Εκμάθηση ξένης γλώσσας για ταξιδιωτικούς λόγους.

alma

Member
Μηνύματα
3.729
Likes
15.111
Είχα μάθει λίγες εκφράσεις όταν πήγα στην Τουρκία.Το θεωρό χρήσιμο να ξερεις έστω και λίγες λέξεις στη χώρα που θα πας.Ωστόσο δεν μου έχει τύχει πολλές φορές γιατί πάω πιο συχνά σε χώρες που μιλάω πολύ καλά τη γλώσσα π.χ.Αγγλία,Ισπανία,Γαλλία.Πάντως το βρίσκω ευχάριστο γιατί μου αρέσουν πολύ οι ξένες γλώσσες.:DΤώρα θέλω να μάθω λίγες εκφράσεις στα πορτογαλικά γιατί έχω βάλει την Πορτογαλία στο πρόγραμμα.Πολλοί θέλουν να μάθουν πάντως κάποιες εκφράσεις στη γλώσσα της χώρας που θα επισκεφτούν.Το ξέρω γιατί συνήθως μου ζητούν να τους μάθω ισπανικά πριν πάνε Ισπανία.
 

antzelis

Member
Μηνύματα
60
Likes
5
οταν πηγα στην ισπανια μπικα στο τριπακη και εκατσα και εμαθα μερικες φρασεις και λεξεις σιν οτι πηρα λεξικο μαζι μου γιατι οι ισπανοι δεν τα πανε και πολλα καλα με τα αγγλικα οποτε για να μην εχω προβλημα εμαθα μερικα ισπανικα και ενοειτε οτι τα χρησιμοποιησα και αποδειχθηκαν πολυ χρησιμα
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Α...δηλαδή είναι 13...:lol: Ε, εντάξει και εμείς δεν απέχουμε σε μερικά...
Εεεε... πώς να το πω τώρα χωρίς να σε προσβάλω? Για να δούμε: Πότε είπαμε είναι τα γενέθλιά σου? Δύσκολοι καιροί, το ξέρω, αλλά έναν άβακα (ξέρεις, αυτό με τις χάντρες που χρησιμοποιούν ακόμη οι κινέζοι για να μετράνε) ή, έστω, ένα κομπιουτεράκι μπορούμε ν' αγοράσουμε για να σου κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο. :)

Επτά είναι τα γράμματα παλληκάρι μου, ακριβώς όσα και τα δικά μας... ;)
 

_antonis_

Member
Μηνύματα
3.357
Likes
1.237
Εεεε... πώς να το πω τώρα χωρίς να σε προσβάλω? Για να δούμε: Πότε είπαμε είναι τα γενέθλιά σου? Δύσκολοι καιροί, το ξέρω, αλλά έναν άβακα (ξέρεις, αυτό με τις χάντρες που χρησιμοποιούν ακόμη οι κινέζοι για να μετράνε) ή, έστω, ένα κομπιουτεράκι μπορούμε ν' αγοράσουμε για να σου κάνουμε ένα χρήσιμο δώρο. :)

Επτά είναι τα γράμματα παλληκάρι μου, ακριβώς όσα και τα δικά μας... ;)
Δεν προσβάλλομαι εγώ...

Εν τέλει και 5 να'ναι, το ίδιο μου κάνει :haha:
(ακόμη πάνω απο 10 τα βγάζω πάντως...ίσως αν το ζωγράφιζες να το πιανα καλύτερα-αν και δεν έχω σκοπό να μάθω Βιετναμέζικα).
 

hydronetta

Member
Μηνύματα
4.152
Likes
14.443
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
όπου δεν έχω πάει
Oι γλώσσες αυτές έχουν τονικό συστημα προφοράς που απαιτεί ειδική εκπαίδευση
Εξαιρετικά δύσκολο.
Πάντως αν κάποιος ασχοληθεί με την εκμάθηση φράσεων πριν το ταξίδι του, καλό είναι να βρεί ένα δικτυακό τόπο που να του δίνει τη δυνατότητα να ακούσει και τη προφορά. Είναι σημαντική
 

babaduma

Member
Μηνύματα
5.054
Likes
7.809
Επόμενο Ταξίδι
terra incognita
Ταξίδι-Όνειρο
α του Κενταύρου
Oι γλώσσες αυτές έχουν τονικό συστημα προφοράς που απαιτεί ειδική εκπαίδευση
... γι αυτό μίλησα για πολύυυ γέλιο. Ίδια γραφή, διαφορετικός τόνος, εντελώς διαφορετική σημασία. Ένα λάθος στην προφορά κάνεις και σε κοιτάνε με γουρλωμένα μάτια! :D
 

mariath

Member
Μηνύματα
2.221
Likes
5.758
Ταξίδι-Όνειρο
Όλη η Νότια Αμερική
xin chao είνα ρε Αντώνη, μόνο που το a έχει και τόνο από πάνω :bleh:
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
φιλος γλωσσολογος, υπερμαχος της δωρεαν εκπαιδευσης, κανει μια προσπαθεια για τη διαδοση γλωσσων....Εφτιαξε ενα σαιτ το οποιο προσπαθει να σου δωσει τις βασικες αρχες και λογικη μιας γλωσσας μεσα απο ενα δικο του τροπο....Το σαιτ εχει μονο ηχογραφημενα μαθηματα για να μαθεις να μιλας τη γλωσσα με σωστη προφορα, δε μαθαινεις καθολου γραφη....

Δυστυχως προς το παρον εχει ανεβασει μονο τα μαθηματα ελληνικων για αγγλομαθεις (ελληνικα ξερουμε ολοι αρα αρχηστα) αλλα συντομα θα ανεβασει μαθηματα ισπανικων και στο προγραμμα ειναι τουρκικα, φαρσι και αραβικα....

Language Transfer ::: Educating freely
 

mfish

Member
Μηνύματα
1.378
Likes
1.280
Ταξίδι-Όνειρο
ολη η γη
φιλος γλωσσολογος, υπερμαχος της δωρεαν εκπαιδευσης, κανει μια προσπαθεια για τη διαδοση γλωσσων....Εφτιαξε ενα σαιτ το οποιο προσπαθει να σου δωσει τις βασικες αρχες και λογικη μιας γλωσσας μεσα απο ενα δικο του τροπο....Το σαιτ εχει μονο ηχογραφημενα μαθηματα για να μαθεις να μιλας τη γλωσσα με σωστη προφορα, δε μαθαινεις καθολου γραφη....

Δυστυχως προς το παρον εχει ανεβασει μονο τα μαθηματα ελληνικων για αγγλομαθεις (ελληνικα ξερουμε ολοι αρα αρχηστα) αλλα συντομα θα ανεβασει μαθηματα ισπανικων και στο προγραμμα ειναι τουρκικα, φαρσι και αραβικα....

Language Transfer ::: Educating freely
σημερα ανεβηκε το πρωτο μαθημα των ισπανικων...οποιος θελει εχει λινκ για να το κατεβασει στη σελιδα, αργει λιγο βεβαια(καλυτερα, πρεπει να ειναι μεγαλης διαρκειας το μαθημα...) για οποιον δε θυμαται , ειναι δωρεαν προσπαθεια διαδοσης γλωσσων...
Language Transfer ::: Educating freely
 

tripakias

Member
Μηνύματα
8.032
Likes
12.144
Επόμενο Ταξίδι
Άγιος Μαυρίκιος
Ταξίδι-Όνειρο
Εκεί
σημερα ανεβηκε το πρωτο μαθημα των ισπανικων...οποιος θελει εχει λινκ για να το κατεβασει στη σελιδα, αργει λιγο βεβαια(καλυτερα, πρεπει να ειναι μεγαλης διαρκειας το μαθημα...) για οποιον δε θυμαται , ειναι δωρεαν προσπαθεια διαδοσης γλωσσων...
Language Transfer ::: Educating freely
Αμα βαλει και γαλλικα, σφυρα...
 

Venia

Member
Μηνύματα
242
Likes
57
Επόμενο Ταξίδι
?????
Ταξίδι-Όνειρο
Βόρειος Πόλος
Ενόψει ταξιδιού σε Μαδρίτη και Βαρκελώνη, ξεκίνησα να μαθαίνω ισπανικά. Ένα μήνα μετά, μπόρεσα να συνεννοηθώ πλήρως με τους Ισπανούς και μετά από 5 μήνες είχα το Basico. Συνέχισα τα μαθήματα, πήρα την επάρκεια και πλέον κάνω μαθήματα σε φοιτητές. Έτυχε δε, ο νουνός μου να παντρευτεί κοπέλα από την Ουρουγουάη η οποία τότε δε μιλούσε φυσικά γρι ελληνικά, οπότε τελούσα χρέη διερμηνέα για τους υπόλοιπους. Να λοιπόν, πώς 1 ταξίδι στάθηκε αφορμή για τόσα θετικά πράγματα στη ζωή μου!!!
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.215
Μηνύματα
883.897
Μέλη
38.906
Νεότερο μέλος
Makarena

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom