Αυστρία Εκλεισα για Βιεννη!Τη βοηθεια σας παρακαλω..!!

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Καλημέρα , εγώ τα εισιτήρια της Όπερας , όταν είχα επισκεφθεί την Βιέννη, τα είχα πάρει από το www.viennaconcerts.com . Με μία γρήγορη ματιά που έριξα, για τον μήνα Δεκέμβριο έχουν όλα πουληθεί. Γενικά για αυτές τις ημερομηνίες, όσον αφορά την όπερα , είναι λίγο δύσκολα. Αυτό που ξέρω σίγουρα είναι ότι για την παράσταση τις πρωτοχρονιάς δηλώνεις συμμετοχή από τον προηγούμενο χρόνο και παίρνεις εισιτήριο κατόπιν κλήρωσης. Τώρα όσον αφορά την πόλη της Βιέννης εάν έχετε σκοπό να επισκεφθείτε τα μουσεία και τα αξιοθέατα , θα σου πρότεινα να ρίξεις μία ματιά στο VIENNA PASS (www.viennapass.com), εγώ με ένα πρόχειρο υπολογισμό είχα γλιτώσει αρκετά χρήματα.
Για την Μπρατισλάβα δεν θα σου το πρότεινα , είναι μεν κοντά (60 χιλ. περίπου) , αλλά δεν έχει κάτι ιδιαίτερο , που να αξίζει να χάσεις μία μέρα από την Βιέννη. Γενικά 4-5 μέρες για την Βιέννη δεν είναι πολλές , πόσο μάλλον για την συγκεκριμένη περίοδο.
TIP: Προσοχή εάν ψάχνεις ηλεκτρονικά εισιτήρια για την όπερα , γιατί εκτός από το κλασικό κτίριο της όπερας της Βιέννης , υπάρχει και δεύτερη όπερα που ανεβάζει διαφορετικές παραστάσεις σε άλλο κτίριο. Επίσης προσοχή στους πλανόδιους που θα συναντήσετε στους δρόμους της Βιέννης και θα σας πουλούν εισιτήρια της Όπερας (συνήθως είναι κονσέρτα μουσικής που γίνονται σε ιδιωτικούς χώρους).
 

North66

Member
Μηνύματα
4.309
Likes
5.063
Ταξίδι-Όνειρο
Γροιλανδία
Φυσικά και πρέπει ο φίλος να επισκεφτεί την πανέμορφη Μπρατισλάβα με το πολύ γραφικό ιστορικό κέντρο και το εντυπωσιακό κάστρο να δεσπόζει πάνω απ' την πόλη, δύο στοιχεία που δεν υπάρχουν στη Βιέννη.
 

Lostmangr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Γεια σας και πάλι παιδιά άρα για όπερα είναι δύσκολο να μπούμε ???δεν υπάρχει περίπτωση να βρούνε έστω για 29 -30???για τα ταξίδια που σας ρώτησα είναι αν αξίζει να πάμε Μπρατισλάβα η χαλλσταττ ένα από αυτά δύο???οπότε εκείνη την περίοδο θα είναι δύσκολο να βρουμε και εστιατόριο με λίγα λόγια ???η περιοχή που θα μείνουμε είναι το wieden το ξέρεις κάνεις είναι καλή περιοχή ??είναι κοντά στο κέντρο???
 

mixalis21

Member
Μηνύματα
33
Likes
46
Επόμενο Ταξίδι
Πολωνία (Κρακοβία)
Ταξίδι-Όνειρο
Ακόμα το ψάχνω.
Η περιοχή της wieden , είναι σε κεντρικό και καλό σημείο. Στην περιοχή υπάρχει και η υπαίθρια αγορά της Naschmarkt που αξίζει να δείτε (εκεί θα βρείτε καλό και φθηνό φαγητό τύπου street food).
Η Μπρατισλάβα είναι όντως μία όμορφή πόλη άλλα και μικρή πόλη (είναι αν δεν κάνω λάθος η μικρότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης ). Εγώ όταν την είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια μετά τις πρώτες δύο ώρες που είχαμε γυρίσει σχεδόν όλη την πόλη δεν είχαμε τι να κάνουμε (είχαμε πάει μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη με τουριστικό). Άποψη μου είναι ότι δεν θα χαράμιζα μία μέρα για να πάω , πόσο μάλλον όταν θα είστε για 5 μέρες και εν μέσω πρωτοχρονιάς που στην πόλη θα γίνετε ένας μικρός χαμός.
Το Χάλσταντ δεν το γνωρίζω.
 

Lostmangr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Η περιοχή της wieden , είναι σε κεντρικό και καλό σημείο. Στην περιοχή υπάρχει και η υπαίθρια αγορά της Naschmarkt που αξίζει να δείτε (εκεί θα βρείτε καλό και φθηνό φαγητό τύπου street food).
Η Μπρατισλάβα είναι όντως μία όμορφή πόλη άλλα και μικρή πόλη (είναι αν δεν κάνω λάθος η μικρότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης ). Εγώ όταν την είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια μετά τις πρώτες δύο ώρες που είχαμε γυρίσει σχεδόν όλη την πόλη δεν είχαμε τι να κάνουμε (είχαμε πάει μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη με τουριστικό). Άποψη μου είναι ότι δεν θα χαράμιζα μία μέρα για να πάω , πόσο μάλλον όταν θα είστε για 5 μέρες και εν μέσω πρωτοχρονιάς που στην πόλη θα γίνετε ένας μικρός χαμός.
Το Χάλσταντ δεν το γνωρίζω.
Το χαλσταντ είναι ένα μικρό χωριό περίπου 3 ώρες από την Βιέννη και από ότι είδα είναι πραγματικά μαγικό το τοπίο εκεί...
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Η περιοχή της wieden , είναι σε κεντρικό και καλό σημείο. Στην περιοχή υπάρχει και η υπαίθρια αγορά της Naschmarkt που αξίζει να δείτε (εκεί θα βρείτε καλό και φθηνό φαγητό τύπου street food).
Η Μπρατισλάβα είναι όντως μία όμορφή πόλη άλλα και μικρή πόλη (είναι αν δεν κάνω λάθος η μικρότερη πρωτεύουσα της Ευρώπης ). Εγώ όταν την είχα επισκεφθεί πριν αρκετά χρόνια μετά τις πρώτες δύο ώρες που είχαμε γυρίσει σχεδόν όλη την πόλη δεν είχαμε τι να κάνουμε (είχαμε πάει μονοήμερη εκδρομή από Βιέννη με τουριστικό). Άποψη μου είναι ότι δεν θα χαράμιζα μία μέρα για να πάω , πόσο μάλλον όταν θα είστε για 5 μέρες και εν μέσω πρωτοχρονιάς που στην πόλη θα γίνετε ένας μικρός χαμός.
Το Χάλσταντ δεν το γνωρίζω.
Το φαγητο στη Naschmatkt ειναι το ακριβοτερο street food που εχω πληρωσει ποτε: με 25 ευρω το ατομο για ενα ποτηρι κρασι και μιση πιατελα μεζεδες εκαστος φυγαμε πεινασμενοι. Η Μπρατισλαβα εχει μια βασικη διαφορα υπερ της Βιεννης: ειναι ζωντανη.
 

Lostmangr

Member
Μηνύματα
11
Likes
0
Πραγματικά ευχαριστώ για της απαντήσεις σας αν έχετε να μου πείτε άλλο για αξιοθέατα τι αξίζει και τι όχι καλοδεχούμενες ..ή κάποιο εστιατόριο που να αξίζει καποια ωραία καφετέρια...και κάτι ακόμα Πρωτοχρονιά έχει Χιόνη Βιέννη???κάποιος που είπε για Βιέννη παςς δεν ξέρουμε ακόμα τι να κάνουμε γιατί θέλουμε το πολύ να πάμε σε 2-3 μουσεία και πολλά είναι νομίζω...
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Lostmangr
Κατ'αρχήν να σου πω πως το πόσες μέρες αρκούν για να δεις καλά μια πόλη είναι υποκειμενικό και ανάλογα το πως διαθέτει καθένας τον χρόνο του. Σε πληροφορώ πως σε 3 μέρες είδα εξαιρετικά καλά τη Βιέννη. Σου προτείνω να επισκεφτείτε 1-2 μουσεία και κάποιο από τα ανάκτορα και να χαρείτε περισσότερο την πόλη. Δυστυχώς οι χριστουγεννιάτικες αγορές μάλλον θα έχουν κλείσει, αλλά και πάλι το γιορτινό κλίμα θα είναι υπέροχο.

Για να προσανατολιστείς με τις περιοχές και τα αξιοθέατα και να ξεκαθαρίσεις λίγο το πρόγραμμά σας, διάβασε την ιστορία που έχω γράψει. Εχω και Μπρατισλάβα μέσα.
https://www.travelstories.gr/community/threads/Από-το-u-f-o-για-ηλιοθεραπεία-στη-Βιέννη.55422/

Φυσικά και προλαβαίνεις να επισκεφτείς την Μπρατισλάβα και στο προτείνω. Βέβαια αυτό θα το καταλάβετε εσείς, δηλαδή αν νιώθετε πως δεν θέλετε να χάσετε μέρα από τη Βιέννη ή αν σας παίρνει χρονικά. Για το Χάλστατ που ρωτάς αν έχετε αυτοκίνητο θα μπορούσατε όμως σκέψου και τις καιρικές συνθήκες το χειμώνα. Αν δεν έχετε μη το συζητάς καν γιατί και οι ώρες δεν φτάνουν και θα σας βγει με τρένα γύρω στα 100€ το άτομο.

@paefstra βγήκες στα μπαρ της Βιέννης? Έκανες βόλτα στο ποτάμι εκεί που το έχουν κάνει σαν παραλία και αράζουν οι κάτοικοι? Κάθισες στο γρασίδι στα εξαιρετικά πάρκα μαζί με τη νεολαία της πόλης? Γιατί η άποψη ότι η Βιέννη δεν είναι ζωντανή είναι πέρα για πέρα λανθασμένη. Εννοείται πως η κάθε εποχή έχει τα δικά της δεδομένα αλλά εγώ που πήγα την άνοιξη απόλαυσα τη Βιέννη. Είναι μοναδική.
 

paefstra

Member
Μηνύματα
13.109
Likes
41.363
Πηγα μωρε, εκτος απο το ποταμι ομως. Αφου βαρεθηκα, τι να πω. .κι εγω ανοιξη πηγα.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Η αλήθεια είναι ότι την κάθε πόλη την ζεις ανάλογα με την εποχή που πας και τις καιρικές συνθήκες που θα συναντήσεις...
Εγώ την καλοκαιρινή Βιέννη την είδα με πάρκα και πλατείες γεμάτα από παρέες να τα χαίρονται και το Museums Quarter να σφύζει από ζωή και εκατοντάδες νέους ανθρώπους να απολαμβάνουν το ποτό τους στις ξαπλώστρες της πλατείας. Κατά τα άλλα, ιδιαίτερα μπαρ και ζωή νυχτερινή δεν διαπίστωσα. Σίγουρα δεν είναι Βαρκελώνη και Θεσσαλονίκη!
Vienna 925.JPG
Vienna 929 n.jpg
 

giannismits

Member
Μηνύματα
3.494
Likes
11.728
Επόμενο Ταξίδι
?
@Elena2508 έλα ρε και βράδυ είχε τόσο κόσμο στο Museums Quarter? Εμείς πήγαμε πρωί και γινόταν χαμός. Αλλά κι αυτό δεν είναι ένδειξη ζωντανής πόλης? Να βλέπεις κόσμο σε πάρκα, σε πλατείες, σε πεζοδρόμους, σε παραλίες όλες τις ώρες της ημέρας. Έχει και νυχτερινή ζωή πάντως, απλά δεν είναι μαζεμένα τα μαγαζιά σε μια περιοχή.
 

Elena2508

Member
Μηνύματα
1.119
Likes
3.753
Επόμενο Ταξίδι
??
Ταξίδι-Όνειρο
N. Υόρκη
Γεια σας παιδιά θα ήθελα να σας κάνω κάποιες ερωτήσεις για την Βιέννη...έχει κάποιες μέρες που κλείσαμε αεροπορικά και σπίτι (6 άτομα)στην περιοχη wieden!!!την ξέρει κανείς είναι καλή περιοχή???είναι κοντά στο κέντρο ???ας συνεχίσω αφού σας είπα για το σπίτι που κλείσαμε...θα ήθελα να ρωτήσω τι αξίζει να δούμε από μουσεία???είδαμε κάποια όπως το μουσείο ιστορίας και τέχνης και κάνα 2 ακόμα!!!τώρα το σοβαρό μας θέμα είναι η όπερα θέλουμε να πάμε να ακούσουμε κλασική μουσική στην όπερα αλλά πάω να κλείσω εισιτήρια και δεν μου βγάζει καθόλου για δεκεμβρίο δεν τα έχουν βγάλει ακόμα η απλά είναι για όλες της μέρες sold out μήπως κάνω κάποιο λαθος?ναι ξέχασα να σας πω θα πάμε από 28 έως 2 Ιανουαρίου!!!από φαγητά τώρα εχετε να προτεινετε κάποιο??? Κατι ακομα πρεπει να κανουμε κρατήση για Πρωτοχρονιά???και κάτι ακόμα αξίζει να πάμε Μπρατισλάβα???αξίζει να πάμε hallstatt???μας φτάνουν οι μέρες για να δουμε την Βιέννη???και να πάμε σε κάποια από τα μέρη που σας είπα???η τιμές για καφέ φαγητό μουσεία πως είναι γιατί διάβασα κάποια ποστ αλλά δεν πολύ κατάλαβα τι παίζει ...
https://www.wiener-staatsoper.at/en/season-tickets/events/refDate/2018-12-01/

Αυτό είναι η επίσημη ιστοσελίδα της Όπερας της Βιέννης. Τις ημέρες που θα βρίσκεσαι έχει πάρα πολλές παραστάσεις. Απλά φαίνεται ότι δεν έχει αρχίσει η προπώληση των εισιτηρίων ακόμη. Δείχνει ότι μπορείς να τα παραγγείλεις με προκράτηση και να ορίσεις τι είδους εισιτήρια θέλεις με διακύμανση κόστους. Θα σου έλεγα να επικοινωνήσεις με email και να ρωτήσεις πότε ανοίγουν οι πωλήσεις των εισιτηρίων για την περίοδο που ενδιαφέρεσαι και πως μπορείς να προαγοράσεις τα εισιτήρια σου έγκαιρα. Εάν το κάνεις έγκαιρα θα βρείτε πολύ καλές τιμές για καλές θέσεις σε θεωρεία.
email: [email protected]
 

Εκπομπές Travelstories

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.264
Μηνύματα
885.576
Μέλη
38.944
Νεότερο μέλος
ΑγγελοςΑθ.

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom