Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
fraulina μόλις μπήκα κ είδα για το Sissi Ticket αλλά αν κατάλαβα καλά δεν περιλαμβάνει τίποτα από τους κήπους του παλατιού κ τον Ζωολογικό κήπο που θα θέλαμε να δούμε.Κάνω λάθος;;Επίσης για Gloriette πρέπει να έχω συγκεκριμένο εισιτήριο ή με όλα μπορώ να πάω;;
Με το Sissi ticket κάνεις το μεγάλο τουρ μέσα στο παλάτι, τους κήπους φυσικά τους βλέπεις (για να δεις τους κήπους δεν χρειάζεται καν εισιτήριο, εγώ όταν έμενα εκεί είχα πάει μια Κυριακή πχ απλά βόλτα στους κήπους). Για Gloriette επίσης δεν χρειάζεται συγκεκριμένο εισιτήριο, νομίζω ότι μέσα έχει απλά ένα καφέ. Απλά ανεβαίνεις μέχρι εκει και βλέπεις την θέα.
Ο ζωολογικός όντως δεν περιλαμβάνεται σε αυτό το εισιτήριο, εμάς δεν μας ενδιέφερε να μπούμε και γι' αυτό δεν το είχα ψάξει καν..Αλλα αν θες να πας κ εκεί, σίγουρα υπάρχει κάποιο συνδυαστικό που περιλαμβάνει και τον ζωολογικό.
 

stathis1990

Member
Μηνύματα
27
Likes
7
Με το Sissi ticket κάνεις το μεγάλο τουρ μέσα στο παλάτι, τους κήπους φυσικά τους βλέπεις (για να δεις τους κήπους δεν χρειάζεται καν εισιτήριο, εγώ όταν έμενα εκεί είχα πάει μια Κυριακή πχ απλά βόλτα στους κήπους). Για Gloriette επίσης δεν χρειάζεται συγκεκριμένο εισιτήριο, νομίζω ότι μέσα έχει απλά ένα καφέ. Απλά ανεβαίνεις μέχρι εκει και βλέπεις την θέα.
Ο ζωολογικός όντως δεν περιλαμβάνεται σε αυτό το εισιτήριο, εμάς δεν μας ενδιέφερε να μπούμε και γι' αυτό δεν το είχα ψάξει καν..Αλλα αν θες να πας κ εκεί, σίγουρα υπάρχει κάποιο συνδυαστικό που περιλαμβάνει και τον ζωολογικό.
fraulina σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Αν έχω καμιά άλλη απορία μέχρι να πάμε θα στείλω πάλι!Καλό βράδυ!
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
fraulina σε ευχαριστώ πάρα πολύ!Αν έχω καμιά άλλη απορία μέχρι να πάμε θα στείλω πάλι!Καλό βράδυ!
τίποτα! :) πάντα χαίρομαι άλλωστε να δίνω tips για την πολυαγαπημένη μου Βιέννη! <3 να περάσεις τέλεια!
 

GAnagn

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Οι τρεις κουμπάροι βρήκαμε φτηνά εισητήρια για Βιέννη από την προσφορά της Aegean (106€ με επιστροφή) και κλείσαμε έξι για 1-4/12/2016. Βρήκαμε και κλείσαμε μέσω γνωστού μας πρακτορείου στο http://www.austria-trend.at/en/hotels/doppio με πρωινό 95€ το δίκλινο (λίγο έξω από το κέντρο) . Δηλαδή με 250€ το άτομο θα πάμε Βιέννη λίγο πριν τα Χριστούγεννα !
Ανέλαβα να κανονίσω τα εισητήρια για τα ΜΜΜ και για την εκδρομούλα στην Μπρατισλάβα οπότε θα χρειαστώ την βοήθειά σας.
Το αρχικό σχέδιο ήταν να βγάλουμε την vienna card ή την vienna pass, αλλά μετά από την έρευνα στο φόρουμ (και δεδομένου ότι οι κουμπάροι δεν είμαστε του μουσείου αλλά του καφενείου ) βλέπω ότι συμφέρει να πληρώσουμε την κανονική τιμή σε ένα 48ωρο κ ένα ημερήσιο εισητήριο και στα 3-4 αξιοθέατα (καθεδρικός, σομπρούν, μπελβεντέρε, κοινοβούλιο, όπερα) και τα ρέστα να τα κάνουμε καφέδες στα περίφημα καφέ της Βιέννης. Διαβάζοντας τις εμπειρίες των προηγούμενων ταξιδιωτών αποφασίσαμε να μην πάμε στο Σαββατιάτικο παζάρι αλλά να "πεταχτούμε" στη Μπρατισλάβα. Το τραίνο είναι η σίγουρη κ ασφαλής λύση εδώ (16€) αλλά και το καραβάκι στο Δούναβη πρέπει να λέει (δεν έχω βρεί ακόμα το site για τιμές κλπ).
Περιμένω τα σχόλια σας.
 

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Οι τρεις κουμπάροι βρήκαμε φτηνά εισητήρια για Βιέννη από την προσφορά της Aegean (106€ με επιστροφή) και κλείσαμε έξι για 1-4/12/2016. Βρήκαμε και κλείσαμε μέσω γνωστού μας πρακτορείου στο http://www.austria-trend.at/en/hotels/doppio με πρωινό 95€ το δίκλινο (λίγο έξω από το κέντρο) . Δηλαδή με 250€ το άτομο θα πάμε Βιέννη λίγο πριν τα Χριστούγεννα !
Ανέλαβα να κανονίσω τα εισητήρια για τα ΜΜΜ και για την εκδρομούλα στην Μπρατισλάβα οπότε θα χρειαστώ την βοήθειά σας.
Το αρχικό σχέδιο ήταν να βγάλουμε την vienna card ή την vienna pass, αλλά μετά από την έρευνα στο φόρουμ (και δεδομένου ότι οι κουμπάροι δεν είμαστε του μουσείου αλλά του καφενείου ) βλέπω ότι συμφέρει να πληρώσουμε την κανονική τιμή σε ένα 48ωρο κ ένα ημερήσιο εισητήριο και στα 3-4 αξιοθέατα (καθεδρικός, σομπρούν, μπελβεντέρε, κοινοβούλιο, όπερα) και τα ρέστα να τα κάνουμε καφέδες στα περίφημα καφέ της Βιέννης. Διαβάζοντας τις εμπειρίες των προηγούμενων ταξιδιωτών αποφασίσαμε να μην πάμε στο Σαββατιάτικο παζάρι αλλά να "πεταχτούμε" στη Μπρατισλάβα. Το τραίνο είναι η σίγουρη κ ασφαλής λύση εδώ (16€) αλλά και το καραβάκι στο Δούναβη πρέπει να λέει (δεν έχω βρεί ακόμα το site για τιμές κλπ).
Περιμένω τα σχόλια σας.
Εγώ με 3 διανυκτερεύσεις μόνο Βιέννη και δη πρώτη φορά δε θα πήγαινα και Μπρατισλάβα. Η πόλη θα έχει τα γιορτινά της και τις χριστουγεννιάτικες αγορές για τις οποίες είναι φημισμένη, οπότε δε νομίζω ότι θα βαρεθείτε για να δείτε και τα πέριξ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
 

fraulina

Member
Μηνύματα
217
Likes
402
Ταξίδι-Όνειρο
Λατινική Αμερική
Εγώ με 3 διανυκτερεύσεις μόνο Βιέννη και δη πρώτη φορά δε θα πήγαινα και Μπρατισλάβα. Η πόλη θα έχει τα γιορτινά της και τις χριστουγεννιάτικες αγορές για τις οποίες είναι φημισμένη, οπότε δε νομίζω ότι θα βαρεθείτε για να δείτε και τα πέριξ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Συμφωνώ! Η Βιέννη έχει πολλά να δεις και να κάνεις, και η εποχή που είναι στολισμένη και έχει χριστουγεννιάτικες αγορές, είναι η καλύτερη! Ωραία η Μπρατισλάβα (σαν τη Βιέννη βέβαια όχι :p ) αλλά στη θέση σας θα την άφηνα για άλλη φορά.
 

GAnagn

Member
Μηνύματα
8
Likes
1
Επόμενο Ταξίδι
Βιέννη
Ταξίδι-Όνειρο
Περού
Εγώ με 3 διανυκτερεύσεις μόνο Βιέννη και δη πρώτη φορά δε θα πήγαινα και Μπρατισλάβα. Η πόλη θα έχει τα γιορτινά της και τις χριστουγεννιάτικες αγορές για τις οποίες είναι φημισμένη, οπότε δε νομίζω ότι θα βαρεθείτε για να δείτε και τα πέριξ σε τόσο μικρό χρονικό διάστημα.
Ευχαριστώ για την απάντηση! Πράγματι το χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρό αλλα το είδαμε και σαν ευκαιρία για να δούμε την Σλοβακία για λίγες ώρες, που δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την επισκεφθούμε στο μέλλον.

Συμφωνώ! Η Βιέννη έχει πολλά να δεις και να κάνεις, και η εποχή που είναι στολισμένη και έχει χριστουγεννιάτικες αγορές, είναι η καλύτερη! Ωραία η Μπρατισλάβα (σαν τη Βιέννη βέβαια όχι :p ) αλλά στη θέση σας θα την άφηνα για άλλη φορά.
Ευχαριστώ φραουλίνα, βλέπω ότι γνωρίζεις καλά την Βιέννη. Εάν τελικά πάμε Μπρατισλάβα μήπως έχεις να μας προτείνεις κάποιο site για να δω τα ακτοπλοικά ? (Οι δύο εταιρείες που βρήκα στο web - The Twin City Liner andSlovak boats and ports δεν έχουν δρομολόγια για τον Δεκέμβριο)
 
Last edited by a moderator:

marquis

Member
Μηνύματα
1.284
Likes
898
Ευχαριστώ για την απάντηση! Πράγματι το χρονικό διάστημα είναι πολύ μικρό αλλα το είδαμε και σαν ευκαιρία για να δούμε την Σλοβακία για λίγες ώρες, που δεν υπάρχει μεγάλη πιθανότητα να την επισκεφθούμε στο μέλλον.


Ευχαριστώ φραουλίνα, βλέπω ότι γνωρίζεις καλά την Βιέννη. Εάν τελικά πάμε Μπρατισλάβα μήπως έχεις να μας προτείνεις κάποιο site για να δω τα ακτοπλοικά ? (Οι δύο εταιρείες που βρήκα στο web - The Twin City Liner andSlovak boats and ports δεν έχουν δρομολόγια για τον Δεκέμβριο)
Πραγματικά δε νομίζω ότι αξίζει να χάσετε μιά μέρα για τη Μπρατισλάβα, η οποία ωχριά μπροστά στη Βιέννη, προσωπικά τουλάχιστον. Σε κάθε περίπτωση φαίνεται να εκτελούνται κάποια δρομολόγια πριν τα χριστούγεννα με το ποταμόπλοιο για τα οποία γίνεται κρατηση είτε τηλεφωνικός είτε μέσω e-mail:
http://www.twincityliner.com/en/content/advent-season-and-new-year´s-eve-2016
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
3,5 μέρες στη Βιέννη μου έφτασαν αλλά δεν επισκεφτήκαμε εσωτερικά κάποιο μουσείο. Και επειδή όλα θα είναι γιορτινά γνώμη μου είναι να μη χάσετε το χριστουγεννιάτικο κλίμα στην Βιέννη.

Από την άλλη καταλαβαίνω την επιθυμία σας για ημερήσια γιατί η Μπρατισλάβα είναι 1 ώρα με το λεωφορείο από Βιέννη. Απ' ότι κατάλαβα μάλλον το έχετε αποφασίσει στάνταρ. Πάντως με ποταμόπλοιο και πολλές ώρες παραπάνω θα κάνετε και θα δώσετε πολλά χρήματα έξτρα σε σύγκριση με το λεωφορείο ή το τρένο. Μη ξεχνάς πως είναι χειμώνας βραδιάζει νωρίς και δεν βρίσκω ιδιαίτερο λόγο για την επιλογή του ποταμόπλοιου.

Αν θες δες αυτή την ιστορία που έγραψα για τις δύο πόλεις. Νομίζω θα σε βοηθήσει αρκετά και θα σε προσανατολίσει.
http://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/
 

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Οι τρεις κουμπάροι βρήκαμε φτηνά εισητήρια για Βιέννη από την προσφορά της Aegean (106€ με επιστροφή) και κλείσαμε έξι για 1-4/12/2016. Βρήκαμε και κλείσαμε μέσω γνωστού μας πρακτορείου στο http://www.austria-trend.at/en/hotels/doppio με πρωινό 95€ το δίκλινο (λίγο έξω από το κέντρο) . Δηλαδή με 250€ το άτομο θα πάμε Βιέννη λίγο πριν τα Χριστούγεννα !
Ανέλαβα να κανονίσω τα εισητήρια για τα ΜΜΜ και για την εκδρομούλα στην Μπρατισλάβα οπότε θα χρειαστώ την βοήθειά σας.
Το αρχικό σχέδιο ήταν να βγάλουμε την vienna card ή την vienna pass, αλλά μετά από την έρευνα στο φόρουμ (και δεδομένου ότι οι κουμπάροι δεν είμαστε του μουσείου αλλά του καφενείου ) βλέπω ότι συμφέρει να πληρώσουμε την κανονική τιμή σε ένα 48ωρο κ ένα ημερήσιο εισητήριο και στα 3-4 αξιοθέατα (καθεδρικός, σομπρούν, μπελβεντέρε, κοινοβούλιο, όπερα) και τα ρέστα να τα κάνουμε καφέδες στα περίφημα καφέ της Βιέννης. Διαβάζοντας τις εμπειρίες των προηγούμενων ταξιδιωτών αποφασίσαμε να μην πάμε στο Σαββατιάτικο παζάρι αλλά να "πεταχτούμε" στη Μπρατισλάβα. Το τραίνο είναι η σίγουρη κ ασφαλής λύση εδώ (16€) αλλά και το καραβάκι στο Δούναβη πρέπει να λέει (δεν έχω βρεί ακόμα το site για τιμές κλπ).
Περιμένω τα σχόλια σας.
Θα σου δωσω μια αλλη πληροφορία...για να μην χαλασουν οι διακοπες σας! ΠΡΟΣΕΞΤΕ τα κιλα των χειραποσκευων στον γυρισμο! αν ειναι εως εννια και κατι ΟΚ αν ειναι πανω απο 10κ θα εχετε προβλημα...ζυγιζουν! τις βαλιτζες! ακομη κ ηλεκτρονικο τσεκ ιν να εχεις κανει λιγο πριν μπεις στο αεροπλανο τις ζυγιζουν!

Επισης αν βρεχει..που δεν το ευχομαι!...εξω απο την οπερα ξεκινουν τα λεωφορεια hop on -off 22 ευρω αλλα θα δειτε και θα ακουσετε ενδιαφεροντα πραγματα εχει ξεναγηση κ στα ελληνικα!
https://www.viennasightseeing.at/en/hop-on-hop-off/ το κιτρινο λεωφορειο οχι το κοκκινο
 
Last edited by a moderator:

Vegerazaros

Member
Μηνύματα
1.464
Likes
2.061
Ταξίδι-Όνειρο
Ελβετία ξανά
Εχει δικιο ο @giannismits .Αν πατε Μπρατισλαβα μην χασετε ωρες στο πηγαινε ελα με πλοιο.Διαλεξτε τρενο ή λεωφορειο.
Συμφωνω με τους προλαλησαντες..Και αν πανε Μπρατισλαβα μονο καφε στη παλια πολη θα προλαβουν να πιουν...ουτε καν να την δουν...ετσι δεν ειναι φιλε @greco ? αλλα παλι https://www.regiojet.sk αυτο ειναι ενα λεωφορειο που ενω ξεκιναει λιγο εξω απο κεντρο Βιεννης τερματιζει διπλα στη παλια πολη στη Μπρατισλαβα...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.231
Μηνύματα
884.399
Μέλη
38.919
Νεότερο μέλος
ArgiroPappa

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom