Ισημερινός Εκουαδόρ στο κέντρο του κόσμου

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Προχώρα!!!
Τα νησιά Γκαλαμπάγκος είναι ίσως η πιο ενδιαφέρουσα ιστορία για μένα στο φόρουμ.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Θέλω όμως να μας πεις και τις λεπτομέρειες για την άδεια εισόδου στο χώρο αυτό. Δηλαδή, πόσος χρόνος απαιτείται πριν το ταξίδι για το κλείσιμο του πρακτορείου, αν υπάρχουν και άλλα πρακτορεία με διαφορετικές δραστηριότητες και άλλες τέτοιου είδους λεπτομέρειες.
Αν και μόνο να βρεθείς σε αυτά τα μυθικά νησιά είναι υπεραρκετό. Τα υπόλοιπα είναι λεπτομέρειες.
Περιμένουμε τη συνέχεια.
Καλημέρα σας!! Θα τελειώσω πρώτα την ιστορία και μετά θα προσπαθήσω να απαντήσω όσο μπορώ στις απορίες σας !!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Μπράβο :clap::clap:
Ελπίζω μόνο να προσέχουν τα ζωάκια και το περιβάλλον τους και να μην τα κανιβαλλίσουν όλα για τα λεφτά όπως κάνουν παντού! Αν και δεν είμαι πολύ αισιόδοξη..
Θα πάρεις την απάντησή σου εν μέρει στη συνέχεια της ιστορίας !
 

kate.th

Member
Μηνύματα
26
Likes
27
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
"Ο ΓΥΡΟΣ ΤΟΥ ΚΟΣΜΟΥ"
Tο ρολόι ήχησε στης 4μιση το πρωί και εγώ πετάχτηκα κυριολεκτικά απο το κρεβάτι!! Η μέρα που τόσο πολύ ανυπομονούσα να έρθει , ξημέρωνε σιγα σιγά! Δεν ήθελα ούτε να σκεφτώ ότι μπορεί να πάει κάτι στραβά και να χάσω την πτήση για αυτό σε 3 λεπτά ήμουνα έτοιμος και ξεκινήσαμε με τον Χόρχε να πάμε στη στάση για να πάρω το λεωφορείο για το αεροδρόμιο. Τον αποχαιρέτησα και θα τα ξανα λέγαμε σε 4 μέρες. Φτάνοντας στο αεροδρόμιο πήγα κατευθείαν να βγάλω την κάρτα για τα Γκαλαμπάγκος την οποία πρέπει να έχεις μαζί σου πρίν επιβιβαστείς για τα νησιά. Κόστος 20 δολάρια. Στη συνέχεια έκανα check in και έδωσα το backpack μου . Η πτήση ξεκίνησε μετά απο μια μικρή καθυστέρηση 50 λεπτών , αλλά , όταν ταξιδεύεις προς τον παράδεισο νομίζω ότι μπορείς να περιμένεις λίγο χωρίς ιδιαίτερη γκρίνια! Η πτήση ήταν με την εταιρεία TAME με ενδιάμεση στάση στο Guayaquil .
Καταλαβαίνεις ότι έφτασες στα Γκαλαμπάγκος πριν κάν προσγειωθείς! Απίστευτη θέα απο το αεροπλάνο λίγο πρίν την κάθοδο και Bienvenidos a Galapagos!!!!
View attachment 204349
View attachment 204343
View attachment 204346
Εβγαλα την βίζα έναντι 100 δολαρίων , μου σφράγισαν το διαβατήριο με την φάτσα του George(για αυτόν θα γράψω στη συνέχεια) και προχώρησα στο χώρο παραλαβής αποσκευών.
View attachment 204351
Φέρνουν όλες τις βαλίτσες εκεί και τις απλώνουν στους υμάντες με τα χέρια. Στη συνέχεια ένας αστυνομικός φέρνει ένα σκύλο για να μυρίσει τις αποσκευές. Ξεκινάει να χοροπηδάει επάνω στις βαλίτσες μας και όλοι οι επιβάτες γελάγαμε.
View attachment 204336
Αφού το show έλαβε τέλος μας έδωσε σήμα ο αστυνομικός να πάρει ο καθε ένας την βαλίτσα του. Βγαίνω έξω απο το αεροδρόμιο και βρίσκω έναν κύριο να κρατά μια ταμπέλα με το όνομα οτυ πρακτορείου που είχα κλείσει την εκδρομή . Του λέω το ονομά μου και περιμένω να μαζευτούνε όλοι. Ο κύριος τα Αγγλικά ακουστά τα είχε και μου μιλούσε Ισπανικά. Ωράια ξεκινήσαμε λέω , αλλά δεν βαριέσαι , βρίσκομαι στα Νησιά Γκαλαμπάγκος!! Στο μέρος που ούτε εγώ θυμάμαι πόσες ώρες απο την ζωή μου ξόδεψα για να βλέπω ντοκιμαντέρ και φωτογραφίες !! Επιτέλους ήμουνα εδώ να τα δώ με τα μάτια μου , να τα φωτογραφίσω με τον δικό μου φακό!! Η ανυπομονησία μου ήταν μεγάλη και το αίσθημα μοναδικό!!
Αφού ήρθαν ακόμη περίπου 35 άτομα που ήταν στο ίδιο γκρουπ με εμένα , αρχίζω να συνηδητοποιώ ότι ο μονος που δεν καταλαβαίνει Ισπανικά είμαι εγώ! Ευτυχώς μετά εμφανίστηκε ένας άλλος ξεναγός ο οποίος μιλούσε πολύ καλα Αγγλικά. Μας φόρτωσαν όλους σε ενα λεωφορείο αρχικά . Μετα σε μια βαρκούλα για να πάμε απέναντι αφού το αεοδρόμιο βρίσκεται σε ένα μικρό νησάκι. Ξανά λεωφορείο για να φτάσουμε τελικά στη Σάντα Κρούζ όπου και θα μέναμε. Μας χώρισαν σε 2 γρκούπ και πήγαμε στα ξενοδοχεία μας. Φάγαμε στα γρήγορα ένα άθλειο πραγματικά μεσημεριανό , αφήσαμε τα πράγματα μας στα δωμάτια και ξεκινήσαμε περπατώντας με τον ξεναγό για να επισκεφτούμε το κέντρο έρευνας και διάσωσης του Δαρβίνου. Με το που μπήκαμε στο πάρκο είδαμε μερικά μικρά Marine Iguanas.
View attachment 204282

Στη συνέχεια έκανα την εμφάνιση τους τα Lava lizards τα οποία όπως κατάλαβα στη συνέχεια βρίσκονται παντού!
View attachment 204295
View attachment 204326

Προχωρώντας είδαμε για πρώτη φορά τις γιγάντιες χελώνες και κάποιες πιο μικρές .
View attachment 204273 View attachment 204277

View attachment 204285 View attachment 204289 View attachment 204292 View attachment 204344

Μετά μπήκαμε σε ένα ειδικά διαμορφωμένο χώρο για να δούμε τον George. Ο οποίος βρίσκεται εκεί βαλσαμομένος.
View attachment 204352

Ο George ήταν η τελευταία γιγάντια χελώνα του είδους του και βρέθηκε στο νησί Πίντα το 1971. Υπολογίζουν ότι γεννήθηκε το 1910. Είχε ανακυρηχθεί ως το πιό σπάνιο πλάσμα στον κόσμο και πλέον αποτελεί σύμβολο τον Γκαλαμπάγκος και της προστασίας του περιβάλλοντος. Ο George πέθανε το 2012 χωρίς να καταφέρει να αναπαράξει το είδος του παρά τις προσπάθειες που έγιναν με δύο χελώνες διαφορετικού είδους οι οποίες όμως έμοιαζαν παρα πολύ γενετικά με το είδος του George.
Στη συνέχεια ενημερωθήκαμε για τον Diego . Μια γιγάντια χελώνα του είδους espaniol ηλικίας άνω των 100 χρόνων , ο οποίος έκανε πέραν των 800 απογόνων και ουσιαστικά έσωσε το είδος του απο την εξαφάνιση. Στην επιστροφή προς το ξενοδοχείο σταματήσαμε στο μικρό λιμανάκι της Σάντα Κρούζ και φωτογραφίσαμε δύο φώκιες , οι οποίες νομίζω δεν φεύγουν ποτέ απο εκεί αφού τις είχα δεί σε τόσες πολλές φωτογραφίες κυρίως στο ίνσταγκραμ.
View attachment 204280
View attachment 204353 View attachment 204339
Η συνέχεια έλεγε μπανάκι και βραδινή βόλτα μετά την οποία κατέληξα να τρώω με 3 Εκουαδοριανούς που δεν ήξεραν καθόλου Αγγλικά .
View attachment 204342
Μετά το φαγητό πήγαμε βόλτα στην Μαρίνα της Σάντα Κρούζ και χαζέψαμε τις φώκιες να κοιμούνται σε διάφορα μέρη καθώς και μερικούς μικρούς καρχαρίες , χωρίς να τους ενοχλεί η παρουσία του κόσμου. Η πρώτη γνωριμία με τα νησιά έφτασε στο τέλος της . Buenas Noches!!
View attachment 204338
View attachment 204340

View attachment 204350 View attachment 204348 View attachment 204345


Tο πρωί είχε ξύπνημα στις 7. Πρωινό στα γρήγορα και στις 7μιση αναχώρηση για Tortuga bay . Tο γκρούπ μας έφτασε πρώτο και μετά απο αρκετό περπάτημα φτάσαμε στην παραλία . Η πρώτη και μεγάλη παραλία για εμένα προσωπικά δεν λέει και πολλά . Όλα τα λεφτά είναι στη συνέχεια , μετά απο περίπου 1κμ στη μικρή παραλία. Για καλή μας τύχη φτάσαμε πρώτοι εκεί και απολαύσαμε τα marine iguanas να κάθονται δίπλα δίπλα και να λιάζονται. Ένα απο αυτά ενοχλημένο προφανώς απο την παρουσία μας βούτηξε στη θάλασσα. Μοναδική εμπειρία να βλέπεις ιγκουάνα να κολυμπάει.
View attachment 204296 View attachment 204297 View attachment 204298 View attachment 204304 View attachment 204305 View attachment 204306 View attachment 204307
View attachment 204309 View attachment 204308 View attachment 204310 View attachment 204341 View attachment 204337
View attachment 204354
Μετά απο τις απαραίτητες φωτογραφίες , κατευθυνθήκαμε στη μικρή παραλία για μπάνιο. Υπέροχη άσπρη άμμος με καταπράσινη βλάστηση γύρω γύρω.
View attachment 204299 View attachment 204300 View attachment 204301 View attachment 204302 View attachment 204303 View attachment 204347
Μετά απο περίπου 2 ώρες πήραμε τον δρόμο της επιστροφής . Επιστρέψαμε στο ξενοδοχείο για μεσημεριανό και λίγη ξεκούραση. Στις 2μιση φύγαμε για το Ράντζο όπου είχαμε την ευκαιρία να απολαύσουμε απο κοντά της γιαγάντιες χελώνες στο φυσικό τους περιβάλλον. Άλλη μια μοναδική στιγμή καταγράφηκε στα μάτια μου και θα μείνει σίγουρα για πάντα στη μνήμη μου. Λίγα μέτρα δίπλα μας 2 χελώνες προσπαθούσαν να απαράξουν το είδος τους. Δυστυχώς της ενοχλήσαμε αφού όλος ο κόσμος μαζεύτηκε γύρω τους .
View attachment 204313 View attachment 204314
Οι οδηγίες του ξεναγού ήταν να μένουμε τουλάχιστον 3 μέτρα μακριά απο τις χελώνες ειδικά απο τις μεγάλες.
View attachment 204315 View attachment 204316 View attachment 204317 View attachment 204321
Αφού απολαύσαμε αυτά τα μοναδικά πλάσματα αποχωρήσαμε προς το ξενοδοχείο με 2 μικρές στάσεις. Η πρώτη στο λάβα τούνελ που δημιουργήθηκε πριν απο περίπου 1 εκατομμύριο χρόνια και η δεύτερη στο Los Gemelos το οποίο δημιουργήθηκε πριν 2μιση εκατομύρρια χρόνια .
View attachment 204322

View attachment 204311 View attachment 204312
Όταν επιστρέψαμε πήγα κατευθείαν για φαγητό αφου είχα πεθάνει της πείνας! Μετά στο δωμάτιο για μπάνιο και ξεκούραση αφού η επόμενη μέρα η οποία ήταν και η τελευταία , περιλάμβανε ολοήμερη εκδρομή στο νησί της Ιζαμπέλας και πολύ πρωινό ξύπνημα!!
Φοβερά!!!!! Τέλεια!!!! Καταπληκτικές φωτογραφίες!!! Μπράβο μπράβο!!!
 

MAUI GR

Member
Μηνύματα
43
Likes
96
Επόμενο Ταξίδι
Γερμανία
Ταξίδι-Όνειρο
Εθνικό Πάρκο Γιέλοουστοου
Awesome! Απίστευτο ταξίδι, μπράβο φίλε μου. Πλήρωσες για να κάνεις κούνια-μπέλα; Διότι εδώ κ μερικά χρόνια βολιδοσκοπώ αυτό το ταξιδάκι και κυρίως θα ήθελα να πάω κ να κάνω αυτή την κούνια και να δω τους καταρράκτες. Έχει ζώνες ασφαλείας; Σε είδα που γύρισες κ ανάποδα κ τρόμαξα μόνο από την εικόνα του υπολογιστή. Τι υψόμετρο έχει; Να φανταστώ ότι δεν είναι ταξίδι για οικογένειες με παιδιά λόγω επικινδυνότητας και γενικότερων δυσκολιών. Από φαγητό έμεινες ικανοποιημένος;
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
@misha19 : Μην ξεχνιέσαι! Περιμένουμε συνέχεια της ιστορίας.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Awesome! Απίστευτο ταξίδι, μπράβο φίλε μου. Πλήρωσες για να κάνεις κούνια-μπέλα; Διότι εδώ κ μερικά χρόνια βολιδοσκοπώ αυτό το ταξιδάκι και κυρίως θα ήθελα να πάω κ να κάνω αυτή την κούνια και να δω τους καταρράκτες. Έχει ζώνες ασφαλείας; Σε είδα που γύρισες κ ανάποδα κ τρόμαξα μόνο από την εικόνα του υπολογιστή. Τι υψόμετρο έχει; Να φανταστώ ότι δεν είναι ταξίδι για οικογένειες με παιδιά λόγω επικινδυνότητας και γενικότερων δυσκολιών. Από φαγητό έμεινες ικανοποιημένος;
Καλησπέρα σας! Για την κούνια πληρώσαμε 1 δολάριο αν θυμάμε καλα το οποίο πληρώνεις για να μπείς μέσα , είτε κάνεις κούνια είτε όχι. Υπάρχουν 2 τυπικές ζώνες μια μπροστά και μία πίσω. Νομίζω πως για να φύγεις απο την κούνια και να πέσεις θέλει πολύ προσπάθεια !!! Τα φαγητά είναι σχεδόν όλα τηγανητά τα οποία αποφεύγω γενικά αλλά στο Εκουαδόρ είναι μονόδρομος...
 

ggonholidays

Member
Μηνύματα
574
Likes
1.164
Ταξίδι-Όνειρο
Νησιά Γκαλαπάγκος
Καταπληκτικό ταξίδι!!!! Τα Γκαλαμπαγκος είναι προορισμός όνειρο για μενα! Περιμένω τη συνέχεια και σου εύχομαι να καταφέρνεις να φρανεις πάντα εκεί που ονειρεύεσαι!!!!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Πρωινό ξύπνημα , δεν έχω θέμα με αυτό , είναι πλέον μέρος της ζωής μου αφού είτε δουλεύω είτε κάνω «διακοπές» το πρωινό ξύπνημα είναι σίγουρο! Πρωινό στα γρήγορα και φύγαμε για το λιμάνι , στο οποίο μαζευτήκαμε περίπου 20 άτομα και στις 7μιση αναχωρήσαμε για το νησί της Ιζαμπέλας.
19402752_1558191224225659_219794889_o.jpg

_DSC0197.JPG

Μετά απο 2 ώρες φτάσαμε στο νησί και πληρώσαμε είσοδο 10 δολάρια .
_DSC0199.JPG
_DSC0207.JPG
_DSC0211.JPG

_DSC0206.JPG

Φάγαμε παγωτάκι στα γρήγορα και επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο. Πρώτη μας στάση σε μία λίμνη για να δούμε τα Φλαμίνγκος. Προσωπικά έχω δει πολλές φορές αφού έρχονται στην Κύπρο εποχιακά. Οι υπόλοιποι πάντος έδειχναν ενθουσιάσμένοι.
_DSC0217.JPG
_DSC0220.JPG
_DSC0212.JPG

Δεύτερη μας στάση στο κέντρο έρευνας χελώνων της Ιζαμπέλας . Εκεί υπάρχουν 5 είδη χελώνων και αφού πρώτα της χαζέψαμε , ενημερωθήκαμε στη συνέχεια ότι μαζεύουν τα αυγά και τα εκκολάπτουν στο κέντρο αφού κινδυνέυουν απο πολλά άλλα ζώα. Για δεύτερη φορά είχα την τύχη να δω γιγάντιες χελώνες να ερωτοτροπούν!!
_DSC0240.JPG
_DSC0244.JPG
19403345_1558191357558979_2090849879_o.jpg

Τρίτη στάση σε μια υπέροχη παραλία με μερικούς κοκοφοίνικες της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα. Κολυμπήσαμε εκεί για περίπου 1 ώρα και στη συνέχεια πήγαμε για φαγητό.
19401055_1558191374225644_1531380395_o.jpg
19401216_1558191367558978_1256082027_o.jpg
19401632_1558192517558863_1616639581_o.jpg
GOPR0273.JPG
GOPR0258.JPG

Τέταρτη και τελευταία μας στάση , μία παραλία όπου σχηματίζεται σαν λίμνη λόγω τον δέντρων και τον βράχων που έχει γύρω της.
19400948_1558193280892120_2006216114_o.jpg
19401361_1558193314225450_391235255_o.jpg
19402465_1558193327558782_1497653098_o.jpg

GOPR0287.JPG

Εκεί είχα την ευκαιρία να κολυμπήσω με μία φώκια , εμπειρία που μάλλον δύσκολα θα ξανα ζήσω! Όταν βγήκα έξω απο την θάλασσα, άκουσα ένα νεαρό να μιλάει με μια κοπέλα για το πόσο μεγάλη ήταν η θαλάσσια χελώνα που είχαν δει! Αμέσως μπήκα στην συζήτηση και ρώτησα που είδαν την χελώνα. Ήταν στην άκρη της λίμνης και ο τύπος προσφέρθηκε να πάμε μαζί. Πήγαμε αλλά δυστυχώς είχε φύγει. Όταν βγήκαμε έξω ρώτησα απο που είναι . Ήταν μια παρέα 5 άτομα , αυτός Ιταλός , 3 Ισπανοί και η κοπέλα απο την Ελλάδα μου λέει! Κατευθείαν γυρνάω και τις μιλάω Ελληνικά. Χαρήκαμε και οι δύο πάρα πολύ και πιάσαμε την συζήτηση. Αυτή ταξίδευε για 2 μήνες και στη συνέχεια θα πήγαινε Κολομβία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ζήλεψα! Δυστυχώς έπρεπε να φύγω γιατί θα γυρνούσαμε στη Σάντα Κρούζ.
19401561_1558193340892114_955081704_o.jpg
19401310_1558191257558989_950046653_o.jpg



Αλλη μια πανέμορφη μέρα έφτανε στο τέλος και με βρήκε να κάθομαι στο δωματιό μου και να αλείφομαι με αλόε βέρα και μπεπανθόλ αφού είχα καεί πάρα πολύ απο τον ήλιο! Δεν απόλαυσα το τελευταίο μου βράδυ αφού πονούσα πάρα πολύ. Το επόμενο πρωί πακέταρα τα πράγματα στο backpack , φάγαμε πρωινό και ξεκινήσαμε για το αεροδρόμιο και τότε ήταν που προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω όλα αυτά που έζησα αυτές τις 3 μέρες . Αλλο ένα παιδικό όνειρο είχε μόλις γίνει πραγματικότητα. Σαν χθές μου φαινόταν που καθόμουνα στον καναπέ του σπιτιού μου και έβλεπα ντοκιμαντέρ για τα νησιά Γκαλαμπαγκος και έλεγα πως σίγουρα μια μέρα πρέπει να βρεθώ εκεί. Μα τώρα πιά ήμουνα ήδη εκεί και τα είδα με τα μάτια μου..... 3 μέρες ήταν πολύ λίγες , μα πάντα είναι λίγες φίλε μου , για κάθε προορισμό πάντα οι μέρες δεν θα είναι ποτέ αρκετές , θα θές να είχες ακόμη λίγες .

Τώρα γενικά για τα Γκαλαπάγκος δεν ξέρω αλήθεια τι να πρωτοαναφέρω! Αν δεν το ζήσεις δεν καταλαβαίνεις. Τόσα μοναδικά πλάσματα που άντεξαν στο περασμα του χρόνου και εξελίχθηκαν για να καταφέρουν να επιβιώσουν. Να έχεις μπροστά σου μια γιγάντια χελώνα 200 χρόνων και να αναρωτιέσαι άραγε τι είδαν τα μάτια της.... Ο κορυφαίος προορισμός που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου και που προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όλους να επισκεφθούν έστω μια φορά στη ζωή τους παρά το υψηλό κόστος. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να ξαναπάω , είμαι σίγουρος όμως πως οι εικόνες και η γνώση που πήρα δεν πρόκειται ποτέ να σβηστούν απο την μνήμη μου. Σε κάθε προορισμό όμως ποτέ δεν είναι όλα ρόδινα. Ετσι και στα Γκαλαπάγκος. Αθλιο φαί στο ξενοδοχείο , χάλια μοχίτο στο μπαράκι. Εφαγα όμως τέλειο street food , δοκιμάστε το άφοβα!
Αυτό που με λύπησε περισσότερο όμως ήταν η συμπεριφορά μερικών που ήταν ασεβής απέναντι στα ζώα. Πήγαμε ως επισκέπτες και παρατηρητές σε ένα απο τα μεγαλύτερα και πλέον σημαντικό εθνικό πάρκο στον κόσμο και έτσι περίμενα να συμπεριφέρονται. Ανταυτού είδα κυριούλα να πατάει το ιγκουάνα( άθελα της μέν αλλά το πάτησε) , έναν άλλο τύπο να πηδάει απο πάνω απο ιγκουάνα. Να χώνουν τις κάμερες κυριολεκτικά στη μούρη της φώκιας και να αναρωτιέσαι πραγματικά αν δεν έχουν ανακαλύψει το zoom , όπως επίσης έναν Ολλανδό που την κυνηγούσε μέσα στο νερό και χάλασε και το δικό μου βίντεο. Και δεν τελειώσαμε εδώ , έχουμε και τις γιγάντιες χελώνες , που ενώ η εντολή του ξεναγού ήταν ξεκάθαρη να μείνουμε σε απόσταση τουλάχιστον 3 μέτρων , κάποιοι κόλησαν δίπλα τους για μια φωτογραφία.Μετά απο όλα αυτά πραγματικά ανρωτήθηκα κατα πόσο όντως τα ζώα αυτά έχουν την ιδιωτικότητά τους ή είναι αναγκασμένα να επιμένουν την παρουσία μας. Παρόλα αυτά η εμπειρία παραμένη μοναδική όπως και το μέρος. Σε κανένα άλλο μέρος στον κόσμο δεν μπορείς να τα παρατηρήσεις απο τόσο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον. Κανένας όμως δεν πρεπει να ξεχνάει ότι εμείς επεμβαίνουμε στο χώρος τους και οφείλουμε να δείχνουμε τον απαραίτητο σεβασμό.

Ενημερωτικά τώρα η πιο φτηνή περίοδος για να επισκεφθεί κάποιος τα νησιά είναι ο Σεπτέμβριος. Για όσους θέλουν να το επισκεφθούν χωρίς γκρούπ , κάτι που θα κάνω σίγουρα αν ξανα παώ εκεί, ένα μέτριο χόστελ κοστίζει περίπου 20 δολάρια το βράδυ χωρίς πρωινό. Φαγητό μπορείτε να βρείτε σε σχετικά λογικές τιμές 5-15 δολάρια το γέυμα. Οι εκδρομές όμως σε άλλα νησιά και οι διάφορες δραστηριότητες είναι λίγο ακριβές, 100-150 δολάρια την μέρα ανάλογα βέβαια και το τι θα περιλαμβάνει. Κάπου εδώ το ταξίδι μου στα Γκαλαπάγκος έφτασε στο τέλος του και πήρα το δρόμο της επιστρφής.
 
Last edited:

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Στην πιο κάτω φωτογραφία μπορείτε να θαυμάσετε ενα ιγκουάνα , τον μ*λ**α στα αριστερά που πήδηξε πάνω απο το ιγκουανα λές και ήταν μεγάλη απόσταση να πάει γύρω γύρω. Μια φώκια που αράζει κάτω απο το παγκάκι και διάφορα άτομα να χαζεύουν την θάλασσα. Νομίζω πως δεν θα δυσκολευτείτε ιδιαίτερα να εντοπίσετε και την συμπατριώτισσα !!!
GOPR0291.JPG
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.189
Μηνύματα
883.389
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom