Ισημερινός Εκουαδόρ στο κέντρο του κόσμου

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Να υποθέσω αυτή με το κόκκινο μπλουζάκι. Το βρήκα εεε?
Την κατάλαβα γιατί πάει να κάνει squats!

:haha::haha::haha:
xaxaxaxaxxa :D:D:haha:

Κάποιος που ξέρει πώς ανεβάζουμε βίντεο??
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
xaxaxaxaxxa :D:D:haha:

Κάποιος που ξέρει πώς ανεβάζουμε βίντεο??
Και ήθελα να σε ρωτήσω αν θα ανέβαζες κανένα βιντεάκι.
Για να το κάνεις το ανεβάζεις πρώτα στο Youtube ή κάπου αλλού και παραθέτεις το link. Μέχρι πριν λίγους μήνες που ανέβασα εγώ, δεν υπήρχε άλλος τρόπος.
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Πρωινό ξύπνημα , δεν έχω θέμα με αυτό , είναι πλέον μέρος της ζωής μου αφού είτε δουλεύω είτε κάνω «διακοπές» το πρωινό ξύπνημα είναι σίγουρο! Πρωινό στα γρήγορα και φύγαμε για το λιμάνι , στο οποίο μαζευτήκαμε περίπου 20 άτομα και στις 7μιση αναχωρήσαμε για το νησί της Ιζαμπέλας.
View attachment 206175
View attachment 206176
Μετά απο 2 ώρες φτάσαμε στο νησί και πληρώσαμε είσοδο 10 δολάρια .
View attachment 206177 View attachment 206178 View attachment 206179
View attachment 206182
Φάγαμε παγωτάκι στα γρήγορα και επιβιβαστήκαμε στο λεωφορείο. Πρώτη μας στάση σε μία λίμνη για να δούμε τα Φλαμίνγκος. Προσωπικά έχω δει πολλές φορές αφού έρχονται στην Κύπρο εποχιακά. Οι υπόλοιποι πάντος έδειχναν ενθουσιάσμένοι.
View attachment 206180 View attachment 206181 View attachment 206183
Δεύτερη μας στάση στο κέντρο έρευνας χελώνων της Ιζαμπέλας . Εκεί υπάρχουν 5 είδη χελώνων και αφού πρώτα της χαζέψαμε , ενημερωθήκαμε στη συνέχεια ότι μαζεύουν τα αυγά και τα εκκολάπτουν στο κέντρο αφού κινδυνέυουν απο πολλά άλλα ζώα. Για δεύτερη φορά είχα την τύχη να δω γιγάντιες χελώνες να ερωτοτροπούν!!
View attachment 206184 View attachment 206185 View attachment 206194
Τρίτη στάση σε μια υπέροχη παραλία με μερικούς κοκοφοίνικες της οποίας δεν θυμάμαι το όνομα. Κολυμπήσαμε εκεί για περίπου 1 ώρα και στη συνέχεια πήγαμε για φαγητό.
View attachment 206187 View attachment 206188 View attachment 206192 View attachment 206196 View attachment 206195
Τέταρτη και τελευταία μας στάση , μία παραλία όπου σχηματίζεται σαν λίμνη λόγω τον δένδρον και τον βράχων που έχει γύρω της.
View attachment 206186 View attachment 206190 View attachment 206193
View attachment 206199
Εκεί είχα την ευκαιρία να κολυμπήσω με μία φώκια , εμπειρία που μάλλον δύσκολα θα ξανα ζήσω! Όταν βγήκα έξω απο την θάλασσα, άκουσα ένα νεαρό να μιλάει με μια κοπέλα για το πόσο μεγάλη ήταν η θαλάσσια χελώνα που είχαν δει! Αμέσως μπήκα στην συζήτηση και ρώτησα που είδαν την χελώνα. Ήταν στην άκρη της λίμνης και ο τύπος προσφέρθηκε να πάμε μαζί. Πήγαμε αλλά δυστυχώς είχε φύγει. Όταν βγήκαμε έξω ρώτησα απο που είναι . Ήταν μια παρέα 5 άτομα , αυτός Ιταλός , 3 Ισπανοί και η κοπέλα απο την Ελλάδα μου λέει! Κατευθείαν γυρνάω και τις μιλάω Ελληνικά. Χαρήκαμε και οι δύο πάρα πολύ και πιάσαμε την συζήτηση. Αυτή ταξίδευε για 2 μήνες και στη συνέχεια θα πήγαινε Κολομβία. Δεν μπορώ να πω ότι δεν ζήλεψα! Δυστυχώς έπρεπε να φύγω γιατί θα γυρνούσαμε στη Σάντα Κρούζ.
View attachment 206191 View attachment 206189


Αλλη μια πανέμορφη μέρα έφτανε στο τέλος και με βρήκε να κάθομαι στο δωματιό μου και να αλείφομαι με αλόε βέρα και μπεπανθόλ αφού είχα καεί πάρα πολύ απο τον ήλιο! Δεν απόλαυσα το τελευταίο μου βράδυ αφού πονούσα πάρα πολύ. Το επόμενο πρωί πακέταρα τα πράγματα στο backpack , φάγαμε πρωινό και ξεκινήσαμε για το αεροδρόμιο και τότε ήταν που προσπαθούσα να συνειδητοποιήσω όλα αυτά που έζησα αυτές τις 3 μέρες . Αλλο ένα παιδικό όνειρο είχε μόλις γίνει πραγματικότητα. Σαν χθές μου φαινόταν που καθόμουνα στον καναπέ του σπιτιού μου και έβλεπα ντοκιμαντέρ για τα νησιά Γκαλαμπαγκος και έλεγα πως σίγουρα μια μέρα πρέπει να βρεθώ εκεί. Μα τώρα πιά ήμουνα ήδη εκεί και τα είδα με τα μάτια μου..... 3 μέρες ήταν πολύ λίγες , μα πάντα είναι λίγες φίλε μου , για κάθε προορισμό πάντα οι μέρες δεν θα είναι ποτέ αρκετές , θα θές να είχες ακόμη λίγες .

Τώρα γενικά για τα Γκαλαπάγκος δεν ξέρω αλήθεια τι να πρωτοαναφέρω! Αν δεν το ζήσεις δεν καταλαβαίνεις. Τόσα μοναδικά πλάσματα που άντεξαν στο περασμα του χρόνου και εξελίχθηκαν για να καταφέρουν να επιβιώσουν. Να έχεις μπροστά σου μια γιγάντια χελώνα 200 χρόνων και να αναρωτιέσαι άραγε τι είδαν τα μάτια της.... Ο κορυφαίος προορισμός που έχω επισκεφθεί στη ζωή μου και που προτείνω ανεπιφύλαχτα σε όλους να επισκεφθούν έστω μια φορά στη ζωή τους παρά το υψηλό κόστος. Δεν ξέρω αν θα καταφέρω ποτέ να ξαναπάω , είμαι σίγουρος όμως πως οι εικόνες και η γνώση που πήρα δεν πρόκειται ποτέ να σβηστούν απο την μνήμη μου. Σε κάθε προορισμό όμως ποτέ δεν είναι όλα ρόδινα. Ετσι και στα Γκαλαπάγκος. Αθλιο φαί στο ξενοδοχείο , χάλια μοχίτο στο μπαράκι. Εφαγα όμως τέλειο street food , δοκιμάστε το άφοβα!
Αυτό που με λύπησε περισσότερο όμως ήταν η συμπεριφορά μερικών που ήταν ασεβής απέναντι στα ζώα. Πήγαμε ως επισκέπτες και παρατηρητές σε ένα απο τα μεγαλύτερα και πλέον σημαντικό εθνικό πάρκο στον κόσμο και έτσι περίμενα να συμπεριφέρονται. Ανταυτού είδα κυριούλα να πατάει το ιγκουάνα( άθελα της μέν αλλά το πάτησε) , έναν άλλο τύπο να πηδάει απο πάνω απο ιγκουάνα. Να χώνουν τις κάμερες κυριολεκτικά στη μούρη της φώκιας και να αναρωτιέσαι πραγματικά αν δεν έχουν ανακαλύψει το zoom , όπως επίσης έναν Ολλανδό που την κυνηγούσε μέσα στο νερό και χάλασε και το δικό μου βίντεο. Και δεν τελειώσαμε εδώ , έχουμε και τις γιγάντιες χελώνες , που ενώ η εντολή του ξεναγού ήταν ξεκάθαρη να μείνουμε σε απόσταση τουλάχιστον 3 μέτρων , κάποιοι κόλησαν δίπλα τους για μια φωτογραφία.Μετά απο όλα αυτά πραγματικά ανρωτήθηκα κατα πόσο όντως τα ζώα αυτά έχουν την ιδιωτικότητά τους ή είναι αναγκασμένα να επιμένουν την παρουσία μας. Παρόλα αυτά η εμπειρία παραμένη μοναδική όπως και το μέρος. Σε κανένα άλλο μέρος στον κόσμο δεν μπορείς να τα παρατηρήσεις απο τόσο κοντά στο φυσικό τους περιβάλλον. Κανένας όμως δεν πρεπει να ξεχνάει ότι εμείς επεμβαίνουμε στο χώρος τους και οφείλουμε να δείχνουμε τον απαραίτητο σεβασμό.

Ενημερωτικά τώρα η πιο φτηνή περίοδος για να επισκεφθεί κάποιος τα νησιά είναι ο Σεπτέμβριος. Για όσους θέλουν να το επισκεφθούν χωρίς γκρούπ , κάτι που θα κάνω σίγουρα αν ξανα παώ εκεί, ένα μέτριο χόστελ κοστίζει περίπου 20 δολάρια το βράδυ χωρίς πρωινό. Φαγητό μπορείτε να βρείτε σε σχετικά λογικές τιμές 5-15 δολάρια το γέυμα. Οι εκδρομές όμως σε άλλα νησιά και οι διάφορες δραστηριότητες είναι λίγο ακριβές, 100-150 δολάρια την μέρα ανάλογα βέβαια και το τι θα περιλαμβάνει. Κάπου εδώ το ταξίδι μου στα Γκαλαπάγκος έφτασε στο τέλος του και πήρα το δρόμο της επιστρφής.
Είναι αυτό που λένε: μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Αλλά μη στενοχωριέσαι πολύ για τους άλλους: πάντα θα υπάρχουν και οι «άχρηστοι», όπως τους λέω.
Από την άλλη τους καταλαβαίνω: τους τρελαίνει η κατάσταση που βιώνουν.
Για τα Γκαλαμπάγκος, δε μας είπες αν χρειάζεται ειδική άδεια για την επίσκεψη ή κλείσιμο από πολύ νωρίς.
 

Yorgos

Member
Μηνύματα
9.666
Likes
50.508
Επόμενο Ταξίδι
Umhlanga
Ταξίδι-Όνειρο
Περού τότε, τώρα, πάντα
Μπράβο, εξαιρετικός, περιεκτικός (όχι σαν κάτι άλλους...) και κυρίως καταπληκτικες φωτογραφίες.
 

Triplover

Member
Μηνύματα
1.187
Likes
4.046
Να υποθέσω αυτή με το κόκκινο μπλουζάκι. Το βρήκα εεε?
Την κατάλαβα γιατί πάει να κάνει squats!

:haha::haha::haha:
Στο βάθος καθισμένη αγναντεύει τα καλλη του πελάγους, ενώ ο τύπος δίπλα της προσπαθεί να απολαύσει άλλες ομορφιές
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Και ήθελα να σε ρωτήσω αν θα ανέβαζες κανένα βιντεάκι.
Για να το κάνεις το ανεβάζεις πρώτα στο Youtube ή κάπου αλλού και παραθέτεις το link. Μέχρι πριν λίγους μήνες που ανέβασα εγώ, δεν υπήρχε άλλος τρόπος.
Βιντεάκια έχω πολλά! Αλλά δεν έχω ανεβάσει ποτέ ούτε στο youtube! Θα δω τι μπορώ να κάνω!
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Είναι αυτό που λένε: μου αρέσει ο τρόπος που σκέφτεσαι.
Αλλά μη στενοχωριέσαι πολύ για τους άλλους: πάντα θα υπάρχουν και οι «άχρηστοι», όπως τους λέω.
Από την άλλη τους καταλαβαίνω: τους τρελαίνει η κατάσταση που βιώνουν.
Για τα Γκαλαμπάγκος, δε μας είπες αν χρειάζεται ειδική άδεια για την επίσκεψη ή κλείσιμο από πολύ νωρίς.
Βγάζεις πρώτα κάρτα εισόδου η οποία στοιχίζει 20 δολάρια , την βγάζεις στο αεροδρόμιο πριν την πτήση. Χωρίς αυτή δεν μπορείς να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο ή καλύτερα δεν σου κάνει check in η εταιρεία. Για να βγάλεις την κάρτα πρέπει να έχεις μαζί σου τις κρατήσεις των πτήσεων σου για Γκαλαπάγκος. Στην κάρτα αυτή αναγράφετε η μέρα άφιξεις και αναχώρησεις απο τα νησιά και κάποια προσωπικά στοιχεία. Πρέπει να συμπληρώσεις και ένα ερωτηματολόγιο το οποίο μου το βρήκε ο Χόρχε στο ίντερνετ και το συμπλήρωσα απο πρίν και το έστειλα για να μην χάνω χρόνο στο αεροδρόμιο. Κάποιες φορές υπάρχει απίστευτη ουρά για να βγάλεις την κάρτα αφού μπορεί να υπάρχουν 2-3 πτήσεις για τα νησιά σε πολύ κοντινούς χρόνους. Απο το πρακτορείο μου είπαν να βρίσκομαι εκεί τουλάχιστον 3 ώρες πριν την πτήση και πως αν χάσω την πτήση δεν φέρουν κάμια απολύτως ευθύνη. Όταν πήγα εγώ εκεί δεν υπήρχε κανένας :p:p
Όταν φτάσεις στα νησιά βγάζεις βίζα στο αεροδρόμιο προς 100 δολάρια όπως ανέφερα και στην ιστορία.
Τώρα για κλείσιμο απο πολύ νωρίς , ανάλογα την περίοδο που θα πάς... Όπως είπα , ο Σεπτέμβριος είναι ο καλύτερος μήνας με τον λιγότερο τουρισμό όπως μου είπαν , οπότε θα είναι πιο εύκολο να βρείς κάποιο τούρ , ξενοδοχείο αλλά και πιο φτηνές τιμές .
 

travelbreak

Member
Μηνύματα
1.762
Likes
14.566
Επόμενο Ταξίδι
???
Ταξίδι-Όνειρο
Υπερσιβηρικός
Βγάζεις πρώτα κάρτα εισόδου η οποία στοιχίζει 20 δολάρια , την βγάζεις στο αεροδρόμιο πριν την πτήση. Χωρίς αυτή δεν μπορείς να επιβιβαστείς στο αεροπλάνο ή καλύτερα δεν σου κάνει check in η εταιρεία. Για να βγάλεις την κάρτα πρέπει να έχεις μαζί σου τις κρατήσεις των πτήσεων σου για Γκαλαπάγκος. Στην κάρτα αυτή αναγράφετε η μέρα άφιξεις και αναχώρησεις απο τα νησιά και κάποια προσωπικά στοιχεία. Πρέπει να συμπληρώσεις και ένα ερωτηματολόγιο το οποίο μου το βρήκε ο Χόρχε στο ίντερνετ και το συμπλήρωσα απο πρίν και το έστειλα για να μην χάνω χρόνο στο αεροδρόμιο. Κάποιες φορές υπάρχει απίστευτη ουρά για να βγάλεις την κάρτα αφού μπορεί να υπάρχουν 2-3 πτήσεις για τα νησιά σε πολύ κοντινούς χρόνους. Απο το πρακτορείο μου είπαν να βρίσκομαι εκεί τουλάχιστον 3 ώρες πριν την πτήση και πως αν χάσω την πτήση δεν φέρουν κάμια απολύτως ευθύνη. Όταν πήγα εγώ εκεί δεν υπήρχε κανένας :p:p
Όταν φτάσεις στα νησιά βγάζεις βίζα στο αεροδρόμιο προς 100 δολάρια όπως ανέφερα και στην ιστορία.
Τώρα για κλείσιμο απο πολύ νωρίς , ανάλογα την περίοδο που θα πάς... Όπως είπα , ο Σεπτέμβριος είναι ο καλύτερος μήνας με τον λιγότερο τουρισμό όπως μου είπαν , οπότε θα είναι πιο εύκολο να βρείς κάποιο τούρ , ξενοδοχείο αλλά και πιο φτηνές τιμές .
Τέλεια, σε ευχαριστώ.
Άρα δεν υπάρχει περιορισμένος αριθμός επισκεπτών: όσους χωράνε τα αεροπλάνα των επίσημων πτήσεων.
Περιμένουμε τη συνέχεια του ταξιδιού σου.
 

misha19

Member
Μηνύματα
359
Likes
1.274
Επόμενο Ταξίδι
Ολλανδία-Θεσσαλονίκη
Ταξίδι-Όνειρο
Round the world
Είχα πάρει τον δρόμο της επιστροφής απο τα Γκαλαμπάγκος για το Κίτο. Μετά απο αρκετές ώρες έφτασα αισίως στο Κίτο. Απόγευμα πλέον και ο καιρός μουντός και έτσι κάτσαμε σπίτι για να ξεκουραστώ . Το επόμενο πρωί ήταν η τελευταία μου μέρα στο Εκουαδόρ και επισκεφτήκαμε το “Mitad del moundo” ή αλλιώς “κέντρο του Κόσμου” με αστικά λεωφορεία και μας πήρε περίπου 2 ώρες μέχρι να φτάσουμε εκεί. Είσοδος 7,5 δολάρια ή 10 με μία σοκολάτα! Βγάλαμε τις κλασικές φωτογραφίες και χαζέψαμε το μουσείο που έχει αρκετά ενδιαφέροντα πράγματα μπορώ να πώ.
21103873_1627479000630214_385254241_o.jpg
21081447_1627479080630206_1134470872_o.jpg
21082199_1627479027296878_1999196270_o.jpg
21103667_1627479107296870_730621490_o.jpg

Στη συνέχεια πήγαμε στο πραγματικό κέντρο του κόσμου το σημείο 00 00’ 00’’ του GPS. Βλέπεται το μνημείο ξεκίνησε να χτίζεται το 1981 έτσι είναι λάθος περίπου 100 μέτρα. Αυτό δεν έμεινε ανεκμετάλευτο αφού κάποιος έφτιαξε ένα άλλο χώρο με το πραγματικό σημείο «0» . Όταν μπήκαμε δεν υπήρχε κανείς στην είσοδο , αφού είδαμε τον χώρο εμφανίστηκε ενας τύπος και μας ζήτησε 4 δολάρια. Εμείς ευγενικά αποχωρήσαμε αφού είχαμε ήδη δει ότι υπήρχε για να δούμε.
21057671_1627479207296860_1882812196_o.jpg

Φάγαμε μεσημεριανό και κατευθυνθήκαμε ξανα στο κέντρο. Λόγω της δυνατής βροχής αποφασίσαμε να πιούμε καφέ στο café Mosaico με φοβερή θέα στην παλιά πόλη!
GOPR0304.JPG

Αφου σταμάτησε η βροχή επισκεφτήκαμε μια μικρή αγορά για να πάρω κάποια αναμνηστικά όπως τσάι κόκας , καφέ και μαγνητάκια.

Το πρώτο μου υπερατλαντικό έφτασε στο τέλος του με αξέχαστες στιγμές και εμπειρίες που ίσως δεν ξανα ζήσω στη ζωή μου. Αναμφίβολα η επίσκεψη στα νησιά Γκαλαμπαγκος εκτόξευσε το ταξίδι αλλά και τον προυπολογισμό του , όμως άξιζε και το τελευταίο δολάριο που ξόδεψα εκεί! Κάθε ταξίδι είναι μοναδικό και ως τέτοιο πρέπει να το ζούμε...
 

Εκπομπές Travelstories

Τελευταίες δημοσιεύσεις

Booking.com

Στατιστικά φόρουμ

Θέματα
33.187
Μηνύματα
883.361
Μέλη
38.895
Νεότερο μέλος
tsala

Κοινοποιήστε αυτή τη σελίδα

Top Bottom