Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Σε αυτο που δεν συναντησα ουτε ενα ατομο ηταν στο Μουσειο Φυσικης Ιστοριας, κι αυτο γιατι πηγα Τριτη που ηταν κλειστο!!o_O
Οποτε οποιος ενδιαφερεται οντως να επισκεφθει το μουσειο ας μου στειλει pm να του στειλω με mail τα εισητηρια.. (2 ατομων). Θα τηρηθεί σειρα προτεραιοτητας!
:haha::haha::haha:
Καλά βρε άνθρωπε!! Έκλεισες εισιτήρια για την ημέρα που το μουσείο ήταν κλειστό!!! Πως έγινε αυτό;
Πάντως μην στεναχωριέσαι... Δεν έχασες και πολλά! Το Μουσείο Φυσικής ιστορίας ήταν αυτό που μου άρεσε λιγότερο από όσα είδα στη Βιέννη. Μόνο το τμήμα με τους σκελετούς δεινοσαύρων και το πλανητάριο ήταν εντυπωσιακό.
Κατά τα άλλα, μόνο εάν έχεις ειδικό ενδιαφέρον για πετρώματα, μετεωρίτες ή βαλσαμωμένα ζώα αξίζει να το επισκεφτείς.
 

escursione

Member
Μηνύματα
1.413
Likes
4.503
Μολις γυρισα κι εγω απο Βιεννη. Τελικα δεν πηρα Viena Card, το ιδιο ηταν το κοστος ουσιαστικα. Οντως ουτε εγω συναντησα ουρα πουθενα (schonbrunn, Belvedere, Ιστορια της Τεχνης) πρωινες ωρες και μαλιστα και Κυριακη τα δυο πρωτα. Σε αυτο που δεν συναντησα ουτε ενα ατομο ηταν στο Μουσειο Φυσικης Ιστοριας, κι αυτο γιατι πηγα Τριτη που ηταν κλειστο!!o_O
Οποτε οποιος ενδιαφερεται οντως να επισκεφθει το μουσειο ας μου στειλει pm να του στειλω με mail τα εισητηρια.. (2 ατομων). Θα τηρηθεί σειρα προτεραιοτητας!
Κρίμα που δεν προλάνατε να πάτε! Εμένα το Μουσείο της φυσικής ιστορίας μου άρεσε πάρα πολύ και το θεωρώ από τα κορυφαία. Τεράστιο και με όλα τα είδη πουλιών, ζώων, πεταλούδων , πετρωμάτων κλπ. Το προτείνω με κλειστά μάτια...
 

Birigkokos

Member
Μηνύματα
99
Likes
102
:haha::haha::haha:
Καλά βρε άνθρωπε!! Έκλεισες εισιτήρια για την ημέρα που το μουσείο ήταν κλειστό!!! Πως έγινε αυτό;
Πάντως μην στεναχωριέσαι... Δεν έχασες και πολλά! Το Μουσείο Φυσικής ιστορίας ήταν αυτό που μου άρεσε λιγότερο από όσα είδα στη Βιέννη. Μόνο το τμήμα με τους σκελετούς δεινοσαύρων και το πλανητάριο ήταν εντυπωσιακό.
Κατά τα άλλα, μόνο εάν έχεις ειδικό ενδιαφέρον για πετρώματα, μετεωρίτες ή βαλσαμωμένα ζώα αξίζει να το επισκεφτείς.
Βασικα το εισητηριο εχει ισχυ ενα χρονο απ την μερα που το βγαζεις, οποτε οντως δεν εδωσα πολυ σημασια και ξεχαστηκα. Γι αυτο και το δινω σε οποιον επισκεφτει την Βιεννη μεσα στο '18..
Περιμεναμε ποια μερα θα βρεξει για να την αφιερωσουμε στα μουσεια. Τελικα εβρεξε την τελευταια, που ηταν και το μουσειο κλειστο!
 

schumigirl

Member
Μηνύματα
103
Likes
75
Επόμενο Ταξίδι
Βουδαπεστη
Ταξίδι-Όνειρο
New York
Μόλις γύρισα από Βιέννη .. πετυΧαμε καλό καιρό , κρύο υποφερτό .. αρκετό κόσμο όχι όμως ουρές κτλ... μόνο στο σεντραλ είχε ουρά Κυριακή πρωί που άνοιγε αλλά βολεύτηκαμε αμέσως .. σε κανένα μουσείο ουρά ..
Στις χριστουγεννιάτικες αγορές ήταν όμορφα .. μόνο το Σάββατο ήταν γεμάτες ασφυχτικά .. τις υπόλοιπες μέρες όχι κάτι ιδιαιτερο..στο figlmuller έφαγα το ωραιότερο σνίτσελ κ στο Piaristenkeller πήρα γεύση από μια άλλη εποχή .. καλά να περάσετε
 

Korina21

New Member
Μηνύματα
1
Likes
0
Καλησπέρα σε όλους ! Ταξιδεύω 5-9 Απριλίου Βιέννη και θέλω να πληροφορηθώ σχετικά με τη διαμονή και τις δραστηριότητες !! Περιμένω προτάσεις
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.112
Likes
3.740
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Καλησπέρα σε όλους ! Ταξιδεύω 5-9 Απριλίου Βιέννη και θέλω να πληροφορηθώ σχετικά με τη διαμονή και τις δραστηριότητες !! Περιμένω προτάσεις
Ξεκίνα διάβασμα και επέστρεψε με συγκεκριμένες απορίες.

https://www.travelstories.gr/community/threads/Πληροφορίες-για-ταξίδι-Βιεννη-Μπρατισλάβα.6330/
 

mpampis1979

Member
Μηνύματα
490
Likes
1.683
Επόμενο Ταξίδι
ΤΑΝΖΑΝΙΑ
Ταξίδι-Όνειρο
εγινε! ΙΝΔΙΑ 2018
Καλησπέρα σε όλους ! Ταξιδεύω 5-9 Απριλίου Βιέννη και θέλω να πληροφορηθώ σχετικά με τη διαμονή και τις δραστηριότητες !! Περιμένω προτάσεις
πριν μια βδομαδα επεστρεψα απο Βιεννη,μπορεις να διαβασεις την ιστορια μου https://www.travelstories.gr/community/threads/ΒΙΕΝΝΗ-η-αριστοκρατική-κ-λιγο-Μπρατισλαβα.58630/
 

e-mitsus

Member
Μηνύματα
59
Likes
342
Επόμενο Ταξίδι
Μάλτα
Μια ερώτηση,θέλω να πάω στους κήπους του Σενμπρούν αλλά δεν θα επισκεφθώ το παλάτι μέσα.Σε ποιόν σταθμό του μετρό υ4 βολεύει να κατέβω, στου Schönbrunn ή στου Hietzing ?
Η είσοδος είναι από μπροστά ή από την Maxingstrasse...?
 

Stathis37

Member
Μηνύματα
137
Likes
34
Επόμενο Ταξίδι
Austria Stubaital για ski
Ταξίδι-Όνειρο
Χιλιανές άνδεις για σκι!
Μια ερώτηση,θέλω να πάω στους κήπους του Σενμπρούν αλλά δεν θα επισκεφθώ το παλάτι μέσα.Σε ποιόν σταθμό του μετρό υ4 βολεύει να κατέβω, στου Schönbrunn ή στου Hietzing ?
Η είσοδος είναι από μπροστά ή από την Maxingstrasse...?
Schönbrunn.Μόλις βγεις από το σταθμό πήγαινε δεξιά και σε καμιά 500αρια μέτρα είναι η είσοδος.
Να πας και στο Ζωολογικό κήπο!
 

Lostmangr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για την Βιέννη...έχει κάποιες μέρες που κλείσαμε αεροπορικά και σπίτι (6 άτομα)στην περιοχη wieden!!!την ξέρει κανείς είναι καλή περιοχή???είναι κοντά στο κέντρο ???ας συνεχίσω αφού σας είπα για το σπίτι που κλείσαμε...θα ήθελα να ρωτήσω τι αξίζει να δούμε από μουσεία???είδαμε κάποια όπως το μουσείο ιστορίας και τέχνης και κάνα 2 ακόμα!!!τώρα το σοβαρό μας θέμα είναι η όπερα θέλουμε να πάμε να ακούσουμε κλασική μουσική στην όπερα αλλά πάω να κλείσω εισιτήρια και δεν μου βγάζει καθόλου για δεκεμβρίο δεν τα έχουν βγάλει ακόμα η απλά είναι για όλες της μέρες sold out μήπως κάνω κάποιο λαθος?ναι ξέχασα να σας πω θα πάμε από 28 έως 2 Ιανουαρίου!!!από φαγητά τώρα εχετε να προτεινετε κάποιο??? Κατι ακομα πρεπει να κανουμε κρατήση για Πρωτοχρονιά???και κάτι ακόμα αξίζει να πάμε Μπρατισλάβα???αξίζει να πάμε hallstatt???μας φτάνουν οι μέρες για να δουμε την Βιέννη???και να πάμε σε κάποια από τα μέρη που σας είπα???η τιμές για καφέ φαγητό μουσεία πως είναι γιατί διάβασα κάποια ποστ αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι παίζει ...
 

maria91

Member
Μηνύματα
2.081
Likes
1.950
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για την Βιέννη...έχει κάποιες μέρες που κλείσαμε αεροπορικά και σπίτι (6 άτομα)στην περιοχη wieden!!!την ξέρει κανείς είναι καλή περιοχή???είναι κοντά στο κέντρο ???ας συνεχίσω αφού σας είπα για το σπίτι που κλείσαμε...θα ήθελα να ρωτήσω τι αξίζει να δούμε από μουσεία???είδαμε κάποια όπως το μουσείο ιστορίας και τέχνης και κάνα 2 ακόμα!!!τώρα το σοβαρό μας θέμα είναι η όπερα θέλουμε να πάμε να ακούσουμε κλασική μουσική στην όπερα αλλά πάω να κλείσω εισιτήρια και δεν μου βγάζει καθόλου για δεκεμβρίο δεν τα έχουν βγάλει ακόμα η απλά είναι για όλες της μέρες sold out μήπως κάνω κάποιο λαθος?ναι ξέχασα να σας πω θα πάμε από 28 έως 2 Ιανουαρίου!!!από φαγητά τώρα εχετε να προτεινετε κάποιο??? Κατι ακομα πρεπει να κανουμε κρατήση για Πρωτοχρονιά???και κάτι ακόμα αξίζει να πάμε Μπρατισλάβα???αξίζει να πάμε hallstatt???μας φτάνουν οι μέρες για να δουμε την Βιέννη???και να πάμε σε κάποια από τα μέρη που σας είπα???η τιμές για καφέ φαγητό μουσεία πως είναι γιατί διάβασα κάποια ποστ αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι παίζει ...
Καλησπερα!στα μισα μπορω να σου δωσω μια εικονα:pαπο τιμες ειναι σχετικα ακριβα οπως και Πρωτοχρονια προφανεστατα και θα πρεπει να κλεισεις αλλα να σαι προετοιμασμενος για πολυ τσουχτερες τιμες!(εγω στη θεση σου παντως με σπιτι και παρεα 6 ατομα θα αλλαζα μεσα χρονο και θα βγαινα για ποτο εξω ή να δω κανα πυροτεχνημα σε καμια πλατεια)..οι μερες που πατε ειναι οριακες πιστευω και επειδη θα ναι και μερες γιορτων καλο θα ταν να μενατε μονο Βιεννη...απο αξιοθεατα το παλατι της Σισσυ,το Belvedere..το δημαρχειο τους και το statue του Mozart κ αλλα πολλα..αναλογως τα ενδιαφεροντα σου και ενα search στο google θα σου λυσει τις αποριες σου!τωρα για φαγητα εγω ξετρελαθηκα με το σνιτσελ(μιλαμε για τεραστια δοση,οχι αστεια)τους στο Schnitzelwirt,την ΤΕΡΑΣΤΙΑ pizza στο L'Osteria και οπωσδηποτε να δοκιμασετε sachertorte..εγω εφαγα στο cafe central οπου ηταν καλη(μην το παραλειψεις και αυτο ειναι τελειο μεσα)ευελπιστω να σου δωσα μερικα hint
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.169
Μηνύματα
882.798
Μέλη
38.883
Νεότερο μέλος
ayahuasca97

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom