εμείς δεν περιμέναμε, είχαμε και μικρό παιδί μαζί μας, οπότε κάναμε μια 2ωρη βόλτα στους κήπους και φύγαμε. Σίγουρα έφταιγε και το ότι ήταν Σαββατοκύριακο βέβαια.
 
Μηνύματα
55
Likes
9
Καλημέρα σας κοντεύει η μέρα για το ταξίδι μου στην Βιέννη, το τσεκ ιν στο δωμάτιο θα είναι μετά της 4 το απόγευμα και δεν μπορώ να αφήσω της βαλίτσες μου εκεί μέχρι να μου παραδώσει το κλειδί, ξέρει κανείς αν υπάρχουν ντουλάπες αποθήκευση σε κάποιο σταθμό; και πόσο κοστίζει; ευχαριστώ πολύ.
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.167
Μηνύματα
882.747
Μέλη
38.880
Νεότερο μέλος
Adamamdia

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom